Danemarca: Un partid strânge fonduri pentru publicarea, ca advertoriale, a caricaturilor cu profetul Mahomed

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:49 Actualitate | Internaţional


Danemarca
Foto: Facebook
Un partid danez de extremă dreapta a anunţat lansarea unei campanii pentru republicarea caricaturilor reprezentându-l pe profetul Mahomed, pe care profesorul francez Samuel Paty le arătase elevilor săi cu câteva zile înainte de asasinarea sa, transmite AFP, preluată de Agerpres.

'Uciderea lui Samuel Paty este la originea campaniei prin care vrem să-i susţinem familia şi lupta pentru libertatea de exprimare', a afirmat vineri pentru France Presse Pernille Vermund, preşedinta partidului antiimigraţie Nye Borgerlige (Noua Dreaptă), care ocupă patru locuri din cele 179 ale parlamentului danez.

Pe site-ul său, partidul a lansat o strângere de fonduri pentru 'a publica advertoriale cu desenele din Charlie Hebdo în jurnalele daneze'.

'Nu sunt deloc sigură că vor fi publicate, dar, ca femeie politician, am obligaţia să mă angajez că evoluţiile din societate sunt în favoarea a mai multă libertate de exprimare, nu mai puţină', a declarat deputata.

Prima publicare a caricaturilor în urmă cu 15 ani de către cotidianul danez Jyllands Posten a provocat la acea vreme furia a numeroşi musulmani şi manifestaţii antidaneze în multe ţări. Islamul interzice, în interpretarea sa strictă, orice reprezentare a profetului Mahomed.

Caricaturile au fost publicate ulterior de săptămânalul satiric francez Charlie Hebdo, ca şi de alte jurnale europene, în 2006 în apărarea libertăţii presei. În 2015, redacţia Charlie Hebdo a fost ţinta unui atentat jihadist soldat cu 12 morţi, printre care jurnalişti şi caricaturişti ai revistei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5160 vizualizari

  • -4 (74 voturi)    
    Bravo! Trebuie banere si panouri pe autostrada (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:53)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    De la Copenhaga pana la Atena sa fie caricaturi la fiecare kilometru.
    • -6 (34 voturi)    
      Si in toate porturile italiene (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:45)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Asta asa, ca sa stie pe ce continent pun piciorul
    • -8 (30 voturi)    
      Pot fi puse si pe insulele grecesti sau in Sardini (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Cu vedere la mare sa le vada drept-credinciosii cand debarca.
      Sau pe navele Frontex.
      Si mai propun ca primul meniu in taberele de "refugiati" sa fie o minunata friptana de porc, dupa atita drum pe mare le-o fi foame iar carnea e foarte hranitoare.
    • +8 (32 voturi)    
      Pana atunci (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:11)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      de ce nu tatuezi unu pe piept? Ai fi in centrul atentiei, te-ar cauta multa lume:)
    • +11 (27 voturi)    
      Exorcizare (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:52)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Ar fi momentul pregatit , avem stomacul otelit de la Covid . 1000 de morti sunt o zi de Covid in europa si nu cred ca au fost 1000 de morti in toate atacurile teroriste adunate (in Europa) .
    • +8 (34 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 19:53)

      LuzhinAcademy [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Eu zic să începi tu să le desenezi pe stradă, din kilometru în kilometru. Dar să nu cumva să te plângi pe-aici dacă, la un moment dat, niște fanatici din ăștia nu mai înțeleg de glumă și te iau la mângâiat...
  • +11 (33 voturi)    
    Ipocrizie, prostie și non-sens (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:45)

    anton_carpati [utilizator]

    "Uciderea lui Samuel Paty este la originea campaniei prin care vrem să-i susţinem familia"
    Din păcate așa se exprimă idioții clasei.
  • +10 (18 voturi)    
    De ce moare neuronul din capul unei blonde? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:20)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Intrebati-o pe Pernille, ca vad ca a trecut prin experienta asta.
  • +7 (33 voturi)    
    Observ că (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 19:49)

    LuzhinAcademy [utilizator]

    îi mănâncă și pe alții gâtul... de ce atâtea provocări inutile?
  • +6 (22 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:11)

    John_Re [utilizator]

    altii care traiesc in globul de cristal.
  • +9 (17 voturi)    
    Care libertate de exprimare? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 21:44)

    Zapateado [utilizator]

    Daca tin atat de mult la ea si o clameaza ia sa le punem hirtia de turnesol: au curajul sa publice caricaturi cu homosexuali? Nicidecum , caci ar fi imediat etichetati ca HATERI. Dar daca ironizeaza Islamul si pe profet nu sunt la fel de hateri? Din punctul de vedere al corectnessităţii politice sunt. Adica, sa zici negru nu mai e voie, trebuie sa spui afro-americanotei, dar sa-ti bati joc de simbolul Islamului e voie?

    Deci, sa fie clar: daca valoarea suprema a noii societati care emerge este politica de a nu JIGNI pe nimeni, n-au ce sa caute nici caricaturi ale profetului. Pai ori ne tinem de un principiu, ori nu ne tinem.
    • -7 (11 voturi)    
      nu ne tinem (Duminică, 1 noiembrie 2020, 11:48)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Cu cine argumentezi, cu progresistii?? Virtutea suprema in noua societate este sa nu jignesti TU pe nimeni, barbat heterosexual caucazian, aproape sigur hater chiar daca nu stiai asta. Toti ceilalti sunt victime si au tot dreptul sa te jigneasca si orice altceva, pentru ca sigur ai facut tu ceva, cuiva, candva, si daca nu tu, ai tai. Accepti principiul asta?
      • -8 (8 voturi)    
        Adevărat grăit-ai! (Duminică, 1 noiembrie 2020, 15:05)

        Vruum [utilizator] i-a raspuns lui xan

        Dar cel mai mult și mai mult îmi place că apărătorii români ai tuturor religiilor păcii nu au nicio apăsare când conaționalii - știu, nu toți, nu toți! - înjură de toți dumnezeii și cristoșii pe oricine/orice îi supără: de la un șurub înțepenit, până la oameni și instituții ale statului! sau chiar state străine!