Operațiune specială marca SEAL Team Six: Un american a fost salvat după un raid îndrăzneț în Nigeria

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:27 Actualitate | Internaţional


Comando al armatei americane
Foto: Mc1 Martin Cuaron / Zuma Press / Profimedia
Un cetățean american răpit săptămâna trecută în Niger a fost salvat printr-un raid riscant în Nigeria al forțelor de elită ale SUA, potrivit unor oficiali citați de ABC News.

Misiunea comandoului de elită a trebuit desfășurată înainte ca cei care l-au răpit pe Philip Walton, în vârstă de 27 de ani, să plece prea departe, au declarat surse din domeniul contra-terorismului din SUA.

Pentru ca Walton să fie salvat cât mai repede, a fost nevoie de colaborarea guvernelor din SUA, Niger și Nigeria.

Misiunea de salvare a fost desfășurată de celebra SEAL Team Six, care i-a ucis pe toți răpitorii, cu excepția unuia singur.

Potrivit unor oficiali din SUA și Niger, Walton a fost răpit din curtea casei sale lunea trecută, după ce mai mulți atacatori i-au cerut bani. El nu a avut decât 40 de dolari, așa că a fost luat cu forța.

Walton trăiește cu soția și cu fetița lor la o fermă de lângă Massalata, un orășel din apropierea graniței cu Nigeria.

Se presupune că răpitorii făceau parte dintr-un grup armat din Nigeria ce nu avea activitate teroristă, însă, adesea, ostaticii sunt vânduți grupărilor teroriste.

Pe fondul îngrijorărilor că salvarea lui Walton va deveni mult mai periculoasă dacă ajunge pe mâna unor militanți islamiști aliniați fie cu al Qaeda, fie cu ISIS, comandații forțelor speciale din SUA au considerat că trebuie acționat cât mai repede, au mai spus sursele ABC News.

”Cetățeanul american este în siguranță, în grija Departamentului de Stat al SUA”, a transmis oficial Pentagonul, adăugând că niciun soldat al său nu a fost rănit în operațiune.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















51418 vizualizari

  • -12 (58 voturi)    
    L-au salvat dintr-o shithole country (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:46)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Langa granita cu alta shithole country.
    • -8 (28 voturi)    
      Da? Continua,daca tot ai inceput sa (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:09)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      spui ceva.Asta a fost tot???Gata,doar atat???Pacat,inceputul a fost bun.
  • +25 (41 voturi)    
    Nu ma mir (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:57)

    ipolitic [utilizator]

    Baietii astia sunt bine pregatiti si mortal de eficienti. Ceea ce nu am aflat din stire, daca cei 40 de dolari au fost recuperati sau nu.
    • +15 (23 voturi)    
      De asta au lasat pe unul in viata (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:23)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Ca sa aduca cei 40 de dolari :-)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu aducae el ! (Duminică, 1 noiembrie 2020, 22:59)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        L-au rapit americani si vor aduce rascumpararea prietenii lui , care se ocupa si ei cu rapiri.
    • +14 (20 voturi)    
      live fire (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:29)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      a fost un antrenament cu gloante reale
  • -7 (23 voturi)    
    Omul era cineva (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:26)

    JoshuaTree [utilizator]

    Chiar și pentru americani .. era cineva ... nu se duceau ei SEAL după el...
    Iar momentul ales ... câteva zile pana la alegeri ... prea cusut cu ața albă
    • +11 (19 voturi)    
      sau altcineva (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Si trebuiau sa amane dupa alegeri operatiunea?
      Stati asa, nu il casapiti pe ala, avem alegeri si se poate interpreta politic daca intervenim prea devreme!
    • +14 (16 voturi)    
      nu neaparat ca era cineva (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:42)

      birica1345647612410 [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Nu stiu daca era cineva. Au ei intr-o lege a lor. Oriunde esti, oriunde te-ai afla, daca ai probleme, SUA intervine. NU te lasa la greu. Totusi mai sunt si exceptii. Dar nu vei gasi americani in detentie in alte state. Ori sa isi bata joc alte natii de ei.
      • 0 (2 voturi)    
        Oare (Luni, 2 noiembrie 2020, 0:06)

        Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui birica1345647612410

        Asta pentru ca exista un președinte patriot la Casa Alba.
    • +15 (15 voturi)    
      America spre deosebire de alte tari (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 21:33)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      America spre deosebire de alte tari isi apara cetatenii din afara USA. De aia daca esti american si lucrezi in alta tara decat USA tot platesti taxe in USA + taxe in tara unde lucrezi. Americanii platesc aceste taxe si nu comenteaza deoarece stiu ca daca au probleme guvernul ii va ajuta (asta bieninteles unde se poate si daca se mai poate face ceva).

      Nigerianul lasat in viata a fost lasat cu un scop. Sper ca nu crede-ti ca a uitat echipa sa-l elimine sau a fost el atat de bun incat sa fuga :)) Probabil vom citi in curand ca un alt cap alqaida a fost lichidat prin zona aia
  • -21 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:04)

    [anonim]