Franța: Musulmanii se tem de „stigmatizare” după atacul de la Nisa: teroriștii nu sunt musulmani, sunt nebuni

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2020, 19:53 Actualitate | Internaţional


Moschee in Franta
Foto: Wikimedia Commons
În urma atacului de la Nisa din sudul Franței credincioșii Musulmanii mărturisesc AFP despre „tristețea” lor, furia” resimțită față de „pierduții” care comit atacuri în numele Islamului, frica de o nouă „stigmatizare”, dar vor să creadă în continuare în „toleranță”.

Souleymane o repetă de trei ori, clătinând din cap: „este inacceptabil”. Acest profesor de sport din suburbiile pariziene povestește despre „sentimentul său de tristețe”, în fața marii moschei din Paris, unde a venit pentru ultima rugăciune colectivă în această vineri înainte de carantină.

"Există oameni pierduți, nu arată ca Islamul", a spus el, referindu-se la tunisianul de 21 de ani care a ucis joi trei persoane cu un cuțit într-o biserică din Nisa.

„Nu avem dreptul să ucidem”. "În afară de asta, într-un lăcaș de cult? Este interzis!", Exclamă el.

„Cei care creează această discordie nu sunt dintre noi”, spune Aboubackar Saccoh, părăsind moscheea.

În timpul predicii, „imamul ne-a cerut să rămânem credincioși nouă înșine”, să susținem „toleranța”, „valorile Franței”, „să trăim în demnitate, respect pentru ceilalți și coeziune socială".

La câțiva metri distanță trec patru ofițeri călare. Cartierul este înconjurat în mai multe locuri de poliție, în timp ce executivul a anunțat joi consolidarea securității lăcașurilor de cult.

„Există întotdeauna stigmatizări, amalgame”, regretă Zohir Boudiba, profesor de arabă, „trist pentru tot ce se întâmplă în numele Islamului”. El insistă: „Musulmanii nu sunt teroriști și teroriștii nu sunt musulmani”.

Farid Kachour, secretar general al asociației moscheii din Montfermeil (la est de Paris) simte doar „furie” față de gestul omorului.

Țapi ispășitori

„În calitate de cetățeni francezi, ne-am săturat să fim atacați în fiecare zi și că securitatea noastră este compromisă de câțiva indivizi”. „Musulmanii sunt considerați responsabili pentru acte izolate” comise de teroriști, „oameni izolați, care nu ne frecventează lăcașurile de cult”.

Se smte și stigmatul. „Putem simți privirile în viața de zi cu zi, există agresivitate”, descrie el. „De îndată ce apare o problemă, spunem că sunt la mijloc musulmani”. Suntem „țapi ispășitori”, regretă Farid Kachour.

Aboubacar Diakité, în vârstă de 30 de ani, profesor de sport din Blanc-Mesnil, în suburbia Parisului, avertizează, la rândul său, împotriva interdicțiilor făcute musulmanilor. „Ni se cere să justificăm atacurile, în timp ce pentru mine nu sunt musulmani, sunt nebuni”.

Ce sa fac? Safia Tidjani, 26 de ani, care lucrează într-un spital din Nisa în calitate de inginer se simte „neajutorată”. În primul rând, „să nu disperăm și să rămânem uniți”, pledează ea.

"Ar trebui să ne așezăm și să ne gândim la o strategie comună și durabilă", a spus Amine Tidjani, 32 de ani, analist de date la Paris. Pentru ea, „lupta comună” trebuie să fie cea purtată „împotriva teroriștilor”. „Ura față de celălalt va face doar lucruri rele“, avertizează ea.

„De fiecare dată, condamnăm, dar trebuie să acționăm”, pledează Larbi Khaled, unul dintre imamii moscheii din Paris. „Să fim mână în mână, musulmani, non-musulmani, autorități”.

Între timp, tristețea provocată de atac părea să pună în plan secund consecințele carantinei.

La apelul oficialilor de carantină, unele moschei s-au închis, iar în cele care rămân deschise, cum ar fi Marea Moschee din Paris, predicile de vineri sunt suspendate începând cu săptămâna viitoare și pe durata închiderii, programată până cel puțin pe 1 decembrie.

„Eu, credința mea, sufletul meu, duhul meu, le găsesc când vin să-mi rostesc rugăciunea”, suspină Zohir Boudiba. „Când vezi că moscheile se închid, chiar doare”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4832 vizualizari

  • -4 (48 voturi)    
    Vai saracii (Vineri, 30 octombrie 2020, 19:59)

    mitg [utilizator]

    #jesuismahommed
    • +4 (28 voturi)    
      Si domnii acestia francezi fac ceva concret? (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:15)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sau sunt precum majoritatea sefilor si intelectualilor tigani de la noi care se plang de discriminare dar nu fac mai nimic sa-si ridice conationali? Ma refer la ceva substantial si de anvergura nu rare si mici initiative...
  • -1 (53 voturi)    
    Si totusi (Vineri, 30 octombrie 2020, 20:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De ce sunt sprijiniti de "fratii" lor in religie din Turcia, Pakistan, Iran... Or fi toti nebuni sau doar musulmani?
    • +1 (1 vot)    
      E ciudat (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Ca toti nebunii din ultima vreme sunt musulmani.
  • -5 (55 voturi)    
    Mda (Vineri, 30 octombrie 2020, 20:34)

    fdaniel [utilizator]

    Nu toți musulmanii sunt teroriști, dar toți teroriștii sunt musulmani.
    • +6 (42 voturi)    
      Corect! (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:32)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      De exemplu, Anders Breivik
      • -5 (13 voturi)    
        Daca continua musulmanii asa, Breivik o sa aiba (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 3:36)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui cato

        Daca continua musulmanii asa, Breivik o sa aiba statui peste tot in Europa peste 100 de ani. Sau nu o sa aiba niciuna si europa o sa fie plina doar de musulmani care i-au epurat etnic pe toti ceilalti.
    • +7 (35 voturi)    
      Corect! (Vineri, 30 octombrie 2020, 22:31)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Sau Nationalsozialistische Untergrund (NSU)... sau Timothy McVeigh... sau Brenton Tarrant... toți erau musulmani...
    • -1 (15 voturi)    
      fals (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 9:53)

      troncota [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      in SUA de exemplu cele mai multe crime in ultimii ani sunt comise de white supremacists, care deja sunt declarati un pericol la adresa sigurantei nationale.
      • +2 (4 voturi)    
        Se vede idiologia USR, (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:12)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui troncota

        prin vartosenia voastra a postacilor care apara musulmanii si pe toti ceilalti care nu sunt albi si hetero, ca ei sunt ,,white supremacists,,
  • -3 (55 voturi)    
    Doar vorbe, vorbe ! (Vineri, 30 octombrie 2020, 20:56)

    Idealistu [utilizator]

    De ani de zile musulmani de diferite origini etnice comit crime impotriva crestinilor, inclusiv in tarile de adoptie. Deci ceva nu este in regula cu islamul !
    • +4 (42 voturi)    
      E o simplificare grosolana (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:41)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Acum cateva decenii si mai in urma, crestinii de diferite origini etnice comiteau crime impotriva evreilor. E ceva in neregula cu crestinismul?
      Victimele luptelor intre islamistii radicali de diferite curente produce de o suta de ori mai multe victime, numai ca nimeni nu baga in seama. Sau sa luam pe hindusi: intoleranta lor fata de minoritatea musulmana este notorie.
      Exista doi factori care amplifica fenomenul: primul, islamismul nu are biserici centrale precum are crestinismul, cate sate si comune, atatea curente si interpretari ale Coranului.
      Doi, majoritatea zonelor islamiste sunt macinate de razboaie si conflicte vechi, amplificate si intretinute de marile puteri -stim de ce. Foamea, suferinta, saracia, lipsa de educatie naste revolta si ura. Cale sigura spre terorism.
      • +4 (14 voturi)    
        Comentatorii cu dublă măsură (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 8:39)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Ce de minusuri ți-ai luat de la toleranții comentatori de pe HN :-)
      • -1 (1 vot)    
        Tu vii cu probleama dar si cu raspunsul, (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 19:50)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        dar fara sa ti da i seama!! 1.Musulmanii sunt urati de toate religiile lumii, de ce? Cumva din cauza idiologiei adica invatamintele din coran care i face de nesuportat pana si in fata budistilor, cunfucianistilor? Nu, ci a mentalitatii lor in secolul 21 care a ramas in evul mediu si imamii lor ca si la noi la ortodocsi / noi am scapat ca nu am fost la fel de prolifici ca musulmanii si batmanii se adapteza!/ ii indobitoceste pt arginti ca daca p....ea se emancipeaza caput 4 muieri la regi,printi,imami si alti spalati la cutie cu creier!!
        2. de ce numai la ei sunt razboaie de decenii si nu se mai opresc? Au mai fost razboaie in lume pe zeci de ani doar pt idiologie cum este comunismul sau fascismul! Acum, ce se intampla in lumea musulmana de nu se mai gaseste pace intre ei sau intre ei si alte religii?
        3. cum ca ar fi conflicte intretinute de occident alta idiotenie! Unii sunt regi declarati altii printi, dar cei m ai multi au fost autoritari adica stapani! Astia din urma au disparut fara unul din Siria dar nu a disparut nici un rege, oare de ce? cumva islamul este intretinut de ei de mai exista razboaie si atentate islamiste mai ales in europa?
        ps. uitate la cate reclame arabesti sunt in europa si ce companii detin! victimele sunt colaterale!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Multumesc (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 21:21)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui junshi

          Mi-am dat seama ca nu mi-am dat seama.
          Imi place termenul "idiologie" pe care l-ai folosit de doua ori. Pot sa intreb ce inseamna? Vine cumva de la cuvantul "idiot"?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu inteleg ce spui (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:24)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        "Foamea, suferinta, saracia, lipsa de educatie naste revolta si ura. Cale sigura spre terorism."

        Dumneata afirmi aici ca cetateni care au fost primiti in Europa devin sau sunt teroristi pentru ca acum mananca mult mai bine, sunt in mult mai in siguranta siguranta si au acces la educatie?
        Cum explici musulmanii la a doua generatie care comit acte de terorism? Ce le-a lipsit?
        Cum explici faptul ca Japonia nu primeste deloc, dar absolut deloc musulmani?
        Cum explici ca din 20 de acte teroriste, cel putin 19 sunt comise de musulmani? Doar musulmanii n-au acces la educatie? Doar lor le e frig sau foame si doar ei sunt inculti? In mintea dumitale argumentele pe care le-ai prezentat au un sens?
    • +6 (6 voturi)    
      O monitorizare a moscheelor. (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 9:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Unii clerici musulmani îndeamnă la uciderea celor de altă religie.Aceștia și școlile unde predau,ar trebui interziși și puși la//păstrare//.Cel puțin în Europa și ulterior și în țările musulmane.Dacă vor pace să propăvăduiască pacea ! .
  • -3 (47 voturi)    
    O sa incerc sa ii contrazic ... (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:19)

    Gh. Vasile [utilizator]

    pe acesti cetateni francezi ... ducandu-ma in Pakistan, Arabia Saudita, chiar Turcia, si sa incep sa imi fac cateva cruci pe strada? Credeti ca m-as mai intoarce teafar de acolo?

    Pe cand la Paris, se strang cu sutele, isi pun covorasele in mijlocul strazii, si isi vad de treaba lor.

    Deci ... nu vede nimeni nicio diferenta ?
  • -1 (31 voturi)    
    Intradevar are dreptate ca si coranul, (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:32)

    junshi [utilizator]

    care spune sa ti iubesti aproapele dar pe necredincios sa l lovesti la gat!!!! Asa cum a facut fanaticul cu doamna !! Restul e milogeala, ca e buna viata in Franta dar ei nu ne respecta si nu merg in moschei sa se roage!!
    • +4 (12 voturi)    
      nu scrie asa ceva in Coran (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 9:51)

      troncota [utilizator] i-a raspuns lui junshi

      scrie sa-i protejezi pe cei din poparele alese: crestinii si evreii.
  • -2 (36 voturi)    
    Pai sa ia masuri stimabili cetateni francezi (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Sa se duca la moscheea locala si sa-i spuna lui hogea/muftiu/imam sa spuna clar si tare ca idiotii cu Sharia in gura nu au ce cauta acolo.
    Si sa comunice si mai sus asa incat cultul musulman din Franta sa isi faca ordine in propria ograda. A, nu se poate?
  • -4 (32 voturi)    
    Stigmatizare my ass (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:58)

    RazC82 [utilizator]

    Sunt o religie intoleranta. Sigur, majoritatea sunt oameni normali dar religia lor are traditii incompatibile cu democratia. Sunt bolnavi psihic peste tot, si totusi parca de la ei sunt cei mai multi care se arunca in aer si ataca cu cutitul pe strada doar ca sa omoare vestici.

    Hai sa o luam altfel...cati musulmani ar accepta de buna voie in familia lor un crestin, sa se casatoreasca cu fiica lor fara sa il converteasca? O mica minoritate, asta daca exista deja. Daca te duci in tari majoritar musulmane ca Egipt, Pakistan, Arabia Saudita sau chiar Turcia, nu o sa vezi toleranta. Faptul ca sunt minoritari in Europa si tot cauzeaza cele mai multe belele zice ceva despre toleranta lor si despre ce se vorbeste in privat, nu despre ce declara unor ziaristi. Reversul medaliei, in Romania si in Vest nu se tine cont, mai putin de cativa incuiati. E plin de arabi si totusi nu le zice nimeni sa se crestineze.

    Da, sunt oameni de treaba, pasnici care sunt musulmani. Oameni care merita tot respectul. Pana te lovesti de indoctrinarea lor.
    • +2 (16 voturi)    
      Sunt milioane de musulmani in Franta (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 9:05)

      veratec [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      De ce nu sunt milioane de atentate? Sunt zeci de mii de musulmani in Romania. De ce nu sunt zecii de mii de atentate? Ca doar islamul e religie criminala...sau poate tu doar minti.....
  • -4 (14 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 0:12)

    srpc [utilizator]

    dar nu-mi amintesc sutele de mii se mahomedani protestand pe strazi si dandu-i pe mana Politiei pe toti cei cu simpatii islamiste!
  • -7 (13 voturi)    
    Incercati asta (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 3:13)

    Setalcott [utilizator]

    Brejvik, Tarrant si Roof nu sunt suprematisti albi, sunt nebuni.
  • -3 (11 voturi)    
    Religion of Piece (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 3:39)

    patrunjel [utilizator]

    Piece of flesh, piece of corpse...
  • -2 (10 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 4:56)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    ei tot nevinovati, da' de intamplat se tot intampla intr-una ... oamenii mor si nimeni nu stie nimic ...
  • -2 (8 voturi)    
    trolisorii (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 10:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    useristi sint foarte activi, ca si cum minuseala lor infantila ar putrea schimba realitatea.
  • 0 (10 voturi)    
    Islamul a cistigat (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 10:39)

    dincannes [utilizator]

    ...deja democratic (demografic); n-are nevoie de actiuni in forta.
    Numai un stat totalitar, dictatorial, i-ar mai putea opri. Constitutiile existente in UE ii apara, ii protejeaza, indirect ii sustin !
    Foarte curind, va trebui sa ne supunem lor !
    • +2 (2 voturi)    
      da, da, (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:12)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      soumission, cum zicea unmare scriitor francez urit de trolisorii imbecili neomarxisti islamofili....
  • +1 (1 vot)