​LIVE TEXT

VIDEO Cutremur puternic cu magnitudinea 7 Richter în vestul Turciei / 19 morți și aproape 800 de răniți, în Izmir, dar și în Grecia / Mai multe clădiri s-au prăbușit

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2020, 14:14 Actualitate | Internaţional


Cutremur Turcia
Foto: Handout / AFP / Profimedia
Un puternic cutremur cu magnitudinea 7 pe scara Richter a zguduit vineri vestul Turciei și a provocat prăbușirea mai multor imobile, au anunțat Institutul american de geofizică (USGS) și presa turcă, preluate de AFP.

Imagini live cu operațiunile de salvare, transmise de CNN Turk



Cutremurul, care a fost resimțit de la Istanbul până la Atena, s-a produs în marea Egee, la sud-vest de Izmir, al treilea cel mai mare oraș al Turciei, și în apropiere de insula greacă Samos.
---------------------------

23:50 Bilanțul morților a urcat la 17 în Turcia, potrivit autorităților. Alte 763 de persoane au fost rănite

21:10 În Turcia, potrivit Agenţiei guvernamentale pentru situaţii de catastrofă (AFAD), au murit cel puțin 12 persoane, dintre care una înecată, iar alte 475 au fost rănite (AFP)

UPDATE 18:50 Bilanțul victimelor la Izmir este în creștere: cel puțin 12 morți și 419 răniți.

UPDATE 18:26 Numărul răniților din Turcia a ajuns la 321. 17 clădiri au fost distruse sau avariate, potrivit declarațiilor oficialilor.

UPDATE 18:13 Doi morți și 10 răniți au fost raportați și în insula Samos, potrivit presei elene. Este vorba de doi adolescenți care și-au pierdut viața după ce un zid s-a prăbușit peste ei în timpul cutremurului.

UPDATE 18:03 Potrivit ultimelor informații oficiale citate din presa turcă 6 persoane au murit și 257 au fost rănite.

UPDATE 18:00 Ministerul Afacerilor Externe anunţă că, până la acest moment, autorităţile turce, respectiv autorităţile elene nu au notificat misiunile diplomatice sau consulare ale României în cele două state cu privire la existenţa unor cetăţeni români printre persoanele afectate de seismul de vineri, iar la nivelul misiunilor ţării noastre nu au fost primite solicitări de asistenţă consulară.

UPDATE 16:03 Cel puțin patru persoane au murit și 120 sunt rănite, potrivit unui prim bilanț publicat de ministerul turc al Sănătății.

"Din păcate, patru dintre concetățenii noștri și-au pierdut viața în cutremur (...) În total, 120 dintre concetățenii noștri au fost răniți", a precizat ministrul Fahrettin Koca, pe Twitter.


UPDATE 15:13 Un "mini-tsunami" s-a produs pe insula grecească Samos din marea Egee, unde sunt raportate pagube materiale, potrivit televiziunii publice grecești Ert, citată de AFP.

UPDATE 15:03 "La acest stadiu, am primit informații potrivit cărora șase imobile s-au prăbușit la Bornova și Bayrakli", în provincia Izmir, a precizat ministrul turc de Interne Süleyman Soylu, pe Twitter.

"Unii dintre concetățenii noștri sunt prinși sub dărâmături", a adăugat ministerul Mediului Murat Kurum, care a vorbit însă de doar cinci imobile prăbușite.

Autoritățile turce afirmă că seismul a avut magnitudinea de 6,6 pe scara Richter. Potrivit USGS, cutremurul a avut loc la o adâncime de circa zece kilometri.

Guvernatorul Istanbulului, Ali Yerlikaya, a afirmat că nu s-au constatat pagube în capitala economică a țării.

Turcia este situată într-una dintre cele mai active zone seismice din lume. În 1999, un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit nord-vestul țării și a ucis peste 17.000 de oameni, dintre care o mie în Istanbul.

În 2011, un cutremur de 7,1 pe scara Richter s-a produs în provincia Van (est), ucigând peste 600 de oameni.














Primele informații din Grecia nu indică victime, potrivit presei care citează autoritățile locale. Grecia este situată pe importante falii geologice iar cutremurele sunt foarte frecvente, în special în mare, majoritatea fără victime.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37474 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    Allah nu da cu paru ! (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:49)

    DanielM65 [utilizator]

    a
    • -12 (26 voturi)    
      na! (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui DanielM65

      Naiba i-a pus pe turci să cumpere S-400.
      • +5 (11 voturi)    
        Trebe sa returnezi comisionul de vanzare ? (Vineri, 30 octombrie 2020, 18:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Te vad afectat
    • -7 (31 voturi)    
      sa-l fereasca Sfantu... (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui DanielM65

      ... pa Nicushor de un cutremur din asta in bucuresti.
    • +2 (2 voturi)    
      Pedeapsa (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 11:13)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui DanielM65

      Pedeapsa de la Allah pentru dronele trimise sa ucida armeni care-si apara doar pamantul lor ancestral!Credeti ca Erdogan va intelege semnalul?
  • +21 (43 voturi)    
    Macron (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:00)

    levierul [utilizator]

    Macron le-a tras-o!
    • +7 (21 voturi)    
      NU, (Vineri, 30 octombrie 2020, 16:11)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Presedintele Macron NU poate ci doar Allah Akbar..!
  • +20 (42 voturi)    
    E semn (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:10)

    mitg [utilizator]

    De la allah pentru poporul turc sa scape de gollum.
    • +13 (41 voturi)    
      of (Vineri, 30 octombrie 2020, 16:12)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Am ajuns sa ne bucuram de raul altuia. Mai oameni buni...sunt oameni acolo care suferă nu politica sau ideologia unuia sau altuia. Cum v-ar placea sa fiti voi in situatia lor.
      La fel si cu politistul ala care posta ca virusul nu exista, si in ultimul moment...de pe patul de spital si-a dat seama de gresala si si-a revizuit comportamentul (prea tarziu totusi) si unii au preferat sa ii scrie "...ti-am spus noi".
      la fel si aici va bucurati ca i-a lovit necazul pe oamenii aceea prin prizma ideologiilor unui nebun care conduce tara. Pe ala nici macar nu l-a afectat.
      • +15 (25 voturi)    
        dar nebunul cum a iesit presedinte (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        cu 75% din voturi? Nu ei l-au votat?
        Turcii il divinizeaza pe Erdogan, cred ca poate sa reinstaureze imperiul otoman.
      • +12 (18 voturi)    
        mai (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:24)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        dar nu se bucura nimeni. oamenii doar remarca asemanarea cu o mana divina extensibila. noi romanii nu avem probleme cu turcii atata doar ca fac lucruri de proasta calitate si se cearta cu pretenii nostri mai mari sua si ue. Dar de bucurat nu se bucura nimeni
      • +11 (19 voturi)    
        de care oameni? (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:28)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        din aia care decapiteaza in numele lui allah?
  • +14 (24 voturi)    
    Bietii oameni... (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:43)

    Cataleya [utilizator]

    Cand vezi daramaturile ai impresia ca blocurile alea au fost facute din carton...
    6-7 s-au prabusit, dar cine stie cat de grav sunt afectate structurile celorlalte blocuri din jur, care au ramas in picioare dar sunt construite dupa aceeasi reteta?
    Sa-i fereasca Allah de noi cutremure!
    • +12 (14 voturi)    
      Turcii au costruit mult si in Bucuresti... (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:27)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      DIN PACATE.
      Acum 15 ani imi zicea un sef de statie de betoane ca turcii cu care avea contract au terminat 3 blocuri si nu au luat deloc B300, max B250...
    • -3 (17 voturi)    
      lasa-i tu pe mahomedani.. (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ... tu pazeste-ti capul, daca o venit unu din asta la noi va face prapad in orasul lui Nicushor.
      • +4 (10 voturi)    
        Ai si tu un fix: Nicusor, Nicusor, Nicusor (Vineri, 30 octombrie 2020, 22:20)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Adevarul e ca voua, psd-istilor, va ia cu racori cand vedeti ca in sfarsit a venit un om cinstit la Primarie.
        Voi va place intre hoti, precum Firea si Dragnea, nu va puteti integra intre oameni normali si onesti.
        • -1 (1 vot)    
          care pesede? (Luni, 2 noiembrie 2020, 9:43)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          unde ai vazut tu ca sunt cu psd? eu ii injur pe toti.
  • +4 (32 voturi)    
    I-a pedepsit Dumnezeul crestin ptr ce a spus Erdogan !!! (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:45)

    Ozmo [utilizator]

    Pedeapsa de la Dumnezeul crestin ptr Erdogan
    • -8 (14 voturi)    
      s-ar putea.. (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:31)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      .. ca Allahu lor sa se razbune pā Dzeu nostru si sa ne loveasca Bucurestiu lu Nicushor cu un cutremur din asta..
      doar il stii pā asta micu' cu religia pacii ca e razbunator.
    • +3 (19 voturi)    
      I-au ajuns din urmă blestemele sinistraților... (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:33)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      ...armeni, din Arțah/Nagorno-Karabah!
      • +2 (10 voturi)    
        huh (Vineri, 30 octombrie 2020, 18:57)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Prifund ca de obicei, Yefreytor Nykola1!
  • +3 (21 voturi)    
    ....... (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:49)

    Cataleya [utilizator]

    Voua, celor care, in ignoranta voastra, nu aveti altceva de comentat decat sa batjocoriti tragedia prin care trec acei oameni, va doresc sa nu aveti niciodata parte de asa ceva.
  • -6 (22 voturi)    
    Putin e de vina! (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:51)

    idealogul [utilizator]

    Putin e de vina!
    Putin e de vina!
    Putin e de vina!
    Erdogan si Azerii nu a uvrut pace cu armenii.
    Dupa asta poate se vor razgandi.
  • -6 (28 voturi)    
    Urmeaza Vrancea, cu peronul pe partea stanga (Vineri, 30 octombrie 2020, 16:43)

    BernierC [utilizator]

    Cu un 7+. Combinat cu valul 2 de covid19, ar fi colapsul Romaniei. Sistemul medical va fugi cu totul in alta tara, dezertand. Impreuna cu "clasa" politica.
    • +2 (12 voturi)    
      na dovada.. (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:31)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      .. ca dumnezeul cre(s)tinilor este mai tare ca alahu mudslimilor.
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 30 octombrie 2020, 20:11)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Time minte:
      Mai înainte de Vrancea va fi Istanbul si sf Sofia va fi dărâmată
      December 14, 557
      1509 Constantinople earthquake:
      The earthquake was allegedly predicted by an unnamed Greek monk from Saint Catherine's Monastery in Sinai while present in the Sultan's court
      1766 Istanbul earthquake

      Since the disastrous 1939 Erzincan earthquake, there have been seven earthquakes measuring over 7.0 in magnitude,[2] each happening at a point progressively further west.[3] Seismologists studying this pattern believe that each earthquake may trigger the next.[4] By analyzing the stresses along the fault caused by each large earthquake, they were able to predict the shock that hit the town of İzmit with devastating effect in August 1999. It is thought that the chain is not complete, and that an earthquake will soon strike further west along the fault – perhaps near the heavily populated city of Istanbul.
  • +2 (20 voturi)    
    Աստված հայ է! (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Dumnezeu e armean!
    • -4 (8 voturi)    
      si in plus... (Vineri, 30 octombrie 2020, 19:44)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... baiat de cartier.
    • -2 (8 voturi)    
      Si-arata a (Vineri, 30 octombrie 2020, 19:58)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vozganian ! :-)))))))
  • +1 (11 voturi)    
    Vai de voi... (Vineri, 30 octombrie 2020, 21:42)

    Cataleya [utilizator]

    In Grecia ortodoxa, au murit doi baieti de 15 si 17 ani, ingropati de ziduri, iar o biserica "Sfanta Maria" s-a prabusit.

    Acum spuneti, cine pe cine s-a razbunat?
    D-zeu pe musulmani sau Allah pe crestini?

    Prostanaci sputnikari!
  • +4 (6 voturi)    
    Decat sa va frecati mainile de fericire, (Vineri, 30 octombrie 2020, 22:51)

    LuzhinAcademy [utilizator]

    mai bine rugati-va cui stiti voi sa nu dea asa ceva peste Romania, ca la cat de bine organizata este, am vedea pagube mult mai mari.
  • +3 (5 voturi)    
    :-/ (Vineri, 30 octombrie 2020, 23:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Nu Erdogan e cel afectat de cutremur, ci niste bieti oameni.

    Turcii nu sunt 75% pro-Erdogan, contrar celor scrise de un cunoscator dâmbovitean.
    • +1 (1 vot)    
      hohoho (Luni, 2 noiembrie 2020, 9:45)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      .... bietii oameni care dau cu stampila pe mustata lu' nentu erdogan.. hohoho.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:19)

    [anonim]