Erdogan sfidează ameninţările americane cu sancţiuni după ce Turcia a testat rachete antiaeriene ruseşti S-400

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2020, 22:05 Actualitate | Internaţional


Recep Erdogan
Foto: Adem ALTAN / AFP / Profimedia
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a sfidat duminică ameninţările Washingtonului cu privire la posibile sancţiunii împotriva ţării sale în urma achiziţiei şi testării sistemelor antiaeriene ruseşti S-400, relatează AFP, potrivit Agerpres.

''Oricare ar fi sancţiunile voastre, nu întârziaţi să le aplicaţi !'', a spus Erdogan într-un discurs retransmis la televiziune din oraşul Malatya. ''Voi ne spuneţi să expediem înapoi (rachetele) S-400. Dar noi nu suntem un stat tribal, suntem Turcia'', a adăugat el.

Statele Unite au avertizat vineri că relaţiile lor Turcia, aliat oficial în cadrul NATO, ar putea avea serios de suferit în urma recentelor teste cu rachete S-400 efectuate de armata turcă, Washingtonul avansând inclusiv posibilitatea unor sancţiuni.

Achiziţia acestor sisteme antiaeriene de către Turcia, efectuată în contextul unei apropieri între Moscova şi Ankara, a provocat fricţiuni între guvernul turc şi mai multe state occidentale, care invocă incompatibilitatea acestor sisteme cu cele ale NATO sub aspectul inter-operabilităţii.

După livrarea de către Rusia a primei baterii de rachete S-400 anul trecut, Washingtonul a suspendat participarea Turciei la programul de fabricaţie a avionul american multirol de ultimă generaţie F-35, motivând că în procesul de instruire a militarilor turci pentru folosirea rachetelor S-400 Rusia ar putea obţine secrete tehnologice ale acestui avion.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5430 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    Am citit (Duminică, 25 octombrie 2020, 22:16)

    Luk [utilizator]

    Ca Erdogan nu vrea sa le mai dea vize cetatenilor US. Cred ca toti americanii sunt demoralizati rau din pricina asta, exact unde-i durea i-a lovit. :)))
  • +25 (37 voturi)    
    Concluzia (Duminică, 25 octombrie 2020, 22:23)

    ipolitic [utilizator]

    nu poate fi decat una singura: Turcia nu mai are ce cauta in NATO. Sa-l intrebam pe Macron daca il mai accepta in OTAN:)
    • +7 (15 voturi)    
      :D (Luni, 26 octombrie 2020, 0:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Subtila aia cu otan pentru tara lui le disque dur
  • +16 (18 voturi)    
    Produsele din Turcia (Duminică, 25 octombrie 2020, 22:40)

    Unu_de_pe_net [utilizator]

    Ar trebui boicotate
    • +15 (17 voturi)    
      eu nu mai cumpar rahaturi turcesti de 5 ani ..... (Luni, 26 octombrie 2020, 8:09)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Unu_de_pe_net

      eu nu mai cumpar rahaturi turcesti de 5 ani ..... toti cei ce u facut puciul esuat in Turcia sunt niste EROI …… pacat ca nu au reusit ….
      • +8 (10 voturi)    
        si eu la fel (Luni, 26 octombrie 2020, 9:45)

        Torreador [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Tara de fanatici.
  • +19 (21 voturi)    
    "noi nu suntem un stat tribal, suntem Turcia' (Duminică, 25 octombrie 2020, 23:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Mda iar din ce imi aduc aminte din istorie, ne atacau periodic exact ca un stat tribal care voia pamant de dragul de a a avea teritoriu extins, fara sa ii amenintam.

    Dar ok, cum zice el...
    • +10 (16 voturi)    
      Oricum (Luni, 26 octombrie 2020, 8:25)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Trebuie remarcat ca Turcul NU se teme de nimeni.

      De asemenea, ii trimite pe ceilalti la tratamente Psihiatrice, fara sa se gandeasca ca poate EL ar trebui sa faca asta, desigur spre binele turcilor sai....
      • 0 (0 voturi)    
        Pai cetateanul Erdogan crede ca-i Napoleon (Luni, 26 octombrie 2020, 21:04)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Eviden ca nu se teme de nimeni.
  • +6 (10 voturi)    
    Ar trebui lasati sa isi testeze achiziitile (Luni, 26 octombrie 2020, 9:02)

    pancu_dan [utilizator]

    doar asa se pot convinge cu ochii lor ce 'scule' si-au luat. Nu de alta dar ultimele 3 luni pe rumaniamilitary.ro au fost postate linkuri catre articole din presa turca si ruseasca in care militarii erau dezamgiti de performantele sistemelor. Daca militarii turci sunt dezamagiti inainte sa il puna in functiune, restul este gargara pentru plebea (dpdv militar) cu drept de vot. Ca pe vremea lui Ceausescu, scoteau tancuri la defilare cand oamenii se zbateau sa capete mai multa mancare.
    • +7 (11 voturi)    
      nu contest (Luni, 26 octombrie 2020, 9:50)

      Torreador [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      faptul ca poate sistemele astea sunt praf. Nu pun insa botul la ce zice insa propaganda westica ... la fel ca si propaganda estica, se mananca mult c..t . Vom vedea in timp ce se va intampla. Oricum Turcia trebuia sa aleaga sisteme din cadrrurl NATO. Ca nu de alta dar "inca" fac parte din NATO. Si sunt perfect de acord cu americanii la faza asta. Vrei F35 insa tu il expui la S400. Not OK bai bulibasa!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Să se vadă loviți de propriile arme. (Luni, 26 octombrie 2020, 10:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Erdogan ar trebui lăsat să încerce S 400,pentru-că există riscul ca racheta să lovească obiective turcești.Totul este ca să anunțe când face testarea,pentru-ca obiective NATO să nu treacă prin zonă.După ce Erdogan va reuși să se bombardeze singur,se va liniști.Așa sunt turcii,nu se liniștesc până nu primesc o lovitură dură.Au ocazia să și-o facă singuri.Chiar merită ajutați !!!!.
      • 0 (0 voturi)    
        Zice lumea (Luni, 26 octombrie 2020, 21:05)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ZIce lumea despre noi ca "intoarcem armele", dar ne trebuie 2-3 secole sa ajungem la performantele turcilor.