Papa Francisc se pronunță în favoarea parteneriatului civil pentru persoanele homosexuale

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2020, 17:58 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Maria Laura Antonelli-AGF / Shutterstock Editorial / Profimedia
Papa Francisc a declarat într-un film apărut miercuri că homosexualii ar trebui protejați prin legi de uniune civilă într-unul din cele mai clare mesaje ale sale privind drepturile persoanelor homosexuale, transmite Reuters.

„Persoanele homosexuale au dreptul de a se afla într-o familie. Ele sunt copii ai lui Dumnezeu și au dreptul la familie. Nimeni nu ar trebui exclus sau făcut nefericit din cauza asta”, a declarat acesta în documentarul „Francesco” realizat de regizorul Evgeny Afineevsky.

„Ceea ce trebuie să creăm este o lege a uniunii civile. În felul acesta sunt acoperiți legal. Am susținut acest lucru”, a mai declarat suveranul pontif referindu-se probabil la perioada când era arhiepiscop al Buenos Aires-ului și s-a opus legalizării căsătoriilor între persoanele de același sex dar a pledat pentru o anumită formă de protecție a drepturilor cuplurilor homosexuale.

Potrivit lui Austen Ivereigh, biografului papei, comentariile făcute în filmul apărut miercuri reprezintă unul din cele mai clare limbaje folosite de suveranul pontif de la alegerea sa în 2013.

Declarațiile papei au fost prezentate într-un segment al filmului despre Andrea Rubera, un bărbat homosexual care a adoptat trei copii alături de partenerul său. Rubera relatează în film că a mers în timpul unei liturghii ținute de papă la Vatican și i-a înmânat o scrisoare în care îi explică situația sa.

Acesta i-a relatat suveranului pontif că dorește să își educe copiii în credința catolică alături de partenerul său dar se teme de cum va fi primit în parohia locală. Bărbatul a relatat că papa Francisc l-a sunat câteva zile mai târziu, spunându-i că a fost mișcat de scrisoarea sa și că îl îndeamnă să își prezinte copiii parohiei dar să se aștepte la opoziție.

Filmul îl arată pe Rubera înmânându-i scrisoarea papei, bărbatul declarând că el și partenerul său au urmat sfatul suveranului pontif și că sunt fericiți că au făcut acest lucru.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10613 vizualizari

  • -12 (84 voturi)    
    Papa a luat-o razna (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:16)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca de la uniune civila la adoptia copiilor nu e decit un pas. Si ce-l pot invata doi parinti homosexuali pe copilul adoptat? Ca homosexualitatea e dezirabila, recomandabila si binefacatoare. O fi pentru unii care au homosexualitatea in gene dar pentru un copil care abia urmeaza sa-si descopere evolutia sexuala o influentare atit de agresiva nu poate fi decit extrem de toxica.

    Rusine, Papo!
    • +14 (64 voturi)    
      . (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:34)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Stiu ca in familiile "sanatoase", "crestinesti", "traditionale" tatal isi mai indeamna fiul sa mearga la femei, sa fie barbat blabla (nu am auzit ca fetele sa fie indemnate in sensul acuplarii, dar asta e alta discutie). Tu zici ca un cuplu de doi barbati isi vor indemna baiatul sa mearga la alti barbati? Il vor indemna sa iubeasca ce vrea el, asa cum a fost programat genetic.Daca-l indeamna sa mearga la barbati insa lui nu-i place, tot la femei va mere, pe ascuns... Daca un cuplu de 2 tati infiaza o fetita cum o sa procedeze, dupa logica ta? Omu face ce simte. Si apropo, SURPRIZA, toti homosexualii provin din familii heterosexuale.
      • -12 (36 voturi)    
        Um... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 19:55)

        Pixelul [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

        Nu, nu toți homosexualii provin din familii heterosexuale.
        • -6 (30 voturi)    
          - (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:14)

          tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Pixelul

          normal, provin si din familii homo, fara discriminare ...
      • -6 (24 voturi)    
        Esti total pe dinafara! (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:31)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

        In ce familie crestineasca tatal isi indeamna fiul sa mearga la femei? Ba din contra il invata sa fie respectuos si sa si aleaga/ caute/ o fata pt asi intemeia un camin!!
        • +9 (31 voturi)    
          ai dracu crestini (Miercuri, 21 octombrie 2020, 22:01)

          vertus [utilizator] i-a raspuns lui junshi

          Cu atati crestini autodeclarati ma intreb cum dracu a ajuns Romania in halul asta? Daca ne uitam la cele mai prospre tari din lume toate au procentaj crescut de cetateni declarati atei.
          • -3 (23 voturi)    
            Si care e legatura cu ce am zis mai sus? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 23:17)

            junshi [utilizator] i-a raspuns lui vertus

            Romania a ajuns in halul asta datorita influentei comunismului rosu in aceasta tara! Adica promovati in cele mai inalte functii mediocritati, barbari si supusi tarului de la est! Nu are nici o legatura cu religia!
            PS, eu traiesc intr o tara din vest si cunosc modul de comportament si de gandire al celor la care faceti ferire inclusiv al pers lor de alte orientari sexuale, pt ca sunt pretutindeni dar in acelasi timp sunt de evitat din punctul meu de vedere!
    • -12 (50 voturi)    
      nu a luat-o acum (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:37)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      era dus de mult.
      • +11 (49 voturi)    
        cum (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        are si biserica unu care si gandeste cum e citicat...

        la voi daca nu indeamna la cruciade si ars pe rug nu e bun!

        "cel fara de pacat sa arunce primul piatra" - eu ca ateu reepect mai mult biblia ca voi, ipocritilor!
        • -10 (22 voturi)    
          Respecti ? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:48)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Cum respecti Biblia, daca nu o cunosti ?!
          • +4 (20 voturi)    
            Ba tocmai cei care cunosc Biblia... (Joi, 22 octombrie 2020, 1:06)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            ...au devenit atei.
        • -1 (3 voturi)    
          cum.. (Joi, 22 octombrie 2020, 16:48)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Ha, ha ,ha ,ha, ha ,ha .ha ,ha ,ha ,ha ,ha, ha, ha ,ha , ha ,....................................................,ha ,ha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +16 (44 voturi)    
      Uman (Miercuri, 21 octombrie 2020, 19:22)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Papa sustine reglementarea parteneriatului civil. Adoptia a fost mentionata in context, in care parintii homosexuali vroiau sa isi educe in spirit crestin copilul adoptat.

      Ca iti place sau nu, homsexualitatea exista si inca nu de ieri. Papa are o atitudine umana incercand o reglementare decenta a situatiei. Ce ar trebui sa faca, sa ceara condamnarea la moarte a homosexualilor? Pana la urma, acceptand si aceste persoane in comunitate nu faci decat sa le oferi un sprijin moral. Sa nu uitam ca, acceptand ca un copil este un dar divin, si persoanele homosexuale au venit pe lume tot cu vola lui Dumnezeu. Negand faptele nu vei ajunge decat la o radicalizare a pozitiilor pana cand devin ireconciliabile.
    • -11 (25 voturi)    
      Imi este mila (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      de crestinii catolici. Ei sunt obligati sa asculte de Papa , nu de Biblie. Ce o fi in sufletul lor, Dumnezeu stie .
      • -4 (6 voturi)    
        Dihotomia e falsa (Joi, 22 octombrie 2020, 15:01)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Sunt obligati sa asculte de papa, pana la un punct.

        https://www.youtube.com/watch?v=LV5Fb4Gi3yY
      • +2 (6 voturi)    
        Biblia (Joi, 22 octombrie 2020, 16:18)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        este formată din mai multe părți... Dacă mai răsfoiți Noul Testament o să-l înțelegeți poate pe Papa Francisc... Care încearcă din toată ființa lui să se apropie de mesajul cristic...
    • -5 (19 voturi)    
      Noul Testament (Miercuri, 21 octombrie 2020, 22:07)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      In mod NORMAL orice Preot ar trebui sa conoasca Biblia, si cu atat mai mult cel care ocupa Scaunul Papal la Vatican.

      Popa Francis a facut nenumarate dovezi de modestie si umilinta, a spalat picioarele multor oameni sarmani, sau bogati, a militat pentru primirea a milioane de imigranti in Europei, etc. etc.

      Tocmai datorita faptului ca este o persoana deschisa si plina de bunavointa, eu il sfatuiesc sa deschida Noul Testament la ‘Epistola lui Pavel catre Romani’, la Capitolul 1:25-26 si sa CITEASCA ce a spus Sfantul Pavel pe care, Inaltimea Sa il contrazice Acum, in Anul 2020 dupa Nasterea lui Isus!
      Pentru cei doritori, iata textul respective:

      26. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scîrboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;

      27. tot astfel şi bărbaţii, au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvîrşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scîrboase, şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.

      Aveti si adresa unde puteti citi intregul Capitol
      https://biblia.ro/vdc/nt/romani/01/

      Iar cine vrea toata Biblia Online, aveti aici Editia ‘Cornilescu 1924’
      https://biblia.ro/vdc/

      D-voastra, @Sparafucile, ati incheiat cu cuvintele “Rusine Papo”!
      Eu indraznesc sa ofer Excelentei Sale un UMIL Sfat: ‘Citeste, sau Reciteste Papo!

      Si noi te rugam sa NU schimbi NIMIC din cele scrise in Biblie…!
      • +7 (17 voturi)    
        Domnule Joseph (Miercuri, 21 octombrie 2020, 23:26)

        erdeke [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Am o rugaminte ca va vad un om care cunoaste cele sfinte. Imi puteti spune versetul in care IIsus condamna homosexualitatea? Va multumesc.
        • -2 (12 voturi)    
          Raspuns pe scurt! (Joi, 22 octombrie 2020, 13:41)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

          In primul rand, vreau sa va multumesc pentru dorinta Dv. de primi informatii suplimentare. Daca se intampla sa primesc 100 de minusuri, dar unul, sau doi oameni vor un dialog, eu sunt multumit.

          Si acum, iata pe scurt cum vom ajunge la ceea ce dorita sa stiti.
          1 – In Biblie exista Doua parti distincte: Vechiul Testament + Noul Testament care – evident – au aparut la un anumit interval de TIMP, si care a constituit fundalul de baza al Sistemului cultural-religios in Europa.

          2 – La circa 650 de ani dupa nasterea Crestinismului, apare si Coranul care cuprinte foarte multe referiri la viata Evreilor [in Surah XVII, ‘The Israelites’] , precum si a Crestinilor [in Surah XIX, numita ‘Sura Mariei’ – unde Fecioara il naste pe Isus], insa interferentele dintre evenimentele din Biblie si Coran sunt mult mai numeroase.

          3 – Dupa aceste precizari, iata raspunsul la intrebarea Dv despre homosexualitate.
          In Vechiul Testament, la Cartea Levitic 18:22-23, sunt notate urmatoarele:

          - * Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urîciune.
          - **Să nu te culci cu o vită, ca să te pîngăreşti cu ea. Femeia să nu se apropie de o vită, ca să curvească cu ea. Este o mare mişelie.

          4 – Astfel se explica RESPINGEREA actelor sexuale nefiresti, asta atat in Biblie, cat si in Coran, prin urmare in toate cele Trei Religii Monoteiste.

          5 - Desigur, la Brussel se pot afisa si alte puncte de vedere, si – nu numai atat – chiar se pot impune blocari ale Fondurilor de Investitii in tarile care NU doresc sa SCHIMBE principiile de baza care au calauzit Lumea pana de curand…!

          Va salut si sper ca am putut sa ofer raspunsul dorit de Dv.
          • +4 (8 voturi)    
            Multumesc pentru confirmare (Joi, 22 octombrie 2020, 16:30)

            erdeke [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            Iisus nu a condamnat homosexualitatea in Noul Testament. Condamarea tine de religia iudaica pe care crestinii o respecta dar nu e obligata s-o urmeze.
            • -1 (9 voturi)    
              pentru erdeke (Joi, 22 octombrie 2020, 20:25)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

              Isus a sopus: " Eu nu am venit sa schimb Legea , ci sa o implinesc ". Deci nu schimba cu nimic prevederile Legii din Vechiul Testament in legatura cu homosexualitatea .
              • +2 (6 voturi)    
                NU se schimba? (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:39)

                erdeke [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Deci copii care sunt lipsiti de respect fata de parinti trebuie ucisi? Cei care nu respecta ziua de odihna trebuie omorati?
                • +1 (3 voturi)    
                  pentru erdeke (Vineri, 23 octombrie 2020, 21:29)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

                  Pune aceste intrebari unul preot. Dar inainte de a intreba, ca sa pari serios, vezi unde scrie in Biblie ceea ce ai spus tu si du-te la preot cu Cartea , capitolul si versetul care afirma ce spui tu. Sa nu para ca le scoti " din burta!".
            • -2 (8 voturi)    
              Si totusi.... (Joi, 22 octombrie 2020, 21:07)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

              Nu va grabiti sa va bucurati crezand ca exista o aprobare de la Isus in problema care va preocupa, si iata de ce:

              - In primul rand, in Evanghelia dupa Matei, la 15:24 este scris:
              “Drep raspuns El [Isus] a zis: Eu nu sunt trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel”

              - In al doilea rand, tot in Matei, la 16:18, Isus se adreseaza sfantului Petru astfel:
              “Si Ei iti spun: tu esti Petru*, si pe aceasta ‘piatra’ voi zidi Biserica Mea…”
              [*in greceste este Petros, adica piatra]

              - In al treilea rand, Catolicii cred că Papa este succesorul Sfântului Petru, pe care Isus la numit primul Sef al Bisericii Sale. Fiecare Papa face parte din ceea ce Catolicismul numește Succesiunea Apostolică, adica o linie neîntreruptă incepand de la Petru și are autoritate Supremă.

              Insa, Sfantul Petru, Apostol a lui Isus, CONDAMNA relatiile sexuale nefiresti, asa cum se poate vedea in ‘Epistola lui Pavel catre Romani’, la Capitolul 1:25-26, asa cum am subliniat mai sus.

              In concluzie, Papa Francis care ocupa actualmente Sfantul Scaun de la Vatican, intra in Condradictie cu afirmatiile Apostolului Petru, cel pe care Isus la numit ‘piatra de temelie’ a Bisericii Sale.

              Deci, din toate aceste cautari NU rezulta ca cineva dintre Sfintii Bisericii Crestine si-a dat ‘binecuvatarea’ pentru legaturi sexuale nefiresti, asta timp de vreo 2.000 de ani.

              Insa, PROBABIL ca actualul Papa vrea sa ne dovedeasca ca Lumea este in schimbare…!
              • +3 (5 voturi)    
                Contradictie (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:41)

                erdeke [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

                Daca Iisus a venit doar pentru evrei atunci noi nu trebuie sa respectam nici Vechiul si Nici Noul Testament.

                Si totusi o chestiune atat de importanta nu a fost mentionata de Iisus, ci doar de altii. Nu vi se pare ciudat?
                • +2 (2 voturi)    
                  Unii oameni (Vineri, 23 octombrie 2020, 11:48)

                  Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

                  n-au nici o îndoială... Ci numai certitudini... Și îi suspectează pe cei care nu sunt așa de siguri de ce știu (mai cercetează, mai gândesc) că nu sunt informați. Așa că NE EXPLICĂ... În ultimul timp mi-a făcut o extraordinar de mare plăcere să citesc „Isus al meu” de Gabriel Liiceanu. O carte interesantă și frumoasă în același timp.
                • -2 (2 voturi)    
                  Iisus a spus si numai EL stie de ce! (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:07)

                  Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

                  @erdeke, Eu va propun sa ne oprim aici cu comentariile pe acest subiect.

                  In primul rand, aceast lucru este necesar deoarece este IMPOSIBIL de comentat pe marginea miilor de intrebari care rezulta din textul Bibliei.

                  Un alt motiv este acela ca eu NU sunt un profesionist in domeniul Religios.
                  Dupa cum probabil cunoasteti, in lumea Islamica exista functia de Iman care poate raspunde credinciosilor lor.
                  La fel si la Evrei unde exista rabini ce pot oferi raspunsuri la diferite probleme.
                  Desigur si Preotii – ortodoxi, sau catolici – sunt si ei destul de bine pregatiti pentru a ajuta cu explicatii in orice chestiiune religioasa.

                  Deci, cu mult regret trebuie sa va spun ca NU am un raspuns la ultima Dv intrebare, aceasta deoarece eu stiu ce scrie [In Biblie, sau Coran, pe care le-am citit] dar nu pot sa aflu DE CE a spus ASA, si nu ALTFEL.

                  Intr-un anumit context, cineva m-a intrebat de ce la Matei, la Cap. 10 este scris:
                  34. Să nu credeţi că am venit s-aduc Pacea pe pămînt; n-am venit să aduc Pacea, ci Sabia...
                  35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mamă-sa, şi pe noră de soacră-sa.
                  36. Şi omul va avea de vrăjmaşi chiar pe cei din casa lui.

                  Nici Atunci, ca si Acum, NU am putut raspunde DE CE! D-voastra stiti?
                  Daca veti avea un raspuns de la un profesionist as fi fericit sa-mi spuneti si mie.

                  Pana atunci va salut si sper sa dialogam si in alt context.
                  • +1 (1 vot)    
                    Daca nu esti sigur de ce comentezi (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:36)

                    erdeke [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

                    Te grabesti sa te pronunti asupra unor lucruri pe care nici nu le intelegi.
                    • -1 (1 vot)    
                      Gooool...! (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 15:54)

                      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

                      @erdeke va place sa va jucati in 'Nocturna, "dar fara lumina"...

                      1 - Daca veti RE-citi ceea ce Dv ati scris [in mesajele anterioare] veti constata ca este un amestec de condradictii lipsite de o continuitate, cat de cat, logica!

                      2 - Dv. sunteti in cautarea unui 'Sfant' care sa va CONFIRME posibilitatea unor legaturi sexuale nefiresti, ceea ce eu am incercat sa va dovedesc ca NU exista in Biblie, si nici in Coran.

                      3 - Se pare ca NU am reusit in explicatiile mele, asa incat va recomand sa cautati in cartea lui Jean Delumeau, intitulata 'Religiile Lumii' aparuta in anul 1996, la Editura Humanitas.

                      Veti gasi in acea carte informatii extrem de importante si din Religiile care NU au egatura cu Crestinismul, sau cu Islamul, precum:
                      - Hinduismul
                      - Budismul
                      - Religia Sikh
                      - Daoismul
                      - Confucianismul
                      - Sintoismul
                      - si chiar din Religiile Africii Negre

                      In cazul in care NU veti gasi nici in acele Religii ceva despre legalizarea 'vietii sexuale nefiresti' - care va preocupa atat de mult - atunci SINGURA SANSA este sa primiti binecuvantarea actualului Papa care va ramane in istorie tocmai datorita 'flexibilitatii' sale deosebite...

                      In rest va las cu bine si Goool [!] asa cum va place...
                      -
            • -2 (8 voturi)    
              Te înșeli singur. (Joi, 22 octombrie 2020, 23:26)

              Claudiu82 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

              Atât Domnul Iisus cât și Duhul Sfânt au participat la întreaga creație și Această Sfântă Treime a dat legile în întregul Vechi Testament. De ce a distrus Dumnezeu toți oamenii la potop afară de Noe și familia, că erau buni? De ce a distrus Sodoma și Gomora pline de homosexuali, că făceau voia Domnului? Din contră. Dumnezeu iudeilor e și Dumnezeul nostru. Alt Dumnezeu nu există. El este singur Dumnezeu adevărat!
              • -2 (6 voturi)    
                Cheia...! (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:06)

                Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu82

                Da, ati gasir raspunsul cheie si asta este foarte frumos.

                Conexiunile pe care le-ati facut sunt perfect Adevarate si sunt convins ca Dv simtiti si ACTUALA stare Morala a Lumii care, este foarte posibil, sa duca Intreaga Civilizatie spre o noua Pedeapsa colectiva...

                Si asta deoarece: 'Rabdarea Domnului este MARE, dar NU fara limita...' !
              • +1 (7 voturi)    
                L-a pastrat pe Noe (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:43)

                erdeke [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu82

                Cum a evoluat omenirea din familia lui Noe fara ca membrii acesteia sa faca sex intre ei? Nu e incest? Asta nu e condamnat de Dumnezeu? Dar cum a evoluat omenirea din Adam si Eva fara ca copiii lor sa face sex intre ei? Asta aproba Dumnezeu?
                • -1 (7 voturi)    
                  L-a pastrat pe Noe dar și pe noi (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:43)

                  Claudiu82 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

                  Dumnezeu este suveran și nimeni nu-i poate contesta puterea. Dumnezeu nu a făcut toți oamenii deodată (mii de miliarde dacă îi luăm pe generații - nici nu-i putem număra), nu că n-ar fi putut face lucrul acesta. Are nevoie doar de un Cuvânt. Dar Dumnezeu în înțelepciunea Lui l-a făcut și pe om creator în limitele omului, l-a implicat și pe om în creația Sa, astfel că din 2 oameni au ieșit miliarde. Foarte frumos. Cu toate acestea bineinteles că înmulțirea, fiind doar 2 oameni la început, nu s-a putut face decât între copiii lor. Și nu era un păcat înaintea lui Dumnezeu deoarece chiar Dumnezeu a dat porunca aceasta. Dar înmulțindu-se oamenii, și înmulțindu-se neascultarea păcatul s-a înmulțit și el și ADN-ul uman s-a deteriorat. De aceea în ziua de azi în asemenea cazuri rezultă oameni bolnavi. La un moment dat, vezi poruncile Vechiului Testatment, Dumnezeu a interzis acest lucru când El a considerat că această înmulțire nu mai e benefică pentru omenire. Revenind în zilele noastre, cu aceste destrăbălări și rătăciri mintale, omul nu face decât să se degradeze și fizic (HIV-ul și alte boli asociate au apărut în minoritatea homosexuală) dar și moral. Sunt cunoscute abuzurile din familiile de homosexuali, cu rată exponential mai mare față de familiile normale, este cunoscută rata sinuciderilor în minoritatea aceasta etc. Asta vrem ca acețti oameni să se degradeze și mai rău, să atragă și pe alții la degradarea lor? Nu este ură, este compasiune și milă. Aceste suflete, fără să-și dea și ele seama, vor suferi și fizic și sufletește și-i vor face și pe alții să sufere. Orice om, care are un minim de înțelepciune, trecând de faptul că este împotriva voii lui Dumnezeu, chiar și ateii mulți, realizează că este ceva nenatural și nefiresc. Citiți ce spune Biblia despre această stare în Romani1 incepând cu versetul 18 și vă lămuriți. Acolo se prezintă rezumat voia lui Dumnezeu. Să avem înțelepciune, nu ca acest papă care și-a pierdut mântuirea.
                  • -3 (3 voturi)    
                    Exact (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:26)

                    Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu82

                    Din nou scris foarte CORECT

                    - Interesant este ca in Noul Testament, la Romani, Cap 1 [pe care Dv l-ati recomandat] a putut fi consfintit ceea ce este la 1:23.

                    - Am admirat si respectat acel paragraf si cred ca explicatia se gaseste in 'Faptele Apostolilor' Cap. 21:39-40, precum si la Cap. 22:3
                    Imi pare bine ca se gasesc pe acest Forum oameni ca D-voastra
                  • 0 (2 voturi)    
                    Am inteles (Vineri, 23 octombrie 2020, 16:35)

                    erdeke [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu82

                    Incestul este ok, nu e un pacat, e voia lui Dumnezeu, dar ADN-ul s-a stricat de la neascultare...suna absurd

                    Incestul nu e pacat, dar homosexualitatea este, desi Iisus nu a pomenit nimic despre asta. Iarasi absurd
        • +4 (8 voturi)    
          Domnule Josephus... (Joi, 22 octombrie 2020, 17:11)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

          in primul si ultimul rand, Iisus nu vorbeste si nu scrie in versete!! Mai documenteaza-te si mergi apoi la un spital de psihiatrie si cauta-te!...
      • +1 (7 voturi)    
        Pur și simplu (Joi, 22 octombrie 2020, 16:25)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        mă amuză faptul că dumneavoastră credeți că Papa Francisc nu cunoaște în cel mai mic detaliu Biblia cu toate ale ei...
        • -2 (6 voturi)    
          Da! (Joi, 22 octombrie 2020, 21:47)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          1 - Este foarte bine sa va amuzati de orice, mai ales in aceste vremuri atat de triste in lume.

          2 - A cunoaste NU inseamna si a face EXACT cele cuprinse intr-un anumit Cod de Legi.

          Astfel, dupa Marea Schisma din 1054 a rezultat Separarea Crestinismului in doua Ramuri: cea Catolica si cea Ortodoxa. Aveti mai jos o adresa cu explicatii in Romana

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

          Insa, in urmatoarea perioada au mai aparut :
          - Reforma Protestanta,
          - Biserica Anglicana
          - Calvinismul
          - Baptismul
          - Biserica Adventista
          - Mormonii [in USA]
          - etc

          Toti acestia au plecat de la Crestinismul Primar si au ajuns acolo unde au dorit ei...!

          Or, eu asta i-am sugerat actualului Papa, sa nu faca o alta Biserica, poate ceva conexat cu anumite legaturi intre persoane care...etc

          Insa, D-voastra sa NU va faceti griji pentru toate acestea, ci continuati sa va amuzati, caci este cel mai sanatos!

          Mult succes!
  • +15 (41 voturi)    
    haha (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:55)

    liviu_ [utilizator]

    intai ateii ajung in rai, acum parteneriatele intre persoanele de acelasi sex...
    i really like this guy! (fara misto)
    • +1 (7 voturi)    
      Dar ce ziceți și de faptul (Joi, 22 octombrie 2020, 16:55)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      că le-a iertat pe femeile care au făcut avort zicând că știe prin ce suferințe au trecut? Papa Francisc este un om foarte luminat și bun.
  • +10 (56 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 21 octombrie 2020, 18:57)

    Akylas [utilizator]

    Era clar ca in Romania evului mediu perpetuu, reactiile la spusele papei vor fi foate negative, cel putin de la majoritatea romanilor. BOR, impreuna cu celelalte biserici ortodoxe "surori", a reusit perfect in acest domeniu. Povestile cu bau bau, homosexualii care sunt toti pedofili, copiii homosexualilor care vor deveni si ei automat homosexuali etc etc etc, si-au facut efectul la majoritatea populatiei needucate, cel putin din punct de vedere sexual. Din pacate, la acest subiect tara noastra a ramas in evul mediu, insistand asupra interzicerii educatiei sexuale in scoli si a oricarei mentiunii de gen. Cu alte cuvinte, vrem din rasputeri sa ramanem needucati in acest domeniu si sa repetam la infinit niste teorii conspirationiste, care nu au nicio legatura cu realitatea si cu stiinta, fiind bazate doar pe niste povesti inventate de catre plimbatorii de moaste....
    • +9 (45 voturi)    
      mda (Miercuri, 21 octombrie 2020, 19:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      "la acest subiect tara noastra a ramas in evul mediu" - doar la acest subviect?! era bine!

      ai nostrii vor cruciade, arsi pe rug si multe moaste :P
      toleranta 0, ce conteaza ca exact toleranta o incuraja Isus...

      lasa ca e bine... locu 1 la analfabetism functional, locu 1 la adolescente mame ....
      babele aparau violatorii din vaslui, etc etc
      vezi cat de sus ajuntem daca ascultam de sc bor srl?!
      • -8 (30 voturi)    
        La ce film te uiti prietene? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:39)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ,,Vor cruciade, arsi pe rug..,, Daca tu esti ,, altfel,, nu inseamna ca ailalti sunt inapoiati!! Lumea incepe sa se sature de atata lipsa de respect, nu crezi?
  • +15 (29 voturi)    
    Crestinismul are si lucruri rele si unele bune (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:33)

    gavrone [utilizator]

    Habotnicii refuza sa le separe. Acest Papa are curajul sa o faca. Doar asa va supravietui crestinismul
    • -4 (26 voturi)    
      Ultimatumull LGBTist (Joi, 22 octombrie 2020, 3:29)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      Pemitem crestinismului sa supravietuieasca doar daca pupa talpile homosexualilor, sa nu zic altceva.
      • -1 (1 vot)    
        Asa sa fie! (Vineri, 23 octombrie 2020, 15:58)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Daca este vorba de pupat, atunci sa pupe fiecare ce vrea, dar sa inceapa cu 'spalatul picioparelor' dupa exemplul oferit de Papa:

        https://www.youtube.com/watch?v=MQ3o1Mt0Y1I
  • +12 (26 voturi)    
    Astept reactia lui Mihai N., cum care ? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:46)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Ala de la pmp. Daca i-ati vedea videoclipurile de pe yt...
    Omul are nevoie de ajutor.
  • -9 (27 voturi)    
    Si ? (Miercuri, 21 octombrie 2020, 20:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Pe Biden a declarat ca il sustine , sau inca nu ?
  • -11 (33 voturi)    
    vad ca pe acest site (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:01)

    miculescu-rucar [utilizator]

    este plin de normalofobi.
    vom ajunge sa ne fie frica sa spunem ca suntem crestin-ortodocsi, albi de sex masculin sau feminin si heterosexuali!
    • +7 (25 voturi)    
      ... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:57)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Deci heterosexual crestin-ortodox alb = normal.
      Orice alta varianta se indeparteaza de definitia normalitatii.
      • -4 (20 voturi)    
        Cam asa ceva (Joi, 22 octombrie 2020, 6:31)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Dupa toate definitiile, normalitatea este definita de majoritate in orice domeniu.
  • +1 (31 voturi)    
    Bravo Papa (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:42)

    guras [utilizator]

    Homofobii pupatori de moaste fac spume :)
    • -3 (15 voturi)    
      spume? (Joi, 22 octombrie 2020, 13:18)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui guras

      si de ce ma rog sa faca spume? pupatori de moaste sunt la ortodocsi. asa ca ce spune papa catolicul este apa de ploaie. sa fie la ei acolo. oricum se apropie sharia si atunci sa-i vedem. se vor "supune" ?
  • +2 (32 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 21 octombrie 2020, 21:54)

    palos [utilizator]

    Este cel mai progresist conducator al bisericii din istorie.
  • -4 (28 voturi)    
    Oare de cand (Miercuri, 21 octombrie 2020, 22:31)

    wintershadow [utilizator]

    papa este activist lgbt? Asta este misiunea lui? Ar fi fost mai de ajutor sa se roage pentru ei, nu sa se bage in haznaua propagandistica, pentru care parteneriatul civil este doar primul pas catre casatorie si adoptii.
  • +7 (29 voturi)    
    Cu asta se incheie o epoca (Miercuri, 21 octombrie 2020, 23:27)

    erdeke [utilizator]

    Intra si Biserica in randul lumii si renunta la prejudecati vechi de mii de ani.
    • -3 (27 voturi)    
      da (Joi, 22 octombrie 2020, 0:45)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

      adica renunta la a mai pegati sufletele pentru mantuire si cade in haznaua "progresista"; aleluia catolicism
      • +2 (8 voturi)    
        Majoritatea catolicilor îl iubesc (Joi, 22 octombrie 2020, 17:02)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        enorm pe Papa Francisc. Și eu deși nu fac parte dintre catolici...
    • +4 (6 voturi)    
      Poate e nevoie de o (Joi, 22 octombrie 2020, 17:00)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

      precizare. BISERICA CATOLICĂ. Biserica creștină ortodoxă a rămas mult mai aproape de Vechiul Testament. Și de trecut...
    • +5 (5 voturi)    
      Cu asta se incheie o epoca (Joi, 22 octombrie 2020, 17:19)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

      Probabil nu se va mai numi biserica!!! si astfel va fi ultimul Papa din istoria bisericii (catolice).
  • -4 (14 voturi)    
    - (Joi, 22 octombrie 2020, 9:54)

    tomlin [utilizator]

    ce carti cititi voi in care se scrie ca "femeile au schimbat întrebuinţarea firească a lor ...iar barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeilor ..." ?
    Femeile au auzit ca "ele au o intrebuintare fireasca", ce parere au despre acesti indivizi primitivi ? Asta este progresul, de asta nu ne-am inchipuit pana acum !
  • -8 (22 voturi)    
    egal cu (Joi, 22 octombrie 2020, 10:34)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    finalizarea declinului lumii catolice
  • -6 (22 voturi)    
    Francisc (Joi, 22 octombrie 2020, 12:23)

    Imperialistu [utilizator]

    Nu pare constient ca reprezinta o institutie. Poate avea opinii personale, dar nu are dreptul sa schimbe acum intreaga perspectiva asupra pacatului. Daca nu ii place, daca nu se mai regaseste in valorile bisericii, ar fi corect sa se retraga si sa il lase pe altul.
    • -6 (20 voturi)    
      ba (Joi, 22 octombrie 2020, 13:10)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      e foarte constient, de aia l-au pus obamba si merkel acolo, un teolog marxist argentinian infect.
  • -6 (18 voturi)    
    S-a tampit si Papa... (Joi, 22 octombrie 2020, 13:01)

    John M. [utilizator]

    Cand la conducerea lumii apar numai idioti, hop, si Papa sa le cante in struna!
  • -4 (22 voturi)    
    salvarea catolicismului (Joi, 22 octombrie 2020, 13:20)

    freestyle [utilizator]

    este victoria islamului si instaurarea shariei. atunci poate vor vedea toti "progresistii" cat de liberi au fost si ce rau au facut.
  • -2 (6 voturi)    
    Erezie ieșită la suprafață (Joi, 22 octombrie 2020, 23:21)

    Claudiu82 [utilizator]

    Caracterul Papei se potrivește perfect cu cel din Paslmul 52:3 - "Tu iubeşti mai degrabă răul decât binele, mai degrabă minciuna* decât adevărul." Prin aceste afirmații Papa și-a arătat adevărata față. În loc să lupte cu Dumnezeu a ales să lupte împotriva Lui și să dea mâna cu Nelegiurea. Se confirmă încă o dată că rătăcirea marilor "lideri spirituali" nu ascunde decât niște oameni slabi, firești, mânuiți din spate de interesele Stăpânitorului acestei lumi, care nu este altul decât Cel Rău, Șarpele cel vechi.
  • -4 (4 voturi)    
    Asta va fi normalitatea !? (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:10)

    GTony [utilizator]

    Sigur ca incearca sa-i protejeze pe homosexuali,pentru ca si dintre preoti multi se confrunta cu problema asta.
    Da,trebuie acceptati,pentru ca sunt oameni, dar oameni cu o deviere mintala care ar trebui sa fie tratati. Nu sa li se permita casatorie, sa creasca copil etc.Ce generatie de copii vor fi crescuti de doi tati sau doua mame? Natura nu asa a construit omul.La un simplu divort vorbim de suferinta copiilor ! Si acum sa fie permisa casatoria iar mai apoi adoptarea copiilor de catre homosexuali sau lesbieni !
    Si mai vrem pensii la batranete? De la cine ? Rata natalitatii in Europa, care in loc de 2.3 care ar trebui sa fie normal, este de 1.8 ! La musulmani rata aceasta este de 8 la suta ! Peste 50 de ani Europa va deveni musulmana ! Si homosexuala !
    Dar noi in loc sa privim lucrurile mai serioase le dam drepturi la homosexuali, lesbieni si aprobam noua ideologie gender ! O sa ne meritam soarta daca suntem atat de inchisi la minte.
    Nu ma intelegeti gresit, accept faptul ca sunt oameni cu problema orientarii sexuale,dar parca acum asta fi la moda ! Printre tineri parca e " Cool "sa spui ca tu ai alta orientare sau ai incercat si altceva !
    Asa ar trebui sa intelegem si cleptomanii care simt nevoita sa fure si ar trebui si lor sa le facilitam si sa le usuram mania asta.
    Numai bine ! Dar nu o sa fie!
    • +2 (4 voturi)    
      Ce dovezi ai ca e boala mintala? (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:45)

      erdeke [utilizator] i-a raspuns lui GTony

      ...
      • -1 (1 vot)    
        Ce dovezi ai ca e boala mintala? (Duminică, 25 octombrie 2020, 13:09)

        GTony [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

        Bun, hai sa nu spunem boala mintala doar devianta, anomalie mintala! In orice caz ceva ce nu-i normal !