Grecia: Un nou gard va fi ridicat până în aprilie 2021 la frontiera cu Turcia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 23:38 Actualitate | Internaţional


Migranti la granita Grecia-Turcia
Foto: Captura YouTube
Un nou gard la frontiera dintre Grecia şi Turcia va fi ridicat până în luna aprilie a anului viitor, pentru a descuraja trecerea migranţilor, a anunţat sâmbătă cabinetul premierului grec Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis, care a făcut o vizită în regiunea Evros, din nord-estul Greciei, pentru a inspecta stadiul acestui proiect, a declarat că gardul va fi construit în zona localităţii Ferres, de-a lungul râului Evros, relatează AFP și DPA, citate de Agerpres.

„Prim-ministrul a promis să viziteze regiunea din nou până în aprilie, dată la care proiectul trebuie să fie realizat”, au indicat surse din guvernul de la Atena.

Autorităţile greceşti recrutează încă 400 de poliţişti de frontieră care vor fi desfăşuraţi în regiunea Evros şi ia în calcul consolidarea unei bariere frontaliere deja existentă cu o lungime de 11 kilometri, în zona punctului de trecere Kastanies-Kapikule.

Construirea unui gard de 26 de kilometri în regiunea Evros a fost anunţată după tentativele de intrare a unor migranţi încurajaţi de Turcia, în februarie şi martie acest an.

Grecia a reuşit să oprească majoritatea trecerilor ilegale de migranţi, în timp ce Uniunea Europeană a trimis în zonă un număr suplimentar de reprezentanţi ai Agenţiei europene pentru frontiere şi paza de coastă (Frontex).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3652 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Gard? (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 23:57)

    Soarele [utilizator]

    Câte spume și milioane de km de articole a publicat ”mainstream media” când Trump a zis că face gard la granița cu Mexicul?

    Aștept reacția la gardul grecesc.
    • +6 (10 voturi)    
      Ei și tu acum! (Duminică, 18 octombrie 2020, 5:47)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Trump a făcut câteva sute de km zid. Dacă făcea un gărduț din ăla mic de juma' de metru înălțime nu se supăra nimeni.

      Apropos de ziduri, faza cea mai haioasă e la San Diego California,. Punctul de trecere a frontierei între San Diego (SUA) și Tijuana (Mexic) e despărțit de un ditai zid de prin anii 90. Sunt tot soiul de bariere, labirinturi țepușe (dacă încearcă să sară garul rămâne mexicanul ca gândacul la insectar) și alte chestii de parcă e linia frontului. Socialiștii californieni au făcut spume la gură împotriva zidului lui Trump, însă niciunul din ei nu propus vreodata demolarea zidului făcut de ei la San Diego. De ce oare?! Se tem ca nu cumva bunii mexicani lăsați să treacă cu hoarta le-ar putea prăda furmoasele lor case progresiste? :)
    • -3 (5 voturi)    
      Chestii (Duminică, 18 octombrie 2020, 8:50)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Total diferite. N ai cum sa compari gardul mexican cu cel turcesc. Trumpeaza in continuare..
  • +2 (12 voturi)    
    We're gonna build a wall... (Duminică, 18 octombrie 2020, 1:32)

    Nyk1 [utilizator]

    ...and we're gonna make Turkey pay for it!

    #MakeGreeceGreatAgain
    • +2 (4 voturi)    
      Hai ma (Duminică, 18 octombrie 2020, 4:34)

      Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ca azi nu esti in forma.
    • +5 (7 voturi)    
      Nicușoare, băiatule (Duminică, 18 octombrie 2020, 5:50)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pentru cultura matale generală, după ce Trump a introdus taxe mărite pentru vizele mexicanilor și a eliminat pentru ei vizele cu intrări multiple și pe termen lung, după ce a pus taxe pe banii trimiși din SUA în Mexic au plătit mexicanii deja vreo 4 ziduri dintre Mexic și SUA.
  • +7 (7 voturi)    
    Da... am crezut (Duminică, 18 octombrie 2020, 4:33)

    Haoleu [utilizator]

    ca gardurile nu functioneaza.
  • +6 (6 voturi)    
    Ceva normal un zid la graniţă. (Duminică, 18 octombrie 2020, 9:42)

    asavreau [utilizator]

    De aia este graniţă,să fie păzită.Cine vrea să intre cu gânduri cinstite sunt puncte de intrare amenajate.Eu aş fi de acord cu pedepsirea celor care fac trafic de persoane şi se autointitulează ONG-uri pentrtu protecţia omului.Ce fel de protecţie a omului asigură ei,dacă îndeamnă oamenii să migreze în condiţii periculoase?