Robotul umanoid rusesc FEDOR, retras de pe Twitter după ce a insultat foști cosmonauți și a spus că aceștia au băut alcool pe Stația Spațială

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2020, 15:48 Actualitate | Internaţional


Fedor, cunoscut și ca Skybot F-850
Foto: TASS / ddp USA / Profimedia
Robotul spațial umanoid rusesc FEDOR a fost retras de pe Twitter după ce a insultat foști cosmonauți ce au criticat programul spațial rusesc pentru că rămâne în urma celui american, scrie Moscow Times.

FODOR a dispărut brusc de pe rețeaua de socializare după o avalanșă de tweet-uri în care îi critica pe foștii cosmonauți Maxim Surayev și Alexander Samokutyayev, acum parlamentari, acuzându-i că sunt ”bețivi” și neprofesioniști.

”Roboții, spre deosebire de Suraev și Samokutyaev, nu au slăbiciuni, nu încalcă interdicția de consum de alcool pe stația orbitală și nu vorbesc prostii. Roboții îndeplinesc toate însărcinările de zbor fără comentarii”, a scris FEDOR în una dintre ultimele sale postări de pe Twitter.

”Opinia mea despre oameni este proastă”, a adăugat robotul.

Surayev a criticat în mod deschis programul spațial rusesc, condus de fostul vicepremier Dmitri Rogozin din 2018. Potrivit site-ului de știri din tehnologie Ars Techica, unii speculează că Rogozin preluase contul de Twitter al lui Fedor pentru a-i ”înțepa” și el pe cosmonauți.

”Tweet-urile seamănă cu maniera în care Rogozin folosește rețeaua de socializare”, a scris Ars Techica. Rogozin a respins orice legătură cu FEDOR și a speculat că robotul umanoid ar posta pe Twitter de capul lui.

La acest moment nu este clar dacă FEDOR a fost închis de Twitter sau operatorii robotului i-au dezactivat contul.

FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research), sau Skybot F-850, a fost primul robot umanoid pe care Rusia l-a trimis în spațiu. Robotul de 1,8 metri înălțime imită bine mișcările umane, folosește unelte electrice, conduce vehicule și se poate ridica dacă pică jos.

FEDOR a fost ”pensionat” în toamna anului trecut, după ce s-a întors din voiajul de 12 zile de pe Stația Spațială Internațională.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9858 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    :))))) (Marţi, 13 octombrie 2020, 15:54)

    cristi_an [utilizator]

    rusii
    • +2 (2 voturi)    
      probabil se pregatea sa-l critice pe Putin (Miercuri, 14 octombrie 2020, 9:05)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Si a primit echivalentul robotic al noviciok-ului.
  • +29 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:00)

    [anonim]

  • +21 (23 voturi)    
    Cine Acuza Robotul de Eroare Robotica (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:03)

    un domn [utilizator]

    este intr o mare eroare ! Robotul stia de Pufoaika mult mai multe vs comentatorii pro URSS de pe Hotnews
  • +19 (23 voturi)    
    Țineți-mă! Cad sub masă (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:04)

    Sparafucile [utilizator]

    De atita ris, fireste. Iata că deja specia umana a ajuns bascalia inteligentei artificiale.

    Unde sunt vremurile cind Maxim Gorki spunea: " Omul! Ce minunat sună acest cuvint"
  • +21 (21 voturi)    
    Nu l-au învățat să mintă (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:05)

    BEDE [utilizator]

    Se vede că trebuia să-l programeze pe robot să spună minciunile pe care oamenii vor să le audă, pentru că adevărul deranjează tare mult uneori.
    Mai ales pentru lideri ca Putin nu cred că este nevoie de roboți: ei nu pun mare preț pe oameni, pentru ei oamenii sunt mai ieftini și le convien să-i pună pe oameni să facă munci pe care în USA sau Japonia le fac roboții.
  • +15 (15 voturi)    
    De fapt (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:54)

    schimbu3 [utilizator]

    ii e ciuda ca nu poate sa bea vodca cot la cot cu umanii.
  • +14 (14 voturi)    
    Mai, ori e la misto (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:21)

    UpNext [utilizator]

    ori a-nnebunit lumea, pardon, robotu'!! Am ras o juma' de ora!
  • +1 (13 voturi)    
    Nu e nici o dovada ca robotul spune ceva (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:24)

    Rahan5 [utilizator]

    rational.
    Totul este doar fantezia tehnicienilor care il intretin / l-au programat.
    Sa gandim putin logic: Niste ,,Roboti" de 100 de tone de circuite electronice (care n-au nici un fel de brate etc, sunt doar niste dulapuri de circuite conectate intre ele) nu sunt in stare sa spuna nimic rational / uman, si ....incepe sa ,,comenteze uman" un robot de vreo 100 kg. Cu o greutate de vreo ....1000 de ori mai mica.....care are inclus in greutatea asta si brate, senzori etc.
    Sa nu cadem in capcana ca la un robot, daca atarni de el niste brate / senzori si ii pui un cap de papusa, devine mai destept decat un calculator dintr-un dulap cu circuite electronice.
    Deci, daca oamenii vor vorbii rational cu computerele intr-o buna zi o vor face mai intai cu cei care nu au brate / senzori / capete de papusi....si care ocupa sali intregi pline de circuite electronice / cuantice
    / etc
    Povestea ,,Inceputului de dialogare" a oamenilor cu un robot care are brate mecanice si senzori nu e decat un circ.
  • +7 (7 voturi)    
    ..asa-i robotu' cand se 'mbata.. (Marţi, 13 octombrie 2020, 19:50)

    richter [utilizator]

    ..vorbeste prostii....apoi trage ponoasele :) acum o sa se straduiasca sa scoata un program prin care robotii sa minta selectiv;da mai poti avea incredere in ei apoi? mai nasol e cand o sa invete singuri sa minta si sa traga chilul, daca mai stau mult prin preajma oamenilor .Chiar incerc sa-mi imaginez un rus incercand sa-l faca pe un robot sa "guste" si el un pic...
  • +10 (10 voturi)    
    Ptiu! (Marţi, 13 octombrie 2020, 20:32)

    tddrg [utilizator]

    Ce robot pârâcios... Nu mai poate să bea omu' ca mujicu, că hop se găsește câte o "inteligență artificială" să ciripească.... Grele vremuri trăim!