„Cred că este dezgustător”: Unui educator francez i s-a interzis să predea la grădiniță din cauza tatuajelor

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 12:23 Actualitate | Internaţional


Sylvain Helaine
Foto: Cristophe Archambault / AFP / Profimedia Images
Un educator francez cu tatuaje pe tot corpul afirmă că nu i se mai dă voie să predea la grădiniță după ce un părinte s-a plâns că înfățișarea sa îi sperie copilul, relatează USA Today.

Sylvain Helaine, în vârstă de 35 de ani, afirmă că părintele unui copil de la școala gimnazială Docteur Moreau din Palaiseau s-a plâns că fiul său a avut coșmaruri după ce l-a văzut. Deși băiatul nu era în clasa sa, Helaine afirmă că a fost înlăturat de la clasă pentru două luni iar apoi i s-a interzis să predea copiilor cu vârsta de sub 6 ani.

„Cred că este dezgustător”, a declarat Helaine pentru USA Today, adăugând că „[reprezentanții școlii] nici măcar nu au încercat să îl convingă pe părinte că sunt un educator bun și că am o grămadă de experiență... mă simt trădat de către ei și sunt puțin trist”.

Autoritatea locală responsabilă de învățământ a confirmat pentru Reuters că s-a ajuns la o înțelegere pentru a-l transfera pe Helaine din cauza înfățișării sale. Acesta afirmă însă că predă de peste 12 ani și că a avut parte doar de câteva comentarii din partea părinților.

Helaine a relatat că a decis prima oară să își schimbe înfățișarea în timp ce lucra la Londra când avea 27 de ani deoarece considera că nu va fi judecat. Bărbatul și-a înnegrit pe cale chirurgicală limba și sclerotica ochilor și de-a lungul a trei ani și jumătate s-a tatuat cu primul „strat” de tatuaje.

Helaine, care în timpul liber este actor, model și comediant, afirmă că a știut de la 10 ani că dorește să fie învățător, afirmând că „vreau doar ca oamenii să mă judece pentru munca mea”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3620 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Dar faptul că sperie copiii nu contează? (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:32)

    BEDE [utilizator]

    Dacă omul s-a făcut în așa fel încât sperie copiii, ce este de făcut? Este bine oare ca niște copii altfel normali să fie speriați de o asemenea arătare?
    În ceea ce mă privește pe mine, dacă este să am un asemenea coleg la muncă, evident, nu îi voi spune nimic și voi căuta să lucrez cu el făcând abstracție de tatuaje. Dar nici nu pot spune că mi se pare normal, nici nu pot spune că îmi place. Dar dacă este vorba de un copil mic care este speriat, care este atunci soluția cea mai bună?
  • +12 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    te dreq la aia care te plac asa...

    nu sa sperii copii mici, sau sa-i influentezi sa faca si ei asa ceva...

    ok, e cool sa ai niste tatuaje, dar omul are limba neagra, si nici albul ochilor nu i se mai vad datorita interventiilor
  • +6 (18 voturi)    
    Credca si unii adulti ar fi speriati de individ (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:44)

    UnOarecare [utilizator]

    Omul e un intreg, nu numai munca sa e totalul omului, vrea a fie judecat numai pe o latura?
  • +3 (17 voturi)    
    Asta e frica? (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:59)

    sprite [utilizator]

    Ii e frica de unul tatuat...sa vina in Romania sa vada cum bravi cetateni voteaza penali, violatori de minore, candidati morti...
  • +7 (17 voturi)    
    desigur (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:08)

    sile1 [utilizator]

    Ce-ar mai fi de comentat atunci cand arati ca "moartea-n vacanta" ,dupa cum zice o vorba batraneasca, iar tu vrei sa fii judecat dupa munca ta ?
    • -3 (11 voturi)    
      După care muncă? (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:34)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      După munca pentru a avea acele tatuaje? Sau după altă muncă?
      Oricum, efortul pentru a arăta așa denotă anumite valori pe care le are acea persoană. Eu pot spune că am cu totul alte valori.
  • +2 (16 voturi)    
    interesant (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:08)

    unu_de_aiurea [utilizator]

    Greu de crezut cuvintele lui:
    "Acesta afirmă însă că predă de peste 12 ani și că a avut parte doar de câteva comentarii din partea părinților."
    Ar fi interesant de vazut daca sunt chiar adevarate. Poate copiilor nu le provoaca frica. Mie imi provoaca frica dar e posibil ca adult sa am anumite preconceptii ce nu sunt valabile si la copii.
  • +6 (20 voturi)    
    „Cred că este dezgustător”, a declarat Helaine... (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:20)

    IoPaNet [utilizator]

    Vorbeste despre el insusi? Este optiunea lui, dar, da, pentru multi dintre noi este dezgustator sa te auto-mutilezi in halul asta. Si, ca parinte, ce sa vezi... nu vreau ca o persoana cu astfel de optiuni dubioase sa imi "educe" copiii. Asa cum el are dreptul la optiunea lui, si eu am dreptul la optiunea mea.
  • +2 (16 voturi)    
    tatuaj (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:27)

    IOSCA [utilizator]

    Daca vrea sa fie apreciat numai si numai pentru munca lui atunci sa ramana actor de ocazie. Lucrul la clasa cu copii inseamna mult mai mult.Deja vorbim despre educatie si formarea unor deprinderi. Pentru asta cele ce se vrea educator nu are voie sa socheze niste copii in formare cu aparitii extravagante.Tatuajele si le-a facut exclusiv pentru placerea lui fara sa aiba inhibitii fata de cei din jur.Nu acelasi lucru se intampla fata de niste minti fragede in formare.
  • +6 (20 voturi)    
    Common! (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:28)

    Amerlocu [utilizator]

    Cine și-ar dori ca monstruozitatea aia să predea copiilor să, indiferent de vârsta lori?! La urma urmei nu e victima unui accident sau a unei boli. E ceva ce și-a făcut cu mâna lui fără să-l fi obligat nimeni. Oamenii trebuie să se obișnuiască să fie responsabili pentru ceea ce fac.
  • +2 (16 voturi)    
    >>> (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:30)

    GemstonePig [utilizator]

    Povestea cu nediscriminarea tine la adulti, copii il vor vedea si judeca asa cum este, o ciudatienie a naturii.
    • +2 (16 voturi)    
      Nici măcar nediscriminarea nu poate fi invocată (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:43)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Non-discriminarea se referă la aspecte legate de etnie, rasă, religie, orientare sexuală etc. La nenea ăsta însă e pur și simplu o chestie de gust. Omul și-a făcut niște „lucrări de artă” pe corpul propriu și personal, care pot să ne placă sau nu. Mie nu-mi plac. E vreo problemă ? Sau acum și gusturile sunt obligatorii ?
  • -1 (15 voturi)    
    Suntem in secolul 21 (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:58)

    Setalcott [utilizator]

    Hai cu antidiscriminanrea. He was born this way.
    Societatea trebuie modelata de presa pentru a o face pe placul excentricilor.
    Amnesty International are o noua cauza, acum ca a fost dat afara din India