Viktor Orban a trimis la Bruxelles o scrisoare în care cere demisia Verei Jurova, vicepreședintă a Comisiei Europene

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2020, 9:58 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: JOHN THYS / AFP / Profimedia
Premierul ungar Viktor Orban a cerut marți demisia cehoaicei Vera Jurova, vicepreședinte al Comisiei Europene, pentru ”declarațiile publice dăunătoare” la adresa Ungariei, transmite Reuters.

”Potrivit vicepreședintei, în Ungaria se construiește o ‘democrație bolnavă’ și, pe lângă asta, ea insultă cetățenii UE de naționalitate ungară spunând că nu sunt în stare să-și formeze o părere proprie independentă”, scrie Viktor Orban într-o scrisoare către șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1848 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Bravo lui ca mai si contra-ataca (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:01)

    Lok [utilizator]

    Omul este ales pe buna dreptate, daca poprul il vrea cine e UE sa spuna ca nu.
    • +6 (10 voturi)    
      este mai mult decat clar... (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:51)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      este mai mult decat clar... ca bozgorul este tradatorul din UE al rusilor... acum este si aparat de postacii idioti de la noi din tara.
      • -6 (8 voturi)    
        Clar pentru ca asa spui tu? (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Ca prin excelenta cumva aceste claritati evidente nu au reusit sa le fie expuse poporului ungar. Sau acuma si votul este contestabil, ca in Belarus?
    • +8 (10 voturi)    
      >>> (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:09)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Si ceausescu era ales, si dragnea era ales.
    • +8 (10 voturi)    
      Asa zicea si Dragnea (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:11)

      parush [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      M-a votat prostimea, pot sa fac ce vreau. Nu asa functioneaza democratia.
      • -5 (7 voturi)    
        Democratia in viziunea lui parush (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:44)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui parush

        Poporul voteaza pe unu dar acesta trebuie sa fie supus UE-ului nu poporului. Ironic sau hilar, dar nu sunt inca decis.
        • +2 (4 voturi)    
          Ungaria a semnat pentru aderarea la UE (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:16)

          hybrid [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          a semnat deci si pentru respectarea unor conditii. Daca nu vrea sa le mai respect e libera sa plece. Dar sa dea banii inapoi.
          • -2 (4 voturi)    
            Conditiile din UE sunt in continua schimbare. (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:47)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui hybrid

            Stii se tot voteaza si se tot voteaza in PUE pana trece orice lege. Care este mecanismul de refuz al unei tari? Si cine este arbitrul care decide daca o lege UE este sau nu respectata? UE? Esti sigur ca e bun sistemul asta?
          • -1 (5 voturi)    
            Uimește-ne! (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:05)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui hybrid

            Ce codiții n-a respectat? Înșiră-le!

            Ați învățat să repetați ca papgalii chestii pe care nu le înțelegeți. Exact ca-n comunism. Marea diferență e că pe atunci lumea râdea de lozincile inepte ale partdiului azi a ajuns să le repete cu convigere. Ca oaia
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:24)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      daca l-au ales dupa metoda lui dan tudorache (Sectorul1) de numarare de voturi...
      • -3 (5 voturi)    
        Hungaromaidan loading.... (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:54)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

        Sa inteleg ca UE e in spatele miscarilor astea?
  • +14 (18 voturi)    
    Pentru premierul ungar.... (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:26)

    Tutea [utilizator]

    ...Orbanocrația este singura formă de guvernare valabilă în țara vecină. Poate așa o fi, dar nu în Uniunea Europeană! Cu toate neajunsurile sale, UE rămâne singura opțiune în fața valului de autocrații originale, de sorginte bolșevică.
    • -3 (7 voturi)    
      Ce vorbești?! (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:07)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Exiată cea mai mică dovadă că ar fi mânărit vreodată alegeri?! Atunci care e problema?!
  • +6 (8 voturi)    
    smiorc (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:57)

    g01an [utilizator]

    mega-smiorc
  • +8 (10 voturi)    
    Orban a devenit un mic dictator (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:13)

    parush [utilizator]

    A acaparat toata presa, a politizat administratia si atata populismul si demagogia. UE trebuie sa nu mai acorde bani acestor state iliberale.
    • -3 (7 voturi)    
      Ghinion! (Marţi, 29 septembrie 2020, 14:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui parush

      UE e constituită pe principiul unanimității. Orice țară are drept de veto în deciziile majore. Tehnic vorbind Orban are posibilitatea de a bloca orice încercare de tăiere a finanțării țării sale.

      La fel încercarea de a schimba regula unanimității se adoptă cu unanimitate de voturi. :) Crezi că va vota pentru schimbarea ei?! Care din țările mici o va face?! Deci nici măcar nu va fi singur.

      Vezi tu, respectarea statului de drept e o treabă complicată. Iar UE nu poate face nimic împotriva ungurului sau a polonezului fără a încălca exact regulile ststului de drept :)