UE: Von der Leyen dorește suspendarea fondurilor europene pentru țările care nu respectă drepturile persoanelor LGBTI

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2020, 13:31 Actualitate | Internaţional


Ursula von der Leyen
Foto: Olivier Hoslet / AFP / Profimedia Images
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat vineri că va face tot ce-i stă în putere pentru a se ajunge la suspendarea accesării fondurilor europene în cazul statelor membre ale UE care nu respectă drepturile persoanelor LGBTI şi pentru a aduce guvernele acestor ţări în faţa justiţiei europene, confirmând că executivul comunitar va prezenta curând o „strategie LGBTI” a Uniunii Europene, relatează agenţia EFE citată de Agerpres.

„Discriminarea în funcţie de orientarea sexuală nu are sub nicio formă loc în Uniunea Europeană. Şi, atât cât îmi va sta în putere, voi acţiona împotriva acesteia. Inclusiv prin suspendarea distribuirii fondurilor şi aducerea guvernelor în faţa justiţiei'', a spus Ursula von der Leyen într-o sesiune de întrebări şi răspunsuri cu cetăţeni europeni pe reţelele de socializare.

Ea a răspuns astfel unei întrebări despre discriminarea persoanelor LGBTI (lesbiene, homosexuali, bisexuali, transsexuali, intersexuali) în Polonia şi Ungaria.

Ursula von der Leyen a adăugat că va face presiuni „pentru a exista o recunoaştere reciprocă a relaţiilor familiale în UE, pentru că dacă eşti părinte într-o ţară, eşti în toate” şi a amintit că în prezent Comisia Europeană lucrează la o „strategie LGBTI” a Uniunii Europene pe care o va prezenta curând.

„Fiecare persoană în Europa trebuie să fie liberă pentru a fi cine doreşte şi să iubească pe cine doreşte, în toate ţările europene”, consideră şefa Comisiei Europene.

Ea a criticat în mod repetat „zonele libere de LGBT” decretate în Polonia, în opinia sa acestea fiind „zone fără umanitate”, conform declaraţiei sale cuprinse în recentul discurs despre Starea Uniunii susţinut în plenul Parlamentului European.

Comisia Europeană a respins în luna iunie finanţări pentru şase localităţi poloneze din cele circa o sută care au stabilit astfel de zone.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21754 vizualizari

  • +1 (41 voturi)    
    ok (Luni, 28 septembrie 2020, 13:33)

    liviu_ [utilizator]

    nu am o problema cu asta... cu 2 conditii:

    1 - drepturile sa fie egalitate intre homo si hetero, NU drepturi mai mari pt homo
    2 (si cea mai importanta) - intai suspendati dracu fondurile pt coruptie si nerespectarea statului de drept! vezi romania!!! prioritatile zic!
    • +8 (44 voturi)    
      care ar fi acele drepturi mai mari? (Luni, 28 septembrie 2020, 14:04)

      selim [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Care ar fi acele drepturi mai mari la care faci referire?
      • -9 (45 voturi)    
        pai (Luni, 28 septembrie 2020, 15:52)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui selim

        lasa ca-ti face coana ursula o lista,stai linistit.
        cine nu danseaza pe muzica lor,sunt scosi de la ringul de dans.
        cam cu asta se ocupa conducerea uniunii,alte prioritati nu are,ei se ocupa doar de bunastarea lgbt-istilor,ailaltii,da-i dracului...
      • -3 (21 voturi)    
        asa cum au minoritatile in general (Marţi, 29 septembrie 2020, 9:56)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui selim

        Spre ex in SUA anumite universitati albilor le cer un scor mai mare pentru admitere fata de negrii. Este o masura de incluziune dar discriminatorie fata de albi, nu sunt drepturi egale.
      • -6 (10 voturi)    
        cauta (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:09)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui selim

        Cauta "Affirmative action" in SUA
    • +18 (24 voturi)    
      nici eu nu am o problema cu asta, dar mi-as dori (Luni, 28 septembrie 2020, 14:22)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca UE sa fie mai atenta cu drepturile celor care platesc impozite, sa primim si altceva decat "dreptul" de a fi muls la sange, fara mila. Asadar, pentru cei > 50% din venituri care se duc la stat in diverse forme ( impozit, CAS ), plus ce mai da angajatorul, plus 19% TVA din ce ramane, plus accize si alte impozite, am vrea si noi un minim de decenta:

      - sa avem un sistem medical in care nu se moare cu zile, nu stai cu orele sa fii primit la o consultatie, nu te umpli cu bacterii si alte goange

      - copiii sa primeasca educatie de la altcineva decat niste semi-autisti cu diploma, incompetenti, sa primeasca o masa calda la scoala, un spatiu linistit de after school unde sa isi faca temele, sa faca un sport, etc.,

      - sa avem deptul sa fim despagubiti daca dam cu masina intr-o groapa din asfalt sau alte lucruri de genul acesta.

      - in general sa primim un minim de calitate a serviciilor, de banii pe care ii cotizam. deocamdata, pentru tot ce nu face statul cum trebuie, noi scoatem alti bani din buzunar: after school pentru copil, asigurare privata, transport cu automobilul propriu, samd...

      - sa nu ni se mai ia banii pentru salarii si pensii nesimtite ale securistilor, actvistilor si beizadelele lor

      si multe altele...
  • -8 (60 voturi)    
    manipulare (Luni, 28 septembrie 2020, 13:37)

    martel55 [utilizator]

    evidenta a progresistilor, nimeni nu interzice drpeturile acelor persoane, nu a paitit nimeni nimic acolo pentur ca sunt asa, la ce se opun oamenii e ideologia respectiva, adica promovarea acetsor oameni cu probleme ca fiind oameni normali, incercarea de a manipula tineretul prin propganada sa devina astfel de indivizi...
    • +16 (46 voturi)    
      @martel55 (Luni, 28 septembrie 2020, 14:56)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Vezi ca BOR si CPF sunt pe alta pagina :)
      • -6 (22 voturi)    
        ce vorbeşti? (Marţi, 29 septembrie 2020, 5:17)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        aici e teritoriul ateilor lgbt?
    • +11 (27 voturi)    
      Informeaza-te ca ajungi sa spui tampenii (Luni, 28 septembrie 2020, 21:45)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      While some people believe that homosexual activity is unnatural,[12] scientific research shows that homosexuality is a normal and natural variation in human sexuality and is not in and of itself a source of negative psychological effects
      https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality
      • -6 (24 voturi)    
        şi crima şi hoţia şi minciuna (Marţi, 29 septembrie 2020, 5:19)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui arap

        sunt naturale căci există de când omul...
        hai să le ridicăm şi lor monumente!
        • +4 (18 voturi)    
          crima si hotia sunt alegeri personale (Marţi, 29 septembrie 2020, 9:55)

          banuk [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          homosexualitatea nu e. Crima si hotia sunt comportamente antisociale pedepsite de lege, homosexualitatea nu e. Faci comparatii absurde.
          • -4 (14 voturi)    
            aşa cum unii încearcă să demonstreze că (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:06)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui banuk

            homosexualitatea este un dat din naştere iar nu un nărav dobândit, la fel se poate afirma că există indivizi cu înclinaţii criminale native sau cleptomani...
            iar dacă, spre exemplu, există handicapuri sau malformaţii native, asta nu înseamnă că trebuie să le ridici în slăvi în loc să încerci a le corecta...
            • +5 (9 voturi)    
              Mda... (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:38)

              kanes [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

              Tu arunci cu tot felul de speculatii ca un habarnist desavarsit. Cine considera homosexualitatea un handicap sau maformatie? Expertii, psihiatrii, sociologii? NU. Homofobii si extremistii considera asta din cauza urii si ignorantei lor.
      • -3 (19 voturi)    
        bineinteles (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:07)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui arap

        Sunt naturale.. atractia lor sexuala este reala. Mai sunt si alte atractii sexuale reale si naturale, dar asta nu le face in sinea lor morale sau constructive.
        Mi se pare normal ca fiecare tara sa poata sa isi pastreze valorile lor. Daca unele tari vor LGBT, sa isi faca legi LGBT. Daca altele nu vor LGBT, pentru ca majoritatea populatiei ce a votat politicieni ce s-au pozitionat impotriva promovarii la nivel de valoare a ideologiei LGBT ce treaba aveti cu ei? Arde cineva pe rug pe cei pe practica homosexualitatea? Au trecut vremurile acelea. Dar acum trebuie sa "sarbatorim" cu "mandrie" lucruri cu care nu suntem de acord. Faca fiecare ce vrea, dar nu e nevoie sa vina sa umple spatiul public cu viata lor intima. Tot se spune ca unii se baga in patul lor, cand de fapt ei isi aduc patul in piata publica.

        Cum ar fi sa incepem sa "celebrate" masturbarea? sau ce stiu eu ce alte practici sexuale? chiar e cazul sa venim cu lucruri de genul asta in public? Si apoi sa taiem fondurile europene ca o tara nu e pasionata de diferite practici sexuale..
      • -5 (7 voturi)    
        La fel și pedofilia (Marţi, 29 septembrie 2020, 18:59)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui arap

        Este o variație cât se poate de normală și există de când lumea, ba chiar profetul unei mari religii a lumii (nu dau nume!) s-a însurat cu o fată de 9 ani și și-a consumat relația pe când aceasta avea 12 ani!
  • -8 (54 voturi)    
    Discriminarea... (Luni, 28 septembrie 2020, 13:47)

    Mihail. [utilizator]

    ... în funcţie de orientarea sexuală.

    Adica "ei" trebuie sa fie in pozitii cheie in institutii, companii si peste tot. Daca nu, e discriminare.

    Asta se intampla cand esti sluga si iti vinzi sufletul pentru bani: ti se baga pe gat toate mizeriile.
    • +7 (21 voturi)    
      Unde se sustine asa ceva? (Luni, 28 septembrie 2020, 21:46)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Asta iti imaginezi tu pentru a arunca cu mizerii asupra lor.
  • -10 (50 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 septembrie 2020, 13:54)

    [anonim]

  • -8 (46 voturi)    
    Nu ne explica ce o rupe grija? (Luni, 28 septembrie 2020, 13:57)

    Lok [utilizator]

    Adica Polonia a facut asa:„carte locale ale drepturilor familiei”, care vorbesc despre „protejarea identităţii căsătoriei ca uniune între un bărbat şi o femeie” şi „protejarea copiilor de corupţia morală”. Nu inteleg ce drepturi au fost incalcate, Nu exista dreptul LGBT la casatorie ca ceva special fata de normali, sau dreptul LGBTI la coruperea minorilor. Chiar nu au altceva de facut astia din UE?
    • +9 (25 voturi)    
      Coruperea minorilor? (Luni, 28 septembrie 2020, 21:48)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ce urmeaza acuzatii de zoofilie? Terminati cu prostiile astea juvenile. Casatoria poate fi si intre 2 persoane de acelsi sex, care e problema?
      • -6 (12 voturi)    
        Pai poate fi, dar nu inseamna ca e recunoscuta (Marţi, 29 septembrie 2020, 8:18)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui arap

        Asadar legal si financiar nu poate fi obligata societatea s-a ofere beneficiile protectiei statului catre ceva de forma. Mai aveti de lucru la toleranta aia, sau iluzia aia cum o numiti voi, multa bafta!!!
        • +4 (12 voturi)    
          casatoria e recunoscuta in tot mai multe tari (Marţi, 29 septembrie 2020, 9:57)

          banuk [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          SUA. Germania, Franta, toate democratice. Nu e recunoscuta in Rusia, Iran, Arabia, Saudita, cred ca ai prins ideea.
          • -2 (12 voturi)    
            O fi ceva cu banii... (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:25)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui banuk

            Adica atunci cand nu mai ai grija zilei de maine te apuci sa cheltui fara probelem si in ceva ce nu e neaparat important. In fine, eu zic sa mai astepti.
  • -6 (48 voturi)    
    "Drepturile" adica Privilegiile (Luni, 28 septembrie 2020, 14:03)

    xolv [utilizator]

    Hai tovarasi, curcubeisti, sa pozam in victime pentru privilegii si la stat si la privat. De dragul diversitatii!!!
    • +8 (28 voturi)    
      E pe dos tovarase (Luni, 28 septembrie 2020, 21:49)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ei nu au privilegii, au un deficit de drepturi, ceea ce cer ei sunt drepturi egale.
      • -4 (18 voturi)    
        au surplus nu deficit (Marţi, 29 septembrie 2020, 5:29)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui arap

        sunt mult prea bine toleraţi raportat la cât sunt de scârboşi...
  • +15 (39 voturi)    
    O metodă nepotrivită de exprimare (Luni, 28 septembrie 2020, 14:38)

    Appollodor [utilizator]

    Când se vorbește insistent despre "drepturile persoanelor LGBTI" se crează în mod artificial ideea că aceste persoane ar avea, cumva, un alt set de drepturi speciale, în plus față de toți ceilalți cetățeni. Ori lucrurile nu stau așa. În Europa, cu toții avem aceleași drepturi. Nu există "drepturi normale" și "drepturi LGBTI", există doar drepturi.

    După cum este firesc, aceste drepturi comune(viață, libertate, proprietate, etc.) nu pot fi încălcate nimănui pe diverse baze discriminatorii, cum ar fi cea a orientării sexuale. Despre asta este vorba.

    Atunci când polonezii își fac "LGBT free zones" înseamnă că încalcă un drept. Nu poți opri un om să trăiască undeva pentru că e gay. Înțeleg că există și varianta "LGBT ideology free", dar și acolo e același lucru, nu poți interzice un curent de opinie, fie el și ideologic, căci asta înseamnă interzicerea liberei exprimări.

    Prin urmare, UE nu face aici decât firescul, să protejeze drepturile individuale ale cetățenilor săi.

    E drept, și mie mi se pare că se exagerează prin formule de tipul "strategia LGBTI", care ne duc spre zona de politică identitară și probabil a reprezentat un compromis făcut de Von der Leyen cu socialiștii alături de care guvernează la Bruxelles, ce probabil au solicitat așa ceva, inspirați la rândul lor de stânga de peste ocean.

    Dar să nu încurcăm lucrurile, e perfect normal ca tuturor cetățenilor să le fie respectate drepturile, că sunt ei LGBT sau nu.
    • -6 (40 voturi)    
      O confuzie intenționată (Luni, 28 septembrie 2020, 16:16)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Nimeni nu le interzice LGBT-ilor să trăiască în „zonele libere de LGBT” din Polonia sau să-și exercite orice drepturi acolo. Aceste zone intezic propaganda și îndoctrinarea LGBNTeee pe bani publlici și în școlile publice. Nu mi se pare nimic anormal în asta. E doar dorința democratică a comunității ca resursele ei să nu fie risipite aiurea.

      Tehnic vorbind același lucru se întâmplă și în SUA. Curtea supremă a declarat cu un scor de 5 la 4 neconstituțională Defense of Marriage Act ce fusese votată cu peste 80% și care prevedea că singura căsătorie valabilă e doar cea dintre un bărbat și o femeie. Asta a deschis calea „legalizării” căsătoriei homosexuale în pofida voinței majorității alegătorilor și a dus șa un asalt fără precedent al LGBT-ilor asupra școlilor.

      Tot curtea supremă a SUA a decis că o instituție creștină nu poate fi forțată să angajeze sau să ofere servicii unor indivizi ce nu respecte preceptele sale. În acest caz LGBT-eii. Cum peste 80% din educația claselor 1-12 se face în școli comunitare, confesionale și private, iar 90% din acestea se declară creștine s-a ajuns in mod legal la concedierea și exmatricularea LGBT-ilor din majoritatea școlilor. Adică de facto s-au creat zone libere de LGBT ca-n Polonia într-o țară ce de fapt acceptă idea căsătoriei homo.
      • +7 (29 voturi)    
        Incorect (Luni, 28 septembrie 2020, 21:53)

        arap [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu exista indocrinare LGBT, oamenii astia isi cer drepturile.

        " Asta a deschis calea „legalizării” căsătoriei homosexuale în pofida voinței majorității alegătorilor și a dus șa un asalt fără precedent al LGBT-ilor asupra școlilor."

        Te inseli, vointa alegatorilor e in favoarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex. 67% dintre americani sustin acest tip de casatorii in prezent si la momentul legalizarii prin decizia Curtii Supreme sustinerea publica era de 60%.
        https://news.gallup.com/poll/311672/support-sex-marriage-matches-record-high.aspx

        "Cum peste 80% din educația claselor 1-12 se face în școli comunitare, confesionale și private, iar 90% din acestea se declară creștine s-a ajuns in mod legal la concedierea și exmatricularea LGBT-ilor din majoritatea școlilor."

        Nici pe departe. 75% din scolile din SUA sunt publice si nereligioase, 25% din scoli sunt private, reprezentand 10% din numarul total de elevi. Aprox 80% din scolile private sunt religioase.
        https://www.capenet.org/facts.html

        Curtea Suprema a decis ca persoanele LGBT sunt protejate impotriva concedierii pe motive care tin de orientarea lor sexuala, exceptie fac institutiile religioase care-si aplica propriile reguli. Majoritatea scolilor din SUA nu sunt religioase.
        • -5 (9 voturi)    
          Tocmai că e corect (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:39)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui arap

          Dacă atât de multți oameni în SUA ar susține LGBTimea de ce nu au avut curajul să modifice Defense of Marriage Act în Congress și u recurs la scamatoria cu crutea supremă?!

          Nu înțelegi funcționarea sistemului de educație american. Majoritatea școlilor sunt „comunitare”. De exemplu în zona unde locuiesc eu districtul școlar se numește „independent”. Asta înseamnă că e plătit exclusiv din taxele locale pe proprietate. Nu acceptăm fonduri federale și njici de stat tocmai pentru ca guvernul să nu aibă nicio pârghie de a influneța programa școlară și ca să nu te împiedice să predai religie - de exmplu.

          Bugetele se apropbă anual prinreferendum local. Programa școlară e validată de consiliul școlar (school board) ales la fiecare 2 ani. Acest consiliu are putera de a concedia pe loc sau a exmatricula pe loc pe oriceine sau de a respinge pe oricine vrea să se înscrie la școală.

          Așa cum am spus 90% din aceste districte școlare comunitare se declară „creștine” ceea ce ne permite concedierea pe loc a LGBTilor.
    • +9 (17 voturi)    
      Corect (Luni, 28 septembrie 2020, 21:50)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Un stat democratic presupune tratament nediscriminatoriu si respectarea libertatii si drepturilor cetatenilor fata prejudecati.
  • -7 (31 voturi)    
    Adevaratul mesaj (Luni, 28 septembrie 2020, 22:11)

    Iorgovan [utilizator]

    Nimeni nu are nimic cu homosexualii in Europa, fac ce vor peste tot. Adevaratul mesaj este: "cand vor tinti cu obraznicie si tupeu cele mai inalte pozitii, sa le faceti loc, si nu cumva sa indrazniti sa le stati in cale!".
    • +5 (17 voturi)    
      nope (Marţi, 29 septembrie 2020, 9:59)

      banuk [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      e o inventie de-a ta.
      • -4 (18 voturi)    
        Ofiterii de diversitate, egalitate si incluziune (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:56)

        xolv [utilizator] i-a raspuns lui banuk

        din companiile private progresiste nu sunt o inventie.
        • +5 (15 voturi)    
          sunt o inventie (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:07)

          hybrid [utilizator] i-a raspuns lui xolv

          Dar ce e rau cu diversitatea? Sau tu inca visezi la o lume dominata de arieni?
          • -2 (12 voturi)    
            Diversitatea e rea când e peste competență (Marţi, 29 septembrie 2020, 13:53)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui hybrid

            Își dau un exemplu: Lucrez ca medic în SUA. Se știe că negrii sunt favorizați la admiterea în facultăți la o seie de universități. Oamenii pur și simplu refuză să meargă la un medic negru. Inclusiv negrii refuză să meargă la un medic negru :)

            Diversitatea impusă cu forța a creat sentimentul că automat toți cei favorizați de ea sunt incompetenți. Cine își dă sănătatea pe mâna unui incompetent când spitalele și clinicile sunt într-o competiție acerbă pentru pacienți?

            Și uite așa s-a ajuns la situația în câre numărul negrilor ce pot profesa medicina e practic insignificant. Chiar și celor foarte competenți le e practic imposibill să-și dovedească competența. Faptul că Hollywoodul umple filmele cu medici și asistente negri nu schimbă cu nimic percepția publică.

            S-au încercat toate șmecheriile: Să nu le publice pozele pe site-urile clinicilor sau spitalelor. Nu a funcționat. Oamenii au realizat că e cevea în neregulă cu individul în cauză și nu refuzat orice programări la ei.

            Au fost cazuri penibile în care medicul negru intră în cabinet după ce asistenta a făcut preconsultația și pacientul se ridică și pleacă cerând să nu fie decontată vizita la asigurări :)
  • +13 (17 voturi)    
    si pentru asta (Luni, 28 septembrie 2020, 22:45)

    girea [utilizator]

    dar si pentru coruptie.
  • -2 (16 voturi)    
    ue nu anseamna ca o tara are dreptul sa dicteze (Marţi, 29 septembrie 2020, 10:49)

    richter [utilizator]

    altei tari; fiecare cu curtea lui- lasa ca in clasa la unul din copiii mei sunt vreo 27 si 21 sunt protestanti; (penticostali, baptisti) sun foarte multe sate si comune in Ro care mai exista pt. ca au penticostalii copii;o parte din ei sunt plecati si trimit bani acasa toti lucreaza cinstit, au familii (cei mari) da blgbqt-istii vor sa infieze copii altora si o sa duca la ruina societatea- celputin RO din cauza natalitatii se prabuseste si ceea ce nu indraznea nimeni sa creada si sa spuna cu ceva timp in urma acum pare a fi singura -dar inacceptabila si nerecomandata solutie- un import masiv de oameni- sau ne stingem incet economic si social- binenteles, ca o mare vina o are conducerile care s-au perindat la conducerea tarii si au nenorocit tara de au trebuit sa plece sau nu si-au mai permis sa faca copii. Toate au un final,o judecata si ea se vede deaja-
  • -4 (8 voturi)    
    Interesant (Marţi, 29 septembrie 2020, 12:57)

    Zagura [utilizator]

    de știut: Madam Ursula avea botniță când a făcut respectiva declarație ?