Japonia: 64% din angajați doresc să lucreze peste vârsta de pensionare

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2020, 14:46 Actualitate | Internaţional


Japonezi
Foto: John Kershaw / Alamy / Profimedia Images
Majoritatea japonezilor se declară dispuși să lucreze după vârsta de pensionare în principal datorită îngrijorărilor privind situația financiară, un sondaj recent arătând că 64% din respondenți doresc să muncească după ieșirea la pensie, relatează Japan Times.

Un sondaj online desfășurat în luna august de către firma de asigurări japoneză Nippon Life Insurance (NLI) la care au participat 7.543 de persoane a descoperit că 38,7% din persoanele care au participat la chestionar vor să își păstreze locul de muncă actual după ce ies la pensie în timp ce 25,3% ar prefera să lucreze în altă parte.

Îmbătrânirea rapidă a populației Japoniei a provocat o criză severă pe piața forței de muncă, angajatorii fiind în obligați în prezent să le permită salariaților să lucreze până la 65 de ani, cu doi ani peste vârsta legală de pensionare, dacă aceștia doresc să o facă.

O nouă lege va intra în vigoare în luna aprilie a anului viitor care le va cere companiilor să le permită angajaților să lucreze până la 70 de ani ca parte a efortului de combatere a crizei forței de muncă, măsura nefiind însă obligatorie.

40% din persoanele care au participat la sondajul realizat de NLI au declarat că ar dori să lucreze până la 65-69 de ani, 11% din respondenți afirmând că ar fi dispuși să lucreze și mai târziu de 75 de ani.

Sondajul a arătat de asemenea că pe măsură ce persoanele înaintează în vârstă sunt mult mai predispuse să dorească să-și păstreze locul de muncă actual, peste jumătate din respondenții cu vârsta de peste 60 de ani răspunzând că doresc să rămână în cadrul companiei la care lucrează.

„Persoanele care se apropie de pensionare tind să fie mai îngrijorate de schimbarea locului de muncă și vor să evite scăderea venitului lor”, a declarat pentru Japan Times Tomoki Inoue, un cercetător al NLI.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1586 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    meanwhile (Luni, 21 septembrie 2020, 14:51)

    sentenced [utilizator]

    si romanasii "din sistem" care se pensioneaza la 47 de ani vor sa lucreze in continuare, motiv pentru care se pensioneaza si se reangajeaza tot la stat, cumuland astfel doua venituri, ambele platite de statul roman (adica de fraierii din privat).
  • +4 (4 voturi)    
    Nu ca la noi, pensionari la 45 de ani! (Luni, 21 septembrie 2020, 14:55)

    BEDE [utilizator]

    Chiar că este inteligent ceea ce fac acei japonezi. Dacă poți lucra, de ce să nu lucrezi? Altfel te tâmpești.
    La noi, în mod trist, este în general mentalitatea că munca pe care o faci o faci numai și numai de nevoie și ți-e scârbă de ea și abia aștepți să ieși la pensie ca să... Și mulți din cei care ies la pensie ajung să se tâmpească de tot.
    Dar cel mai mult îmi plac parazații de pensionari MAI și MApN, care sunt perfect apți de muncă și iau pensie de la 45-50 de ani, împovărând bugetul, deci pe toți ceilalți contribuabili, când alții care stau chiar mai prost cu sănătatea muncesc până la 65 de ani.
  • -1 (5 voturi)    
    la noi.. (Luni, 21 septembrie 2020, 15:00)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. hodorogii vor sa voteze si dupa moarte.
  • +1 (3 voturi)    
    Japonia ar trebui luata de exemplu de catre Europa (Luni, 21 septembrie 2020, 15:17)

    animatron [utilizator]

    Constrangerile demografice care afecteaza piata muncii in tot Occidentul (nu doar Japonia e in proces de imbatranire) pot fi rezolvate daca exista vointa politica reala.

    Nu e necesara o varsta limita pentru pensionare, Europa nu trebuie sa cada in capcana perversa a "age"-ismului, pentru ca la multe persoane dorinta si puterea de munca nu scad odata cu varsta, sunt zeci de milioane de europeni care pot munci ani de zile peste varsta de pensionare, daca vor.

    Munca la o varsta mai "inaintata" e recomandata de orice medic gerontolog, pentru ca e una dintre metodele de a mentine creierul si corpul in alerta.

    Acesti "pensionari" nu iau locul nimanui in Europa, pentru ca deja exista probleme cu forta de munca, iar tinerii au de multe ori preocupari de cariera foarte diferite de cetatenii in varsta, nemaiavorbind de experienta pe care o au cei iesiti la pensie pt ca ii obliga legea.

    Statele UE pt incuraja cetatenii "pensionari", doar pe baza voluntara, sa reintre in activitate, ar fi un rezervor imens de forta de munca deja calificata, cultural integrata.

    O alta cale de suplinire a lipsei de forta de munca (de durata) e relansarea natalitatii (programe de incurajare fiscala pt parinti, de constructii de crese/gradinite/scoli si anagajre de personal) ar insemna sute de mii de locuri de munca in plus.

    A treia cale, combinata cu cele doua amintite mai sus, e accelerarea trecerii la robotizare si aplicatii IA pe scara larga in industrie si servicii.
    Creste puternic productivitatea, PIB-ul, calitatea produselor, se elibereaza milioane de angajati pentru alte sectoare de activitate.

    Din pacate, Europa e in urma fata de Asia si USA la nivel tehnologic (robotizare si IA), pare total dezinteresata de politici nataliste si practic descurajeaza varstnicii care vor sa lucreze (prin legi care ii scot fortat la pensie).

    Solutia de acum, importul de imigranti, e cea mai proasta posibil, slaba eficienta, f mari tensiuni sociale, slabirea democratiei.
    • +4 (4 voturi)    
      de ce ? (Luni, 21 septembrie 2020, 15:52)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Chiar crezi ca sunt cel mai bun exemplu, chiar crezi ca e ok sa ai 10 zile de concediu și și pe ala sa îl vrei petrecut la servici sau sa ieși la pensie direct in cosciug. Poate ar trebui sa te bucuri un pic și de viata, nepoți. Corea de Sud un alt stat cu mentalitate de tip japoneza își obliga mai nou angajați sa își ia concediul . Olanda , Danemarca nu accepta mai mult de 48 ore lucrate pe săptămâna se discuta de săptămână de lucru de 36 ore in multe state . Chiar crezi ca in ziua in care vei închide ochii o sa iți para rău ca nu ai mai stat vreo câteva sute de ore la munca sau ca nu ai fost orele respective cu prieteni familia ???
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 21 septembrie 2020, 17:08)

      Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Banuiesc ca ai fost in Japonia doar ca vizitator, nu ? E frumoasa Japonia. Si eu as vrea sa o vad.
      Nu prea sunt insa familiar cu umorul nipon. Stiind ca sunt atat de avansati dpdv tehnologic nu inteleg de ce se inghesuie sa munceasca atat de mult. Ce fac ei cu robotii si ai-ul de care dispun ? Tehnologia nu ar trebui sa le usureze munca ? In loc de 12 ore la munca ar trebui sa stea doar 8. Restul de 4 sa le munceasca robotii si ai-ul. Nu cred ca au ajuns la acel nivel tehnologic la care sa ravnim.
  • +3 (3 voturi)    
    DA ... (Luni, 21 septembrie 2020, 15:34)

    falcoind [utilizator]

    Popescu , Ionescu și Georgescu sunt chemați sus la directorul general .
    Directorul: A scăzut in ultimele luni productivitatea ce propuneți sa facem ?
    G: Propun sa rămânem zilnic o ora in plus la locul de munca.
    I : Eu propun sa rămânem 2 ore și sa venim și sâmbăta.
    P: Eu propun sa nu mai mergem de loc acasă asa măcar nu se mai înmulțesc idioti ca G și I
  • +1 (1 vot)    
    Inca un aspect al noii normalitati, (Luni, 21 septembrie 2020, 20:35)

    RoyPeters [utilizator]

    de data aceasta nelegat de fenomenul COVID 19. Unchiul meu, 66 de ani, are o pensie confortabila, dar are si doua joburi flexibile part time, fiind multumit ca inca mai poate contribui in societate. Este un tip foarte activ, studii sup, sportiv, 10 000 pasi/zi, optimist etc.

    De ce l-am mentionat? Pentru ca, in Romania actuala (2020!!!), este o raritate, intr-o imensa majoritate care viseaza de la 20 de ani doar la pensie, cat mai devreme, cu smenuri, aranjamente si....imensa ura de munca. C-asa-i romanu'!