"Noroc incredibil" Nava germană Alan Kurdi a salvat peste 100 de migranți din Mediterană

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2020, 13:26 Actualitate | Internaţional


Alan Kurdi
Foto: Twitter
Organizaţia umanitară germană Sea-Eye a anunţat sâmbătă că nava sa pentru operaţiuni de salvare Alan Kurdi a recuperat din apele mării alţi peste 100 de migranţi ce încercau să ajungă în Europa pe Marea Mediterană, informează duminică dpa, preluată de Agerpres.

Echipajul navei a salvat 114 oameni de pe o ambarcaţiune gonflabilă şi de pe o barcă din lemn. Printre cei afectaţi sunt opt copii şi opt femei, iar o femeie este însărcinată, a precizat organizaţia.

Într-o operaţiune de salvare ce a avut loc puţin mai târziu, nava Alan Kurdi a salvat alţi 19 oameni de pe o ambarcaţiune de pescuit, printre care patru femei şi zece copii, ceea ce a majorat la 133 numărul total de persoane salvate, a anunţat organizaţia pe Twitter.

Migranţii au avut "un noroc incredibil" că au fost descoperiţi de echipaj, a declarat Gorden Isler, preşedintele Sea-Eye.

Deocamdată, paza de coastă a Libiei şi Organizaţia Internaţională pentru Migraţie (OIM) nu au comentat asupra operaţiunii de salvare. Potrivit Sea-Eye, nici centrele de coordonare la nivel european, nici paza de coastă nu au răspuns la apelurile de urgenţă prin telefon sau email.

"Între timp, toate comunicaţiile cu organizaţiile de ajutorare au fost întrerupte şi nimeni din Europa nu se consideră responsabil pentru aceşti oameni. Ei vor fi lăsaţi la libieni sau pe mare", a spus Jan Ribbeck din cadrul echipei pentru managementul operaţiunilor Sea-Eye.

Nava Alan Kurdi, al cărei scop este să salveze migranţi aflaţi în pericol, a întreprins încă o operaţiune în Marea Mediterană în decursul ultimei săptămâni.

Autorităţile italiene au confiscat nava în luna mai, afirmând că ea are defecţiuni tehnice. Mai târziu, navei i s-a permis să se îndrepte spre portul spaniol Valencia pentru operaţiuni de mentenanţă, unde în urmă cu o săptămâna i s-a permis să revină pe mare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2007 vizualizari

  • -7 (39 voturi)    
    Frumos dc are loc doar salvarea unora... (Duminică, 20 septembrie 2020, 13:39)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dar in spatele acestor salvari, se afla interese materiale majore. Sponsorul acestui salvarmar se afla biserica evanghelica din Germania. Daca platesc pt salvarea acestor migranti, sa plateasca in continuare pt cazarea, masa, scolarizarea, intr-un cuvanjt intretinerea acestora. Pt acesta preia statul german cheltuielile, adica platitorii de impozite. Pe roamneste dau maruntisul, ma arat lumii cat de deosebit este biserica in salvarea migrantilor, dupa care pasam mai departe cheltuielile majore cu acestia. E ridicol!
    • +6 (26 voturi)    
      ilogic (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:08)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Zici ca sunt interese materiale majore, dupa care incepi sa bolborosesti chestii fara substanta. Care-s interesele materiale majore, sau trebuie sa te credem pe cuvant?
      Pari genul care nu ar salva pe cineva de la moarte pentru ca nu are bani sa il hraneasca 30 de ani.
      • -5 (9 voturi)    
        Refuz sa cred (Luni, 21 septembrie 2020, 1:05)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Refuz sa cred ca nu ai inteles ideea de mai sus. Intru totusi in joc de dragul discutiei.

        Sensul era ca salvarea acelor "nefericiti" a implicat un cost infim fata de cel pe care masinaria germana va trebui sa-l suporte cu intretinerea acestora. Si ca daca te dai mare filantrop, ar fi corect ca tu, finantatorul operatiunii de salvare, sa platesti tot "meniul", nu doar bacsisul. Pentru bacsis toti gasim ceva maruntis prin buzunare.

        Daca cel care doreste sa fie salvat de mine se asteapta sa-l intretin 30 de ani, iti spun cu mana pe inima ca nu fac targul nici daca se mai tine de marginea prapastiei cu buricul degetului mic de la mana dreapta. Sigur, nu-l calc pe deget, dar nici nu ma aplec sa-l ajut. Privesc si merg mai departe. Viata TREBUIE sa mearga mai departe in ciuda tuturor napastelor la care suntem martori. Sa nu uit. Cei 30 de ani mentionati de tine? Ma tem ca pentru Germania este doar prima strigare. In realitate si-au luat o mare teapa cu cei 1,5 milioane de imigranti, care intr-o majoritate covarsitoare n-au nici cea mai mica intentie sa accepte cultura statului care le-a intins o mana nesperata. Au crezut ca-si rezolva problema demografica din economie, dar n-au inteles psihologia imigrantului "special" din cazul de fata. La ei nu veneau romani, bulgari sau polaci. Nope. Cand imi reamintesc evenimentele din vara lui 2015, nu-mi vine sa cred ce greseala au putut face statele europene in frunte cu Masinaria. Si luati in calcul ca ar fi trebuit sa stie EXACT cu cine vor avea de-a face, intrucat aveau exemplul maghrebienilor din Franta. Acum cred ca au inteles ce au facut, dar nu mai au cum sa dreaga raul facut.

        Revenind la articol. In opinia mea este important ca ajutorul sa nu se transforme cumva in prostie. Acum daca e sa ma intrebi pe mine, in chestiunea imigrantilor deja s-a transformat. Dar bineinteles, numai daca e sa ma intrebi...
      • -3 (5 voturi)    
        Interese financiare majore (Luni, 21 septembrie 2020, 4:20)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Traficul de carne vie e o afacere estmată la câteva zeci de miliarde de USD anual. Ăsta e interesul financiar major.

        Dacă în loc să se stimuleze migrația ilegală, ce le umple buzunarele traficanților, UE ar practica selecția migranților în țările de origine, întregul esafrodaj al traficului de canre vie cu miliardele sale cu tot s-ar prăbuși. Ai priceput?
  • -5 (37 voturi)    
    Noroc regizat. Se inmultesc stirile intentionat (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:04)

    Kivek [utilizator]

    scopul e atragerea atentiei opiniei publice inainte de prezentarea noilor propuneri de umplere a Europei cu zeci de milioane de Africani si Asiatici pt a definitiva distrugerea rasei albe
  • +6 (36 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:07)

    gica24 [utilizator]

    e totusi rusinos ca nimeni altcineva nu a intervenit. Sa lasi copii si femei insarcinate sa moara e inuman.
    • -3 (33 voturi)    
      Ce cauti insarcinata cu pluta pe mare? (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:24)

      Mihai-75 [utilizator] i-a raspuns lui gica24

      Inconstienta e a celor care se urca pe mare in plute improvizate, nu te pune nimeni sa te sui, mai ales ca uni vin de la mii de km,
      Isi asuma riscul ca stiu ca sint acesti asazisi salvatori, care de fapt atrag oamenii la riscuri, aceste vase si ONG ar trebui bagate la puscarie
      • +6 (8 voturi)    
        poate fugeau de situatii si mai rele? (Duminică, 20 septembrie 2020, 19:49)

        komodor [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-75

        poate erau satui de saracie, de razboi, de foame? De ce acuzi victima?
        • +1 (1 vot)    
          Satui de munca (Luni, 21 septembrie 2020, 16:40)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui komodor

          Eu cred ca in primul rand sunt satui si de munca. Si de bun simt. Si de reguli. Si de recunostinta.

          Oamenii acestia satui de tot ceea ce inseamna bunul mers intr-o societate occidentala, in schimb sunt plini de ifose. Cei mai multi dintre ei nu-si gasesc fundul cu ambele maini deodata. Mai ieri era unii prin Lesbos care nu voiau neam sa fie mutati nu stiu unde. Cam si cum parerea lor ar trebui sa conteze.
      • +1 (1 vot)    
        cum bagi ... (Luni, 21 septembrie 2020, 9:21)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-75

        vasele si ONGurile la puscarie???
    • -7 (27 voturi)    
      De ce nu au stat acasă??? (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:27)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui gica24

      Ia-i tu la tine ca să ne arăți că tu ești uman.
      • +6 (12 voturi)    
        asta nu e un argument (Duminică, 20 septembrie 2020, 19:49)

        komodor [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        e manifestarea unei antipatii vecine cu xenofobia.
        • +1 (1 vot)    
          Asta zici tu (Luni, 21 septembrie 2020, 16:49)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui komodor

          Asta zici tu. Eu nu vad nicio antipatie, cu atat mai putin xenofobie. Cineva poate sa fie lipsit de empatie pentru o fiinta sau pentru un grup de fiinte. Asta nu inseamna ca le antipatizeaza. A nu da doi lei gauriti pe cineva este una si a-l antipatiza este altceva.

          Eu de exemplu nu simt compasiune fata de imigrantii de pe mare. Ma uit adanc in sufletul meu si nu vad urma de empatie pentru ei. Ii si antipatizez? Nu. Daca nu vad fapte antisociale, nu-i antipatizez, dar lipsa de empatie m-a facut sa citesc stirea cu incendiul de la Moria si dupa aceea sa curat cartofi pe ziarul respectiv. Si cu asta acel subiect a disparut de pe lista mea.

          Este dreptul meu sa fiu empatic fata de cine vreau eu, dar pentru tine conteaza sa pui stampile. Cred ca asta te face sa te simti important nevoie mare.

          Lasa omul sa simta si sa gandeasca cum vrea. Tre sa-ti ceara tie voie pe cine sa placa sau fata de cine sa nu simta absolut nimic? Parca esti de pe alta planeta, serios.
    • +10 (26 voturi)    
      te bagi in troaca (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gica24

      Ai grija ca intri in zona mioriticilor si te vor umple de zoaie. Concetatenii tai i-ar fi lasat sa moara, eventual ar fi facut selfiuri.
      • -4 (6 voturi)    
        Esti nedrept! (Luni, 21 septembrie 2020, 1:12)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Esti nedrept! Eu unul nu mi-as fi facut selfie. Si sunt convins ca multi dintre romani gandesc la fel. Nu suntem sadici.

        Sa-i salvez? Hmmm... Aici da-mi voie sa am alta opinie si sa am dreptul sa aleg fata de cine sa fiu empatic.

        Nu rad de un om care cerseste, dar nu ma obliga sa-l iau acasa. De fapt, nu ma obliga nici macar sa am empatie fata de el. Aceasta este o chestiune eminamente personala.

        A trata civilizat pe cineva e una si cred ca nu exista o ipoteza in care sa fie justificata aroganta, iar a fi empatic/filantrop/darnic este cu totul altceva.
  • -4 (30 voturi)    
    Norocul lor, ghinionul europenilor. (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:28)

    Tayen [utilizator]

    Da, da, că din taxele și impozitele plătite de europeni se vor înmulți ăștia.
    • -6 (24 voturi)    
      Puteau... (Duminică, 20 septembrie 2020, 16:10)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Puteau sa aiba noroc ambele parti:salvati de pe mare -norocul lor;dusi inapoi-norocul europenilor.Nu stiu de e Europa trebuie sa fie mama nefericitilor lumii!
  • -6 (22 voturi)    
    xzxzxzx (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:37)

    solar [utilizator]

    Să-i ducă pe TOȚI în GERMANIA !
  • -7 (25 voturi)    
    totusi (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:48)

    martel55 [utilizator]

    de ce nu se reozlva prob;lema de la origini, sa nu s emai permita acestor iresponsbaili sa plece pe mare?iar cei care chipurile ii slaveaza aurncandu-i de fapt in spianrea platitorilor de taxe europenia r trbeui bagati la ichisoare, nu ridicati in slavi. atata timp cat nu ii iau in ingrijirea lor perosnala...pana la urm a nu ne itreba nimeni daca vrem sa aprimim si sa itnem in spate acest imigranti
    • +7 (25 voturi)    
      cum? (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Cred ca esti primul care s-a gandit la asta, asa prosti is europenii incat nu si-or fi dat seama ca toti oamenii astia isi risca viata din cauza ca provin din tari unde traiul e semi-imposibil. Cum rezolvi problema din Libia? Sau din Siria, sau din alte tari unde vin niste huidume cu kalasnikoave si te impusca/violeaza pentru ca nu esti de-ai lor? Situatia e mai complicata decat cred bizonii mioritici care cred ca un zid mare ar rezolva tot.
      Faptul ca nu te uiti la un muribund nu inseamna ca nu sufera. Europa are datoria morala de a face lucrul pe care nu-l fac ceilalti, tocmai pentru ca se vrea mai buna, iar datoriile morale necesita, in general, sa faci chestii pe care nu ti le doresti in mod deosebit.
      • -2 (8 voturi)    
        Uimește-ne! (Luni, 21 septembrie 2020, 4:16)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Asia și Africa au undeva spre 3-4 miliarde de oameni ce trăiesc în condiții „semi-imposibile”, după cum zici tu. Ce crezi că s-ar întâmpla dacă măcar 10% din ei ar putea ajunge în UE ce are o populație de sub 450 de milioane? Oare nu cumva viața cetățenilor UE ar deveni imposibilă?

        Apoi nu ne-ai explicat de ce trebuie să li se acorde o șansă DOAR CELOR ce-și permit să plătească traficanții de carne vie? Că doar ăștia sunt SINGURII ce ajung în ambarcațiunile alea „salvate” de indivizi cu mintea odihnită.

        Dacă tot vorbim de umanism și onestitate, nu ar fi normal ca UE să stabilească o cotă de migranți pe care și-o poate permite și să-i identifice la sursă pe cei cu adevărat vulnerabili, respectiv să-i aducă civilizat în UE cu avionul în loc să se bazeze exclusiv pe criteriile de selecție ale traficanților de carne vie?
  • -2 (16 voturi)    
    Unii fac trafic de persoane. (Duminică, 20 septembrie 2020, 17:51)

    asavreau [utilizator]

    Se laudă cu asta și nu pățesc nimic.Scoți 100 de oameni în larg pe o plută și //întâmplător treci pe acolo și-i salvezi !!.Pe unii îi arestează dacă-i prind cu migranți//salvați//.