Statele Unite isi retrag personalul de la Ambasada americana din Serbia

de D.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:01 Actualitate | Internaţional


Personalul auxiliar de la Amabasada Americii din Serbia a parasit Belgradul si se indreapta catre granita croata, convoiul fiind format din aproximativ 40 de masini. Aceasta decizie a fost luata de administratia de la Washington dupa atacul comis de manifestantii care au protestat fata de sprijinul american pentru independenta Kosovo - transmite BBC.

Autoritatile americane sustin ca evacuarea este temporara si a fost ordonata din cauza temerilor privind siguranta personalului. Ambasada ramane inchisa, iar cladirea va intra in reparatie dupa ce a fost incendiata de protestatari.


In urma cu doua zile, circa 300 de protestatari sarbi au atacat Ambasada americana de la Belgrad, reusind sa patrunda in cladire si sa incendieze fatada. Cei care au atacat ambasada au fost ovationati de participantii la mitingul de protest impotriva independentei Kosovo care a adunat sute de mii de oameni in capitala Belgrad. In timpul protestelor, aproximativ 100 de persoane au fost ranite, printre care si 30 politisti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















928 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    traiasca rambo (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:21)

    liviu [anonim]

    el stia ce e de facut... venea singur si omora toti sarbii...
    singura problema e ca ala era un film...
    in realitate fug americanii mancand pamantul
  • 0 (0 voturi)    
    La revedere! (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:37)

    dumi [anonim]

    Goodbye and good riddance (rom.: la revedere si bine c-am scapat de voi).
  • 0 (0 voturi)    
    despre ambasada US (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:49)

    dumi [anonim]

    cred ca ati observat ca in jurul ambasadei us la Bucuresti e o atmosfera apasatoare; oamenii astia nu mai pot dacat cu jandarmi, politai, spp-isti, cia-isti. se tem sa nu primeasca vreo bomba. e singurul loc din Bucuresti prin care nu-mi place sa trec.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 22:32)

    dedeiu [anonim]

    Ambasadele americane nu au in interior niste soldati sau politie militara?
  • 0 (0 voturi)    
    KOKOS (Duminică, 24 februarie 2008, 1:59)

    rtxuser [anonim]

    ma #liviu[anonim] mai lasa filmele la o parte cand vreai sa te implici in situatii politice.
    uite asa niste vorbe zise invant poate sa complice o situatie
  • 0 (0 voturi)    
    Temporar (Duminică, 24 februarie 2008, 2:03)

    whoswho69 [anonim]

    Salutam aceasta initiativa si asteptam cu interes o disparitie a americanilor, de minim 4-5000 de ani din afganistan, iraq, kogalniceanu si eventual, de pe intreaga planeta, Ca sa nu se plictiseasca, sa-i ia si pe rusi cu ei!
  • 0 (0 voturi)    
    au restanta cateva poduri (Duminică, 24 februarie 2008, 12:06)

    rov [anonim]

    Dar au noroc ca in america podurile sunt mai mari
  • 0 (0 voturi)