SUA: Donald Trump a minimalizat rolul schimbărilor climatice în incendiile din California

de DP     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2020, 5:53 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Preşedintele Donald Trump a minimalizat rolul schimbărilor climatice în declanşarea incendiilor din statul California, unde s-a aflat într-o scurtă vizită luni, afirmând că nu crede că "ştiinţa ştie", transmite dpa, citată de Agerpres.

Într-un briefing, guvernatorul statului California, Gavin Newsom, l-a îndemnat pe preşedinte să recunoască faptul că schimbările climatice şi nu doar gestionarea pădurilor constitue un factor cheie în provocarea incendiilor. Oficialul a subliniat necesitatea de a "colabora cu această ştiinţă". Răspunsul preşedintelui Trump a fost: "Va începe să se răcească, aşteaptă şi vei vedea". Oficialul californian i-a replicat: "Aş vrea ca ştiinţa să fie de acord cu tine", la care Trump a răspuns: "Nu cred că ştiinţa ştie, de fapt".

Trump a minimalizat rolul schimbărilor climatice provocate de om şi, în general, a pus la îndoială veridicitatea fenomenului. De asemenea, el i-a luat în derâdere pe activiştii de mediu, calificându-i ca alarmişti.

Preşedintele republican a dat vina pe o gestionare deficitară a pădurilor şi i-a acuzat pe aleşii locali că au neglijat să cureţe terenurile în mod corespunzător.

Newsom i-a mulţumit preşedintelui pentru asistenţa federală în combaterea incendiilor şi a recunoscut că mai este mult de lucru în ceea ce priveşte gestionarea pădurilor. Guvernatorul a menţionat însă că guvernul federal deţine aproape 58% din terenurile împădurite din California, în timp ce statul deţine doar 3%.

Conform AFP, în cursul vizitei, preşedintele Donald Trump a adus în discuţie şi explozia spontană a arborilor. "Atunci când cad copaci, după puţin timp, 18 luni, se usucă foarte mult. Chiar devin ca un chibrit", a explicat Trump. "Nu mai curge niciun fir de apă şi devin foarte, foarte ... explodează. Pot exploda".

Aceste remarci au fost primite cu scepticism şi ironie pe reţelele de socializare, chiar dacă explozii localizate ale unor arbori, în special eucaliptul, au fost deja raportate în timpul incendiilor din Australia, iar copacii îngheţaţi pot emite sunete asemănătoare unor împuşcături.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1860 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    facts dont care about your feelings... (Marţi, 15 septembrie 2020, 6:03)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    "Aceste remarci au fost primite cu scepticism şi ironie pe reţelele de socializare, chiar dacă explozii localizate ale unor arbori, în special eucaliptul, au fost deja raportate în timpul incendiilor din Australia, iar copacii îngheţaţi pot emite sunete asemănătoare unor împuşcături."

    Clasic. Stangistii sunt derutati, nici ei nu mai stiu cand si-o bate Trumpy de ei.
    • +7 (23 voturi)    
      Ironic (Marţi, 15 septembrie 2020, 9:02)

      ontario [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Stiinta ne spune ca se incalzeste dar trumpalacii nu accepta pentru ca sunt raniti la sentiment. Get over it snowflakes !
      • -7 (13 voturi)    
        Yep... (Marţi, 15 septembrie 2020, 14:33)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ontario

        Știința ne spune că se încălzește și am avut deja primele ninsori în Midwest. Ceva ce nu s-a mai văzut de pe vremea lui Lincoln.

        Săptămâna trecută a fost depășit recordul de temperatură scăzută în septembrie de 50F (10C) penru Minnesota, South & North Dakota, și Wisconsin. Recordul era din 1875.

        În rest încălzirea globlă merge de râgâie. Ar fi totuși bine să nu mai fie atât brumă dimineața, că acum câți vani pe vrema asta era vreme de piscină.
        • +2 (8 voturi)    
          Pseudo Trumper (Marţi, 15 septembrie 2020, 18:07)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Nu intelegi nimic din stiinta si ii tot dai inainte. La fel ca Trump, care nu CREDE că ştiinţa STIE.

          Incalzirea GLOBALA nu se refera la un record de temperatura, fie el negativ sau pozitiv, se refera la cresterea tempearaturii medii globale. Aceasta este datorata emisiilor de co2 care produc efectul de sera si maresc temperatura cu cateva grade.

          Ca exemplu, ultimii 5 ani sunt cei mai caldurosi ani din toata istoria masuratorilor. Top 10 e completat de ani din ultimii 20 de ani. Se observa de asemnea o crestere constanta in ultimii 50 de ani a mediei temperaturii. Asta e ceva concret, nu "credinta".

          Prostia ta de exemplu nu are nicio relevanta. Uite aici toate temperaturile din zona
          https://img.apmcdn.org/930590a31ff44cddfde34b2826e58e647832f26f/uncropped/879d13-20200908-rt0908cold2.jpg

          Nu iese cu nimic in evidenta acel "record". Temperatura minima medie e pe-acolo...

          Ceea ce trebuie sa intelegi este ca incalzirea globala are ca efect, printre altele, multiplicarea evenimentelor extreme, gen tornade, secete (incendii de vegetatie), temperaturi scazute, temperaturi crescute, ploi (inundatii), ninsori masive etc... Asta pe langa celelalte efecte mai putin vizibile ochilor tai (sanatatea oamenilor este grav afectata de poluare)

          Tare mi-e ca ai nevoie sa dai jos ochelarii de cal pentru a vedea lucrurile astea.
          • -2 (6 voturi)    
            Nu stie "STIINTA" (Miercuri, 16 septembrie 2020, 8:09)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Evident ca exista schimbari climatice de la o perioada la alta, ne e clar tuturor.
            Doua probleme are "stiinta" ta:
            - prima problema e ca pune schimbarea asta pe seama activitatii umane cu "dovezi" politice si nu stiintifice.
            - a doua problema e ca in loc sa puna accentul pe adaptare la o schimbare reversibila, incearca sa convinga omenirea ca o sa murim rapid daca nu ne oprim de tot
  • -13 (35 voturi)    
    i-a trolat misto pe stangisti.. (Marţi, 15 septembrie 2020, 6:14)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... asta e marca inregistrata trump.
    livreaza niste adevaruri pe care-ti vine greu sa le crezi, apoi le da peste nas stangistilor care l-au contrazis.
    • +9 (27 voturi)    
      Prostul e si fudul... (Marţi, 15 septembrie 2020, 9:04)

      ontario [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Evolutia trumpalcilor
      2016: l-am votat pe Trump pentru ca le spune pe bune
      2020: il votez pe Trump pentru ca glumeste
      • -10 (16 voturi)    
        ai (Marţi, 15 septembrie 2020, 13:40)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ontario

        dreptate prostul nu e prost destul pina nu e userist sau troll sorosist, adica acelasi lucru.
  • -11 (31 voturi)    
    ce-o sa mai bociti (Marţi, 15 septembrie 2020, 6:59)

    Mawrkuss [anonim]

    ce-o sa mai bociti cu articole cand o sa castige Trump al doilea mandat...
    Publicati numai petarde de stiri, parca sunteti Click:
    - incendiile de padure pe coasta de vest a SUA sunt ceva obisnuit, nu au aparut in administratia Trump, LOL. sunt la fel de sezoniera ca cele din Australia.
    - incendiul asta, in particular, a fost cauzat de niste inconstienti la o petrecere pt copii... mai documentati-va.

    https://www.nytimes.com/2020/09/07/us/gender-reveal-party-wildfire.html
  • +7 (27 voturi)    
    Prostul tot prost (Marţi, 15 septembrie 2020, 9:00)

    ontario [utilizator]

    Degeaba a incercat sa-i explice guvernatorul cum sta treaba cu stiinta, idiotul o tine cu prostiile lui. Cum dracu a ajuns prostul asta presedinte?
    • -8 (14 voturi)    
      Inteligentule :) (Marţi, 15 septembrie 2020, 14:37)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ontario

      Ce ar fi să ne explici dece nu există incendii de vegetație și pădure în California mexicană?! Acolo e mai cald și mai uscat ca-n cea americană și totuși nu există niciodată incendii majore e pădure.

      Explicația e simplă: Mexicanii nu au „ecologiști” care să controleze administrația locală și fac lucrările de întreținere a pădurii (țăieri, îndepărtare de vegetație uscată, etc.) așa cum se făcau de secole.
      • +7 (9 voturi)    
        Haha (Marţi, 15 septembrie 2020, 16:35)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu există incendii de pădure în California mexicană? Ia dă un search pe Google pentru "Baja California forest fires" și pe urmă mai vorbim, inteligentule.
        • -3 (7 voturi)    
          Eu nu am găsit niciunul (Marţi, 15 septembrie 2020, 20:07)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          Eu n-am găsit niciun incendiu de pădure în Baja Califonia (California de sud sau mexicană). Dacă tu ai găsit vreo-unul dă-mi și mie un link. Nu-i frumos să minți.
          • +4 (6 voturi)    
            Mai căutați (Marţi, 15 septembrie 2020, 21:34)

            jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Nu-i frumos să vă prefaceți că n-ați găsit nimic.
  • -3 (7 voturi)    
    S-a rasturnat caruta cu savanti.. (Marţi, 15 septembrie 2020, 17:04)

    Alex735 [utilizator]

    De ce numai oamenii de stiinta si savantii sunt ascultati? Sau politicienii? Sa fie luat in seama si omul de rand.
    Unii ca George Floyd ce parere au despre incalzirea globala? Sa se voteze prin referndum democratic! Daca majoritatea e cu incalzirea glonala atunci chiar e incalzire globala si cu asta basta!
    • -2 (4 voturi)    
      Just (Miercuri, 16 septembrie 2020, 7:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Daca tot nu-i stiinta, atunci putem da cu banul ca tot aia e.
      Bullshit progresist.