Alegeri regionale în Rusia: Aliații lui Navalnîi revendică victorii simbolice

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2020, 23:29 Actualitate | Internaţional


Alexei Navalny
Foto: navalny.com
Aliații lui Alexei Navalnîi au revendicat victorii simbolice duminică în două orașe siberiene vizitate de principalul adversar al lui Putin în timpul campaniei pentru alegerile regionale din Rusia, înainte de spitalizarea acestuia pentru presupusă otrăvire, relatează AFP.

La Novosibirsk, al treilea oraș al țării, echipa domnului Navalny a revendicat victoria lui Serghei Boyko, aflat în fruntea unei coaliții care vizează alegerile pentru consiliul local.

„Sergei Boyko din Novosibirsk a câștigat!”, a spus purtătorul de cuvânt al lui Navalnîi, Kira Iarmych, pe Twitter.
La Tomsk, un alt oraș siberian, opoziția a revendicat două locuri în consiliul orașului, inclusiv unul pentru Ksenia Fadeeva, un candidat în vârstă de 28 de ani și director al biroului local de campanie al organizației Alexei Navalny.

O victorie la Tomsk ar fi simbolică pentru opoziție, deoarece în acest oraș Navalnîi a fost otrăvit, potrivit aliaților săi.

Rezultatele oficiale nu sunt încă cunoscute în aceste două orașe și sunt așteptate luni.

Rușii au mers duminică la urne în 41 din cele 85 de regiuni, chemați să aleagă guvernatori, adunările regionale sau municipale, precum şi patru deputaţi în parlamentul federal.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3397 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    rezultatele (Luni, 14 septembrie 2020, 0:39)

    andimi [utilizator]

    cred ca se grabesc... rezultatele se rezolva peste noapte, maine s-ar putea sa se trezeasca cu nici o victorie!
  • +5 (7 voturi)    
    mda... (Luni, 14 septembrie 2020, 0:51)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nu conteaza cine si ce voteaza, atata timp cat cracanatul numara...
  • +2 (4 voturi)    
    Greu,foarte greu daca nu chiar imposibil (Luni, 14 septembrie 2020, 1:24)

    persuasiv [utilizator]

    pentru opozitie,in cloaca aia.
  • -1 (3 voturi)    
    Verde la fata (Luni, 14 septembrie 2020, 1:40)

    patrunjel [utilizator]

    De ce e verde la fata in poza?
    S-a otravit cu ceva?
    • -2 (6 voturi)    
      poza verde (Luni, 14 septembrie 2020, 7:23)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      este de cand e in tara lui mengele ...
  • -1 (3 voturi)    
    iata si o veste buna (Luni, 14 septembrie 2020, 7:28)

    g01an [utilizator]

    acum stim si motivele pentru care l-au otravit in siberia.

    am urmarit si video-ul de campanie pe care l-a facut inainte. a explicat strategia, ce si cat este posibil, de ce ar fi important de obtinut chiar si doar atat.

    nu stiu daca pe termen lung pot avea succes, totusi, mie mi se pare ca este doar praf in ochi pentru occidentali. teatru ieftin sa para ca incearca dar nu-i lasa "greaua mostenire". realitatea este alta, fortele care detin puterea nu vor renunta pasnic (si nu sunt tocmai omogene, au si scopuri divergente de multe ori). si cata vreme tranzitia de putere nu se poate face pasnic, nu pt exista raporturi sanatoase intre occident si rusia. asta este clar.
  • +1 (3 voturi)    
    doua mari victorii! (Luni, 14 septembrie 2020, 14:31)

    tahomir [utilizator]

    Deci au 2 consilieri local intr-un oras si inca unul in alt oras.
    Se dovedeste inca o data de ce a fost otravit navalnyi, vezi si culoarea.
    Pai 3 consilieri locali din cateva mii, va dati seama ce pericol ptr regimul lui Putin?