Franța: Un primar ecologist vrea să termine cu tradiția bradului „mort” al Crăciunului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2020, 13:25 Actualitate | Internaţional


Brad de Crăciun
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Primarul ecologist din Bordeaux, Pierre Hurmic, este puternic criticat de dreapta franceză după ce a anunțat că dorește să pună capăt tradiției bradului de Crăciun în piața din fața primăriei, scrie AFP.

Joi, Hurmic a evocat "pomului mort al Crăciunului", referindu-se la marele brad iluminat de 15 - 20 de metri înălțime care este amplasat în decembrie în piața Pey-Berland, în fața primăriei.

"Nu amplasăm arbori morți în piețele orașului, în special piața Pey-Berland, vă amintiți de acel arbore mort pe care îl aduceam în toți anii. Nu este câtuși de puțin aceasta concepția noastră de înverzire", a detaliat el, în timp ce prezenta locurile din oraș unde intenționează să planteze copaci.

"Ce tâmpenie!" a reacționat pe Twitter alesul de opoziție și fostul primar adjunct centrist Fabien Robert, care a lansat o petiție pentru salvarea bradului de Crăciun.

Și la nivel național s-au ridicat mai multe voci în apărarea bradului de Crăciun.

"Bradul de Crăciun, un arbore mort pentru Versi?! Oamenii aceștia au o reacție de respingere viscerală pentru tot ce face țara noastră, pentru tradițiile noastre, pentru cultura noastră și încearcă să le distrugă bucată cu bucată", a acuzat Marine le Pen.

Deputatul de dreapta Eric Ciotti a denunțat "pseudo-ecologiștii", "adevărații extremiști de stânga" care, "sub acoperirea salvării planetei", atacă Crăciunul, "un adevărat delir!"

Este a doua polemică legată de un primar ecologist francez în ultimele zile.

Miercuri, primarul Lyonului Grégory Doucet a calificat Turul ciclist al Franței drept o manifestare "machistă și poluantă".

"Puteți să mă denumiți lumea veche dacă vreți, dar pomul de Crăciun, Turul Franței și toate aceste tradiții care ne unesc vor fi în continuare cimentul unei societăți", a scris pe Twitter Xavier Bertrand, președintele regiunii Hauts de France (nord).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2140 vizualizari

  • +11 (35 voturi)    
    trebuia interzisa demult barbaria asta (Vineri, 11 septembrie 2020, 13:52)

    mmmircea [utilizator]

    suficient sa treci prin piete in seara de ajun si te lamuresti. Vrei brad, fie inchiriezi la ghiveci, fie cumperi tot la ghiveci, fie iti iei artificial. Ministerul mediului ar trebui sa organizeze un program, sa poti merge sa plantezi bradul sau sa poti da bradul si alti voluntari sa-l planteze. Am impaduri cateva sute de hectare anual.
    • -10 (24 voturi)    
      ... (Vineri, 11 septembrie 2020, 15:35)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ecologistii de tinichea. Brazii de Craciun sunt de cultura, produsi in pepiniere special pt. asa ceva si una din sursele de venit pt. directiile silvice din Ro si alte tari. In orice caz, de mare branza nu-s buni pt. impaduriri pt. ca au inceput sa fie soiuri speciale, cu coroana bogata si crestere rapida dar mai putin rezistenti. E ca si cum ai incerca sa impaduresti cu meri sau peri. Pt. impaduriri iti trebuie arbori locali, rezistenti la clima si bolile locale, samd. La fel ca si prostia cu "ora pamantului" care nu face altceva decat sa puna presiune pe sistemele energetice nationale si sa consume cam de 4 ori mai multa energie decat se economiseste in ora aia.
      • +5 (7 voturi)    
        Așa o fi în Occident, (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 19:00)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        dar în România încă se taie brazi din pădure pentru Crăciun. Ar trebui să se solidarizeze toți cumpărătorii și să refuze să îi cumpere, dar iluzoria economie de câțeva zeci de lei îi încântă mai mult decât îi stânjenește gândul că au contribuit la distrugerea munților (dacă acest gând le-o fi trecând măcar prin minte).
        Acum mulți ani, pe când locuiam într-un oraș aproape de munți, am trecut prin piață cu alte scopuri și am văzut la raionul pentru brazii de Crăciun un exemplar splendid: molid argintiu, simetric, cu crengi dese, înalt cât n-ar fi încăput într-un apartament standard (al meu era vechi, cu înălțimea camerelor de 2.80)... Nu m-am putut abține să nu întreb cât costă.
        - x lei domnule (chiar nu mai știu), e VÂRF de brad. Am simțit o săgeată în inimă ca atunci când aud despre atrocitățile naziste sau, mai nou, despre ce pățesc cei arestați în Belarus.
        Ulterior o cunoștință care provenea dintr-un sat de munte mi-a spus (nu știam asta, dar cred că intuisem) că brazii cu vârful tăiat se usucă...
        P.S. Nu l-am cumpărat, am luat din florărie un brad cu etichetă.
    • -2 (14 voturi)    
      Ecologistii sint ca pepenii (Vineri, 11 septembrie 2020, 21:09)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Verzi la exterior, rosii la interior.
  • -8 (34 voturi)    
    Nu vă fie frică, bolșevicu' pică! (Vineri, 11 septembrie 2020, 14:05)

    Amerlocu [utilizator]

    Tot soiul de comuniști & comunistoizi, de la Robespierre, via Lenin și Ceaușescu până la Obama s-au luptat pe viață și pe moarte cu cu Moș Crăciun și bradul lui. Cu toții au pierdut în mod umilitor. Nici nulitatea asta franțuzească nu va avea altă soartă.

    Îmi amintesc și acum isteria din noiembrie - decembrie 2015 când Obama într-o ultimă încercare disperată a dat ceva ordin executiv sau dispoziție ce interzicea brazii de Crăciun în instituțiile publice americane pe motive de „prezervare a mediului” sau așa ceva. Evident că în toate instituțiile publice de la baze militare, la oficii pentru pașapoarte, oficii poștale, școli de stat, secții de poliție, etc. a apărut bine merci câte un pom de Crăciun în deplină sfidare a chirăielilor „prezidențiale”...
  • +5 (17 voturi)    
    De ce nu planteaza un brad in fata primariei (Vineri, 11 septembrie 2020, 14:12)

    emil bobu [utilizator]

    si sa-l decoreze de Craciun?

    Toate primariile sa aiba cate un brad mare in apropiere, voila, am rezolvat problema.
  • -10 (32 voturi)    
    La noi se cheama USR (Vineri, 11 septembrie 2020, 14:14)

    CezarN [utilizator]

    acesti extremsti s-au adunat la noi sub poalele USR.
    Inca nu au ajuns la putere si, deci, tac. Insa asteptati sa-i vedeti in guvern si veti vedea atunci ce le poate pielea.
    Ca un hint, va pot da excluderea lui Nicusor Dan din partidul pe care el insusi l-a creat pentru ca a sprijinit familia. Singura familie, aceea formata dintr-un barbat si o femeie.
    • +3 (17 voturi)    
      USR sunt extremisti (Vineri, 11 septembrie 2020, 18:12)

      domos [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      PSD sunt baietii buni, nu? Hai sictir.
      • -3 (15 voturi)    
        Ce are sula cu prefectura? (Vineri, 11 septembrie 2020, 19:37)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui domos

        Faptul că PSDeii sunt niște lichele nu-i face pe USRei cu nimic mai buni,
  • +5 (19 voturi)    
    Bradul de Craciun o prostie (Vineri, 11 septembrie 2020, 17:22)

    ontario [utilizator]

    Bani aruncati si apoi se arunca si bradul. Unul de plastic mic e suficient.
    • -3 (15 voturi)    
      la (Vineri, 11 septembrie 2020, 19:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ontario

      fel si creierele voastre de semidocti frustrati comunisti, sint ca de plastic si mici, deci pot fi reciclate in altceva folositor la rigoare.
      Altfel, nu mai bine primarul pune icoana sfintului floyd si altor asemenea sfinti cu cazierul de un kilometru la care sa se inchine neocomunistii de tot felul, adica belemistii, useristii si restul?