Brexit: Marea Britanie a publicat controversatul proiect de lege care revizuieste acordul de ieșire din UE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:11 Actualitate | Internaţional


Negocieri UE - UK
Foto: europarl.europa.eu
Guvernul britanic a publicat miercuri un proiect de lege care revizuiește parțial angajamentele asumate în cadrul Brexitului, ceea ce constituie o încălcare asumată a dreptului internațional, scrie AFP.

Acest proiect privește piața internă britanică și modifică în special protocolul nord-irlandez care vizează evitarea revenirii la o graniță fizică pe insula Irlandei la capătul perioadei de tranziție post-Brexit, în decembrie, în timpul căreia Regatul Unit rămâne supus regulilor europene.

Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a reacționat afirmând că proiectul de lege ar "încălca dreptul internațional și ar submina încrederea" între cei doi parteneri.

Aceasta spune, într-un tweet, că este "foarte preocupată de anunțurile guvernului britanic privind intențiile de a încălca acordul de retragere". din UE. Aceasta a citat formula latină "pacta sunt servanda" (convențiile trebuie respectate).

Potrivit premierului Boris Johnson, aceste modificări vizează să "garanteze fluiditatea și securitatea pieței interne britanice".

Textul inițial, protocolul nord-irlandez, vizează să garanteze absența unei granițe fizice între Irlanda de Nord și Republica Irlanda, membră a UE, și să evite reapariția tensiunilor în această regiune însângerată timp de 30 de ani până la semnarea acordului de pace din Vinerea sfântă, în 1998.

Este vorba de a "proteja țara noastră împotriva interpretării extreme sau iraționale a protocolului, care ar putea conduce la o graniță în marea Irlandei de o manieră care, în opinia mea, ar fi dăunătoare interesului acordului din Vinerea sfântă și dăunătoare păcii în țările noastre", a pledat Johnson.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5649 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    neseriozitate (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:24)

    drago [utilizator]

    Nu s-a gindit BJ la toate consecintele acordului de iesire din UE?
    Era evident ca dupa ce guvernul Theresei May s-a straduit fara succes timp indelungat sa conceapa un acord , ideea lui BJ , elaborata in 24 de ore , cu granita intrabritanica nu va rezista! Problema irlandeza , pur si simplu nu are solutie , lucru pe care ar trebui sa-l observe orice politician lucid!
    Este de mirare cum o mare natiune , cea mai de succes a ultimului mileniu , poate ajunge sa fie condusa de astfel de neaveniti!!!
    • +3 (23 voturi)    
      ehh (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:48)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Asta cu "o mare natiune , cea mai de succes a ultimului mileniu" e o gluma buna. Aproape la fel de buna ca aia cu Rusia "o mare putere".
      • 0 (10 voturi)    
        si ... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 18:22)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        ... ce argumente ai sa sustii ca nu a fost asa?
    • -1 (9 voturi)    
      Cum sunt zăbăloșii? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 17:17)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui drago

      „Mare” națiune??? Mari bandiți, mari corsari, cel mult.
      • -4 (12 voturi)    
        Excelent! (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:11)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Ar fi bine să le spui asta celor peste 3 milioane de cetățeni UE ce se înghesuie cu basca în mână în insulele britanice ca să câștige și ei o pâine...
    • -11 (13 voturi)    
      S-a gândit foarte bine, a tras concluzia corectă (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:18)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Care concluzie e că UE are mai mare nevoie decât UK decât invers.

      BJ are în momentul ăsta în buzunar acordul comerical cu SUA ce va trece indiferent cine câștigă alegerile în Noiembrie. Producătorii americani abia așteaptă să treacă 31 decembrie ca să poată începe expulzarea furnizorilor UE de pe piața britanică. Consumatprul britanic se va bucura la rândul lui de produse mult mai ieftine, odată ce ele nu mai sunt supuse reglementaeilor abusrde al UE. Deci toată lumea câștigă. Mai puțin UE care tocmai va pierde ultima piață de export unde avea balanță pozitivă.
      • +8 (10 voturi)    
        De unde tot apareti (Miercuri, 9 septembrie 2020, 20:00)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        astia de vorbiti din buzunar ? Niciodata nu aveti date concrete dar sunteti cei mai de seama si mai informati ".......". 1) Nici cei mai infocati "brexiteers" nu vor renunta la NHS. 2) Standarde de mediu ....Englezi in prostia lor au istorie in industrie ....inteleg unele chesti de ceva sute de ani ......Sunt o gramada de factori care nu vor duce la un acord foarte curand. Unul din ei se numeste lacomie....Vrei o prajitura mare sau una mica ?
  • +6 (10 voturi)    
    Deceniul Doreilor. (Miercuri, 9 septembrie 2020, 19:40)

    ABBV [utilizator]

    Toti Doreii si populisti egoisti si rau intentionati au ajuns la portavoce. Indiferent cine iese cu fata curata din povestea asta.....intotdeauna cei multi vor plati nota. Aproape un veac de timpuri prospere, a transformat lumea si lideri ei in copii rasfatati care au impresia ca li se cuvine tot.