SUA: Un copil cu autism a fost grav rănit fiind împușcat de un ofițer de poliție

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2020, 0:38 Actualitate | Internaţional


Copil cu autism impuscat (sursa: GoFundMe)
Foto: The Sun
Un copil cu autism a fost grav rănit de un ofițer de poliție din Salt Lake City, un caz care a alimentat controversa privind abuzurile poliției din Statele Unite, scrie AFP.

Linden Cameron, în vârstă de 13 ani, suferea un atac de panică și furie, iar mama lui, Golda Barton, a sunat la 911 pentru a cere ajutor în vederea spitalizării.

„Le-am spus că nu este înarmat, doar se enervează și începe să țipe, este un copil, are nevoie de atenție”, a declarat ea pentru canalul local KUTV.

Când au sosit polițiștii din, adolescentul a fugit. Un ofițer de poliție care îl urmărea l-a împușcat apoi de mai multe ori.

"În timpul unei urmăriri scurte, un ofițer a tras cu arma și l-a doborât", a declarat polițistul Keith Horrocks într-o conferință de presă. Tânărul suferă de leziuni la umăr, intestine, vezică și glezne.

„Este un copil mic, de ce nu l-ai doborât pur și simplu la pământ?”, a declarat mama lui, cu lacrimi în ochi.

Conform versiunii poliției, Linden Cameron a fost suspectat că ar fi „amenințat oamenii cu o armă”. Dar, potrivit ofițerului Horrocks, nu s-a găsit nici o urmă de armă „în acest stadiu” la fața locului.

Într-o țară cufundată într-o mișcare istorică împotriva violenței poliției, cazul lui Linden Cameron a stârnit agitația organizațiilor locale de apărare a persoanelor cu dizabilități.

„Poliția a fost chemată în ajutor, dar în schimb s-au făcut mai multe daune”, a declarat asociația Neurodiverse Utah.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4146 vizualizari

  • +16 (42 voturi)    
    glontele rezolva tot... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 0:44)

    Filbert [utilizator]

    N-au aparut inca fanaticii trumpisti sa urle pe aici ca baiatul ala si-a cautat-o, ca avea arma ascunsa, ca autistii omoara mai multi autisti decit politia?!
    • -12 (38 voturi)    
      Ce are a face Trump cu asta? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 2:15)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Sau cu faptul ca aia se impusca de cand au decoperit Lumea Noua, acolo?
      • +4 (12 voturi)    
        Trump a incurajat violenta timp de 4 ani (Miercuri, 9 septembrie 2020, 9:11)

        dorsy [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Acum culege roadele.
        • -7 (9 voturi)    
          o sa culegeti voi (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:22)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dorsy

          roadele si alte roduri in noiembrie. Minciuna grosolana, prostia agresiva, ticalosia comunista nu va va ajuta.
    • -11 (37 voturi)    
      exact din contra (Miercuri, 9 septembrie 2020, 2:15)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      ce se fac astia din blm, ca bietul baiat e alb, si nu se potriveste cu "placa" lor cu rasismul.
      • +3 (13 voturi)    
        "placa cu rasismul" (Miercuri, 9 septembrie 2020, 9:14)

        dorsy [utilizator] i-a raspuns lui ovyd79

        E o realitate cand un negru isi ia 7 gloante in spate sau e ucis prin sugrumare.. Dar de...nu se potriveste cu placa Trump baiat bun pe care o repeta cultul sa de 4 ani incoace.
    • -6 (36 voturi)    
      Daca baiatul ar fi fost negru,... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 3:59)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Filbert

      voi astia, rasistii, ati fi sarit de zece metri ca politia e rasista, ca Trump (asta deja ai bagat-o) ca blm, ca bla bla bla..

      Cand spun ca e o problema de brutalitate a politiei si nu rasism, sariti ca vaaaai, cum imi permit sa spun asa ceva, ca blm ca bla bla bla.. Ia sa vedem niste demonstratii impotriva politiei declansate de acest caz. Nimic? Nimic? Nu, ca nu e black, who gives ca moare un alb impuscat aiurea de politie. Ne trebuie negri impuscati, ca altfel...
      • +9 (15 voturi)    
        ai drepate doar partial (Miercuri, 9 septembrie 2020, 8:24)

        troncota [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        exista studii care atesta rasismul politiei care coexista cu violenta lor. Problema e cauzata de imunitatea penala de care se bucura, ceea ce le permite si ii inurrajeaza sa ucida dupa bunul plac.
        • -7 (9 voturi)    
          Ai dreptate doar partial.. (Miercuri, 9 septembrie 2020, 12:12)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui troncota

          Daca scria pe fruntea baiatului AUTIST, chiar este o problema!!! ... a fost in locul si momentul nepotrivit, sau, "ghinion" cum ar spune un "clasic" ,in viatza!!!
        • +7 (7 voturi)    
          Probabil si o problema de pregatire (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:00)

          Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui troncota

          Nu stiu, par sa aiba pregatire la nivel de jandarmi. Si pe Floyd l-au tinut jos cu toate ca avea catuse. E dubios. Ar trebui sa intuiasca care e situatia reala sau macar sa stie ca pot avea probleme cu legea la asemenea fapte. Inteleg ca e o tara plina de arme, ca nu stiu nici ei daca nu-i impusca cineva, dar totusi sunt situatii care pot fi abordate mai soft.
  • +5 (27 voturi)    
    De ce este somajul mic in state? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 0:48)

    sfarleaza [utilizator]

    Pentru ca imbecilii au intotdeauna ultima sansa sa se inroleze in armata sau in politie...
    • -7 (7 voturi)    
      De aia e America patria drogurilor (Miercuri, 9 septembrie 2020, 8:58)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      din cauza somajului mic....
  • +7 (13 voturi)    
    Politia din SUA trebuie reformata (Miercuri, 9 septembrie 2020, 9:00)

    nitro [utilizator]

    Nu poti sustine un serviciu public cu banii contribuabililor care in loc de siguranta pune in pericol viata cetatenilor.
    • -1 (1 vot)    
      Exact (Miercuri, 9 septembrie 2020, 17:23)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui nitro

      Asta se si vrea prin defund police ! In cazuri de genul asta nu politia sa intervina, ci servicii sociale care sunt pregatiti sa calmeze o persoana bolnava psihic.

      Defund inseamna de fapt restragerea cazurilor in care politia intervine default ... prezenta lor poate fi ceruta de serviciile sociale cand e nevoie si atunci doar ca plan B.