UPDATE Cazul Navalnîi: Angela Merkel nu exclude consecințe pentru Nord Stream 2

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2020, 13:05 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: John MacDougall / AFP / Profimedia Images
Angela Merkel nu exclude consecințe asupra proiectului gazoductului Nord Stream 2 dacă Moscova nu oferă răspunsurile așteptate asupra otrăvirii opozantului rus Alexei Navalnîi, a declarat luni purtătorul de cuvânt al cancelarului, citat de AFP.

Chestionat dacă posibilele sancțiuni împotriva Rusiei în acest dosar ar putea afecta proiectul gazoductului, Steffen Seibert a răspuns într-o conferință de presă: "Cancelarul consideră că este eronat să le excludem de la început".

Duminică, ministrul afacerilor externe Heiko Maas a făcut o afirmație similară, declarând că "ar fi eronat excluderea a priori" a consecințelor asupra Nord Stream 2, care ar urma să aprovizioneze Germania și Europa cu gaz rusesc.

Maas a oferit Rusiei câteva zile pentru a "contribui la clarificarea" faptelor în cazul Navalnîi.

În caz contrar, "vom discuta un răspuns cu partenerii noștri" europeni, a avertizat Maas.

Acesta a adăugat că, în caz de sancțiuni, acestea vor trebui să fie "țintite" și a evocat în special o posibilă înghețare a proiectului Nord Stream 2.

Principalul opozant al Kremlinului Alexei Navalnîi este în prezent internat în Berlin.

Potrivit guvernului german, acesta a fost "fără echivoc" otrăvit în Rusia în timpul unui turneu electoral cu un agent neurotoxic de tpiul Noviciok, conceput în epoca sovietică cu scopuri militare.

Kremlinul a acuzat luni tentative "absurde" de a acuza Rusia în acest dosar.

Rusia mai acuză Berlinul că "întârzie procesul anchetei pe care o reclamă" prin netransmiterea către autoritățile rusești a elementelor din acest dosar.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1111 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    normal ca o sa fie consecinte (Luni, 7 septembrie 2020, 13:17)

    tahomir [utilizator]

    Altfel nu avea nici un rost ca serviciile secrete occidentale sa il otraveasca pe Navalnyi.
    • +6 (8 voturi)    
      Postac kgb (Luni, 7 septembrie 2020, 14:29)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Cum e vremea la St Petersbug?
      • -5 (11 voturi)    
        imperiala (Luni, 7 septembrie 2020, 16:40)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui cim

        dar la voi la iobagie nu conteaza, ca faceti doar ce zice stapanul indiferent de vreme. Acum stapanul e la Washington dar cred ca voua va placea mai mult cand era la Istanbul.
        • +3 (3 voturi)    
          Aha, e mai bine la voi la mujici... (Luni, 7 septembrie 2020, 19:31)

          Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          ... când stați cu capul plecat la silovikii țarului Vladimir :D Apropo de Istanbul, acum nu-i pupă sultanul Erdogan papucul țarului?

          Hai, încasează copeicile de postac și du-te să-ți iei rația zilnică de votcă de pufoaică
  • +4 (16 voturi)    
    Mintea nemtoaicei cea de pe urma... (Luni, 7 septembrie 2020, 13:19)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Greu s-a prins coana Merkel ca nu-i bine sa faca afaceri prea multe cu mujicii.
    Sa vedem daca se tine de cuvant.
  • +2 (12 voturi)    
    Ce incredere sa ai in ucigasi? (Luni, 7 septembrie 2020, 13:40)

    Marionette [utilizator]

    Locul celor care conduc Rusia acum este in PUSCARIE! Rusii - traumatizati- de ucigasi nici nu stiu pe ce lume se afla saracii!
    Ce se intampla in Mlastia Rusia e o rusine! Un regim primitiv bazat pe crima!
    • -8 (12 voturi)    
      lumina vine de la asfintit (Luni, 7 septembrie 2020, 13:52)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      si de la noaptea mintii exprimata cu cuvintele simple ale lui marionette, ca asa a vazut el la CNN.
      Nu se ridica rusii la nivelul de sofisticareala al comentacului rroman.
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Luni, 7 septembrie 2020, 13:42)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    poate de data asta pune si Germania UE inaintea Rusiei...