Germania ridică miza în cadrul otrăvirii lui Navalnîi și dă un ultimatum de câteva zile Rusiei

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2020, 9:36 Actualitate | Internaţional


Heiko Maas
Foto: Tobias SCHWARZ / AFP / Profimedia
Germania, care deţine în prezent preşedinţia Consiliului UE, a sporit duminică presiunea asupra Rusiei, ameninţând cu sancţiuni în lipsa unui răspuns în următoarele zile cu privire la aparenta otrăvire a principalului critic al Kremlinului, Aleksei Navalnîi, informează AFP, preluată de Agerpres.

"Stabilirea de ultimatumuri nu ajută pe nimeni, însă dacă în următoarele zile partea rusă nu contribuie la clarificarea celor întâmplate, atunci va trebui să discutăm despre un răspuns cu partenerii noştri", a declarat ministrul de externe german Heiko Maas cotidianului Bild.

Şeful diplomaţiei germane a adăugat că, în cazul în care se va decide impunerea de sancţiuni, ele vor trebui să fie ţintite şi nu a exclus cu totul un impact asupra proiectului gazoductului Nord Stream 2, care ar urma să lege Rusia de Germania prin Marea Baltică.

Berlinul şi alte ţări occidentale au cerut Moscovei în repetate rânduri să facă lumină în acest caz, însă ministrul de externe rus Serghei Lavrov a declarat săptămâna aceasta că acuzaţiile de asasinat trebuie primite cu "o bună doză de scepticism" şi a cerut Berlinului să vină cu dovezi.

Omologul său german a dat vina pe statul rus pentru otrăvirea lui Navalnîi, o premieră pentru Berlin, comentează AFP.

"Există mai multe indicii în acest sens, este motivul pentru care partea rusă trebuie acum să reacţioneze. Substanţa letală cu care Navalnîi a fost otrăvit s-a aflat în trecut în posesia autorităţilor ruse, doar un mic număr de persoane are acces la Noviciok şi această otravă a mai fost folosită de serviciile ruse în atacul împotriva fostului agent (rus) Serghei Skripal" în Marea Britanie, a avertizat Maas.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11390 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    Piticule crăcănat - probleme mă? (Duminică, 6 septembrie 2020, 9:47)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    Tot ce a muncit 15 ani, toate machiarverlîcurile lui Lavrov , totul se duce pe apa sâmbetei și gazul siberian nu va mai ajunge în Germania prin conducta North Stream din cauza prostiei și cruzimii vreunui general din FSB care a vrut să fie mai catolic decât papa. Există un Dumnezeu și pentru Polonia, Țările Baltice și Ucraina și nu bate cu parul!
    • -9 (31 voturi)    
      Aici n-ai dreptate, gazele rusesti sunt (Duminică, 6 septembrie 2020, 10:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      inca de neinlocuit pentru nemti, asa ca si daca vor exista sanctiuni, ele vor exclude gazele!
    • -9 (27 voturi)    
      keine Grean deal? (Duminică, 6 septembrie 2020, 12:17)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      pai ce facusi nenicule...se duce pe apa sambetei tot programul EU 2027 de trecere la energii verzi!

      pai ce credeai....se aduce gazul ecologic rusesc in inima economiei manufacturiere sa inlocuiasca carbunele si centralele atomice

      descopea si hans de rand beneficiile apei calde pe gaz, si nu la boiler

      pai si pt un simplu operativ sa dam cu piciorul masurilor anti incalzire globala, sa dam cu piciorul civilizatiei si apei calde?
      • -5 (23 voturi)    
        desigur (Duminică, 6 septembrie 2020, 12:54)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Germania face gargara;
        Gazul are prioritate absoluta.
  • -7 (33 voturi)    
    vai...se supara verisorii intre ei (Duminică, 6 septembrie 2020, 9:56)

    Je__ [utilizator]

    si se vor certa ca la usa cortului ca operativii unora nu i-au penetrat bine pe ai celorlalti


    Dar cum zicea frau Mutti sa nu amestecam interesele economice cu cele de propaganda!?
  • +3 (41 voturi)    
    dar Trump ce zice? (Duminică, 6 septembrie 2020, 9:56)

    jovial [utilizator]

    ma rog, e greu sa zica ceva cand e cu buzele lipite de fesele lui Vladimir.
  • -4 (34 voturi)    
    ciudezno bre (Duminică, 6 septembrie 2020, 10:14)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    ma cu dau nemtii sanctiuni Rusiei da ei fac conducte de gaze si iau gaze de la rusi? Nu sunt aceiasi nemti? E de mai multe feluri nemtii astia? Ce ti-e si cu relatiile astea internationale...
    • -8 (22 voturi)    
      Incercare penibila a germaniei (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:03)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      de a folosi acest episod ca o carte de negociere la north stream unde germania nu are nici un atuu pentru a mai scadea pretul. Unde-ti e si cu puterea lui hans de a negocia darz. zici ca e linia in nisip al lui obama :)))
  • +15 (37 voturi)    
    ehhh (Duminică, 6 septembrie 2020, 10:16)

    transpenibilus [utilizator]

    Sa vezi acum vagoane de minciuni si laturi de la grupusculul de postaci rusi la adresa Germaniei si a lui Merkel!
    • -6 (22 voturi)    
      de ce trebuie sa fi postac rus (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:09)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      sa vezi ca nemtii vor sa foloseasca acest episod ca o incercare penibila de a mai negocia la pretul north stream 2. Tare i-au mai durut pe nemti de ucraina si de altii pe care rusii i-au agresat cand proiectul lor de gaze a mers bine mersi inainte. cand zice germania ameninta cu "sanctiuni contra rusiei" e ca si cum ai trage apa la wc. suna tare, rahatul e acoperit, dar putoarea ramane. De ce nu zici care e motivul germaniei pentru care nu au acceptat LPG-ul american mai ieftin si au ales gazul rusesc, daca tot vorbim de postaci rusi
      • +1 (1 vot)    
        Germania are bani, Rusia nu! (Luni, 7 septembrie 2020, 9:39)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Cata_

        Din pacate cel cu banu dicteaza.
        Pana acum luau gazul de la rusi pt ca era mai convenabil, dar avand bani au si alte solutii.
        Rusi ar putea la randul lor sa vanda chinezilor, dar cu aia e mai greu sa negociezi. Odata ce te-au prins nu mai ai scapare te incaleca cu totul!
  • +6 (24 voturi)    
    Să aștepte până în martie! (Duminică, 6 septembrie 2020, 12:29)

    fdaniel [utilizator]

    Nu învață nimeni din istorie?
    Nu te cerți cu Rusia în pragul iernii .... :)