VIDEO Coronavirus: Mii de oameni au protestat în Croaţia şi Italia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 21:14 Actualitate | Internaţional


Manifestatie la Zagreb
Foto: Twitter/ Marin Miletić
Circa 3.000 de persoane au demonstrat sâmbătă în centrul capitalei croate Zagreb, împotriva restricţiilor impuse de guvernul croat pentru combaterea coronavirusului, transmite DPA, care citează presa locală. Iar la Roma, aproximativ 1.000 de oameni au manifestat în centrul capitalei Italiei împotriva obligativităţii vaccinării copiilor de vârstă şcolară şi a purtării măştii de protecţie, informează AFP, citată de Agerpres.

La Zagreb, protestatarii au purtat pancarte cu mesaje precum „Libertatea este puterea noastră” şi „Părinţii şi copiii sunt nefericiţi”, a relatat portalul index.hr, care a notat că prea puţine persoane purtau mască şi că nu s-a respectat distanţarea fizică, însă poliţia nu a încercat să disperseze manifestanţii.

Printre vorbitorii de la protest s-au numărat politicieni de dreapta, persoane care se opun vaccinării şi cei care dau crezare teoriilor conspiraţiei şi care au avertizat cu privire la efectele asupra sănătăţii a reţelelor de telefonie mobilă 5G.

Croaţia, cu o populaţie de 4,2 milioane de locuitori, a fost una dintre ţările în care coronavirusul a fost ţinut sub control la începerea pandemiei în Europa. De la izbucnirea epidemiei, Croaţia a înregistrat oficial 11.428 îmbolnăviri şi 195 de decese, potrivit agenției Hina.




La Roma, protestatarii făceau parte mai ales din rândurile militanţilor anti-vaccin şi adepţilor teoriei conspiraţiei, cu toate că poliţia s-a temut în ultimele zile că la miting vor participa grupări fasciste care ar fi putut provoca tulburări.

„Nu obligativităţii vaccinării, da libertăţii de a alege”, „Fără măşti în şcoală, fără distanţare”, „Libertatea personală este inviolabilă” şi „Trăiască libertatea” - se putea citi pe pancartele purtate de manifestanţi, care în marea lor majoritate nu purtau măşti.

Întrebat în timpul dimineţii de sâmbătă despre acest protest, şeful guvernului Giuseppe Conte a răspuns printr-o trecere în revistă a bilanţului epidemiei în Italia: „Peste 274.000 de bolnavi şi 35.000 de morţi. Punct”. El a adăugat că este încrezător că toamna nu va aduce o nouă carantină generalizată, ci doar „intervenţii ţintite”, acolo unde va fi nevoie.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3368 vizualizari

  • -9 (27 voturi)    
    Hopaaa... se deșteaptă populația!? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 21:48)

    Tayen [utilizator]

    Realizează că „pandemia”-i doar o batjocură?
    • +4 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 22:40)

      [anonim] i-a raspuns lui Tayen

      • -2 (8 voturi)    
        Nu (Duminică, 6 septembrie 2020, 4:41)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui

        Dar sunt mult mai multi morti si bolnavi de alte boli.

        COVID-ul e o problema reala dar nu e o tragedie a umanitatii.

        Daca procentul cazurilor severe ar fi fost de sa zicem peste 50-60% si mortalitatea de peste 20- 30% atunci ar fi fost o tragedie si stai linistit ca nu mai iesea nimeni in strada si autoritatile ar fi introdus restrictii draconice.
        • 0 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 septembrie 2020, 12:29)

          [anonim] i-a raspuns lui adrian_83

          • +1 (3 voturi)    
            Asa e (Duminică, 6 septembrie 2020, 16:29)

            adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui

            Dar acum nu putem opri lumea si afecta economia pentru problemele cauzate de catre acest virus. Majoritatea covarsitoare a celor infectati nu dezvolta simptome severe si virusul pentru aceasta majoritate e ca o gripa.

            De curand am aflat ca un prieten de-al meu si prietena lui au fost infectati si mi-au spus ca in afara de pierderea mirosului nu a fost mai rau decat o gripa, chiar mai usor decat o gripa a fost pentru ei. S-au izolat in casa dar nu au stat la pat pentru ca au fost in putere pe toate perioada (nu locuiesc in Romania).

            Au existat evenimente in istoria umanitatii, cum ar fi de exemplu razboaiele mondiale, care au ucis mult mai multi oamnie si au afectat un numar enorm de oameni care au scapat cu viata.

            Chiar daca e mai contagios decat gripa acest coronavirus, comparativ cu alte evenimente tragice din istoria umanitatii, este o joaca de copii.
    • +6 (22 voturi)    
      Neah, sunt doar idiotii si frustratii ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 22:52)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      eventual ajutati de Rusia sau China sa-si formeze opinii "stiintifice" pe Internet.
  • +4 (18 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 22:12)

    codyrocco [utilizator]

    pana la urma, pe mana prostilor o sa murim
    • +6 (8 voturi)    
      Cu ce te afectează „proștii”, dacă tu porți mască (Duminică, 6 septembrie 2020, 9:15)

      hsl [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      și stai în casă?
      O să ieșiți victorioși - albi, străvezii și fără neuroni, însă pregătiți să înfruntați alte afecțiuni groaznice precum guturaiul sau cârceii.
      • -2 (6 voturi)    
        Prosti (infectati) = care nu poarta masca (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:34)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui hsl

        imprastie virusul in aerul prin care trecem toti inclusiv cu ochii sau copii fara masca
        • 0 (0 voturi)    
          Oamenii sănătoși - fie și infectați - nu împrăștie (Luni, 7 septembrie 2020, 15:31)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          virus și, chiar dacă ar face-o, tu poți mască (ai putea să porți și ochelari de scafandru), deci ce-ți pasă?
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Duminică, 6 septembrie 2020, 21:48)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui hsl

        am trecut prin guvid. nu-ti doresc. nu o sa-ti placa deloc. da' DELOC "gripa" asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu n-o să fac forma pe care ai avut-o dumneata, (Luni, 7 septembrie 2020, 15:42)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

          pentru că 1. ultima gripă/răceală la mine a ținut 1 zi (și s-a întâmplat în urmă cu câțiva ani); 2. organismul meu este în formă excelentă: mănânc bine, fac mișcare, am un indice de greutate perfect (am puțin mai multă grăsime decât mă așteptam - aș da jos surplusul într-o săptămână, însă risc să pierd și o anumită cantitate de masă musculară așa că o las acolo încă o lună), toate analizele sunt în parametrii normali (fără alerte); dorm cam puțin și muncesc cam mult, însă aceasta fac de când mă știu.
          PS: am o vagă bănuială că am fost deja expus la SARS-COV-2 și l-am lăsat în oala de noapte, pentru că în urmă cu câteva luni am făcut într-o zi diaree și am avut o stare de vomă (simptome care am văzut săptămâna trecută că sunt caracteristice copiilor); e drept că la ultima plecare din țară nu mi-au găsit nimic, însă nu voi ști cu siguranță până când îmi voi face un test de anticorpi.
          Ah, cunosc peste 10 persoane care au fost infectate cu virusul și toate au făcut forme ale bolii mai ușoare decât ultima gripă pe care am văzut-o la altcineva.
          • 0 (0 voturi)    
            asta e adevarat (Joi, 10 septembrie 2020, 14:13)

            codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui hsl

            sunt manifestari diferite; ce am putut pune cap la cap ca simptome comune e ca dureaza 13-14 zile [din care vreo 10-11 cu stare febrila], iar 5 zile de azitromicina sunt musai.
            cunosc gripele de o zi-doua, dar nu am avut niciodata vara!
            • 0 (0 voturi)    
              Gripa făcută de mine a fost vara :) (Joi, 10 septembrie 2020, 18:14)

              hsl [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

              Îmi pare rău să aud de manifestări grave pe care le au oamenii la (oricare dintre) boli, însă din cei pe care îi cunosc eu care au fost diagnosticați cu virusul, doar o persoană a avut nevoie de a fi sub observație.
  • -4 (14 voturi)    
    Etichetele de serviciu (Duminică, 6 septembrie 2020, 0:10)

    xolv [utilizator]

    -conspirationistii
    -extremistii de dreapta
    -antivaxxerii
    -hackerii rusi
  • +4 (10 voturi)    
    Foarte putini (Duminică, 6 septembrie 2020, 4:34)

    adrian_83 [utilizator]

    Numarul acestor protestatari e foarte mic.

    Numarul nu va creste decat daca se vor impune (din nou) restrictii mai dure si/sau vor ramane multi someri din cauza restrictiilor.

    Astfel de protestatari exista pentru ca procentul oamenilor afectati de coronavirus este foarte mic, iar procentul celor cu simptome grave si mai mic.

    Daca ne uitam in Belarus si chiar si in Bulgaria vedem ca nu se moare pe capete desi la protestele din aceste tari se incalca toate regulile de protectie impotriva virusului.

    Pandemia de COVID reprezinta un pericol real insa nu unul extrem.
  • +4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 6 septembrie 2020, 5:56)

    [anonim]