SUA: O profesoară ce pretindea că este de culoare, suspendată din funcție de Universitatea George Washington

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:06 Actualitate | Internaţional


Jessica Krug
Foto: Facebook
Jessica Krug, o profesoară de facultate care a pretins că este de culoare, când de fapt are pielea altbă, a fost suspendată pentru cel puțin 6 luni din funcție de Universitatea George Washington, unde este angajată.

Krug, ce provine dintr-o familie evreiască din Kansas City, predă Istoria Africii și a Diasporei africane ca profesor asociat, scrie ANSA, preluată de Mediafax.

Recent a publicat un eseu istoric despre sclavie, intitulat „Modernități fugitive”, pe care în prefață îl dedică „strămoșilor necunoscuți” din „Angola sau Brazilia”.

În recenta sa „ieșire”, Krug și-a cerut scuze pentru asumarea „identității false la care nu aveam dreptul”.

Universitatea George Washington a anunțat că „domnișoara Krug nu va preda” din cauza „durerii provocate” și că situația ei este „în curs de examinare”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6344 vizualizari

  • -8 (96 voturi)    
    fratilor (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:13)

    chiuariu [utilizator]

    nu e de joaca. e nevoie de ceva reeducare pentru noi astia, albii. nu avem origine sanatoasa. un canal, un pitesti, un baragan n-ar strica. si niste kapo rromi sau afro-bananieri.
    • +4 (32 voturi)    
      de ce a mintit? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:34)

      engo [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      de ce o aperi? "Noi albii"....aste nu e identity politics? White identity...aka nazism?
    • -5 (27 voturi)    
      Cica albii se trag din Africa (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 15:36)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      Deci mare grija la originile alea pe care le critici. Suntem negri 100%, doar ca nu se vede. Trebe privit in profunzime...
  • -10 (94 voturi)    
    Se identifica de culoare (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:20)

    AdrianBorza [utilizator]

    In SUA oricine se poate identifica de orice gen doreste, de ce nu si de orice culoare doreste? Sau de ce varsta doreste, etc.
    • +7 (23 voturi)    
      nope (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:30)

      engo [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      e pe baza de certificat medical,
      • -5 (15 voturi)    
        Si genul de ce nu e... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 16:19)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui engo

        ...pe baza de certificat medical? El asta zice.

        Oricum, in orice democratie, etnia e asumata de individ, nu trebuie demonstrata. Iar rasa e strans legata de etnie. Daca un om cu pielea aparent alba (sunt multe nuante pe care oamenii le considera "albe" desi originea poate fi complexa) chiar are stramosi in Africa, de ce sa nu isi asume, daca vrea, identitatea acestora?
  • -7 (95 voturi)    
    Identitatea de rasa (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:27)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Pana la urma, daca identitatea de gen, ce in trecut era considerata ca fiind strict legata biologic, de configuratia cromozomiala/genetica a individului, acum este fluenta/flexibila, adica un individ biologic mascul se poate considera femeie si invers, atunci de ce nu si identitatea de rasa nu poate fi flexibila/fluenta?

    Mai ales tinand cont de faptul ca, rasa oricum este o aproximare a identitatii individului. Vezi Barack Obama, parinti albi si negri, el considerat negru, Kamala Harris, parinti - unul negru jamaican, unul indian (din India), ea considerata neagra.

    Adtfel, daca doamna respectiva se considera neagra, cine suntem noi sa-i spunem ca nu este adevarat? Argumentul biologic e clar ca nu mai sta in picioare. Daca in sufletul ei ea se considera cultural neagra, de ce sa nu acceptam asta, caci oricum asta se pare ca este viitorul?
    • +7 (27 voturi)    
      confunzi sexul cu identitatea de gen (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:29)

      engo [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      sexul e biologic, identitatea e un construct social.
    • +2 (2 voturi)    
      In USA, as a scholar, (Duminică, 6 septembrie 2020, 5:54)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      and according to the equal opportunity employment law, you may get a slight advantage if you belong to a minority.
  • -3 (99 voturi)    
    hai ca asta e tare! (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:41)

    Crup [utilizator]

    Un evreu (ma rog, o evreica in cazul de fata) sa pretinda ca de fapt e negresa. Tare faza! :))))
    Probabil pentru avantaje materiale, stiut fiind faptul ca in universitatile americane exista un sistem agresiv de "discriminare pozitiva" pentru negri, in fapt un sistem pur rasist in care rasa - si nu meritele omului - conteaza cel mai mult. Daca esti negru esti din start, oficial, extrem de avantajat in cariera universitara. Iar daca esti alb, esti agresiv discrinimat in fata unui negru.
    Recent procuratura federala americana a deschis o ancheta la universitatea Princepton tocmai din cauza acestui sistem oficial extrem de rasist pro negri. Sau "corect politic", cum le place americanilor sa zica.
    • +6 (26 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:32)

      engo [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      daca era cum zici tu cei de culoare erau majoritari in mediul universitar. Caucazienii detin cele mai multe functii, asta inseamna ca cei de culoare sunt discriminati?
      • -1 (7 voturi)    
        pai (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 23:35)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui engo

        chiar si cu atata discirminarea pozitiva, tot un sunt in stare sa fie majoritari, adica sunt atat de slab pregatiti incat nici cu atea favoritisme nu sunt in stare sa jaunga acolo
  • -11 (69 voturi)    
    Hmm.. (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:41)

    Mazeta [utilizator]

    Nu toți ne tragem din Africa?
    • +11 (15 voturi)    
      Unii... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 19:05)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Unii ne tragem de la Moscova ...
  • -7 (83 voturi)    
    Nu inteleg... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Adica e ok daca te nasti barbat si te crezi femeie, divers, non-binar sau orice alt tip de creatura si toata lumea trebuie sa iti accepte tie fitzele si figurile din cap dar daca te nasti evreu si te simti negru nu e bine?
  • +23 (37 voturi)    
    ce proasta... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 13:33)

    filip.v [utilizator]

    asta e ca Veorica care se credea mare politician si nu era decat o tata din provincie....
  • +23 (47 voturi)    
    Ar trebui si negrii sa se dea drept albi (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 13:43)

    palos [utilizator]

    In felul asta nu vor mai fi impuscati de militieni rasisti.
  • +20 (32 voturi)    
    personal nu simt nici o durere provocata (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 13:48)

    ..13 [utilizator]

    de faptul ca cineva a afirmat ca este negru cand de fapt era evreica.

    cred ca este o minciuna si punct.

    cred ca incepem sa devim din ce in ce mai ipocriti - auzi la ei "durere provocata"

    “She didn’t do it out of benevolence,” they wrote. “She did it because she had been found out.”

    Kurg is not the first University professor to falsify their background. Novelist H.G. Carrillo, who taught creative writing at GW for eight years and died of complications from COVID-19, caused by the coronavirus, earlier this year lied about being Latino, according to The Washington Post.

    Acum daca cineva crede ca a preda black people history trebuie sa fii si negru iarasi mi se pare ciudat...

    Chestia este in acest caz ca dansa a mintit si a fost prinsa si acum imi pare ca mimeaza ca au venti demonii si alte prostii de genul asta...

    A mintit pentru bani si poate ca chiar incepuse sa creada ca asa si este -

    articolele ei par sa fie sterse.. Asta iarasi mi se pare ciudat...

    Acum sa incep si eu sa spun ca port marimea 46 la picior, trai pe picior mare, cand de fapt ...
  • 0 (62 voturi)    
    criteriu la angajare: sange de negru (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:01)

    omul.rau [utilizator]

    cum adica pretindea? fata de cine? la angajare? asta e conditie de angajare?

    fiind mai negricioasa ca sa obtina postul ea a declarat ca nu e alba la angajare
  • +24 (28 voturi)    
    Si-a gresit meseria (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:01)

    keres [utilizator]

    trebuia sa se faca clown, asa nu trebuia sa pretinda ca este altcineva.
  • +12 (18 voturi)    
    a fi alb.. (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:06)

    sprite [utilizator]

    Nu garanteaza ca esti si destept. Doamna poate sa confirme.
  • +9 (13 voturi)    
    Grigore Lese (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:10)

    panduru [utilizator]

    bata-te-America, bata!
  • -4 (32 voturi)    
    Fraiera (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:36)

    Mihail. [utilizator]

    Trebuia sa se pozeze tinand de mana o prietena, si sa declara ce este lesbiana. Ar fi fost reangajata pe loc, cu scuzele de rigoare, plus o compensantie substantiala. Sa nu-mi spuneti ca nu-i asa...
    • +9 (25 voturi)    
      N-a angajat-o ca negresa (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:44)

      girea [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Nici o sansa s-o angajeze ca lesbiana. Acolo se angajeaza pe criterii de profesionalism, nu ca la noi la fabrica de diplome.
      • -1 (7 voturi)    
        bati campii (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 23:39)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui girea

        ai fos tin america sa vezi ce ravagii face in mediul universitar asa zisa discriminare pozitiva, in fapt defavorizarea celor competenti in favoarea unor incompetenti pe baza a tot felul de criterii idioate (adept sau nu al identitatii de gen, adept al naormalitatii lgbt vs om normal, minoritar -rasial, religios, etnic-vs american alb,crestin)?
  • +11 (11 voturi)    
    E nostim (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:46)

    girea [utilizator]

    Cum si-a inchipuit ca o sa ramana neobservata? Totusi se putea si mai ciudat - sa se declare barbat :)
  • -6 (22 voturi)    
    Este interesant? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 18:05)

    Observatory [utilizator]

    nu ! Oamenii mint cu nerușinare pentru un avantaj sau avantaje !
    Partidul Democrat din SUA a hotărât :
    Candidatul la pentru Vice președinta sa fie ( must) : negru la culoare și sa fie femeie !
    Normal, cred ca trebuia sa propună : sa fie capabil ( intelectual, cu un rezumat corect și cu un palmares politic bogat )
    PS
    Nu ma deranjează ca unii se cred negri sau de alt sex, treaba lor, dar sa ma obligi sa te cred ? Asta este obrăznicie crasa !
  • -5 (19 voturi)    
    chestia asta se numeste (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 18:51)

    hanu [utilizator]

    "purity spiral"
    Cu alte cuvinte ajung sa-si scoata ochii care-i mai negru, ,mai lgbt, mai divers... Clown world.
  • 0 (10 voturi)    
    :-) (Duminică, 6 septembrie 2020, 0:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Sunt negru de suparare.
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu e discriminare rasiala? (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:58)

    D-or [utilizator]

    1. Ce-o fi spunind Constitutia SUA la acest capitol referitor la egalitate?
    2. Evreii rar isi declara public nationalitatea, ceea ce incalca prevederile referitoare la asociatiile secrete. E garantat dreptul de asociere, dar asocierile secrete sunt interzise.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu de ce ar conta etnia in SUA... (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:23)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui D-or

      Parca nici limba oficiala nu au. Oricum la etnii si "rase" sunt cam pe linga. Eu nu prea vad rase la omul modern; pentru mine rase inseamna omul modern, omul de Cro-Magnon, omul de Neanderthal...

      Insa la americani e negru chiar si un mulatru (?) si fac diferenta intre albi si hispanici; e o diferenta, dar nu stiu cit conteaza.

      Dar cum spuneam, nu prea cred ca exista rase la om, doar una, iar pe culori ne putem certa mult si bine...
      • 0 (0 voturi)    
        pai, discriminarea negrilor nu se numeste rasiala? (Duminică, 6 septembrie 2020, 22:44)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Ar inseamna ca "discriminarea rasiala" nu exista, ca e o notiune fara sens in Constitutie, intrucit nu mai exista nici Omul de Neanderthal, nici cel Cromagnon.

        Totusi, se pedepseste.
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Marţi, 8 septembrie 2020, 19:22)

          Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui D-or

          Dar de ce sa-i discriminezi pentru ca au o anumita culoare? Exista fenomenul dar nu prea are sens. Mai ales in populatiile care din asta sunt formate, nu scapa unii de altii, traiesc impreuna.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate fi si evreica si negresa in acelasi timp (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:00)

    D-or [utilizator]

    O mulatra evreica.
    • 0 (0 voturi)    
      Exista evrei negri (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:16)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui D-or

      Da' negri-negri. Sunt originari din Etiopia si sunt de religie mozaica.