Alegeri SUA: Joseph Biden menţine avansul în sondaje, dar popularitatea lui Donald Trump este în creştere

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 0:09 Actualitate | Internaţional


Alegeri SUA
Foto: Agerpres/AP
Joseph Biden, candidatul democrat în scrutinul prezidenţial din SUA, menţine avansul în sondajele de opinie, inclusiv în state decisive din punct de vedere electoral, dar popularitatea preşedintelui Donald Trump este în creştere, informează postul CNBC şi publicaţia The Hill.

La nivel naţional, fostul vicepreşedinte Joe Biden este creditat cu 51% din intenţiile de vot, iar Donald Trump, candidatul Partidului Republican, cu 43%, relevă un sondaj efectuat în perioada 21-23 august de Institutul Change Research la cererea postului CNBC. Avansul lui Joseph Biden pare să se fi redus, dat fiind că în ultimele săptămâni sondajele indicau o diferenţă de 10%.

Joe Biden menţine avansul şi în şase state care vor fi decisive pentru rezultatul scrutinului prezidenţial programat în noiembrie - Arizona, Florida, Michigan, Carolina de Nord, Pennsylvania şi Wisconsin. Cu toate acestea, avantajul lui Biden este de doar 1% în Carolina de Nord, de 2% în Arizona şi de 3% în Florida şi Pennsylvania.

În statele decisive din punct de vedere electoral, alegătorii par să aibă opinii mai bune despre politicile lui Donald Trump (48% sunt mulţumiţi, în creştere cu 2%), inclusiv despre modul în care preşedintele gestionează pandemia (47%, în creştere cu 3%).

Opiniile favorabile despre starea economiei SUA sunt în creştere, dar Donald Trump rămâne sub pragul majorităţii la acest capitol, starea de nemulţumire fiind la nivelul de 53%.

Statele Unite organizează pe 3 noiembrie alegeri prezidenţiale şi parlamentare, potrivit Mediafax.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4230 vizualizari

  • +12 (52 voturi)    
    Daca-l realeg pe Trump, isi merita soarta (Joi, 27 august 2020, 0:25)

    emil bobu [utilizator]

    Lasand hackerii rusi deoparte, Trump are mult prea multa sustinere la cat de praf este.
  • -10 (28 voturi)    
    Și Geoană era bine cotat în 2009... (Joi, 27 august 2020, 0:29)

    Nyk1 [utilizator]

    ...în fața lui Trump de România.
    • -2 (14 voturi)    
      sa nu mai vorbim de hilaria (Joi, 27 august 2020, 11:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      care era peste trompa la prima venire a lui trompa.
      si hilaria era mai prezenta in politica si mai populara decat most tagartza. iar cu viciesa, a pleznit'o si mai nasol. caci pt demokkatii traditionali din statele din midwest, agricultorii, dupa demonstratiiile...haha, pasnice belemisto antifoase, nu da bine deloc....kamala.
  • +12 (52 voturi)    
    a luat-o lumea razna (Joi, 27 august 2020, 0:34)

    bogdan1477 [utilizator]

    Mi se pare incredibil ca o tara ca SUA poate alege pentru al doilea mandat un presedinte ca Trump. Mai ales dupa gestionarea totalmente anapoda a crisei covid, in care a facut toate greselile posibile si a spus toate timpeniile care puteau fi spuse, ducand SUA, cu toata infrastructura sa medicala, la 25% din totalul cazurilor de covid la nivel mondial si peste 20% din decesele la nivel mondial. Sensibil peste UE, care are un sistem de protectie sociala muuuult peste SUA si care, in consecinta, are mult mai multi batrani din categoriile de risc ridicat de deces de covid decat SUA.

    Daca mai iese inca o data Trump, SUA isi va pierde definitiv statutul de lider al lumii occidentale.
    • +15 (37 voturi)    
      nu o sa mai iasa (Joi, 27 august 2020, 1:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Dar plecarea lui de la Casa Alba va fi una dezastroasa

      nu o sa se recunoasca invins si dai cu circul.
      sunt ultimele zvacniri...
      • 0 (0 voturi)    
        Sa speram (Joi, 27 august 2020, 20:05)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Ca nici tura trecuta nu-l dadea nimeni castigator, toti pritenii rezidenti un SUA cu care vorbisem ziceau ca asha ceva nu se poate...
    • -6 (30 voturi)    
      Ba din contra. (Joi, 27 august 2020, 2:29)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Daca muta Trump toate fabricile din China inapoi in America, se preconizeaza ca America sa aiba un boom economic in citiva ani de o sa le ia fata la toti. Multi si cumpara actiuni acum in companiile de tehnologie din America intr-o veselie... cred ca majoritatea isi dau seama ca Trump o sa fie reales si nu Biden care e vazut ca un presedinte impotriva capitalismului, care o sa dea bani la saraci, o sa faca jocurile Chinei, dar investitii in America nada... Asa ca se cumpara la actiuni la greu (vezi Tesla), pentru ca stiu ca la anul actiunile o sa creasca in continuare, cu Trump la putere.
      • -1 (1 vot)    
        ce fabrici sa mute bre? (Joi, 27 august 2020, 20:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Crezi ca aia de le-or fi mutat in China au facut-o de prosti?!? Ia imagineaza-ti productia de IPhone in SUA, la salarii de 10 ori mai mari si intreaba-te ce cota de piata va mai aveam Apple daca isi creste preturile cu 50%. Ca sa nu mai spun ca nici China n-o sa stea cu mainile-n san si va contracara si ea cu taxe vamale. Astea-s povesti nationaliste care sunt de mult fumate. Lumea e globalizata si nu ai cum concura cu succes decat daca functionezi dupa reguli economice, nu politice.
    • -8 (26 voturi)    
      Ai trait sau (Joi, 27 august 2020, 5:51)

      Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      traiesti in SUA, sau vorbesti de pe tusa? Tu iti dai seama ca daca asta se intampla pe vremea lui messiah, era si mai jale, considerand in ce rahat a fost toata tara dpdv economic? Doar ca mass media a acoperit mai toate rahaturile din perioada cutare.
      • 0 (2 voturi)    
        mdea... (Joi, 27 august 2020, 20:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Haoleu

        Stiu ca Trump are ca si auditoriu americanul fost din clasa medie si care acu e somer pentru ca nu se mai integreaza in societatea tehnologica de azi.... Dar certandu-te cu toata lumea, ne-avand acorduri economice cu nimeni, amenintand pantenerii mai slabi cu represalii, desi iti aduc un mic beneficiu pe termen scurt, te vor costa enorm pe termen lung, cand vei constata ca toata lumea te trateaza ca pe-un mafiot si incearca pe cat posibil sa se distanteze de tine. Iar cresterea aia economica pe care o clamezi acu deja s-a risipit total de cand cu covidul, si la cum e gestionata criza covid, va costa economia SUA mult mai mult decat celelalte mari economii.
        • 0 (2 voturi)    
          Deci comentezi (Joi, 27 august 2020, 22:17)

          Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          de pe tusa, ca si majoritatea de pe HN. Ce societate tehnologica? Tu crezi ca numai de astea sunt pe aici. Iti spun eu. Pe vremea lui BO, messia al vostru, ioc bani, ioc locuri de munca, ioc crestere economica. Erau tot felu de programe, cum ar fii, "cash for clunkers" "quantitative easing, etc. Mai erau niste promisiuni; de noi taxe. Cine plateste taxele, stim si noi. Schimbarea s-a simtit in saptamana urmata de alegeri. Companiile au inceput sa investeasca si sa reinvesteasca, pt ca teama de noi taxe s-a disipat. Asta pe scurt. In schimb, BO a fost calificat ca cel mai mare vanzator de arme din tara. Ma rog, si asta e o realizare.
          • 0 (0 voturi)    
            fugi bre de-aci (Vineri, 28 august 2020, 23:12)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Haoleu

            deci de-odata, cum a iesit Trump, a inceput sa curtga oferta de locuri de munca.... las-o ca macane...
  • -8 (30 voturi)    
    Adevarul e ca... (Joi, 27 august 2020, 3:13)

    Criogenia [utilizator]

    Dintre Trump si Biden, Biden e cel senil se vede pe zi ce trece, democratii l-au tot tinut departe de presa pana acum.

    Alta calitate a lui Biden e ca reprezinta partidul comunist denumit in mod stiintific "Union" si va reusi in sfarsit sa piarda in California si alte state mai neimportante de data asta.

    Trump...eee aici e greu...de la fiul tatalui, la bisnitar de real estate, la bufon prin media o perioada, la presedinte anti-imigratie ilegala...marea lui belea este ca s-a incordat prea mult pe imigratia ilegala iar oamenii au impresia ca este impotriva tuturor imigrantilor , fapt neadevarat, si pierde voturi aiurea.

    Alt non-sens este ca se foloseste de legea care-i permite orocarui cetatean sa nu-si faca publice taxele si iar pierde voturi...

    Alta cauza a pierderii de voturi este ca a fost impotriva pomenilor date de la stat, aici fiind teritoriul comunistilor care castiga voturi masiv.

    Era sa uit, pierde voturi si ca nu s-a dus sa se pupe cu familia negrului impuscat si inmormantat dupa o luna de circ in media comunista...

    Pierde ceva voturi si ca se opune gratuitatii sistemului medical care oricum era gratis pentru cei saraci.

    Castiga insa voturile celor care au venituri sub 48 mii carora la sfarsit de an taxabil le raman bani mai multi in buzunare.

    Dintre Trump si Biden eu aleg pe Michele Obama...
  • -6 (28 voturi)    
    tactica de boxer a lu' Trump.... (Joi, 27 august 2020, 4:57)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... a incasat, acum e randu' lui sa dea inapoi. tineti-va bine dosurile, leftistilor, ca o sa va usture inca 4 ani.
  • +3 (29 voturi)    
    Trump va pierde si va ajunge la puscarie (Joi, 27 august 2020, 8:34)

    qbic [utilizator]

    Intrebarea e daca va parasi puterea pasnic sau va provoca razboi civil.
  • +3 (27 voturi)    
    nu va fie frica (Joi, 27 august 2020, 9:19)

    lantex [utilizator]

    sluga lui Putin pica
  • +2 (26 voturi)    
    GO Biden (Joi, 27 august 2020, 9:42)

    kolbar [utilizator]

    America are nevoie de un lider adevarat, nu de slugi putiniste.
    • -2 (10 voturi)    
      Daca exemplul (Joi, 27 august 2020, 13:05)

      Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui kolbar

      tau de "lider adevarat" e JB, tu neica ai aceleasi probleme ca si JB