FOTO Armata rusă a prezentat robe de camuflaj pentru preoții militari

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2020, 20:17 Actualitate | Internaţional


robe camuflaj preoti militari rusi
Foto: Captura Twitter
Armata rusă a prezentat robe de camuflaj și lumânări verzi pentru preoții care însoțesc truperele în luptă, relatează The Moscow Times.

Gama accesoriilor creștin-ortodoxe în culorile de luptă a fost prezentată la Catedrala Forțelor Armate Ruse, o mega-biserică cu temă militară inaugurată vara aceasta, ca parte a Forumului Internațional Militar și Tehnic 2020.

Robele de camuflaj au fost afișate pe manechine, care au avut la gât și cruci. Echipamentul preoților militari include și articole pentru acoperirea capului și lumânări verzi.

Cu toate acestea, noile articole nu au primit binecuvântarea Biserii Ortodoxe Ruse. Șeful Departamentului de relații cu Forțele Armate al Bisericii a spus pentru Interfax că robele nu au fost aprobate oficial.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3351 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Nici pe front nu scapi de sarlatanii astia (Marţi, 25 august 2020, 20:21)

    emil bobu [utilizator]

    Deh, daca dictatorul Putin are nevoie de sarlatani sa-l tina la putere...
    • 0 (2 voturi)    
      Se camuflează popii ruşi ? (Miercuri, 26 august 2020, 8:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Să nu-i vadă Dumnezeu când fac păcate?
  • +4 (6 voturi)    
    “Cosmonautii (Marţi, 25 august 2020, 20:51)

    ap101 [utilizator]

    Nostri au fost in spatiu si nu l au vazut pe dumnezeu”, zice manualul ateistului sovietic.
  • +4 (6 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 25 august 2020, 20:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Lipseste Crucifixul care se transforma in Kalashnikov.
  • +4 (6 voturi)    
    Vrem poze si cu sticlutele de pufoaica (Marţi, 25 august 2020, 20:57)

    Savitar [utilizator]

    Pardon, de agheazma. Is tot camuflate?
  • +4 (6 voturi)    
    Armata roșie-n posterior (Marţi, 25 august 2020, 21:01)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Le-a dat tătuca Putin și patrafire anti-glonț și cădelnițe anti-personal?
  • +5 (7 voturi)    
    Noua tehnica militara... (Marţi, 25 august 2020, 21:13)

    taro [utilizator]

    pui un popa din asta la un pluton de soldati si toti fac holy-damage.
  • +3 (5 voturi)    
    lumanari verzi? (Marţi, 25 august 2020, 22:05)

    panduru [utilizator]

    asta-i tare de tot! banuiesc ca si flacara lumanarilor este verde. Si in loc de soldati, niste omuleti verzi.
  • +1 (1 vot)    
    Antiglont (Miercuri, 26 august 2020, 12:58)

    sergiutales [utilizator]

    Cadelnite si galetusele pentru apa sfintita, antiglont ?!