VIDEO Rusia a declasificat un documentar sovietic despre detonarea „Țar bomba”, cea mai puternică armă termonucleară construită vreodată

de S.J.     HotNews.ro
Duminică, 23 august 2020, 18:17 Actualitate | Internaţional


Norul ciuperca provocat de detonarea Tar bomba
Foto: Captura YouTube
Rusia a declasificat un documentar sovietic despre detonarea „Țar bomba”, cea mai puternică armă termonucleară construită vreodată, înregistrarea video fiind publicată pe canalul de Youtube al companiei nucleare de stat ruse Rosatom cu ocazia celebrării a 75 de ani de la demararea programului nuclear rusesc, relatează Cyberhero.

Filmul, editat în stilul propagandei sovietice, arată toate etapele până la detonarea armei: transportarea sa pe cale ferată până la baza aeriană Olenia din Peninsula Kola, decolarea și zborul avionului Tupolev Tu-95 deasupra Mării Barenț până la locația detonării în apropierea Strâmtorii Matocikin din Novaia Zemlea și încheindu-se cu eliberarea bombei care a fost atașată de o parașută pentru a încetini căderea acesteia pentru a permite echipajului Tu-95 să ajungă la o distanță sigură de locul detonării.

Înregistrări video filmate din mai multe direcții și de la distanțe diferite arată detonarea apocaliptică și norul pe care l-a produs.

Bomba, cu denumirea oficială RDS-220 și poreclită ulterior Bomba țarului, a fost cea mai mare armă nucleară construită vreodată având o putere echivalentă cu 50 de megatone de TNT, aproximativ cât 3.800 de bombe cu puterea celei detonate de Statele Unite deasupra orașului japonez Hiroshima.

Arma a fost detonată la 30 octombrie 1961 în Novaia Zemlea, dezvoltarea acesteia fiind ordonată de premierul sovietic Nikita Hrușciov într-o perioadă în care escaladaseră tensiunile dintre Statele Unite și Uniunea Sovietică.

Hrușciov a dorit inițial construirea unei bombe cu o putere echivalentă cu 100 de megatone de TNT dar aceasta a fost redusă ulterior pentru a limita contaminarea radioactivă.





Documentarul arată cum bombardierul Tu-95 a fost acoperit cu o vopsea albă reflectorizantă specială pentru a-l proteja de căldura cauzată de radiața termică produsă de explozie. Bombardierul a fost dotat cu echipamente de măsurare și însoțit de un al doilea avion care a filmat explozia.

Pentru a încetini căderea bombei aceasta a fost eliberată cu o parașută uriașă care cântărea aproape o tonă, arma fiind detonată la 4.000 de metri deasupra solului.

Înregistrarea video arată cum lumina exploziei a durat mai mult decât oricare alta înregistrată vreodată, putând fi zărită de la 1.000 de kilometri distanță, fiind văzută din Finlanda.

Ciuperca atomică s-a ridicat la 64 kilometri înălțime (de peste șapte ori înălțimea muntelui Everest) și a avut un diametru de 90 de km, provocând distrugerea tuturor clădirilor din orașul militar Severny aflat la 55 de kilometri de epicentrul exploziei.

În pofida faptului că a fost detonată la o înălțime de 4.000 de metri, unda seismică provocată de bombă a fost echivalentă cu cea produsă de un cutremur de 5 grade pe scara Richter, undele de șoc atmosferice făcând înconjurul planetei de 3 ori.

Oamenii care s-ar fi aflat la mai puțin de 100 km distanță de locul exploziei ar fi suferit arsuri de gradul 3 iar căldura provocată de detonare s-a simțit până la 270 km.

În 1963 Statele Unite și Uniunea Sovietică au semnat un acord de interzicere a testelor nucleare în atmosferă, spațiu și pe mare, toate detonările realizate ulterior fiind subterane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21662 vizualizari

  • -61 (89 voturi)    
    O mare realizare științifică (Duminică, 23 august 2020, 18:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Observați totuși că CCCP, așa cum era ea, a ales să detoneze această bombă pe o insulă pustie din nordul îndepărtat, victime fiind doar câțiva urși polari și câteva foci.

    Alții au detonat bombele lor într-un atol de corali tropical, unde locuiau oameni și care au fost evacuați cu forța de la casele lor și strămutați pe o insulă apropiată, PREA apropiată, unde tot au resimțit efectele multiplelor experimente nucleare:

    https://www.youtube.com/watch?v=3Lfg_X3hLnU
    • +36 (48 voturi)    
      Ursii erau bipolari (Duminică, 23 august 2020, 18:45)

      LemonCake [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      :))))))
    • +58 (82 voturi)    
      Cat ... mananci tovarashe? (Duminică, 23 august 2020, 18:47)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Poti te rog sa termini cu aceste mizerii prin care faci sa arate ca un sistem criminal care sistematic a terorizat fizic si psihic jumatate de europa, care a condamnat la moarte prin infometare si care a nascut lepre care au supt generatii, sistem care a indobitocit un stat de altfel cu multe realizari culturale si care si astazi face ca opozanti politici sa fie impuscati in cap in centrul Moscovei, sa fie otraviti la mii de km distanta este unul uman?

      Pe bune tu si cu ceilalti ca tine, ma mira faptul ca sustii asemenea teorii. Chiar daca ai fi fost ultimul securist kgbist prin simplul fapt ca ai invatat limba romana sa publici asemenea mizerii ar fi trebuit sa ai mai mult respect fata de ce poate face propaganda asta mizerabila poporului caruia ii vorbesti limba (asumand ca nu esti roman si acordandu-ti astfel circumstante).

      Tu vorbesti de o situatie din anii 40-50 si compari gradul de cunoastere de atunci? Dar despre Cernobil ce poti spune cat timp o populatie imensa nu a fost mutata 3 saptamani DUPA doar ca nu dadea bine la minciunile sovietice ca nu a fost niciun incident? Si acel incident s-a petrecut exact pe teritoriul tarilor prietene Rusiei: Ucraina si Belarus (o treime din teritoriul de azi al Belarusului a fost contaminat).
    • +46 (62 voturi)    
      Iar despre evacuarea cu forta (Duminică, 23 august 2020, 18:55)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      din nou ar trebui sa vedeti lungul nasului in a va erija in superiori moral. CCCP a evacut zeci de milioane, iar evacuarea insemna mergi pe jos pana in Siberia pana crapi. Tot de la iubitii tai superiori si comunistii romani au invatat cum sa distruga o elita muncind la canal sau sa mute in Baragan zeci de mii de oameni. Ma mir ca nu iti este tastatura plina de voma la cate mizerii publici prin comenturi. Pana si Sputnik, site-ul fake news controlat de kgbisti rusi pare mai neutru.
      • +28 (34 voturi)    
        lasa-l ... (Duminică, 23 august 2020, 19:37)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        ca asta au invatat in clasele de istorie predata in scoala rusa.

        lor nu li s-a spus nimic despre atrocitatile armatei ruse, invadarea Finlandei sau a Ungariei, decimarea tatarilor din Crimeea... astea fiind doar cateva exemple...

        iar referitor la Belarus, populatia a fost educata ca limba lor nu mai este necesara deoarece se pot intelege foarte bine in rusa.

        cam asa a functionat brainwashing-ul rus..
      • +13 (15 voturi)    
        I-ai spus ce merita, dar intr-un stil... (Luni, 24 august 2020, 1:36)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        elegant si politicos, departe de a fi meritat de acest individ si ceilalti ca el. Si sunt cativa oplositi prin Romania sau D-zeu stie pe unde...
        Le-ar trebui o lectie, sa simta efectele acestei super arme, cu care se mandresc, pe propriul soric.
        • +6 (6 voturi)    
          Domnule, (Luni, 24 august 2020, 13:02)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          În zilele noastre Putin și siloviki săi agresivi,
          încă din faza intrauterină,iubesc atât de mult
          bombele nucleare și alte drăcii de distrugere
          în masă,că ar fi în stare,să doarmă cu ele în
          pat.Indivizii văd posibilitatea unui război nuclear,așa de amorul artei,deși nimeni nu-i
          amenință.Observați că cel puțin o dată pe
          lună Țarul de la Kremlin își laudă noile
          arme și cere imperativ lansarea în producție,
          în proporție de masă.Este o superparanoia
          nevindecabilă în veci!
      • -5 (5 voturi)    
        care elita? (Luni, 24 august 2020, 10:19)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        politrucii si afaceristii jegosi din interbelic? de ce crezi ca nu i-a plans nimeni? erau exact ca astia de zi
    • +9 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 august 2020, 21:34)

      [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

  • -1 (39 voturi)    
    "Mari realizari stiintifice" (Duminică, 23 august 2020, 18:47)

    Azra [utilizator]

    Asemenea mari "realizari stiintifice" care s-au situat la ordinul de sute sau chiar mai mult -pana s-a ajuns la incheierea unor acorduri de interzicere a experientelor nucleare- au determinat, potrivit parerii unor cercetatori- o schimbare a inclinarii axei pamantului intre 1-3 grade, ceea ce explica si schimbarile climatice pe care la cunoaste planeta in prezent, pe langa efectele poluarii la scara planetara. Asa ca "suntem pe drumul cel bun".
  • +34 (52 voturi)    
    Lasa-ne Nyk (Duminică, 23 august 2020, 19:09)

    Brezan [utilizator]

    @Nyk Unii de pe aici am mai si citit, ce-i drept nu "almanahe" . Chiar asa pe fata se face propaganda pro rusa? Prin banalul si ei au facut mai rau?
    Bre Nikolai, macar presedintii US ori alte tari democratice nu isi otravesc contracandidatii, spre deosebire de presedintele tau!
  • -18 (42 voturi)    
    In concluzie (Duminică, 23 august 2020, 19:33)

    Mihail. [utilizator]

    Propaganda sovietica e rea, la fel si bomba. Daca se numea "Liberty bomb", de exemplu, era buna.
    • +5 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 august 2020, 21:35)

      [anonim] i-a raspuns lui Mihail.

    • +13 (21 voturi)    
      Nu (Duminică, 23 august 2020, 21:46)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      In concluzie tu gandesti simplist si nu cauti adevarul ci astepti ca acest adevar sa aiba o stampila data de altii. Problema nu e bomba in sine (care a avut si efecte bune in sensul ca nu am fost tarati intr-un razboi nuclear, chiar daca sovieticii au inrobit oameni, subjugat economii, furat teritorii si distrus vise). Problema apare cu idiotii utili care pe marginea acestui subiect vor sa stearga cu buretele un secol de crime in spatiul sovietic, cu victime cat toate razboaiele anterioare la un loc. Si spun idioti utili pentru ca e clar ca nu toata lumea sta pe statele celulelor de propaganda rusesti (Rusia are o economie de toata jena pentru cat se bat ei in piept ca reprezinta, ajunsesera la nivelul unei tari de lumea a treia spre finele sovietelor) => sunt oameni care fie nu inteleg dar deschid gura, fie inteleg doar ce vor ei sa inteleaga si nu mai au exercitiu critic sau de a pune in context anumite informatii sau de a face paralele. Asa ca tine. Care vorbesc de 5 cazuri cu 5 politisti din SUA care si-au batut joc de drepturile unor persoane si asta justifica, 20 de milioane de oameni ucisi de catre o clica de bolsevici si urmasii lor (printre care si Putin). Care comenteaza ca avem niste restrictii pe Covid fara sa vada teroarea multor natiuni ce fara sa vrea graviteaza in jurul piticului atomic, fost kgbist, cu chiloti maro cand erau sanse ca criminalii sa plateasca. Din pacate Rusia a apucat pe alt drum, lipsa educatiei, alcoolismul, dezinteresul elitelor a facut ca o speranta ca Rusia sa reintre in Europa sa se stinga, si astazi dpdv politic sa se situeze undeva intre Somalia si tarile fundamentaliste dpdv al indexului economic, social, educational, libertatea presei, libertatea de exprimare, economica, religioasa. Tara unde medicii cad de la etaj daca spun adevarul. Sau opozantii sunt impuscati in cap, otraviti, raman fara copii. Rachetismul (terorismul) de stat, asta este politica a carei propaganda tu o venerezi, tipand doar soros, rezist, useresisti
      • -6 (10 voturi)    
        bref (Luni, 24 august 2020, 10:21)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        isteria pro-occidentala e mai penibila decat cea pro-rusa
        • +5 (5 voturi)    
          Unde vezi tu isterie zevzecule!? (Luni, 24 august 2020, 13:09)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Tot ce a scris omul se verifică în mii de surse.
      • +2 (2 voturi)    
        Nasol, măi товарищи! (Luni, 24 august 2020, 13:34)

        Dan Mihalache1 [anonim] i-a raspuns lui Sofis

        Și bomba atomică au furat-o de la americani, cu ajutorul unei perechi cu nume semite, comuniștii Julius și Ethel Rosenberg - a scris la gazetă - „Scânteia”!
  • +4 (28 voturi)    
    Filmul a fost (Duminică, 23 august 2020, 20:27)

    Rahan5 [utilizator]

    tinut Secret 60 de ani pentru ...... ca a dezamagit Asteptarile Sovietice !.
    Scopul era de ,,speriere" a celor din SUA . Si filmul in nici un caz nu ar fi ,,speriat" SUA !, dimpotriva !
    Arata ca Apararea Pasiva in buncare de mici dimensiuni la suprafata este foarte eficienta impotriva oricarei bombe nucleare chiar si de mare capacitate !.
    In plus fac afirmatia ca filmul .......nu e tot ! Cred ca s-a taiat din el mai ales la faza cu Examinarea site- ului exploziei la sosirea elicopterului la cateva ore dupa explozie.
    Mi se pare ca a ramas chiar zapada ne- topita !
    Poate sunt chiar baltoace cu apa - dar putin probabil.
    Cel mai probabil poate sa fie gheata ,,fosila" care s-a topit doar la suprafata exterioara.
    Oricum, Impresia Generala este ca efectele radiatiei termice si a celei radiative de la momentul Exploziei sunt .........mult mai slabe decat Efectul Propagandistic asteptat de Sovietici !

    Sovieticii nu sut prosti, dar fac pe prostii !.
    La Epicentrul exploziei - doar 4000 m distanta usa adapostului subteran de vreo 1m x 1m- la 45 grade cu orizontala a fost zdrobita dar ....lemnele devenite vizibile in captuseala peretilor adapostului........nu erau arse !
    Adica radiatia intensa de la 4000 de m nu a putut sa inegreasca capetele scandurilor din spatele usii (sa zicem usa - 5 cm grosime - lemn) pana la sosirea Undei Soc (care a spart usa).
    Cea mai mare Pacalela a sovieticilor este ..........ca foarte probabil au taiat filmul care arata animale de experienta - caini probabil - care au supravietuit in adaposturi si cer mancare soldatilor veniti ........la cateva ore dupa explozie !.
    Dupa cum arata adapostul (cu usa distrusa) animale / caini de experienta puteau supravietuii (fara probleme deosebile) in adaposturi de 1-2 metri sub pamant.............chiar la Epicentrul Exploziei....... la doar 4000 de m distanta de Punctul de Detonare a unei bombe de 50 de megatone !
    • -7 (21 voturi)    
      evident (Duminică, 23 august 2020, 21:46)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      e doar un balon de sapun. De aia 2 ani mai tarziu au interzis testele atmosferice. Si americanii au incetat constructia buncarelor atomice. Nu folosesc la nimic. Ti-a spus tie Labus dupa ce i-au dat de mancare rusnacii. LOL Chiar mi-e greu sa ma decid cine e mai amuzant... baietii de la Sputnik sau tu
      • +7 (9 voturi)    
        Detest acest mod de a rastalmaci... (Luni, 24 august 2020, 2:55)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        faptele. Falsifici adevarul pentru a dovedi ceva ce-ti doresti,
        Tot Globul isi doreste (poate cu exceptia unor
        tari conduse de nebuni) o Rusie pasnica, democrata. Dar nu poti realiza acest deziderat daca mistifici faptele reale. O astfel de analiza, bazata pe mistificari, nu poate servi nimanui, din contra, agraveaza lucrurile.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu stiu de ce vrei sa subestimezi... (Luni, 24 august 2020, 2:25)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ...substantial forta acestei bombe.
      Din contra, rusii au declarat o putere calculata de 50 megatone TNT, iar de fapt, bomba a atins aproape 60 megatone. Este suficient sa spunem ca a fost cea mai puternica bomba experimentata pe Pamant pana acum. Tehnologic, a fost bomba cea mai avansata a timpului. Detonarea a avut acea putere datorita dezvoltarii in trei trepte, adica trei explozii succesive, una intr-alta.
      Sunt convins ca rusii puteau realiza bomba de 100 megatone dar nu aveau mijlocul de transport potrivit, avionul TU-95 fiind si asa prea mic pentru o asemenea sarcina. Rusii au proiectat racheta Proton special pentru acest scop dar, din fericire, nu a mai fost urmarita realizarea unor sisteme atat de puternice, probabil de comun acord cu Statele Unite.
      Omenirea, in mod cert, nu are nevoie de asa ceva...
      Si ca o concluzie, m-a mirat teribil seriozitatea si retinerea rusilor de a fi mai demonstrativi decat au fost, desi puteau foarte usor. Poate, si sper din tot sufletul, ca va veni o vreme cand rusii vor da mana cu amricanii si vor intinde hora fratiei peste tot Pamantul, asta ca un preludiu la cucerirea in comun a Spatiului Cosmic.
  • +5 (9 voturi)    
    Mai scot de la naftalina ''realizari'' (Luni, 24 august 2020, 9:39)

    persuasiv [utilizator]

    ca noutati,nu prea au.In afara de ceai verde si alte novichoace.
    • -8 (8 voturi)    
      daaa (Luni, 24 august 2020, 10:24)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      rusii e mujici prosti, iar armata lor e dotata doar cu niste kalshnikoave ruginite
  • +3 (3 voturi)    
    "No military equipment in the testing site" (Luni, 24 august 2020, 18:36)

    dan535 [utilizator]

    "The task of the test was not to study the destructive effect of the shock wave therefore there are no specially erected structures and no military equipment in the testing site."

    Sigur ca da..testul a fost facut pentru a observa efectele bombei asupra pasarilor migratoare din zona.

    Sa fim seriosi testul a fost un esec la vremea lui si de aceea nici clipul nu a fost publicat in intregime ci a fost cenzurat.

    Totul este propaganda tipic ruseasca.