VIDEO Protest imens în Minsk: Zeci de mii de persoane au demonstrat împotriva președintelui Lukașenko

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 august 2020, 16:02 Actualitate | Internaţional


Proteste in Minsk
Foto: Captura Twitter
Zeci de mii de persoane protestează duminică la Minsk pentru a denunța realegerea președintelui Alexandr Lukașenko, care se confruntă de două săptămâni cu o imensă mișcare de protest, potrivit ziariștilor AFP. Opoziția spune că în piața Independenței sunt peste 100.000 de oameni.

Imagini LIVE din Minsk, transmise de presa de opoziție:



Cu drapele alb și roșu, mulțimea de oameni s-a adunat în piața Independenței și pe străzile din jur, strigând "Libertate!".

Presa și conturile de mesagerie Telegram legate de opoziție evocă peste 100.000 de oameni în capitala belarusă, pentru a doua duminică consecutiv.





Oamenii denunță realegerea considerată frauduloasă a lui Lukașenko, în 9 august, precum și represiunea brutală a protestelor care au urmat.

"Dacă au câștigat într-adevăr alegerile (cu 80% din voturi) atunci pentru ce atât de mulți oameni sunt în stradă împotriva lui?", se întreabă Evgheni, un manifestant de 18 ani.

Lukașenko vrea "să trăim cu toții ca înainte. Dar nu va mai fi niciodată ca înainte", spune la rândul său Nikita, 28 de ani.

Canalele Telegram apropiate de opoziție au semnalată proteste în mai multe orașe.

Săptămâna trecută, la Minsk, peste 100.000 de oameni s-au adunat pentru a cere plecarea lui Lukașenko, care, în 26 de ani de putere, nu s-a confruntat niciodată cu o astfel de mișcare de protest, atât ca număr cât și ca durată.

Președintele belarus, care conduce țara cu o mână de fier, a exclus să renunțe la putere, așa cum a cerut principala sa adversară la alegerile din 9 august, Svetlana Tihanovskaia.

După alegeri, aceasta a fugit în Lituania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19638 vizualizari

  • +19 (45 voturi)    
    By by Putin (Duminică, 23 august 2020, 16:05)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Asta e doar aperitivul.
    • -29 (57 voturi)    
      hahaha (Duminică, 23 august 2020, 17:27)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Este foarte probabil ca aceasta noua aventura sorosista sa duca la ocuparea Belarus de catre Rusia, asa cum s-a intamplat si cu Crimeea si Estul Ucrainei.
      Pe asta si conteaza Soros, el nu da doi bani pe populatia din Belarus: premiul cel mare sunt alegerile din SUA. Vrea sa-l provoace pe Putin pentru ca apoi sa-l acuze pe Trump ca nu face nimic. Da, pare o fantezie, dar animalele astea sunt capabile de orice.
      • +14 (24 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 august 2020, 21:00)

        [anonim] i-a raspuns lui john70

        • -3 (9 voturi)    
          ... (Duminică, 23 august 2020, 22:53)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui

          7,62 mm
      • +15 (21 voturi)    
        "aventura sorosista" (Duminică, 23 august 2020, 22:22)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john70

        v-a antrenat bine kgbu...
        • +5 (5 voturi)    
          hahaha (Luni, 24 august 2020, 0:16)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Pai e 23 August, nu?
      • +11 (11 voturi)    
        "Sorosista" ? (Luni, 24 august 2020, 0:35)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Omule, nu ai primit hartia de la patria mama? Acum e Bill Geitz la moda, nu Soros. Stii tu, nu ala care controleaza lumea, adica Soros, ci Anticristul, adica Bill.

        Hai ma, nu urmaresti GuitaTV, Latrinele si Sputnik? Pai cum sa iti dea rublele meritate daca tu dai comentarii la chestii de acum un an de pe vremea Mustaciosului? Rad reptilienii martieni masoni de tine, da-o-ncolo de treaba ! Pai ce facem?
      • 0 (2 voturi)    
        bine, dar unde sunt mastile (Luni, 24 august 2020, 13:09)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        manifestantilor, si distantarea sociala? Acum nu se mai pun? Nu mai mor astia pe capete ?
    • -32 (54 voturi)    
      Putin la engleza (Duminică, 23 august 2020, 18:04)

      cercetasul [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      asa, cam de nota 4. Bye, useristule!.
      Pe de alta parte avem asa. Populatie Minsk 2 milioane,cam ca Bucurestiul. 20% nu au votat cu Lukasenko, cam 1,16 milioane la nivel national. Asa ca sa ai o manifestatie de 100.000 de oameni in Minsk e perfect de asteptat. Probabil sunt la fel de natangi ca si useristoplusitii de la noi. Ce nu e normal e sa vrei sa distrugi ce e in Belarus, nivelul de trai e mai ridicat decat in multe tari din vest, de Romania nu are rost sa vorbim. Nu ma credeti? uitat-va pe youtube,sunt nenumarate filme facute de occidentali.
      • +18 (28 voturi)    
        Nivel de trai (Duminică, 23 august 2020, 20:37)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        Citez: "Nivelul de trai e mai ridicat decat in multe tari din vest". Fiti mai explicit: e vorba de Elvetia ? Danemarca ? Olanda ? Cand faceti o afirmatie faceti-o pana la capat
      • +15 (27 voturi)    
        Ha,ha,ha... Belarus – 357 euro/luna (Duminică, 23 august 2020, 20:54)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        sau Albania cu 378 euro/lună.HMMMM ce sa aleg???
        • -7 (19 voturi)    
          mere cu pere (Duminică, 23 august 2020, 21:10)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Este vorba de purchasing power parity. Cu 300 euro nu faci mare lucru in Elvetia, de ex, fata de Somalia. Greu, nu?

          FMI, Banca mondiala si CIA sunt niste dobitoci pentru tine.

          https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
          • +7 (9 voturi)    
            Chiar si asa (Luni, 24 august 2020, 8:50)

            Soro [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Nu am vazut nici o tara din vestul europei mai jos decat Belarusul. In lista pe care ai dat-o si Romania e mult mai sus. Despre ce mere si pere vorbiti? Pe langa asta, acolo unde GDP e mare (nu e cazul aiaci dar asa ca exemplu) iar salariul e mic inseamna proasta administrare iar statul si baronii iau totul. O tara cu salarii cat mai apropiate de GDP inseamna ca puterea e in clasa de mijloc (angajati). De exemplu in Germania salariul e aprox 70% din GDP, in Romania salariul e 40% din GDP iar in Belarus salariul e undeva pe la 30%.
            Asta ca sa va dati seama cat se fura intr-o tara.
            • 0 (2 voturi)    
              ntz (Luni, 24 august 2020, 11:59)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Soro

              Eu nu am zis ca pe acolo curge lapte si miere. Este vorba ca tipul caruia i-a dat exemplul dashtept cu Albania a spus de nivelul de trai. Asta inseamna abordare PPP si asta-i spune de castig per capita, deci mere cu pere.
          • +4 (8 voturi)    
            Bai,nea' caisa de la ''mere cu pere'' (Luni, 24 august 2020, 8:55)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            ce are Somalia cu Belarus???Primesc salariul in Belarus si fac cumparaturile in Somalia???Mai departe,cumperi in Belarus de 300 de euro cat in Elvetia de 5500???
            • -1 (3 voturi)    
              da, bai (Luni, 24 august 2020, 11:54)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

              Ai vazut cumva exemplul cu Albania la care am raspuns? DOH
      • +4 (14 voturi)    
        tot ce-i impotriva mafiei, e usrerist :))) (Duminică, 23 august 2020, 21:58)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        tu ce esti bai plm-ule?
      • +12 (16 voturi)    
        aham (Duminică, 23 august 2020, 22:23)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        un "intelept rus" spunea:
        "nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile"

        PS: e usor sa aperi orice manifestare la modu asta, dar eu intreb altceva: daca sunt atat de multi care-l iubesc, unde-s contramanifestatiile de 800k demonstranti?!
      • +6 (8 voturi)    
        Postac kgb (Luni, 24 august 2020, 1:33)

        cim [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        “84 Belarus 6,603,” cu 6603 dolari pe cap de locuitor Belarus e una din cele mai sarace tari din Europa... mult sub tari africane gen Botswana sau sub Sebia si Albania! Cand mancati c.... il luati cu polonicul!
      • +3 (5 voturi)    
        o iei ca voda prin loboda (Luni, 24 august 2020, 10:57)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        toate tarile din UE (inclusiv Romania) au un nivel de trai mai ridicat decat al Belarusului...Belarusul are industrie invechita, cam ca a noastra in 1990, cu giganti chimici si energofagi care produc marfa pe care doar Rusia o mai cumpara.
        Ca ei se imbraca frumos si le place sa se plimbe pe bulevardele din Minsk, asta e fatada, In realitate au burtile pline cu fasole.
  • -54 (82 voturi)    
    proteste fără botnițe (Duminică, 23 august 2020, 16:13)

    di livio [utilizator]

    alioo, îi grav, n-au botnițe, nu-i distanțare, nu nimic, da poate s-au spălat pe mîini...vor vedea ei cum se umple ATI și vor cădea covrigi pe stradă ca la Wuhan și Guayaquil...alioo, Veela, pă ei Vela, trimite mascații că-s suspecți de covrig, bagă-i în spital...ăștia vor libertate în loc să salveze viețile bunicilor asimptomatici
    • -34 (58 voturi)    
      Iluzie optică (Duminică, 23 august 2020, 17:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Manifestanții sunt distanțați social, dar filmele și pozele sunt făcute din unghiuri care să creeze impresia că sunt mai mulți.
      • +19 (37 voturi)    
        Usor-usor (Duminică, 23 august 2020, 18:17)

        ala_mic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        si finantarea ta va deveni tot iluzie optica, tovarase! Cam asta e inceputul sfarsitului si pentru vecinii lor de la rasarit. Adica si pentru tine. понять?
        • -22 (28 voturi)    
          Ai un of...un mare of (Duminică, 23 august 2020, 20:27)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui ala_mic

          Ai un of...un mare of: ca unii ar fi finantati de nu stiu cine (Putin, direct?)...
          ...invidios? Se pare ca pe parereile tale nu da nimeni nici doi bani, desi unii #rezisti mai primesc cate un coltisor de pizza de la Fundatia pentru O Societate deschisa...

          Nasol !
          • +5 (5 voturi)    
            voi securistii, psdistii sau idiotii utili kgb (Duminică, 23 august 2020, 23:09)

            Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            nu puteti concepe ca sunt persoane care au principii care nu se indoaie la cateva ruble sau cos cu faina de la PSD, nu?
          • +4 (4 voturi)    
            Pai altfel cum?va vad oameni cu scoala (Luni, 24 august 2020, 8:57)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            deloc prosti.Cum altfel sa debitezi ineptii,cum altfel decat platit???
      • +12 (20 voturi)    
        ... (Duminică, 23 august 2020, 19:43)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        lukashenko zice ca trece cu vodka , plus ca ii trimite si cracanatul de la kremlin doze de vaccin minune care te vindeca de tot , cum l-au vindecat pe litvinenko si acum pe navalnii
        • +1 (1 vot)    
          Si ceai verde (Luni, 24 august 2020, 8:58)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui ak33

          si substante chimice industriale neidentificate.
  • +15 (29 voturi)    
    "Pot sa iasa in strada si un milion!" (Duminică, 23 august 2020, 17:29)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    "Nu au decat sa iasa in strada si un milion, eu nu am clintesc, am fost vitat de mai multe milioane!"

    Cei mai tineri poate nu stiu, dar citatul ii apartine lui ion ilici.
  • -25 (45 voturi)    
    săracii (Duminică, 23 august 2020, 18:00)

    Toni_Romania [utilizator]

    își pregătesc războiul civil pe care îl dă acolo Occidentul - nu au inteles nimic din ”Revolutia Oranj Ucraina”...
    • +12 (14 voturi)    
      da... (Duminică, 23 august 2020, 22:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      in ucraina occidentul a fost ala rau...
      rusii au fost niste sfinti care s-au retras imediat si au dat toate pamanturile inapoi!
  • -17 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 august 2020, 18:15)

    [anonim]

  • -28 (46 voturi)    
    RealRussia (Duminică, 23 august 2020, 18:19)

    Utilizator5 [utilizator]

    Sunt aici o gramada de rusofobi, care cred ca Rusia inseamna doar comunism, Stalin si Putin, asta nu e decat ignoranta sau rea vointa. Ca asa vrea Occidentul sa portretizeze Rusia e altceva iar presa romaneasca latra la unison aproape cum rusii sunt cei mai rai, rusii sunt tinuti "lanturi" saracii. Nu zic ca e modelul ideal pentru noi, nu, se intampla si lucruri dubioase. Vreau doar sa vedeti si partea buna pe RealRussia, canalul unui vlogger rus, ce prezinta live viata in St Petersburg, Moscova etc
    Si macar pentru dumneavoastra, sa spuneti, stiu sa se distreze rusii? stiu sa se bucure de putinul lor, in timp ce noi traim ca sobolanii in pandemie in "lumea libera". Derulati videoclipurile si fiti onesti macar cu dumneavoastra.

    1 august 2020 (Saturday Night Live! on Nevsky Prospect. Weekend in St Petersburg, Russia)

    https://www.youtube.com/watch?v=o2ExvS1ppfA

    21 august 2020
    Friday Night Live in Moscow, Russia. Live

    https://www.youtube.com/watch?v=CZ3oddQMOLs
    • +23 (41 voturi)    
      "Videoclipurile" alea (Duminică, 23 august 2020, 18:35)

      DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Fac parte tot din imensul aparat de propaganda bolsevic, este asa-zisa propaganda pozitiva. Ceva de genul "marile realizari ale maretului popor sovietic si cat de fericiti sunt oamenii in mareata rusie"...
      • +15 (21 voturi)    
        Atat de fericiti (Duminică, 23 august 2020, 19:58)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

        sunt cei ce permit ingerinte rusesti: https://www.youtube.com/watch?v=ixfR7MSeFJE&has_verified=1 Asta este ceea ce rusii au facut oriunde au pus piciorul.

        Si sa nu uitam ca "multumita" poporului rus (nu ucrainean) avem inca un sfert de populatie si teritoriu captiv in Basarabia, Bucovina si Herta. Si sa nu uitam ca acesti lupi moralisti ne-au tinut 50 ani in urma si asta isi doresc si in continuare pentru Europa de Est prin propganda pentru prosti facuta chiar de catre romani in slujba kgb-ului: de la postaci pe hotnews si pana la oameni politici pe statele lor de plata.
      • +7 (11 voturi)    
        nu are sens! (Duminică, 23 august 2020, 21:30)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

        Este complet lipsit de sens sa incerci sa "discuti" cu trolii kremlinisti!
        Care se demasca de la primele cuvinte, cand spuneam Adevarul, ne acuza ca suntem ruznakofobi, de parca ar exista cineva care ii iubeste pe mujici!
    • -4 (8 voturi)    
      Ia vliublion v tebia Rusia, vliublion (Duminică, 23 august 2020, 20:36)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      https://www.youtube.com/watch?v=prlRD7jAb3c
    • +5 (13 voturi)    
      Ca sa clarificam de ce iese lumea in strada (Duminică, 23 august 2020, 21:34)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Rusii sunt un popor interesant de care ne leaga multe. Problema lor este ca au intrat pe o panta descendenta din care se pare ca de 100 de ani nu pot iesi. Si faptul ca ei nu ies din aceasta panta si se complac afecteaza tarile din jur. Da sunt si oameni de calitate condusi de niste psihopati, care se simt in siguranta doar dupa ce ii mitraliaza pe toti din jur.

      Si ma mir cat de sustinuti sunt de diversi tatuci prezenti pe hotnews. Pot intelege nevoia lor de securitate dar sa isi faca buffer zone din teritoriul lor. Sa se mute dreacu dupa moscova in siberia si sa isi apere de acolo nevoile si neamul, tot sunt cea mai mare tara de pe glob ca dimensiune. Nu sa isi faca zone de securitate pe teritoriul ucrainean, belarus, romanesc, maghiar, polonez, german. Rusia prin diversele ei forme duce o politica de expansiune teritoriala de 300 de ani, politica ce include exterminarea fizica pe baza de etnie, nationalitate, religie, traditii, orientari politice, sexuale. Tot timpul au definit dusmani si i-au redefinit cat sa le mai iasa o portiune de teritoriu sau vreun monstru ce ii conduce sa nu fie judecat. Si occidentalii au facut asta (si noi am facut asta) dar nu la aceasta scara si nu in continuu in istoria moderna. La unii au fost accidente (prezentate cu interes de propagandistii precum Mazeta, Nyk si newlook drept mod de viata). La ei mod de viata. Nu este tara in care au fost ingerinte rusesti care sa o duca bine decat dupa ce s-au detasat total de acestea. Iar noi dupa revolutie, de la o tara mizera de lumea a treia am ajuns sa traim mai bine ca tara care crede ca are dreptul sa decida cum traiesc altii. Economic, social ba chiar si civic (cu exceptie descreieratilor care ii promoveaza si a catorva oameni politici acoliti care in marea lor majoritate fac parte din actualul PSD si satelitii sai PRM, PUNR, Partidul lui Voiculescu sau PRU). Care dupa ce isi umple buzunarul vin sa aduca vrajba in societatea romaneasca si se raliaza la non-valori si politici sociopate
    • +7 (13 voturi)    
      daca nu am fi trait si vazut epoca sovietica (Duminică, 23 august 2020, 22:02)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      si toata mizeria adusa popoarelor mai puteam sa arunc o privire.
      Dar asa doar o flegma pe toata conducerea rusiei si pe toti lacheii ei imputiti.
    • +3 (3 voturi)    
      Testul turnesol... (Luni, 24 august 2020, 0:50)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      .. dincolo de propaganda de toate felurile, directiile, culorile etc.
      Cati emigreaza in Occident si cati emigreaza in Rusia?
      Sau, variatie pe aceeasi tema, cati rusi emigreaza din Rusia catre tari UE si cati europeni pleaca din tarile lor catre Rusia?
      Daca raportul este de macar 1/4 (cam asta-i proportia intre populatiile celor doua entitati), poate ca aveti ceva dreptate.
      Dar, sigur, intrebarea e retorica. Stim cu totii ca practic nimeni nu vrea sa traiasca in Rusia. Nici macar rusii.
  • -8 (34 voturi)    
    Exact ca in State (Duminică, 23 august 2020, 18:21)

    Observatory [utilizator]

    Când se protestează , nu se poarta măști de protecție , și când au demonstrat violent, spargerea băncilor și magazinelor pentru furt calificat, regulile de higiena nu mai au valoare !?!?

    vreți sa mai credem in viitor ?
  • -18 (36 voturi)    
    la fel de imens (Duminică, 23 august 2020, 18:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    precum mitingul PSD impotriva Statului Paralel
    • +8 (10 voturi)    
      ahahahaha (Duminică, 23 august 2020, 22:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ala care se vedea din poze ca erau de vreo 4 ori mai putini decat la mitingu anti-psd, dar voi urlati ca au fost ":chiar 600k persoane" si la alalalt tot voi urlati ca au fost 50k?!
      de mitingu ala vorbesti ?!

      apropos miting cu autobuze, sponsorizat de partid, si cu condica?!
      ai tupeu sa pomenesti demonstratia aia de comunist pur a psdului!
  • +4 (20 voturi)    
    80% (Duminică, 23 august 2020, 19:54)

    revo [utilizator]

    A fost o greseala strategica sa "castige" cu 80%.
    Acum nu mai conteaza, oricum a avut mai mult de 50,1% din voturi, deci alegerile sunt valabile iar rezultatul trebuie respectat. Mi-e mila de oamenii din piata, ceilalti sunt multumiti, acum asteapta "sa le dea".
    Ca si la noi, metalitatea nu se schimba asa de usor. De fapt, mentalitatea nu se schimba deloc. Peste o luna, PSD va castiga cu 66%.
    • +1 (13 voturi)    
      corect (Duminică, 23 august 2020, 21:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui revo

      L-a mancat in c.r sa aiba 80%, desi castiga si pe bune cu in jur de 60% probabil.

      Ce scapa multora care zic ca "vaaai, dar uite cata lume, deci nu e legitim", este ca pe logica asta, daca ar fi iesit votantii vioricai, peste 3 meleoane, iohannis trebuie sa plece ca nu e legitim. Serios?
      • +3 (5 voturi)    
        Chiar asa,prea le-a numarat... (Luni, 24 august 2020, 9:04)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        statea idiotu',si se gandea. Incet.Ia sa vedem cu cat la suta majoritate sa castig io anu' asta alegerile ''mele''.Aburit de samagon,a plusat.Lacomia l-a bagat cu capu-n gard.
        • +3 (3 voturi)    
          exact (Luni, 24 august 2020, 12:01)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Castiga oricum pe bune, de aia am zis ca l-a mancat. Acum se bucura de un scarpinat in timp ce-l jeneaza si un morcov.
    • +6 (12 voturi)    
      Ma tem ca ai dreptate! (Duminică, 23 august 2020, 21:36)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Cu faza "pedesereul va castiga iarasi alegerile". Nu stiu daca cu 66% sau cu alta valoare ...

      "A fost o greseala strategica sa castige cu 80%."
      Nu e chiar asa, un dictator TREBUIE sa castige ZDROBITOR, nu si poate permite sa fie subtil.
      Poprul are incredere in Tatuca bun, un tatuc trebuie sa fie puternic, daca ia doar 50,1% gata, s-a terminat totul!

      Ca si ion ilici cu 97% in 1990, Lukașenko este OBLIGAT sa castige cu minim 80%!
    • +3 (3 voturi)    
      Adica, hai, dom'le, ce naiba... (Luni, 24 august 2020, 0:55)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ... n-a furat chiar mult, doar vreo 20 de procente, deci e OK...
  • +1 (17 voturi)    
    sfarsitului (Duminică, 23 august 2020, 20:47)

    Mag@ [utilizator]

    Epoca Lukasenko a apus, nici rusnacii nu mai au cu ce sa il ajute. Oamenii vor democratie, s-au saturat de totalitarism.
  • +9 (21 voturi)    
    Rusofili (Duminică, 23 august 2020, 21:02)

    AcidMan [utilizator]

    Sunt curios câti din rusofili de pe aici au fost în Rusia sau vorbesc din auzite sau citite pe sputkin sau de pe ortodox info sau antene sau cine ce știe ce site-uri dubioase.
    Pana acum nu am auzit pe nimeni sa spună ca vrea sa emigreze în Rusia sau în Belarus sa că lăsați vrăjeala cu ce frumos și bine e acoli pentru ca nu e.
    Da, am fost în Rusia, am văzut ce e, da, de asta toată lumea visează la vest nu la putinismul din Rusia
    • -2 (12 voturi)    
      nu exista! (Duminică, 23 august 2020, 21:38)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      Folosesti un termen incorect, nu exista "ruzankofili", nimeni nu ii iubeste pe ciolaveci, le plac doar banii pe care ii primesc de la Maskwa!
    • 0 (12 voturi)    
      NU (Duminică, 23 august 2020, 21:43)

      gurka [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      nu am fost in rusia/urss si NU voi merge vreodata,nici daca as fi platit regeste pentru asta.doar urgie,foamete,genocid de toate formele au adus cu ei.parintii mei au fost obligati sa invete rusa,asa ca au vrut stalinistii.culmea este ca am avut un bunic cu nume rusesc,din Vladikavkaz,si-i port numele...din pacate germania si franta sunt aliatii lor,sclavii lor,cei care au girat si imperiul tarist si bolsevismul si putinismul.ma opresc aici desi...!
    • -5 (17 voturi)    
      au capsuni si in Rusia? (Duminică, 23 august 2020, 21:59)

      cercetasul [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      sau ai fost la spalat bosorogi la fund?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu,in russia au doar 7.62 (Luni, 24 august 2020, 9:16)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cercetasul

        ferestre la etaj si mai nou,ceai verde.Tocmai ce s-a deschis sezonul.Il iei din aeroport.
    • +3 (5 voturi)    
      Au inceput sa vizeze si la est (Duminică, 23 august 2020, 22:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      Acolo vor fi primele decuplari de moscoba...
    • -9 (13 voturi)    
      Asa, si? (Duminică, 23 august 2020, 22:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      Asa, si?
      Ai spus ceva? Ai ragait? Ai avut gaze?
      • +5 (7 voturi)    
        Se putea sa nu apari? (Luni, 24 august 2020, 3:06)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cum scrie ceva de comunisti si borfasi, cum apari sa le iei apararea. Nu ai nimic de spus, nu ai argumente, idei, logica etc. Tot ce faci este sa denigrezi, sa jignesti, sa bagatelizezi ce spun cei care nu-ti impartesesc fantasmele tale cu si despre hoti si dictatori. Esti gaunos rau si jalnic, caracter de borfas.
      • +2 (2 voturi)    
        Superficial,simplu,inutil (Luni, 24 august 2020, 9:18)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        si lipsit de idei.Sa nu te miri daca te retrogradeaza...aia.
    • +4 (4 voturi)    
      Postaci mancurti pe cateva copeici (Duminică, 23 august 2020, 23:41)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      si o garafa de trotil de electrod. Bineinteles ca au si promisiunea ca atunci cand vor infrange, vor fi felicitati personal de Phurtin printr-un fart in plina figura, pt a crea iluzia ca-s in paradis!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Nooo,cum???Nu cred,nooo.Asta-i pro (Luni, 24 august 2020, 9:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui AcidMan

      paganda userista.Sa nu-ti placa Lubianka,tacuta si frumoasa,leaganul umanitatii?Gulagul,oh gulagul atat de drag lui stalin, șăful criminal semianalfabet.De ce nu aplica nimeni pentru RED CARD??? Mister.
  • +2 (4 voturi)    
    Masa critica lipseste din pacate (Luni, 24 august 2020, 8:56)

    Soro [utilizator]

    Ca si la noi lipseste masa critica. Lumea se complace in lipsa de liberate iar painea ce o pune pe masa e suficienta. In tarile comuniste ce a fost furat poporului e libertatea de exprimare. Ai iesi in strada pentru un salariu mai mare dar nu ai iesi in strada impotriva ingradirii unei libertati, iar libertatea de a alege este una dintre cele mai importante. In tarile astea (inclusiv Romania) lipsa de cultura civica duce la alegerea unor oameni carora nu le-ai acorda incredere nici sa iti fie ingrijitor in casa dar care ti se pare ca e OK sa conduca o tara. Trist. nu stiu cum sa iesim din asta dar demonstratiile in strada sunt una dintre solutiile de aplicat in orice democratie.