OMS deplânge o „lipsă acută de fonduri” necesare combaterii pandemiei de COVID-19

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 18:20 Actualitate | Internaţional


Tedros Adhanom Ghebreyesus, directorul general al OMS
Foto: Fabrice COFFRINI/ AFP/Profimedia Images
Există un decalaj imens între fondurile necesare pentru combaterea pandemiei de COVID-19 şi fondurile promise la nivel mondial, a declarat luni directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, relatează Reuters și Agerpres.

Potrivit unui bilanţ Reuters, peste 19,92 de milioane de persoane au fost infectate cu noul coronavirus la nivel mondial, dintre care 729.883 au murit. Infectări cu SARS-CoV-2 au fost identificate în peste 210 ţări şi teritorii după identificarea primelor cazuri în China în decembrie 2019.

„Doar vaccinurile necesită peste 100 de miliarde de dolari”, a declarat Tedros în cadrul unei conferinţe de presă la Geneva, precizând că OMS se află la doar „10% din drum” și că suma este mică în comparație cu cele 10.000 de miliarde cheltuite deja de guverne la nivel mondial pe asistență financiară și planuri de relansare economică.

Referindu-se la o iniţiativă internaţională de accelerare a accesului la asistenţă medicală, directorul OMS a declarat că „următoarele trei săptămâni reprezintă o perioadă crucială pentru ACT (Access to COVID-19 Tools - Acces la instrumentele COVID-19). Cu toate acestea (trebuie) să creştem finanţarea", a mai spus el. El a spus că a întrezărit "semne de speranţă”.

„Niciodată nu este prea târziu să schimbăm cursul pandemiei”, a mai spus Tedros.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2623 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Păi (Luni, 10 august 2020, 18:28)

    sysrq [utilizator]

    Subsaharianul infractor vrea mai mulți bani... pentru ce? Cum combate oms? Testează vaccinuri pe copiii africani?
    • +9 (11 voturi)    
      china (Luni, 10 august 2020, 21:05)

      Zorooo [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      pentru ce? parca virusul nu se transimitea de la om la om... scuze... pana la inceputul lui Februarie nici nu exista... oms urla impreuna cu chinezii la luftansa ca inchide zborurile cu China...

      nu stiu de ce mai exista organizatia asta...
  • +9 (11 voturi)    
    lasa (Luni, 10 august 2020, 18:35)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca daca va descurcati mai bine cu pandemia asta si recomandati masuri preventive ai repede,cum ar fi trebuit,adica..daca ati fi luat virusul asta in serios ,asa cum trebuia ,de la sfarsitul lui 2019,nu era asa grav si era mai mult la dispozitie si poate nici oamenii nu mai credeau in toate prostiile de conspiratii daca stiati sa comunicati si nu va balbaiati in halul ala
  • -9 (17 voturi)    
    Oh, si unde se vor scurge fondurile? (Luni, 10 august 2020, 18:47)

    marc.andre [utilizator]

    Exact in buzunarele lui Bill Gates!
    • +1 (11 voturi)    
      Stii prea bine (Luni, 10 august 2020, 19:56)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      cati bani au scos din buzunare Bill si Melinda Gates,pentru cauze nobile si umanitare.Totul e foarte transparent.In USA nici nu se poate altfel.Nu-i ca la voi,la soviete.Nici ai tai nu sunt multumiti de prestatia ta,sunt sigur.Se asteapta sa iesi cu ceva mai original,mai penetrant.Cu barfe d'astea de 2 parale nu faci nici o kopeica.
    • +3 (11 voturi)    
      :-))) (Luni, 10 august 2020, 20:36)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Tu ai idee măcar cine e Bill Gates, sau ai auzit pe la voi prin sat ca e un băiat rău și ai venit să te dai deștept pe-aici?

      Băiatul ăla, Bill, are atâția bani încât a început să doneze o parte din ei măi tăticule, și nu așa câte o mie două de dolari, ci cu sutele de milioane. Să le spui și la ăia de la tine din sat despre asta.
  • +15 (17 voturi)    
    pai sa dea si China (Luni, 10 august 2020, 19:50)

    cristi_an [utilizator]

    ca doar au cea mai mare putere in OMS ..wink wink
  • +6 (8 voturi)    
    N-am inteles de ce US sau Germania sau UK (Luni, 10 august 2020, 21:04)

    AliKimiku [utilizator]

    Ar trebui sa dea bani OMS-ului ca acesta sa dea la randul lui banii altora care sa creeze acele vaccinuri.
    Companiile care pot crea vaccinuri sunt cel mult 20-30 in toata lumea si mai toate sunt bazate in tari cu resurse mari.
    De ce banii destinati cercetarii ar trece prin monstrul birocratic numit OMS, cu peste 30% cheltuieli numai de "overhead" si nu s-ar duce direct la companiile nationale producatoare de vaccinuri?
  • +9 (11 voturi)    
    Fonduri (Luni, 10 august 2020, 21:42)

    Arkantas [utilizator]

    Pai , daca Trump v- a taiat alocatia , sa o compenseze China , ca e doar a 2 a putere economica si tinde spre prima....