Bill Gates donează 150 de milioane de dolari pentru obţinerea unui vaccin anti-Covid ieftin

de DP     HotNews.ro
Duminică, 9 august 2020, 20:58 Actualitate | Internaţional


Bill Gates
Foto: Profimedia Images
Bill Gates donează încă 150 de milioane de dolari pentru vaccinul anti-COVID. Suma va face ca viitorul vaccin să coste doar 3 dolari. Fundaţia lui Gates a cheltuit 4 miliarde de dolari pentru vaccinuri în 20 de ani, potrivit Mediafax.

Bill Gates e hotărât să facă vaccinul anti-Covid accesibil tuturor şi pune la bătaie 150 de milioane de dolari pentru asta. Banii vor merge către Serum Institute, cel mai mare producător de vaccinuri, care va produce 100 de milioane de doze cu doar 3 dolari doza. Fireşte, din momentul în care se va găsi un vaccin eficient.

În plus, fundaţia lui Gates spune că va oferi transport gratuit pentru dozele care trebuie să ajungă în zonele sărace ale planetei.

Nu e prima data când miliardarul se implică în producţia vaccinurilor. În ultimii 20 de ani, fundaţia sa a cheltuit 4 miliarde de dolari pentru dezvoltarea diverselor vaccinuri, 350 de milioane fiind investiţi numai în vaccinul anti-Covid.

„Încercăm să ne asigurăm că vaccinul va fi disponibil nu numai în ţările bogate, dar şi în ţările în curs de dezvoltare şi va fi în beneficiul tuturor dacă obţinem asta”, a spus Bill Gates.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5476 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Si pe masura ce el este tot mai filantrop (Duminică, 9 august 2020, 21:32)

    Susufler0 [utilizator]

    "prietenii" ni-l dezvaluie ca pe o fiinta tot mai malefica !

    PS. Nu s-au hotarat inca cine este cel mai rau : Dracula ori Bill Gates ? :)))
  • 0 (18 voturi)    
    La cat l-am injurat in gand pe omul asta pt (Duminică, 9 august 2020, 21:44)

    UnOarecare [utilizator]

    ecosistemul Windows....incep sa-l respect iar
    • 0 (8 voturi)    
      Nu ai ce-i face la Windows (Luni, 10 august 2020, 4:03)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      si la Apple si-au facut sistem nou dupa ce s-a intors Jobs, bazat pe Unix. Asa ca Windows ar trebui sa isi dea delete complet si sa se reinventeze, imposibil avand in vedere ca au monopol!!!
      Singura speranta e in Apple, sa bage bani sa faca accesibil sistemul lor pt oricine, la modul cum au Microsoft Office for iOS, merge brici, mai bine decat pe PC!!!
      • +4 (10 voturi)    
        serios?! (Luni, 10 august 2020, 10:01)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        apple?!
        o sa ma sinucid daca devine apple monopol!

        o sa redau aici cuvintele uunui fan apple:
        "Daca MS facea 1/2 (din prostiile) din cat a facut apple, erau terminati de amenzi".

        deci te rog sa ma lasi cu apple.

        daca vreu sistem la pret dublu pt ca e din aluminiu si cu un hardware de kkt... go 4 it. eu personal prefer windows.

        Serios omule, puteai zice naiba linux... dar NU apple!
        • -2 (6 voturi)    
          Mai sunt multe... (Luni, 10 august 2020, 12:59)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          E si pad-ul...super fin, sensibiul, un-matchable la PC-uro. Mai este si linistea sistemului (orice laptop PC te innebuneste cu ventilatoarele...zici ca e elicopter cand intri pe utube.
          Mai este si sistemul invechit si mai ales spamarea perpetua de updatari, innebuneli.
          Primul meu mac , luat in Califonria in 2008 m-a tinut cu aceleasi caracterustici (viteza, usurinta d eoperare) pana in 2014 cand mi-a fost furat. Luat un retinadisplay in 2014 si il am si acum...ca nou...brici merge.
          Am de la birou un Lenovo...vai de fundul lui. Dar cel mai enervant este ca trebuie sa instalez si upgradez saptamanal tot felul de proistii de-ale lor.
          Nu mai vorbesc de simtul tactil alterat cand il ating pe capac sau pe pad. ORIBIl.
          PS. Once you got into Mac, you never get back.
        • +1 (3 voturi)    
          E clar ca nu ai habar de apple (Luni, 10 august 2020, 16:08)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Eu am doua, unul mare si un air, ambele au zece ani si is ca noi.
          Am si un asus zenbook, schimbat deja motherboard-ul si deja haraie aiurea ventilatoarele, dupa 3 ani. Sistemul, as usual, clasicul windous cu bugsii lui si update-urile si patch-urile la cateva zile.
  • -5 (15 voturi)    
    E ca la cazino (Duminică, 9 august 2020, 21:49)

    Alex735 [utilizator]

    Daca mai stii si numarul castigator dinainte..
  • -11 (27 voturi)    
    Te impresioneaza pana la lacrimi! (Duminică, 9 august 2020, 22:27)

    BernierC [utilizator]

    "Fundaţia lui Gates a cheltuit 4 miliarde de dolari pentru vaccinuri în 20 de ani, potrivit Mediafax. Bill Gates e hotărât să facă vaccinul anti-Covid accesibil tuturor şi pune la bătaie 150 de milioane de dolari pentru asta." - ce filantrop! ce altruist! cu siguranta, face totul dezinteresat! hahaha!
    • +6 (20 voturi)    
      Bineinteles ca nu ! (Luni, 10 august 2020, 2:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Vaccinul anticovid va contine un cip lichid care patrunde in creierul celui injectat si provoaca o molesala care de fapt este o acaparare a vointei,in asa fel incat injectatul va deveni sclavul psihotronic al lui Bill si in acel moment ampatamentul degajamentului interioro-posterior..... :))))))))

      PS. Berny, daca vrei sa continui sa iti spun cum va fi nu trebuie decat sa faci un vaccin care... :)))))))))))))

      PPS. HN, acesta este evident un pamflet si rog sa fie tratat ca atare ! Multumesc ! :)
    • +6 (8 voturi)    
      Friend (Luni, 10 august 2020, 9:18)

      iolea [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Tu nu meriti sa fii microcipat.
    • +5 (9 voturi)    
      la cum "gandesti" tu (Luni, 10 august 2020, 10:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      eu zic ca i-a reusit faza cu cipu bagat in creier care injumatateste IQu!
    • +8 (10 voturi)    
      serios acu (Luni, 10 august 2020, 10:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      omu are zeci de miliarde...
      d atat de greu de crezut ca e la batranete, nu mai are ce face cu banii si ajuta lumea?!
      WTF?!
  • +14 (22 voturi)    
    Da ma (Duminică, 9 august 2020, 22:35)

    My50cents [utilizator]

    Da’ti pune si chip.
    Asta e rau, unde mai pui ca majoritatea nu vrea vaccinare, ca e periculoasa, de ex vaccinurile pentru pojar, polio etc
    Nu au salvat decat multe milioane de vieti
    • 0 (10 voturi)    
      Buba e ca pt coronavirusuri NU EXISTA VACCIN (Luni, 10 august 2020, 4:05)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui My50cents

      reliable, inca. De ce crezi ca ar face astia tocmai acum unul bun, cand se chinuie de atatia ani si nu au scos inca unul bun pt SARS-ii anteriori???
      • +5 (7 voturi)    
        pentru ca (Luni, 10 august 2020, 10:04)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        un vaccin contra sars nu prea era interesat ca sars nu a fost nici 5% din cat e sars 2 :P

        acum cerceteaza mul mai multi si se baga mult mai multi bani. deci e posibil sa iasa repede.
        acum , evident e posibil si sa nu uiasa. vom vedea.
        • +2 (2 voturi)    
          Evident ca orice e posibil (Luni, 10 august 2020, 16:10)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Dar foarte evident e ca pana acum nu a fost posibil!
  • -3 (17 voturi)    
    Miliardari din toate tarile, uniti-va! (Duminică, 9 august 2020, 22:52)

    ipolitic [utilizator]

    Ani in urma "Portile" au visat "Ferestre"
    Il vedem acum la mantre mai terestre
    Vrea vaccin ieftin, vaccin pentru toti:
    Da un SUV in schimb pentru niste roti
  • +3 (11 voturi)    
    uraaaaa (Luni, 10 august 2020, 9:59)

    liviu_ [utilizator]

    sa curga teoriile conspiratiei!

    "logica" conspirationistilor:
    1 om da ban pentur un vaccin ca sa ajute omenirea, deci aecl om clar vrea diminuarea populatiei!
  • +1 (3 voturi)    
    Bill gates ar trebui judecat la Haga (Luni, 10 august 2020, 19:23)

    Dragases [utilizator]

    Un individ fara pregatire medicala care controleaza OMS

    While India’s oral polio vaccine (OPV) drives have eliminated polio from the country, they have also resulted in over 490,000 cases of paralysis during 2000—2017, says a new study based on national surveillance statistics.
    https://www.scidev.net/asia-pacific/disease/news/oral-polio-drops-linked-to-paralysis-in-india.html

    Poate unii sunt de acord dar eu personal nu m-asd lasa imunizat de un vaccin realizat la comanda Bill Gates pentru simpulu motiv ca nu vreau roboztei actionati de la distantain sangele meu

    A nanomaterial path forward for COVID-19 vaccine development
    https://www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200715095500.htm

    Integrated Nano-Technologies
    https://www.gatesfoundation.org/How-We-Work/Quick-Links/Grants-

    To develop a coronavirus vaccine, synthetic biologists try to outdo natureDatabase/Grants/2017/04/OPP1172608
    https://www.statnews.com/2020/03/09/coronavirus-scientists-play-legos-with-proteins-to-build-next-gen-vaccine/
    • 0 (0 voturi)    
      E greu (Luni, 10 august 2020, 21:16)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Dragases

      pentru sfertodocti sa isi puna inteligenta la contributie si sa faca singuri cercetari, chiar daca e "la liber" datorita internetului. E mult mai comod sa adopte fara sa gandeasca opinii gata-fabricate si frumos-ambalate. E aproape un deliciu. Si se aleg si cu creierul odihnit :)