Lukașenko, în ziua alegerilor din Belarus: Totul va rămâne sub control, vă garantez. Nu trebuie să aveţi nicio îndoială

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 9 august 2020, 15:35 Actualitate | Internaţional


Aleksandr Lukasenko
Foto: Belarus1 TV / East2West News / Profimedia
Preşedintele Belarusului, Aleksandr Lukaşenko, a promis duminică, după ce a votat, să nu piardă controlul asupra situaţiei în timpul alegerilor prezidenţiale în care are ca neaşteptată oponentă o tânără candidată pe nume Svetlana Tihanovskaia, informează AFP, preluată de Agerpres.

"Nimeni nu va permite o pierdere a controlului. Totul va rămâne sub control, vă garantez (...) Nu trebuie să aveţi nicio îndoială", le-a spus Lukaşenko jurnaliştilor, potrivit imaginilor difuzate de postul public Belarus 1.

Măsurile de securitate au fost întărite duminică la Minsk, semnalându-se totodată dificultăţi în accesul la internet, îndeosebi la reţele sociale, mesagerii şi site-uri de informaţii apropiate opoziţiei.

La diferite puncte de intrare în capitală, au fost amplasate puncte de control ale poliţiei şi circulaţia a fost limitată pe un singur sens, potrivit AFP, care citează mai mulţi martori.

Vehicule blindate de transport au fost desfăşurate la aceste puncte de acces, precum şi militari înarmaţi, conform aceloraşi surse.

În centrul Minskului, au fost instalate bariere metalice în jurul mai multor clădiri administrative unde staţionarea era interzisă. Şi numărul patrulelor de poliţie a fost sporit.

Cetăţenii Belarusului votează duminică într-un scrutin prezidenţial în care Lukaşenko, la putere de mai bine de un sfert de secol, o are ca oponentă pe Svetlana Tihanovskaia, care a reuşit să mobilizeze mulţimile în pofida represiunii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2868 vizualizari

  • -16 (22 voturi)    
    Batka, îți ținem pumnii! (Duminică, 9 august 2020, 15:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Belarusul este bun așa cum este acum, nu trebuie sărăcit și ucrainizat precum vecinii de la sud!
    • +12 (12 voturi)    
      si sa-l mai suparam si pe Putin, (Duminică, 9 august 2020, 15:55)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Doamne fereste!
    • +11 (11 voturi)    
      hehe (Duminică, 9 august 2020, 16:21)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E bun pentru voi, rusii, ca sa nu va simtiti ultimii oameni.
      Cetatenii din Belarus s-au saturat de modelul vostru sovietic nykolay si vor o tara ca in Ioropa (pe care o criticati voi cu atata foc). Nu vor o tara asiatica ca rusia lui Putinel, piticul cracanat.
      Get used to it, all the wolrld hates you, rusky nykolay.
  • +5 (5 voturi)    
    a uitat un cuvant (Duminică, 9 august 2020, 16:12)

    cugetatorul [utilizator]

    a vrut sa zica "nu aveti nici o grija, garantez ca totul ramane sub controlul MEU"; greu cu democratia cand ai in numele tarii literele "rus" ...
    • +3 (3 voturi)    
      Culmea democrației (Duminică, 9 august 2020, 18:06)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      La ultimele alegeri Lukașenko a zis ceva de genul „Eu am câștigat de fapt alegerile cu 94% dar am ordonat biroului electoral să coboare scorul meu la 84% ca să nu se enerveze ăștia de la UE”
  • +3 (3 voturi)    
    Vorba lui Stalin (Duminică, 9 august 2020, 17:04)

    Altiro [utilizator]

    Nu contează cine votează. Contează cine numără voturile.
  • +4 (4 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 9 august 2020, 17:34)

    Godzillagrrr [utilizator]

    E ciudat ca, in ciuda conexiunilor clare ale apropiatelor Svetlanei cu Moscova (familia uneia e refugiata acolo ;-) si sotul alteia era mare pe la Gazprom), Svetlana a prins la public ca “luptatoare pentru democratie” etc.

    Asta in timp ce Kremlinul se rupe in dezmintiri in ce priveste mercenarii aia si in general se comporta ca si când ceea ce se intâmpla in Belarus nu l-ar interesa prea tare.

    Ei? Incercam sa gândim un pic si din perspectiva asta?