VIDEO Momentul în care se produce explozia uriașă din Beirut și efectele de după

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2020, 21:15 Actualitate | Internaţional


Explozie Beirut
Foto: Colaj foto
Două puternice explozii succesive au zguduit marți Beirutul, în urma cărora, potrivit unor bilanțuri provizorii, cel puțin zece persoane au murit și alte câteva zeci sunt rănite, scrie AFP.

Șeful securității interne, Abbas Ibrahim, a afirmat că exploziile au avut loc într-o zonă a portului unde erau depozitate materiale puternic exploziv.


















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















48871 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Explozia in Beirut (Marţi, 4 august 2020, 21:36)

    piticu69 [utilizator]

    Ca-n filmul romanesc Explozia cand mutau vasul in larg sa nu beleasca tot Galatiul in anii 80. Nu au si ei un Gica Salamandra.
    • -23 (33 voturi)    
      Prima explozie cauzată de o rachetă US/Israel! (Miercuri, 5 august 2020, 4:36)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui piticu69

      Pe 4 August 2020, Statele Unite și Israelul au atacat ceea ce credeau ca este doar un depozit de arme din Liban.

      Se vede, pe unul din clipurile video, ultima parte a primei explozii care este foarte asemănătoare cu cele din 2003 când într-o demonstrație de forță americanii au bombardat Bagdadul transmițând în direct atacul.

      Apoi se remarca un foc arzând la baza unei coloane de fum și mici licăriri cauzate de muniție (grenade, mine, etc.) care exploda.

      Dintr-o data se produce deflagrația cea mare care generează un nor în forma de calota cu timp de viață foarte mic și un fum maro roșcat caracteristic dioxidului de azot. Sute de tone au explodat simultan.

      Americanii și israelieni au crezut ca ataca un simplu depozit de armament fără sa știe ca în apropiere exista o mare cantitate compactă de azotați. Se așteptau la un fel de foc de artificii pe perioada unei ore sau mai mult, pana când se consuma toată muniția.
      • +12 (22 voturi)    
        Expert. (Miercuri, 5 august 2020, 7:37)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        Lucrezi la vreun serviciu secret? Daca nu, stai linistit ca te cauta ei.
      • +11 (21 voturi)    
        Asa e (Miercuri, 5 august 2020, 8:38)

        ciorapu_asasin [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        Orice rahat se intampla pe lumea asta, americanii si evreii sunt de vina.

        Prietene, iti recomand cu caldura un control psihiatric...
        • +3 (11 voturi)    
          Crezi ca ajuta?! (Miercuri, 5 august 2020, 10:52)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ciorapu_asasin

          Controlul psihiatric nu il ajuta cu nimic pe trollul kremilinist, care, la fel ca Mazeta, newlook, echidistantul etc etc, nu "cred" dumnealor ceva anume, ci dar posteaza ce le ordona Stapanul de la Maskwa!
  • +15 (17 voturi)    
    Azotat de amoniu (Marţi, 4 august 2020, 22:46)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Dupa culoarea tipica de "rosu coada de vulpe" si dupa puterea exploziei. E fireste posibil sa ma si insel.
    • -2 (12 voturi)    
      au si ei.... (Miercuri, 5 august 2020, 2:46)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      .. incompetentii lor.
      • +5 (9 voturi)    
        Cu totii suntem incompetenti (Miercuri, 5 august 2020, 10:37)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        In anumite momente - adica facem greseli. Ideea e sa le constientizam si sa nu le repetam. Din pacate insa cei care nu le constientizeaza nici macar nu realizeaza ca fac ceva gresit, deci nu au cum corecta.
  • -4 (12 voturi)    
    Mare dezastru, ca la un mare (Miercuri, 5 august 2020, 8:00)

    Namaste! [utilizator]

    un cutremur ori dupa un tsunami, fereasca Dzeu (desi se pare ca nu prea exista vreun Dzeu!)...
  • +7 (9 voturi)    
    Ca la Mihailesti (Miercuri, 5 august 2020, 10:43)

    qz [anonim]

    Aceiasi substanta NH4NO3, aceiasi reactie de descompunere. Cantitatile difera: un tir la Mihailesti si 2700 tone la Beirut.
    https://www.youtube.com/watch?v=jc5x9hERYBI
    • -1 (1 vot)    
      Tirul nu a explodat, (Miercuri, 5 august 2020, 19:27)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui qz

      parca...
      • +1 (1 vot)    
        Ba da (Miercuri, 5 august 2020, 21:54)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

        Dupa scenariul clasic: o explozie de motorina oxidata de azotat a actionat ca un detonator pentru intreaga incarcatura de azotat.