Salvini: Pandemia nu mai reprezintă o urgență. Difuzarea bilanțurilor este un ”terorism cotidian”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2020, 15:09 Actualitate | Internaţional


Mateo Salvini
Foto: Facebook
Liderul Ligii (extrema dreaptă) şi fost ministru de interne al Italiei, Matteo Salvini, a calificat marţi drept ''terorism cotidian'' difuzarea zilnică a bilanţurilor privind numărul de cazuri de coronavirus şi a insistat că pandemia de COVID-19 nu mai reprezintă o urgenţă, transmite EFE, preluată de Agerpres.

Criticat pentru că nu poartă mască la evenimentele publice, Salvini s-a apărat într-un interviu acordat postului de radio Rtl102.5 şi a spus că, deşi în spaţiile închise purtatul măştii este obligatoriu, ''în aer liber, dacă se respectă distanţa, putem să trăim, să zâmbim, să respirăm şi să ne apropiem de altă fiinţă umană''.

Totodată, Salvini a calificat drept ''terorism cotidian'' difuzarea zilnică de informaţii despre numărul contagierilor şi al deceselor provocate de coronavirus.

În Italia se înregistrează o medie zilnică de circa 250 de persoane infectate, iar până acum au fost contabilizate 35.166 de decese având legătură cu noul coronavirus.

''Ieri (luni - n.r.) am auzit că au fost 12 decese de coronavirus, însă în Italia au mai murit ieri 1.800 oameni, de infarct, accidente, cancer, sinucideri... (...) Cred că a şantaja şi a ameninţa cu închiderea un popor când din fericire deja nu mai există urgenţă afectează enorm economia, socializarea şi cultura'', a declarat Salvini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3812 vizualizari

  • -2 (26 voturi)    
    Italia (Marţi, 4 august 2020, 15:22)

    panda_rosu [utilizator]

    Poate ca in secunda asta nu mai este o urgenta pentru ca s-a cam stins in italia. Desi ma mira, vazand ce se intampla deja in alte tari: un val 2 mult mai puternic. Deci in orice moment se poate din nou ajunge in situatia in care au fost prima oara, cu aproape 1000 de morti pe zi pe care nu mai aveau pe unde sa ii tina si sa ii ingroape.

    Alt idiot si salvini asta. Din cauza onor specimene instigatoare ca el si ca pzd-u nostru se ajunge la dezastru.
    • -6 (24 voturi)    
      grav:)) (Marţi, 4 august 2020, 15:29)

      Gabi Richter [anonim] i-a raspuns lui panda_rosu

      da...aici cu 50 de morti pe zi suntem bantuiti de disparitie...din 19 milioane mor 50 si sunt 1000 pozitivi( nu bolnavi, ca e o diferenta.). Deocamdata cei de la pompe funebre nu s-au imbogatit de atatia morti. O pandemie reala ar fi luat milioane de vieti doar in europa.
      • +1 (25 voturi)    
        si din aia 50 ... (Marţi, 4 august 2020, 15:50)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Richter

        si din aia 50 de morti, 99% aveau 80-90 de ani si mai multe comorbiditati! daca te uiti la tv si in presa zici ca este o adevarata apocalipsa cu covidul, cand-colo, ce sa vezi sunt mai putini morti decat anu trecut pe vremea asta!
        adevratele probleme sunt cele economice, pensiile speciale, imprumuturi fara numar, salariile bugetarimi dodoloate, lipsa reformelor, lipsa infrastuctura, educatie, etc!
    • 0 (12 voturi)    
      Si eu ma intrebam daca toti platiti rusiei sunt (Marţi, 4 august 2020, 15:44)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      idioti: "'dacă se respectă distanţa, putem ... să ne apropiem de altă fiinţă umană''."
      Cu prelungitor probabil!?
  • +5 (15 voturi)    
    bilanturi pt romania: (Marţi, 4 august 2020, 15:26)

    wweesstt [utilizator]

    Ce bilanturi ar trebui publicate zilnic, bilanturi pe care politicienii de stanga (psd si pnl) nu vor sa fie publicate sunt de exemplu despre: pensiile speciale, varsta la care se pensioneaza specialii, cate miliarde ne impumutam lunar fara sa fim intrebati si pt ce ne imprumutam; romania este tara care cheltuie cel mai mult din veniturile ei cu salariile bugetarilor, cati bani se dau bugetarilor pe tikete de vacanta si cursuri de 'perfectionare' la mamaia; ce salarii si cati angajati au primariile unor localitati depopulate; cate contracte de investitii ale statului si in ce cuantum au fost semnate(nu studii de fezabilitate), ce reforme la anaf si alte institutii se realizeaza, depolitizari etc! de acest tip de bilanutri avem nevoie!
    • 0 (10 voturi)    
      NOTA 10!!! (Marţi, 4 august 2020, 16:41)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Corect comentariul.
  • +1 (21 voturi)    
    Ce povestești, bre ?! (Marţi, 4 august 2020, 15:29)

    Tescovin [utilizator]

    Păi fără doza zilnică de Covidnews, diverse nulități ajunse acum în centrul scenei ca vedete absolute ar fi condamnați la cea mai crâncenă și binemeritată anonimitate. Doar n-or fi proști să dea din mână găina cu ouăle de aur ! Situația se aplică și în Italia, și în România, și oriunde.
  • +2 (16 voturi)    
    da, îi terorism cotidian (Marţi, 4 august 2020, 15:56)

    di livio [utilizator]

    și discriminare...păi numărați și alealalte boli, nu numa rahatu de covid...în Ro cîți decedați de cancer îs zilnic?...sau nu mai sînt de cînd cu covrigu...alio,cașchetili gecese, numărați și canceru sau infarctu, fi-v-ar guvidu să vă fie...de șase luni numa covrigi și botnițe
  • -3 (9 voturi)    
    ...in stare de orice (Marţi, 4 august 2020, 16:30)

    persuasiv [utilizator]

    pentru un amarat de vot.
  • +7 (11 voturi)    
    Aha (Marţi, 4 august 2020, 17:05)

    gnd [utilizator]

    Tot ce se opune sau emite opinii diferite de ale stangii care domina in totalitate viata politica publica si canalele media in Europa si USA, este catalogat automat ca fiind de "Extrema dreapta", inclusiv de catre HN din pacate.
    Nu mi se pare nimic din ce a zis deplasat, sint lucruri de bun simt, daca esti afara si esti la distanta suficienta de alti oameni, este ok si fara masca.
    Daca sint cateva sute de cazuri pe zi (majoritatea neavand nici macar simptome sau simptome foarte usoare), si 12 morti....nu constituie motiv suficient pentru a prelungi sau institui carantinari noi si alte masuri draconice care dauneaza si fac si mai multi oameni sa sufere prin efectele lor indirecte, job-uri pierdute, economii ruinate, vieti ruinate etc etc.
    Dar nah....daca e de extrema dreapta atunci e de extrema dreapta si asa e si nu avem voie sa discutam sau sa supunem debate-ului nimic din ce hotaraste stanga ca trebuie sa acceptam cu totii.
    • +1 (1 vot)    
      Daca esti de acord (Miercuri, 5 august 2020, 21:07)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      sa reflectezi nitel asupra urmatoarei afirmatii: extrema dreapta in general (si in Italia in special) dpdv ideologic si prin metodele sale e muuult mai aproape de stanga decat de dreapta/centru-dreapta. Un om de dreapta adevarat, democrat, trebuie sa fie preocupat sa combata politic mai mult pe cei de extrema-dreapta decat pe stangaci. Oricum, aia de stanga se combat singuri, destul de eficient.
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo, bravissimo, (Marţi, 4 august 2020, 18:16)

    Namaste! [utilizator]

    Salvini! :-)