Un arhiepiscop catolic îl acuză pe papa Francisc de erezie fiindcă ar „legitima homosexualitatea”

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2020, 16:25 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Vatican News
Un arhiepiscop catolic care în trecut a fost ambasadorul Vaticanului în Statele Unite l-a acuzat pe papa Francisc de erezie și promovarea „legitimării homosexualității”, relatează Newsweek.

Arhiepiscopul Carlo Maria Vigano este cunoscut pentru opiniile sale împotriva persoanelor homosexuale și a cerut în trecut demisia papei.

Într-un interviu acordat recent presei italiene arhiepiscopul, care face referire la papa Francisc cu numele său de mirean, Jorge Bergoglio, a afirmat că suveranul pontif este implicat într-un complot de „corupere” a bisericii prin promovarea homosexualității.

„Pentru Bergoglio și anturajul său sodomia nu este un păcat care cere răzbunare în ochii lui Dumnezeu, precum învață catehismul”, a declarat Vigano, adăugând că „vorbele lui Bergoglio pe acest subiect și acțiunile sale precum și cuvintele celor care îl înconjoară din păcate confirmă că există o operațiune de legitimizare a homosexualității care este în desfășurare”.

„Haideți să nu uităm că legitimizarea homosexualității face parte din agenda Noii Ordini Mondiale la care biserica lui Bergoglio aderă deschis și necondiționat”, a mai afirmat acesta.

Vigano susține că Theodore McCarick, un fost cardinal caterisit de Vatican după ce acuzații privind abuzuri sexuale care ar fi fost comise de către acesta au apărut în public, a fost implicat într-o înțelegere secretă cu guvernul chinez pentru a-i persecuta pe creștinii din China.

Acesta insistă că o „biserică paralelă” a colaborat cu McCarrick și alții despre care Vigano spune că fac parte dintr-un „lobby gay” care promovează homosexualitatea și pedofilia despre care arhiepiscopul afirmă că sunt legate între ele.

Luna trecută Vigano i-a adresat o scrisoare deschisă președintelui american Donald Trump, denunțându-i pe cei îngrijorați de pandemia de COVID-19 și protestele Black Laves Matter, insistând că ambele subiecte reprezintă o luptă între „copiii luminii” și „copiii întunericului” care ar lucra să aleagă pe cineva care reprezintă „statul paralel”.

Trump a notat la scurt timp pe Twitter că se simte „onorat” să primească „incredibila” scrisoare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3446 vizualizari

  • +2 (28 voturi)    
    Mare e gradina lui Dumnezeu! (Vineri, 31 iulie 2020, 16:32)

    LL [utilizator]

    E plin de impostori ...si in lumea clerului bisericesc!
    • -3 (21 voturi)    
      Da (Vineri, 31 iulie 2020, 17:12)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui LL

      Papa Francisc fiind cel mai mare dintre ei.
  • -10 (22 voturi)    
    Lol (Vineri, 31 iulie 2020, 16:36)

    mitg [utilizator]

    "un păcat care cere răzbunare în ochii lui Dumnezeu"

    De parca el n-a umblat la lipia de shaorma ...
  • 0 (28 voturi)    
    "Teologia eliberarii", inspirata de marxism (Vineri, 31 iulie 2020, 16:38)

    animatron [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Liberation_theology#:~:text=Liberation%20theology%20proposes%20to%20fight,%2C%20poverty%2C%20and%20human%20rights.

    Actualul papa (a carui vizita la noi mi-a placut, s-a desfasurat foarte civilizat, bravo Romaniei) e format cultural in epoca "teologiei eliberarii", o ideologie catolica care a imprumutat multe de la marxismul din Germania.

    Presa europeana de stanga (vezi link The Guardian mai jos) recunoaste ca se fac eforturi la Vatican pentru "reabilitarea" acestui "marxism catolic".

    https://www.theguardian.com/world/2015/may/11/vatican-new-chapter-liberation-theology-founder-gustavo-gutierrez

    Iata ce spune chiar papa, in ianuarie 2019, despre "teologia eliberarii", pe care o justifica:

    "Time, experience and reflection have “purified” liberation theology and its attempts to make clear what the Gospel says about social injustice, Pope Francis said."

    De la "apararea saracilor", la "protectia minoritatilor" si apoi la "drepturi Lgbtq+" sunt doar cativa pasi si acest papa pare decis sa ii faca.

    Se modifica in fapt doctrina fundamentala a Bisericii Catolice, care va deveni probabil o biserica occidentala oarecare, supusa modelor si relativismului moral, parasita treptat de credinciosii din Vest (poate ca in Africa si America de Sud va prospera).
    • 0 (6 voturi)    
      ... și e foarte bine așa (Vineri, 31 iulie 2020, 18:18)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ăsta e rolul rămas bisericilor creștine.
  • -1 (23 voturi)    
    Eu nu ma pricep... (Vineri, 31 iulie 2020, 16:49)

    Sparafucile [utilizator]

    Dar mi-e greu sa explic de ce acest papa nu mi-a facut o impresie prea buna. Poate ca lucrurile s-ar mai schimba daca , odata, am lua cina impreuna.
    • +6 (8 voturi)    
      tare asta (Vineri, 31 iulie 2020, 18:18)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Aranjez eu cina aia.
      • -2 (4 voturi)    
        Ca sa ai sanse de reusita... (Sâmbătă, 1 august 2020, 0:04)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Sa nu-i spui Papei ca sunt heterosexual.
        • +1 (1 vot)    
          păi ce, ești ? (Sâmbătă, 1 august 2020, 1:30)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Ca bărbat adevărat ar trebui nițică încredere de sine, nu crezi
          • -3 (3 voturi)    
            Inteleg ca ma recunosti greu (Sâmbătă, 1 august 2020, 10:34)

            Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            Dar o sa te obisnuiesti cu timpul si cu heterosexualii.
  • 0 (12 voturi)    
    Fa ce zice popa, nu ce face popa! (Vineri, 31 iulie 2020, 17:00)

    LiviuX [utilizator]

    Te pomenesti ca din cauza Papei au atatia preoti cu probleme (vezi numai pedofili cati au). Eu l-as intreba un singur lucru: conform vechiului testament (sau te pomenesti ca asta nu e recunoscut de biserica?) Dumnezeu a creat doar pe Adam si Eva. Cum a putut apare dar restul lumii? Bine, de acord ca fara homosexualitate, dar deci incestul e permis de biserica, nu mai e un pacat? Sau sunt pacate in functie de cat convin unora sau nu?
    • -3 (7 voturi)    
      S- demonstrat stiintific (Vineri, 31 iulie 2020, 21:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ca Homo Sapiens a avut relatii sexuale cu hominide ce au aparut din evolutia darwinista. Genetica a demonstrat. Deci Cain , cand a fost izgonit, s-a imperecheat cu o subspecie. Si tot asa s-au inmultit oamenii. Vezi in Geneza unde scrie ce nevasta a luat Cain.Pe care a gasit-o acolo unde a fost izgonit si care nu ii era sora.
      • +2 (6 voturi)    
        Eu m-am referit la ce sustine religia (Vineri, 31 iulie 2020, 23:06)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Nu la teoria Darwin-ista, cu care in mare sunt de acord, desi si ea are lacune.
  • -1 (13 voturi)    
    deci e naspa homosexualitatea... (Vineri, 31 iulie 2020, 17:23)

    liviu_ [utilizator]

    dar pedofilia e ok!?
    de asemenea nici cu pedofilia fata de baieti nu pre pareti sa aveti o problema

    cam ipocrit "omul domnului"
  • +4 (8 voturi)    
    legitimarii! (Vineri, 31 iulie 2020, 17:37)

    andimi [utilizator]

    alo Hotnews, corect e a legitima, nu legitimiza, cum a tradus direct din engleza cine a tradus. Forma legitimiza e foarte rar utilizata in vorbirea curenta.

    Mulțumim, am corectat!
    • -2 (4 voturi)    
      aflare în treabă (Vineri, 31 iulie 2020, 18:20)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Legitimizare/legitimare înseamnă FIX același lucru, indiferent de gradul de utilizare.
      Oricum, dacă te-ai legat doar de asta, înseamnă că ești de acord cu restul articolului. Mare minune
  • 0 (4 voturi)    
    e o problema delicata,trebuie sa aprobe casatoria (Vineri, 31 iulie 2020, 18:19)

    Negreanu David [anonim]

    insa multi se opun...ler e frica ca saraceste biserica catolica.
    Pe de alta parte, sunt multi preoti homoxesuali...ce faci cu ei? II dai afara? Abia asteapta protestantii si neo- sa-i ia!!
  • +3 (5 voturi)    
    catolicismul merita o reforma (Vineri, 31 iulie 2020, 19:35)

    nash pandelica [utilizator]

    cum au facut'o englezii lui henric al optulea, sa dea voie preotilor sa devina mireni. asa scapa de ispita diavolului.....
    • +1 (3 voturi)    
      destui popi ortodoxi (Sâmbătă, 1 august 2020, 1:32)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      sunt homosexuali, pedofili.
      Căsătoria cu femei nu rezolvă mare lucru.
      Și, evident, biserica care se revendică de la Cristos e compelt depășită de vremuri, ca întotdeauna.
      • +1 (1 vot)    
        Hai sa fim seriosi (Sâmbătă, 1 august 2020, 19:47)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Crestinismul (cu toate denominarile) nu are nici cea mai mica legatura cu Isus! Toti popii, episcopii, predicatori etc sunt ancorati bine in vechiul testament si toate valorile glorificate in el: ura, xenofobie, misoginism, lacomie si sadism.

        Isus predica dragostea, iertarea si modestia, popimea da pe dinafara de ura, razbunare si opulenta!
      • +1 (1 vot)    
        Pacat (Sâmbătă, 1 august 2020, 19:52)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Acest papa, chiar vrea sa aduca crestinismul in sec 21, dar popimea imbuibata nu vrea sa auda!
        Oh well, popimea o sa regrete curand ca in loc de un numar considerabil de crestini moderati or sa ramana cu un numar mic de crestinopati habotnici.

        Ateismul e in crestere in europa, big time! Dusmanii crestinismului nu sunt ateii, ci popii si crestinii ramasi in sec 5.
      • 0 (0 voturi)    
        Pacat (Sâmbătă, 1 august 2020, 19:52)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Acest papa, chiar vrea sa aduca crestinismul in sec 21, dar popimea imbuibata nu vrea sa auda!
        Oh well, popimea o sa regrete curand ca in loc de un numar considerabil de crestini moderati or sa ramana cu un numar mic de crestinopati habotnici.

        Ateismul e in crestere in europa, big time! Dusmanii crestinismului nu sunt ateii, ci popii si crestinii ramasi in sec 5.