Belarusul anunță arestarea a 33 de "combatanți" ruși din gruparea privată Wagner veniți să "destabilizeze" țara / Ce a atras atenția autorităților belaruse: „Nu beau alcool, nu căutau locurile de distracție”

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 16:05 Actualitate | Internaţional


Lukashenko si Putin
Foto: en.kremlin.ru
Belarusul a anunțat miercuri prin intermediul presei de stat arestarea a 33 de "combatanți" ruși din gruparea militară privată Wagner, apropiată de Kremlin, care au venit pentru a "destabiliza" țara în apropierea alegerilor prezidențiale din 9 august, scrie AFP.

Televiziunea oficială și agenția de presă Belta au anunțat arestarea ordonată după ce autoritățile au luat cunoștință de "sosirea pe teritoriu (belarus) a 200 de combatanți care trebuiau să destabilizeze situația în perioada de campanie electorală", un anunț făcut pe fondul tensiunilor dintre cele două țări.

Potrivit agenției oficiale de presă, un grup de peste 200 de militari ar fi ajuns în Belarus, fiecare dintre ei având un mic bagaj de mână. Grupul ar fi ajuns în Minsk în noaptea de 24 spre 25 iulie. În 27 iulie, aceștia au părăsit hotelul unde se cazaseră și s-au deplasat spre un sanatoriu din apropierea capitalei.

Administrația sanatoriului spune că aceștia au atras atenția deoarece „nu se comportau așa cum se comportă turiștii ruși în general și purtau haine mai degrabă în stil militar”.

„Nu beau alcool, nu căutau locuri de distracție, se mențineau la distanță de restul oaspeților și încercau să nu atragă atenția”, arată agenția Belta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9564 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    cand a fost doborat avionul cu BUK ul ? (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:10)

    un domn [utilizator]

    17 07 2014

    acum Mujicii vor sa doboare Belarusul 29 07 2020....se potrivesc ceasurile ?
    • +6 (8 voturi)    
      32 din 200? (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:12)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si restul unde`s?
  • +7 (11 voturi)    
    Surprize...surprize..!! (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:12)

    Azra [utilizator]

    Ar fi o treaba, ca Putin sa se gaseasca prins intre doua conflicte:unul cu Ukraina si celalalt cu Belarus.Si-ar mai domoli elanul!
  • +11 (15 voturi)    
    Interesant. (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:25)

    Cataleya [utilizator]

    Adica intr-o noapte apar 200 de militari rusi (fiecare cu un mic bagaj de mana) se cazeaza toti la un hotel, apoi a 2-a zi pleaca toti la acelasi sanatoriu...
    iar tu spui ca au atras atentia pt ca n-au baut alcool si nu s-au distrat, ca si cum simpla lor prezenta n-ar fi fost suficienta pt a atrage atentia.
    :)))
    • +1 (1 vot)    
      pai (Joi, 30 iulie 2020, 9:59)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      la revolutie ce crezi ca cautau turistii rusi in Romania?ideea de omuleti verzi nu a aparut acum,e folosita de cand sunt razboaie.numai idiotii si inutilii uita asta.aia cu alcoolul e de copii naivi.orice stat care are probleme de rezolvat cu rusii sta cu ochii'n paispe.si in moldova sunt o gramada de turisti sau oameni de afaceri.riscul meseriei...
  • +5 (9 voturi)    
    beeeeeton! (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:26)

    Stropuleanu [utilizator]

    est-vest: razboiul ruso-rus, kshto hasrasho!)))
  • +32 (34 voturi)    
    Ca sa mai detensionam atmosfera (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:29)

    realn [utilizator]

    ... a fost chiar ca in bancul cu spionul american, parasutat intr-un satuc din URSS.
    Avea o misiune importanta. Vorbea limba rusa cu accentul locului, stia genealogia tuturor locuitorilor din sat pana la a 7-a spita, spunea ca e Ivan, un var mai indepartat de-al lui Aliosha, care tocmai murise, si tot incerca sa se integreze.
    Toti locuitorii din sat, cum il vedeau, ii ziceau insa pe loc ca e spion american. In sfarsit, disperat ca undercover-ul lui era asa de transparent, i-a intrebat cum si-au dat seama. Locuitorii satului i-au spus ca neam de neamul lor nu au avut negri in familie.

    Asa si cu baietii astia, neam de neamul lor nu s-au mai pomenit rusi care sa nu bea si sa nu chefuiasca.
    • +4 (8 voturi)    
      bună, bună (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:46)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui realn

      între ăia 200 or fi și ăia patru killeri trimiși de Soroș să-l killerească pe nea Livache...fuse fabuloasă discuția la A3 Gîdea-Badea-nea Livache
    • -3 (7 voturi)    
      Pai (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:19)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui realn

      rusi musulmani?? afla ca sunt si astia 7% din populatia rusiei !! si nu beau alcool -ha ha.
  • +5 (7 voturi)    
    168 ? (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:06)

    micul_licurici [utilizator]

    Si restul pana la 168 ?
  • +6 (10 voturi)    
    Mujic ne-pufait, nu exista!!! (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:30)

    Dalinar [utilizator]

    FSB nici nu se apropie macar de vechiul KGB.
  • +5 (11 voturi)    
    Belarus o tara cu dictatura (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:41)

    Doru1963 [utilizator]

    Propaganda ieftina de 2 bani care nu o crede nimeni.

    Lukashenko e de cati zeci de ani la conducerea Belarusului?
  • -7 (17 voturi)    
    Belarus este o țară-model (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:57)

    Nyk1 [utilizator]

    Este, poate, una dintre cele mai curate țări din Europa, alături de Elveția și Austria. Mai OK chiar și decât Fed.Rusă în multe privințe.

    Și spre deosebire de noi, încă mai au industrie - fac tractoare bune, ieftine și mentenabile - adică exact opusul cel produse de concurenții de la John Deere!

    După ce se termină pandemia, vă recomand să faceți un city break la Minsk!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu este nimic de râs. (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:24)

    Rescator [utilizator]

    Armata privată Wagner răspunde direct la ordinele lui Putin și nu este singura care îl servește
    necondiționat pe Țar.Este prezentă și în alte țări și
    zone de conflict.
  • +8 (10 voturi)    
    Asta este avantajul tarilor totalitare! (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:54)

    constatator [utilizator]

    Adica Rusia, China , Belarus si altele...
    Ei pot sa urmareasca sa aresteze si sa fabrice probe pt incriminarea oricui nu danseaza dupa cum canta conducatorul suprem.
    In aceasta cauza dau dreptate Belarusului datorita informatiilor clare pe care le pot obtine de la straini!