Rusia promite să ajute cu construirea unei replici în miniatură a catedralei Sfânta Sofia în Siria

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 15:04 Actualitate | Internaţional


Sfanta Sofia - Turcia
Foto: Hotnews
Rusia va ajuta Siria să construiască o replică în miniatură a Sfintei Sofia care va funcționa ca o catedrală ortodoxă, a declarat marți un parlamentar rus, drept răspuns la convertirea fostului muzeu din Istanbul în moschee luna aceasta, relatează Moscow Times.

Schimbarea destinației clădirii aflate pe lista patrimoniului mondial UNESCO a atras critici din partea liderilor politici și spirituali din întreaga lume, aceștia afirmând că Hagia Sofia a reprezentat un simbol important de unitate între credințe.

Rusia va furniza fondurile pentru construirea unei replici în miniatură a catedralei Sfânta Sofia în provincia Hama din vestul Siriei pentru a arăta importanța „dialogului pașnic” între credințe, a anunțat parlamentarul conservator Vitaly Milanov.

Pregătirile pentru ridicarea clădirii în orașul Al-Suqaylabiyah vor începe luna viitoare, potrivit publicației libaneze Al-Modon.

Proiectul ar fi ideea unui lider al milițiilor pro-Assad, Nabeul Al-Abdullah, aceștia prezentându-și planul forțelor armate ruse după ce a primit aprobarea episcopului Bisericii ortodoxe grecești din Hama.

Autoritățile ruse susțin proiectul ca parte a eforturilor de a-și legitima intervenția militară în Siria, evidențiind legăturile între minoritatea creștin-ortodoxă din țară și Rusia, susțin oponenți ai lui Bashar al-Assad citați de Al-Modon.

Rusia, o aliată loială dictatorului sirian, este implicată militar în conflictul sirian din 2015.

Locația noii catedrale va fi la câțiva kilometri distanțe de bazele armatei turce din Hama.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2951 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Rusia se pregateste sa finanteze (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:27)

    cugetatorul [utilizator]

    viitoare biserica care va fi transformata in moschee; interesele pot fi diverse, cum ar fi: rusii vor avea un pretext cu care sa se spele ca de fapt nu au facut mai nimic impotriva lui Erdogan cand acesta a schimbat Hagi a Sofia in moschee; in plus, vor avea intotdeauna un pretext sa intervina in Siria chipurile in apararea ortodoxiei; iar sirienilor din zona le arunca un os de ros, ca de, e mai bine sa traiesti si sa construiesti biserici ortodoxe decat sa te dai mare musulman devotat si sa mori de foame...
  • +2 (6 voturi)    
    Și .... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:33)

    ElDiablo [utilizator]

    ... cât de mică va fi replica, cât o cutie de chibrituri? Dacă o fac mai mare, fiind la câțiva km. de bazele armatei turce, e nevoie doar de 2-3 rachete și nu mai ramâne nici praful din ea.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:57)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Va fi făcută din LEGO
      • +1 (3 voturi)    
        Ha... (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:17)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        ... ha ha! Buna asta :) Merge si din LEGO Pot s-o monteze si s-o demonteze rapid si s-o plaseze oriunde in Siria.
    • 0 (0 voturi)    
      Rusia e cea mai puternică (Vineri, 31 iulie 2020, 5:09)

      mykk [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Ar fi o imensă prostie din partea armatei turce, ținând cont că Rusia ar avea nevoie să lanseze doar de 2-3 rachete rusești ca să facă praf toată Turcia.
  • +5 (7 voturi)    
    Rusia se vrea (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:47)

    LL [utilizator]

    protectorul ortodoxiei in regiune. Fermitatea lui Erdogan i-a pus intr-o pozitie defavorabila, neputincioasa. Si cum au interese politice in zona (geopolitice, prin iesirea la Mediterana din Siria - de unde nu vor mai pleca VECI), incearca sa faca ceva in apararea ortodoxismului ... Insa acest ceva ce vor ei ....e apa chioara. Catedrala Sf. Sofia, cu o istorie atat de incarcata, este unica ...nu poate fi inlocuita ....in VECI)!
    • -4 (4 voturi)    
      Rusia își apără fudulia,nu ortodoxia. (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui LL

      Toate Bisericile Ortodoxe sunt vinovate de ce sa întâmplat la Sfânta Sofia.Dacă Bisericile Ortodoxe colaborau și făceau slujbe non stop la Sfânta Sofia,nu cred că Erdogan o transformă în Moschee.A transformato pentru-că stătea nefolosită.Prelații ortodocși sunt mai preocupași de luxul veșmintelor lor,decât de dogmele religioase ale ortodoxiei,iar Rusia a militarizat Biserica Ortodoxă care se uită să ocupe ,nu să ajute.
      • 0 (0 voturi)    
        Re: (Joi, 30 iulie 2020, 7:05)

        mykk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Cum să facă slujbe în biserica Sfânta Sofia când ea a fost furată (nu „cucerită”, fiindcă există doar hoți, nu „cuceritori”) de musulmani, care nu le-au mai dat dreptul creștinilor de a ține slujbe acolo - în virtutea dreptului forței ocupantului barbar.
      • 0 (0 voturi)    
        cum sa faci slujbe ... (Joi, 30 iulie 2020, 11:08)

        LL [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Cand ea era muzeu !!!!???? :)
  • +2 (2 voturi)    
    Iisuse Doamne! (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:20)

    Namalas [utilizator]

    Așavreau, atâta incultură n-am pomenit în vecii vecilor, amin. Deci Bisericile Ortodoxe sunt de vină că nu au continuat să facă slujbe în Hagia Sofia, zici? Se plictiseseră ortodocșii greci din Constantinopol de atâta slujire și-au plecat în Marmara la plajă, și Erdogan, când a văzut că episcopii sunt plecați la plajă, și-a zis ”hopa, păi dacă nu o folosesc ortodocșii, ia s-o facem moschee!”