Marea Britanie și SUA spun că Rusia a lansat ”o armă” în spațiu

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2020, 21:20 Actualitate | Internaţional


Spațiu
Foto: Facebook
Marea Britanie și SUA au acuzat Rusia că au lansat un proiectil cu caracteristicile unei arme în spațiu. Într-o declarație, șeful direcției spațiale a Marii Britanii a declarat: „Suntem preocupați de modul în care Rusia a testat unul dintre sateliții săi prin lansarea unui proiectil cu caracteristicile unei arme”, potrivit BBC.

Declarația spunea că acțiuni de acest fel „amenință utilizarea pașnică a spațiului”.

SUA și-a exprimat anterior îngrijorări cu privire la acest satelit rusesc.

În declarația sa, vice-mareșalul aerian Harvey Smyth, șeful direcției spațiale a Regatului Unit, a declarat: „Acțiuni de acest fel amenință utilizarea pașnică a spațiului și riscă să producă resturi spațiale care ar putea reprezenta o amenințare pentru sateliți și sistemele spațiale de care depinde lumea.

"Solicităm Rusiei să evite orice asemenea testare. De asemenea, rugăm Rusia să continue să lucreze constructiv cu Marea Britanie și alți parteneri pentru a încuraja un comportament responsabil în spațiu."

Este prima dată când Marea Britanie a făcut acuzații cu privire la testele ruse în spațiu și vine la doar câteva zile după ce o anchetă a declarat că guvernul britanic a „subestimat grav” amenințarea reprezentată de Rusia.

Incidentul va spori preocupările legate de o nouă cursă a înarmării în spațiu existând teama că și alte națiuni investighează tehnologii care ar putea fi folosite ca arme în spațiu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14064 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 iulie 2020, 21:32)

    [anonim]

  • +30 (54 voturi)    
    ca sa ne intelegem (Joi, 23 iulie 2020, 21:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Ca sa ne intelegem: rusia este stat agresor si ar face prapad in Europa, Orientul Mijlociu si Asia imediat cum ar avea ocazia.
    Chestia asta trebuie sa intre bine in capul tuturor: rusia este stat agresor! rusia este o tumora maligna!
    Cine nu crede, sa intrebe prin vecinii rusilor.
    • -19 (29 voturi)    
      Da? (Joi, 23 iulie 2020, 22:23)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si SUA cum este? De 1000 de ori mai agresiva decat Rusia, cumva?
      • +2 (2 voturi)    
        Iti multumim ca te-ai dat in vileag (Vineri, 24 iulie 2020, 12:58)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Respect sinceritatea, chiar naiva
      • +1 (1 vot)    
        heh (Luni, 27 iulie 2020, 8:49)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Ce va mai place whataboutismul :))))))
        Tactica specific sovietica: "da, dar ia uite aici".
        Iesi acasa, bolsevila.
    • -1 (7 voturi)    
      E doar PR. Sua si Rusia au arme in spatiu (Vineri, 24 iulie 2020, 8:32)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de peste 50 de ani.
      https://www.youtube.com/watch?v=nL0pNvo-BKw
      Un canal dragutz pentru cei interesati.
  • +8 (52 voturi)    
    Atunci si acum (Joi, 23 iulie 2020, 21:36)

    xolv [utilizator]

    1960: Rusia testeaza o arma, SUA dezvoltata si testeaza 100 de arme.
    2020: Rusia testeaza o arma, SUA si Marea Britanie se plâng la BBC.
  • +16 (34 voturi)    
    Asa (Joi, 23 iulie 2020, 21:50)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Manzeta, Nikalay1 aveti cuvantul. Bagati-o pe aia cu haiglilaicli ca asa zice punctajul din circulara.
    • +4 (6 voturi)    
      Niet circulara (Vineri, 24 iulie 2020, 9:07)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Astazi nu a ajuns circulara ... am iteles ca responsabilul, de la centrul major de propaganda externa, a facut un chef mai puternic aseara. Cel mai probabil circulara ajunge dupa 12:00, cand se trezeste omul din mahmureala si se drege putin.

      Davai vodka!
  • -8 (36 voturi)    
    o doare pe Rusia undeva... (Joi, 23 iulie 2020, 21:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o doare pe Rusia undeva...
  • +10 (12 voturi)    
    cat de bolnava e rasa umana (Joi, 23 iulie 2020, 22:49)

    cristi_an [utilizator]

    .
  • -9 (17 voturi)    
    US & UK Space Forces, (Joi, 23 iulie 2020, 22:56)

    Namaste! [utilizator]

    nu?!
  • -1 (17 voturi)    
    arme in spatiu (Joi, 23 iulie 2020, 23:48)

    sile1 [utilizator]

    Pentru cei interesati de problema o cautare pe site-uri internationale ( e bun si Youtube ) o sa-i faca sa inteleaga ca problema cu arme rusesti in spatiu se pune de cativa ani buni de zile de catre tot felul de ganerali si oficiali americani si NATO.

    Problema fiind cunoscuta de atata vreme ceva ma indeamna sa cred ca nici America nu a stat cu mainile in san si si-a dezvoltat si ea asemenea arme.
    Daca nu au facut-o ar trebui sa credem ca sunt prosti ceea ce desigur nu e cazul !
  • -1 (9 voturi)    
    Ipocrizie (Vineri, 24 iulie 2020, 11:36)

    n4c [utilizator]

    E cumva vorba de aceiasi americani care in 1962 au detonat o incarcatura nucleara de o megatona jumatate in spatiu, deasupra Pacificului, scotind din uz trei sateliti (Starfish Prime)?

    E cumva vorba de aceiasi americani care au testat rachete antisatelit in 1985 si 2008 pe sateliti reali, creind citeva tone de deseuri orbitale din care citeva sute de kilograme inca sint pe orbita (Solwind P78, USA193)?

    E cumva vorba de aceiasi americani care-si deplaseaza satelitii de interceptare radio la citiva zeci de metri de constelatiile comerciale de pe orbita geostationara in scopuri de spionaj (USA202, USA207)?

    Cum era vorba aia, fa cum zice popa, nu cum face el?
    • -2 (4 voturi)    
      Da da (Vineri, 24 iulie 2020, 15:13)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      Si am auzit ca americanii ii mai si linseaza pe negrii!


      Whataboutth-ism Made in StPetersburg de cea mai buna calitate!