Polonia va lua măsuri „mult mai rapid” pentru limitarea rolului mass-mediei străine, anunță șeful partidului de guvernământ

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2020, 12:42 Actualitate | Internaţional


Jaroslaw Kaczynski
Foto: Wikimedia Commons
Polonia va propune curând reguli de limitare a concentrării mass-mediei străine în țară, a anunțat Jarosław Kaczyński, președintele partidului de guvernământ Lege și Justiție (PiS), relatează Politico.

PiS a luat la țintă mass-media străină în timpul alegerilor prezidențiale recent încheiate iar președintele Andrzej Duda și alți politicieni aliați cu partidul de guvernământ au atacat canalele critice guvernului.

Întrebat dacă PiS va propune reforme în media înainte de încheierea actualului mandat, Kaczyński, văzut ca fiind liderul de facto al țării a declarat că „vom reuși să facem asta mult mai rapid, cel puțin la nivel legislativ, dar succesul procesului este legat de numeroase modificări pe care trebuie să le facem în țară precum și la nivelul relațiilor internaționale”.

Următoarele alegeri prezidențiale sunt programate să aibe loc în Polonia în 2023.

Potențiale reglementări sunt încă „analizate și există discuții asupra subiectului”, a adăugat Kaczyński, potrivit Reuters.

Acesta a anunțat duminică seara că va exista și o remaniere guvernamentală după vacanța de vară, dar că premierul Mateusz Morawiecki va rămâne în funcție.

Kaczyński a precizat că modificările în domeniul media vizează o „repolonizare” a presei prin limitarea participării capitalului străin în domeniul mass-media din Polonia.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1824 vizualizari

  • -22 (26 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 20 iulie 2020, 13:06)

    Jaxana [utilizator]

    Asa ar trebui sa faca orice tara din est. Nu poti fi suveran daca presa urmeaza linia impusa de Berlin sau Bruxelles.
    • +17 (23 voturi)    
      /// (Luni, 20 iulie 2020, 13:43)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Jaxana

      De Maskva nu spui nimic? iti taie plata in ruble? de fapt toti mancati pufuleti stricati dar pe euro si dolari
    • +20 (26 voturi)    
      Clar! (Luni, 20 iulie 2020, 14:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jaxana

      E mult mai bine sa auzi doar ce-ti spun conducatorii proprii. Asta e tipic pentru orice dictatura. Adevarul e detinut de partid, si oricine il contrazice e dusman al poporului.
  • -18 (22 voturi)    
    Oh, nu, sa nu mai fie The Pravdian, BBC, (Luni, 20 iulie 2020, 13:08)

    xolv [utilizator]

    stindardul luminii de la apus ?
  • +21 (25 voturi)    
    Se inspiră de la China? (Luni, 20 iulie 2020, 13:14)

    BEDE [utilizator]

    O fi vrând să fie ca în China: să se publice numai ce vre Partidul, să se taie accesul al site-uri pe unde sunt publicate ceea ce nu convine Partidului... Și, mai ales, închisoare pentru jurnaliștii care publică ceea ce nu convine Partidului.
    Sau cum?
    Ceea ce ar fi extrem de trist dacă reușesc să facă. Pentru că seamănă că așa ar vrea să facă.
  • -1 (7 voturi)    
    Corectați (Luni, 20 iulie 2020, 13:29)

    Amerlocu [utilizator]

    Următoarele alegeri prezidențiale poloneze vor fi în 2025. În 2023 vor fi următoarele alegeri parlamentare. Mandatul președeintelui e de 5 ani cel al parlamemtarilor e de 4 ani. Ultimele alegeri parlamentare au avut loc in 2019, iar prezidențialele luna asta.
  • +17 (21 voturi)    
    estul (Luni, 20 iulie 2020, 14:19)

    liviu_ [utilizator]

    revine la origini: URSS...
  • +11 (13 voturi)    
    Agenturili... (Luni, 20 iulie 2020, 15:47)

    vorbis [utilizator]

    Ambasadele straine, nu ne vindem tara, n-ati mancat salam cu soia....unde am mai auzit noi astea?