Poliția canadiană anchetează vandalizarea unui monument dedicat trupelor naziste drept infracțiune motivată de ură

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2020, 19:05 Actualitate | Internaţional


soldati nazisti
Foto: Wikipedia
Un monument dedicat soldaților naziști într-un mic orășel canadian a fost vandalizat cu spray graffiti, iar acum poliția investighează incidentul ca pe o infracțiune motivată de ură - mișcare care a stupefiat activiștii pentru drepturile omului, relatează The Guardian.

În jurul zilei de 21 iunie, cuvintele ”monument al războiului nazist” au fost scrise cu spray pe un cenotaf care comemorează soldații din Divizia a 14-a SS într-un cimitir din Ontario.

Cenotaful este amplasat într-un cimitir ucrainean din Oakville, iar poliția regională a spus că tratează vandalizarea ca pe unul ”motivat de ură”.

Divizia a 14-a a fost formată din ucraineni care s-au alăturat naziștilor în Al Doilea Război Mondial. Se crede că membrii diviziei au ucis femei și copii polonezi, precum și evrei.

Soldații au fost comemorați de cel puțin două comunități din Canada pentru rolul lor pentru naționaliștii ucraineni. Potrivit poliției, ”incidentul a avut loc la un monument și graffitiul a apărut să vizeze un grup identificabil”.

”Sunt stupefiat sincer!”, a scris pe Twitter Bernie Farber, președintele Canadian Anti-Hate Network, care a adăugat că ar oferi bucuros polițiștilor un atelier cu privire la natura crimelor motivate de ură și a cerut o retractare.

Există cel puțin alte două statui în Canada care comemorează ucrainenii care au luptat alături de forțele Germaniei.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5869 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    Canada e ciudata (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 19:26)

    emil bobu [utilizator]

    si are idei ciudate legate de egalitate.
    • -7 (19 voturi)    
      Ciudat esti tu! (Duminică, 19 iulie 2020, 6:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Pana si dupa numele ales. Canada e recunoscuta pentru drepturile egale acordate tuturor. Nu mai zic ce inseamna asta, ca oricum nu ai intelege. Dar asta inseamna de asemeni ca nu poti face sau nici macar jigni pe cineva, chiar daca nu iti place ce face sau ce a facut. Nu mai pun problema daca e in cu totul alt context istoric, cum e cazul de fata, cum bine au subliniat unii chiar aici.
    • +3 (9 voturi)    
      Ciudat este ca nimeni nu vorbeshte... (Duminică, 19 iulie 2020, 11:52)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ...despre trupele bolshevice de ocupatie, dintre care o parte ocupa Basarabia si in ziua de azi
      • 0 (0 voturi)    
        Bine spus! (Luni, 20 iulie 2020, 19:02)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

        Cum ramane cu toate monumentele soldatului sovietic din atatea tari? Sau acolo nu se aplica! Vrem egalitate, dar nu pentru catei! Asa cum am spus mai sus, si-a ales bine pseudonimul...
    • -5 (11 voturi)    
      pentru (Duminică, 19 iulie 2020, 13:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      semidoctii frustrati useristi care habar nu au de legi, ordine, etc, e normal sa vandalizezi monumente funerare aflate, ce ciudat, intr-un cimitir.
  • +18 (54 voturi)    
    WTF? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 19:34)

    gizmo [utilizator]

    Nu vopsirea cu grafitti e problema, ci cum dracu de exista asemenea statui dedicate nazistilor.
    • -7 (59 voturi)    
      Problema sunteti dv (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:06)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

      Nu inteleg cum de aveti dreptul de a umbla liber pe strada cu un nivel de cultura generala asa slabut ?

      Monunentul este dedicat nationalistilor ucrainieni, care dupa homolodor avea tot dreptul sa lupte impotriva criminalului Stalin.

      Aliatii occidentali au declarat razboi germaniei pt ca a invadat polonia, si s au aliat cu urss care facuse acelasi lucru.
      • -6 (48 voturi)    
        Nu numai (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:54)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Nu numai holodomor, dar imediat dupa ocuparea Estului Poloniei,locuit majoritar de ucrainieni,-- sovieticii s-au dedat la crime infioratoare fata de populatia civila,care a primit trupele germane ca pe niste eliberatori.
      • +10 (18 voturi)    
        Aliații occidentali (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:53)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        ... nu au făcut efectiv parte din trupele SS.
      • +9 (27 voturi)    
        'Nationalisti ucrainieni" (Duminică, 19 iulie 2020, 8:42)

        bersek [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Ca au luptat pentru tara lor e admirabil, ca au comis crime alaturi de nazisti, asta e de neiertat.

        "Divizia a 14-a a fost formată din ucraineni care s-au alăturat naziștilor în Al Doilea Război Mondial. Se crede că membrii diviziei au ucis femei și copii polonezi, precum și evrei."
        • +5 (13 voturi)    
          Se crede ??!! (Duminică, 19 iulie 2020, 10:00)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bersek

          Da ce-i,religie să crezi fără a cerceta?
    • +9 (23 voturi)    
      exact (Duminică, 19 iulie 2020, 1:19)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui gizmo

      vad pe multi infierbantati aici care nu va aproba. Nu conteaza impotriva cu au luptat, trupele SS erau criminale, omorau civili in numar mare oriunde mergeau, nu merita o satuie indiferent de motivatiile soldatilor din acele divizii ucrainiene.
      • -3 (7 voturi)    
        Stii ca erau si SS-sti negrii ? (Duminică, 19 iulie 2020, 19:51)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Exista cel putin o Fotografie Istorica cu un subofiter etiopian SS negru.
        Nu cumva vrei sa zici ca si SS- stii etiopieni erau antisemiti ?
        Etnia neagra etiopiana este etnie neagra semita. Adica sunt inruditi apropiat cu evreii si arabii.
  • -8 (28 voturi)    
    in dragoste si razboi... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 19:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... totul e permis.
  • +13 (31 voturi)    
    doar aparent ciudat (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:42)

    Filbert [utilizator]

    In Canada/SUA au ajuns, prin anii '50-'70 multi extremisti de dreapta din Europa, inclusiv legionari romani. In zona GTA (Greater Toronto Area) erau bine organizati, in anii '80 a fost un asasinat asociat cu acestia.
    Una din pistele investigatiei uciderii lui I.P. Culianu in Chicago a fost legata de organizatiile legionarilor din Canada/SUA.
  • -5 (59 voturi)    
    Ucrainieni nazisti (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:50)

    f.c. [utilizator]

    Stalin a provocat moartea a milioane de ucrainieni ( https://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor ). Acestia nu au uitat si au luptat impotriva rusilor in al doilea razboi mondial. Asa au devenit "nazisti". Sigur, dupa ce razboiul s-a terminat, Germania fiind invinsa, supravietuitorii au emigrat din Ucraina, o parte in Canada.
    • -6 (20 voturi)    
      pai ne-a zis Ambasada Rusiei ca sunt nazisti (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:22)

      b.oameni [utilizator] i-a raspuns lui f.c.

      https://twitter.com/RussianEmbassyC/status/919329715407736834
    • +10 (22 voturi)    
      Nu au fost naziști (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:55)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui f.c.

      Nu au fost "naziști" cu ghilimele, au fost naziști 100% de-adevăratelea, au omorît evrei și polonezi.
      • -3 (9 voturi)    
        Si trupele NKVD-ului lui Stalin (Duminică, 19 iulie 2020, 14:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Au omorat evrei si polonezi. Asta ii face nazisti?
    • +4 (10 voturi)    
      Nu, nu asa (Duminică, 19 iulie 2020, 11:13)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui f.c.

      Nu faptul ca au luptat impotriva sovieticilor ii face nazisti, ci faptul ca s-au alaiat cu nemtii si au comis crime.
      • -3 (9 voturi)    
        Si Romania s-a aliat cu nemtii (Duminică, 19 iulie 2020, 14:09)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui aramos

        Si se pare ca la Odessa s-au comis si ceva crime si abuzuri.Conform propagandei lui Stalin, romanii erau niste imperialisti-fascisti insetati de sange.
        Acelasi lucru despre ucrainieni, polonezi, etc.
  • -6 (20 voturi)    
    Cred ca (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:00)

    Luk [utilizator]

    Cred ca nu-s foarte multe motive pentru a vandaliza un monument dintr-un cimitir (monumentul nu era intr-o piata sau pe o alee dintr-un parc, da?).
    Ura ar putea fi printre acele motive, asa ca nu stiu ce vor activistii aia.
  • +9 (25 voturi)    
    voi nu aparati memoria romanilor cazuti la Stalingrad (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:48)

    mbembe [utilizator]

    dar aparati mizeriile naziste care locuiesc pe teritorii romanesti!
    nu va mai uitati la cat de ciudata e Canada (populatia o are din mercenari fugari) dar uitati-va la Romania, calcata in picioare si “patriotii” gasesc tot felul de explicatii bizare!
    Dupa cum explica unii, ca ucrainenii au fost nevoiti... pai astfel au fost nevoiti si nemtii sa pupe fundul lui Adolf si sa omoare milioane de oameni pentru bunastarea lor “(ca de, europenii au cam jecmanit Germania dupa primul razboi, deci aveau dreptul sa-sa infiinteze diviziile de nazi)”
    hai studenti de Cernauti, bagati cu minusul!
    • -5 (9 voturi)    
      asa (Duminică, 19 iulie 2020, 13:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      cum si tu esti ''nevoit'' sa pupi findul mosului soros, ca altfel ai muri de foame. Daca-ti da cineva un ciocan si un cui ajungi la spital cu cuiul batut in mina. Si atunci vei fi tot victima nazijdtilor, razijdilor, etc.
  • -6 (22 voturi)    
    ciudat (Duminică, 19 iulie 2020, 1:07)

    Nevermind [utilizator]

    daca tot vorbim de canada, trecant peste mica lectie de istorie ref. "nazistii" ucrainieni, ma mir ca nu s-a dat si stirea cu CRIMA de a lasa urme de cauciuc pe o trecere pietoni vopsita rainbow lgbtqwxyz

    https://twitter.com/WestVanPolice/status/1280964217172983808
  • -7 (17 voturi)    
    mda (Duminică, 19 iulie 2020, 9:41)

    gelu antigelu [utilizator]

    Ceea ce nu se intelege este ca statuile alea sunt private, construite in comunitate pe banii comunitatii.
    Asadar oamenii aia (ucraineni in cazul asta dar puteau fi si baltici) au ajuns in libertate, s-au organizat si au facut ceea ce ar fi facut si acasa daca puteau.
    Nazistii erau criminali iar sovieticii erau eliberatori nu? In realitate erau de 10 ori mai rai si cu crime inimaginabile in teritoriile ”eliberate”. Vezi Katyn si altele. Cu ce era mai rau un ofiter SS sau din Gestapo fata de de un NKVD-ist premiat ca a impuscat zeci de oameni intr-o singura zi in executiile colective?
    Ce chestie. Realitatea e cumva diferita de cea in care ai fost programat!
  • +10 (24 voturi)    
    Monumentul ala trebuie dat jos (Duminică, 19 iulie 2020, 10:29)

    domos [utilizator]

    E ca si cum i-ai ridica statuie criminalului Antonescu. Alti "patrioti" ucrainieni nu au gasit? Decat pe astia patati cu sangele oamenilor nevinovati?
    • -5 (9 voturi)    
      tu (Duminică, 19 iulie 2020, 13:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui domos

      si restul useristilor sinteti de zece ori mai criminali decit Antonescu.
  • -5 (11 voturi)    
    si ce nu e OK? (Duminică, 19 iulie 2020, 11:57)

    srpc [utilizator]

    fascistii ucraineni, de ieri si de azi, nu trebuie urati?