VIDEO Un nou scandal în SUA, după ce agenți federali au arestat mai mulți manifestanți în Portland / Primarul, către Trump: Scoate-ți trupele din oraș!

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:01 Actualitate | Internaţional


Agenti in Portland
Foto: Captura YouTube
“Ține-ți trupele în clădirile tale sau scoate-le din oraș,” a afirmat primarul Portlandului, Ted Wheeler, într-o conferință de presă, citat de agenția AP. Militanți pentru drepturile omului și aleși americani au denunțat vineri seara arestarea sumară a manifestanților, reținuți pe străzile din Portland de agenți federali care circulă în mașini nesemnalizate, scrie AFP.

"Ceea ce se întâmplă în momentul de față în Portland ar trebui să îngrijoreze pe toată lumea din Statele Unite", a afirmat Jann Carson, de la puternica organizație de apărare a drepturilor civice ACLU.

"În mod normal, când vezi oameni în mașini nesemnalizate care iau cu forța pe cineva de pe stradă, acest lucru îți aduce aminte de o răpire", a adăugat el.

Potrivit presei locale, agenți federali circulă în centrul orașului Portland și arestează manifestanți fără a le oferi vreun motiv. Incidentele au început cel puțin în 14 iulie.

Mark Pettibone, 29 de ani, a povestit pentru Washington Post cum a fost reținut de bărbați în uniforme kaki care au coborât dintr-o mașină civilă ce s-a oprit în apropierea lui: "Semăna cu un film de groază sau science-fiction".

Tânărul a afirmat că a fost prezentat în fața unui tribunal federal și eliberat puțin mai târziu, fără să i se spună care au fost motivele reținerii sau dacă este acuzat de vreo infracțiune.

Într-un comunicat publicat vineri, Agenția pentru vămi și protecția granițelor (CBP), care face parte din Departamentul Afacerilor Interne, a afirmat că agenții săi au efectuat această reținere după ce au avut "informații" potrivit cărora Mark Pettibone apărea într-o înregistrare video iar imaginile conduceau la suspiciunea că a agresat agenți sau a atacat bunuri federale.

"Când agenții CBP s-au apropiat de suspect, o mulțime violentă s-a îndreptat spre ei. Pentru securitatea tuturor, agenții l-au transferat rapid pe suspect într-un loc mai sigur pentru a-l interoga", a adăugat agenția, asigurând că agenții erau în uniforme și avea insignele la el.

Agenți federali au fost trimiși în Portland pentru a pune capăt manifestanților organizate în fiecare noapte în fața tribunalului federal din oraș pentru a protesta împotriva brutalităților poliției și a rasismului.

Guvernatorul democrat de Oregon, Kate Brown, a criticat pe Twitter intervenția guvernului în oraș.

"Această comedie politică a președintelui Trump nu are nicio legătură cu securitatea publică", a comentat ea.

Și primarul din Portland i-a cerut președintelui să renunțe la aceste practici.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8392 vizualizari

  • -9 (101 voturi)    
    da,sigur (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:07)

    Mistrelutz [utilizator]

    povestea ''tanarului'' nu are nici o logica. A fost dus la tribunal,in fata judecatorului,dar nu stie de ce. Pur si simplu nu se poate asa ceva.ca sa ajungi la tribunal,procurorul trebuie sa prezinte o fapta. Americanii sunt cam satui de acum de jafuri si cladiri distruse de protestatari..
    • +12 (68 voturi)    
      Ce spui tu nu are logica (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:13)

      ghenosu [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Arestarea sa nu e dovada vinovatiei pentru ca arestarile pot fi si abuzive, cum e cazul de fata el fiind eliberat, culmea fara sa i se aduca la cunostiinta de ce a fost arestat. Dupa logica ta oamenii care au fost arestati de mineri in 1990 erau vinovati pentru ca au fost arestati.

      Au fost arestati pentru ca demonstreaza impotriva rasismului, ceea ce il irita pe Trump el fiind un rasist cunoscut. Cei care au dat cu gaze lacrimogene si au facut arestari ilegale nu au fost politistii locali, ci fortele federale trimise de Trump.

      Procurorul general din Portland a dat deja in judecata cateva agentii federale pentru arestari ilegale si rapiri de persoane. Ce se intampla acum in America e dovada unui stat politienesc, o incalcare a dreptului la protest si o violare a drepturilor civile fundamentale.
      • -9 (47 voturi)    
        serios? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:54)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui ghenosu

        ''logica legislativa'' in orice tara democratica: nu poti ajunge in fata unui judecator decat daca esti acuzat de ceva(poti fi acuzat pe drept sau pe nedrept,dar ca sa sa ajungi in fata judecatorului trebuie sa fii acuzat de ceva.)
        Nu poti rapi pe cineva si sa-l duci in fata judecatorului,nu ?
        Nici nu poti areste pe cineva''ilegal'' fara o acuzatie . O poti face,daca esti ticalos,dar ii dai drumul inainte sa ajungi la tribunal
        Odata ce ajungi la tribunal TREBUIE sa ai o acuzatie oficiala. Judeactorul decide daca e arestare ilegala sau legala. Dar la tribunal NU POTI AJUNGE fara sa ti se prezinte o acuzatie.
        • +10 (40 voturi)    
          se incalca legile si in tarile democrate (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 15:40)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          nu este pentru prima data.

          la toate intalnirile G7 politia aresteaza fara motiv si priveaza de libertate tot ce li se pare suspect.

          li se rupe de fraieri pentru ca procurorul general nu va lasa niciodata sa treaca un proces impotriva politiei sau a trupelor speciale.
        • +10 (36 voturi)    
          bati campii (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:45)

          qbic [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          arestari ilegale, le-au dat drumul pentru ca erau nevinovati. Daca a ajuns lumea sa fie luata de pe strada fara nici un motiv, deja e dictatura.
      • -10 (30 voturi)    
        Mineri 1990 (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:40)

        minup [utilizator] i-a raspuns lui ghenosu

        ce comparatie intre Mineriada si agenti federali USA in unifirma cu insigne care vor sa aresteze cu mandat pe un presupus infractor.
        • +10 (22 voturi)    
          Venezuela style (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 19:31)

          gizmo [utilizator] i-a raspuns lui minup

          A remarkable and nightmarish scene playing out in Portland should terrify anyone who cares about the US constitution: unmarked vans full of camouflaged and unidentified federal agents are pulling up next to protesters on street corners, then snatching and arresting them with no explanation.

          If this were happening in Venezuela or Iran, the US government would be threatening international sanctions. Since it’s happening in the US, Trump’s acting Department of Homeland Security (DHS) secretary is defending the decision and even promising more.

          The stories from witnesses and those who have been picked up by the unmarked vans – apparently being operated by Customs and Border Protection (CBP), which is under DHS’s control – are downright terrifying. One victim told the New York Times: “One of the officers said, ‘It’s OK, it’s OK,’ and just grabbed me and threw me into the van.
          Federal officers are using unmarked cars to arrest Portland protesters


          The same person told the Washington Post: “I was terrified. It seemed like it was out of a horror/sci-fi, like a Philip K Dick novel. It was like being preyed upon.” Still another told Portland’s Oregon Public Broadcasting (OPB): “I see guys in camo. Four or five of them pop out, open the door and it was just like, ‘Oh shit. I don’t know who you are or what you want with us.’”

          The incidents being described sound eerily reminiscent of the CIA’s post-9/11 rendition program under George W Bush, where intelligence agents would roll up in unmarked vans in foreign countries, blindfold terrorism suspects (many of whom turned to be innocent) and kidnap them without explanation. Only instead of occurring on the streets of Italy or the Middle East, it’s happening in downtown Portland.
          • -3 (3 voturi)    
            Daa, e un adevărat coșmar! (Duminică, 19 iulie 2020, 13:33)

            Dan Mihalache1 [anonim] i-a raspuns lui gizmo

            Ca străin (lungul citat în limba engleză, netradus în limba română, m-a determinat să mă adresez așa), poate nu credeți, dar și democrațiile trebuie să se apere - evident, nu cu jurnale făcute sul! Poate veniți și în România și vedeți la Antena 3 cum e violată democrația de ciracii unuia - „„democrat autentic”, Dragnea, actualmente la închisoare pentru matrapazlâcuri...
    • +15 (25 voturi)    
      Traducerea pare gresita (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 14:21)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Articolul original din Washington Post zice

      "They drove him to the federal courthouse and placed him in a holding cell, he said. [...] Almost as suddenly as they had grabbed him off the street, the men let him go. [...] As far as he knows, he has not been charged with any crimes."
  • +10 (96 voturi)    
    Omuletii verzi (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:14)

    bestol [utilizator]

    Trump a invatat de la maestrul sau spiritual Putin. A trimis Securitatea in Portland sa rapeasca oameni in dube fara insemne...zici ca e pe vremea lui Stalin. Arestari la intamplare, abuzive, dube fara insemne, incalcarea autonomiei statale, abuz de forta, abuz de putere, autoritarism.

    Ultimele luni la putere ale slugii putiniste vor fi un calvar pentru americani, inca un mandat si asa ceva va fi noua normalitate, cine se opune marelui lider va fi arestat si trimis la Guantanamo.
    • -8 (48 voturi)    
      fii sigur ca nu umbla dupa belemisti (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:53)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      umbla dupa ..omultetii verzi ai noii ordini, dupa antifosi care sunt declarati teroristi si dupa teroristi adevarati.
      primarlele de porcland era multumita cand aia declarau zone ...hahaha, libere si se impuscatu ca chiorii.
      dece nu face ordine politia orasului ?
      agentii federali sunt parte a ministerului justitiei, deci aplica legea. iar cei luati cu fulgi, ajung in fata unui judecator. deci, li se va face dreptate.
    • +11 (53 voturi)    
      Inca nu imi vine sa cred... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:01)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      ...ca americanii au un presedinte votat de rusii electronici si se multumesc cu asta. Ii credeam ceva mai isteti dar au dat dovada de stupizenie psd-ista, alegand asa un fanfaron ca presedinte.
    • -8 (36 voturi)    
      Verdele poate provoca orbire (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:05)

      Gabi10 [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      Nu va câștiga Trump. După el va veni ”lumea cea nouă și progresivă” cu multă pace, fericire și toleranță, fără discriminare, fără nedreptate,.........
      Până ne vom trezi din vis..! Atunci însă va fi vai și amar!
      • -7 (15 voturi)    
        lasa prostanacii sa viseze in bula lor! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:30)

        c8 [utilizator] i-a raspuns lui Gabi10

        :)
    • -9 (31 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:30)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      ai fost la fatza locului, sau doar iti dai cu presupusu'?
      • -10 (46 voturi)    
        Eu am fost la fața locului (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 14:11)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Soția mea e din Portland. Părinții ei sunt profesori pensionari și„progresisști” de când se știu: Woodstock 69, comune, etc. Totuși după circurile cu drogații și homleșii ce au ajuns să controleze orașul și mai nou după chestia cu Antia ce-și face de cap pe acolo au ajuns la capătul răbdării. Socrul meu mi-a spus cu lacrimi în ochi că după 50 de ani va vota pentru prima oară în viață republicani, ba chiar și pe Trump...
        • +5 (9 voturi)    
          Mi-ai stors o lacrima! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:10)

          OviCti [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Deoarece cam bate vantul.
        • +6 (8 voturi)    
          Pregateste-i batista lu domnu socru (Duminică, 19 iulie 2020, 10:19)

          oreo [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Vezi sa nu faca infarct cand iese Biden :)
        • +3 (5 voturi)    
          Pe socrul tau il inteleg... (Duminică, 19 iulie 2020, 11:59)

          Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          ...ca na, e pe final de pelicula. Dar tu? Sa aperi un presedinte care nu a fost destul de serios sa se bazeze pe voturile poporului sau si a apelat la dusmanul nr. 1 al USA...??? Ori esti rusofil, ori esti rusofon...
    • -9 (61 voturi)    
      Imaginatie bogata (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:16)

      cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      Departamentul de securitate nationala are puterea legala de a interveni pentru a proteja monumentele nationale, iar Trump are tot dreptul de a cere aceste interventii. Greseala lui a fost ca nu a trimis armata de la inceput. Cei care l-au votat se asteptau ca, atunci cand vor incepe aceste miscari de strada neo-marxiste, el sa ii protejeze.
      • +14 (32 voturi)    
        Adica statuile l-au votat pe Trump? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 14:13)

        Dan B [anonim] i-a raspuns lui cripop88

        Ca eu n-am auzit de vreun om in carne si oase de-al lui Trump care sa aiba nevoie de protectia armatei din cauza protestelor.
        • -5 (29 voturi)    
          Pentru ca nu esti interesat sa afli adevarul (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:09)

          cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui Dan B

          De oamenii care isi pun in geamuri pancarte cu BLM in speranta ca nu se vor trezi cu pietre in geamuri si de cei nevoiti sa iasa din case si sediile de afaceri cu pusca ca sa alunge huliganii nu ai auzit? Cauta pe youtube.
        • -5 (9 voturi)    
          Sunt o grămadă (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:34)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Dan B

          Oamenii care și-au văzut casele atacate, afacerile prădate și jefuite, locurile de muncă incendiate, mașinile arse în stradă sau vanașizate. Toți ăștia, indiferent ce au votata până acum, vor merge pe mâna lui Trump. Autnci când totul părea pierdut, BLM & Antifa tocmai i-au asigurat mandatul #2.
          • +4 (8 voturi)    
            Pe mana lui Trump (Duminică, 19 iulie 2020, 10:18)

            oreo [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Pe manutele alea mici vrei sa zici. Veti pierde trumptarzilor. Mosul vostru senil e pe faras
      • +10 (38 voturi)    
        sa trimita armata (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:43)

        qbic [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

        precum China comunista in Tiananmen
        • -5 (27 voturi)    
          Care sunt bazele acestei paralele? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:31)

          cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui qbic

          Faptul ca ambele tari dispun de o armata?
    • +14 (52 voturi)    
      pana la urma liderii conteaza (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:28)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      pui un idiot / bolnav mintal in fruntea tarii si totul se transforma in Gulag.
      • -5 (19 voturi)    
        de aia nu o sa castige Biden (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:07)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        de aia nu o sa castige Biden
      • -8 (14 voturi)    
        pana la urma realitatea conteaza (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:05)

        b.oameni [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        pui i****** / bolnavi mintali sa comenteze si ei cred ca lumea sa uita la gura lor
  • -9 (47 voturi)    
    Nu-i niciun scandal. Federalii pot actiona pe tot (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:24)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    teritoriul SUA, d-aia le zice agenti federali.
    Momentan ei protejeaza doar cladirile federale care au fost atacate/deteriorate de gloata violenta. La nevoie pot face arestari oriunde pe teritoriul american daca e vorba despre comiterea unor delicte federale.
    Primarul si guvernatorul sunt democrati stangisti care au prins ocazia sa macaie putin. Fac circ, ca sa-i bage presa in seama. Sa nu uitam ca vin niste alegeri.
  • +11 (49 voturi)    
    Incepe instaurarea fascismului (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:24)

    albik [utilizator]

    "În mod normal, când vezi oameni în mașini nesemnalizate care iau cu forța pe cineva de pe stradă, acest lucru îți aduce aminte de o răpire"
    • -6 (16 voturi)    
      pastila! ti-ai luat pastila? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:34)

      c8 [utilizator] i-a raspuns lui albik

      :)
  • -9 (49 voturi)    
    de ce nu lasa sa arda orasele? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:25)

    Crup [utilizator]

    Orasele care sunt super corect politic ar trebui lasate sa fie arse pana la ultima caramida de catre manifestantii corecti politic.
    Daca asta isi doreste populatia...
    Si dupa ce Black Lives Matters arde complet orasul, isi fac toti colibe precum in Africa originala a acestori intotdeauna nevinovati si intotdeauna persecutati minoritari si toata lumea e fericita. Colibele o sa invoce "bogata mostenire culturala" si de asemenea o sa fie eco. Super eco!
    • +8 (38 voturi)    
      nu arde nici un oras (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:42)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      decat daca te uiti la Fox(fake) News
      • -7 (35 voturi)    
        Minti, tovarase. (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 17:37)

        blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        In Atlanta, primarita negresa a oprit nebunia dup ce protestatarii pasnici au omorat o fetita de 6 ani. In Seattle au desfiintat zona autonoma CHOP dupa cr, oficial, au murit un baiat de 19 ani si unul de 16 ani. De fapt, au facut-o pt ca protestatarii au ajuns pana la casa primaritei care ne explicase anterior cum vor avea in Seattle o vara a iubirii. Se pare ca nu si-a dorit manifestarea iubirii in fata casei ei. Tatal baiatului de 16 ani mort in CHOP a zis ca trebuiau bagati federalii de mult acolo. In Portland fix asta voiau sa-si faca acum, un nou CHOP. Si au mai fost tot felul de crime si jafuri in numele protestelor anti-rasiste.
        Sa zici ca nimeni nu are nevoie de protectie, cand acum atat persoane private cat si business-uri dau in judecata primariile respective pentru ca nu le-au oferit protectie, inseamna minciuna sfruntata sau dezinformare crasa.
        • +3 (7 voturi)    
          Agenti CIA infiltrati ca sa compromita (Duminică, 19 iulie 2020, 10:16)

          oreo [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

          Black ops cum le numesc ei.
      • -4 (10 voturi)    
        Minți. Ia de aici noște linlkuri (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:44)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        https://www.youtube.com/watch?v=3oWTki2NNtI

        https://www.youtube.com/watch?v=htcU0V-g9L4

        https://www.youtube.com/watch?v=TNyi53aOK6g

        https://www.youtube.com/watch?v=DpqCf4Jpw8E

        https://www.youtube.com/watch?v=j4Ck-Voys8Q
      • -2 (4 voturi)    
        serios? (Duminică, 19 iulie 2020, 13:13)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        Baga pe goagle: "minneapolis burning" si da pe images.
  • +11 (55 voturi)    
    nu-mi vine sa cred ochilor (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:39)

    helvig [utilizator]

    SUA a ajuns tara bananiera, in loc sa se lupte cu epidemia care a facut mai multi morti decat primul razboi mondial, oranjutanul se lupta cu proprii cetateni. Politica sa se rezuma la catuse. Bine ca scapa America de acest nebun in noiembrie.
    • -7 (9 voturi)    
      Noiembrie ce an?! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:46)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui helvig

      UE tocmai a trecut de 190000 de miorți de molimă chinezească (cu 25% mai mult ca SUA) și văd că totul e OK.
      • +5 (7 voturi)    
        Minte de gaina (Duminică, 19 iulie 2020, 10:17)

        oreo [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Compari o tara cu o uniune de tari.
  • -11 (39 voturi)    
    ce va mai place anarhia... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 11:52)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... daca baga trumpu trupele, va arata cum sta treaba cu democratia.
  • -7 (41 voturi)    
    us marshls (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:02)

    nash pandelica [utilizator]

    sau serivii federali nu actioneaza decat in baza unor ordine judecatoresti, de obicei urmaresc fugarii de justitie si pe cei ce se sustrag pedepselor federale.
    iar border patrols, tin de interne, si urmares ilegalii patrunsi in tzara. si la noi se face asta.
    probabil ca sunt infiltrati din afara tzarii, intrati ilegal, iar politia de frontiera are tot dreptul sa'i prinda si sa aplice legea.
    cat de gaze, ma indoiesc ca servii si politistii de frontiera se ocupa cu asa ceva, aia este lucrarea departamentului de politie din porcland.
    iar cand ziceti portland, spuneti si statul, sunt doua orase mari, cu numele portland, unul pe coasta atlanticului, in maine, iar celalat, orasul cu ploi si pocaiti, portland, oregon, pe malul pacificului.
    maine este stat de frontiera cu canada.
  • -9 (53 voturi)    
    Citind printre randuri (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:13)

    JustinHS [utilizator]

    din Sistemul Minciunii Stangiste din Dictatura mediatica, pseudo-culturala si pseudo-academica a stangii internationale, am ajuns la concuzia simpla ca trupele federale incearca sa protejeze proprietatile si populatia normala de haitele de zombi profesionisti folositi de politicienii si "jurnalistii" stangisti pentru campania lor electorala.
    • +9 (39 voturi)    
      trebuie sa te cauti la cap (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:41)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      ce zici tu tine de psihiatrie.
      • -4 (38 voturi)    
        Ai si argumente? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:54)

        cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        Tot ce fac sustinatori acestor "proteste" este sa jigneasca pentru a incheia orice fel de dezbarere. Tot cei care cauta dialog si solutii reale pentru aceste probleme (imaginare in mare pare) sunt fascisti?
        • -7 (27 voturi)    
          stânga e de... pardon, porc (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:39)

          Dan Mihalache1 [anonim] i-a raspuns lui cripop88

          Observ că toți comentatorii care își permit - fără să ceară voie - să critice delirul de stânga din America, se „bucură” de multe minusuri, oferite cu dărnicie din partea „stângă” autohtonă, de-acilișa, din spațiul carpato-danubiano-pontic. Întreb cu candoare: atât de mulți dintre concetățenii mei au probleme cu capul... sau arginții cu steluțe roșii în cinci colțuri și vulturi bicefali le îndestulează binișor tubul digestiv, de la gură până la celălalt capăt? Probabil că țicneala asta cu marxismul cultural și celelalte rahaturi (știți, definiția corectitudinii politice) vor trece, așa cum a trecut și prohibiția de care au profitat prietenii lui Mister Cairo, inițiată tot de niște idioți, dar care nu se închinau la seceră și ciocan și erau vopsiți altfel. E curios totuși că junii americani sunt pe cale să idolatrizeze infractori și adolescente turbulente care nici măcar nu-și fac, dracului, temele pentru acasă - poate vor să-i egaleze în analfabetism funcțional pe mulți dintre cei din același leat din România. P.S. Toți acei... oropsiți cu minusuri aveți câte un plus de la mine!
          • -5 (21 voturi)    
            tineretul a fost mereu revolutionar (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:46)

            c8 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihalache1

            nu e nimic nou, Che a fost si este eroul multor studenti

            toti prostanacii viseaza la tinerete ca schimba lumea cu "flower power" si alte bazaconii
            • -5 (15 voturi)    
              E o generalizare prăpăstioasă (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:55)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui c8

              Cei puțini, zgmotoși și violenți sunt automat considerași majoritate. E fals. Sunt doar o minoritate foarte agreisvă. Sunt probabil la fel de mulți moșnegi invechiți în rele care mai trăiesc și azi cu nostalgia comunelor și hippies.
  • -8 (62 voturi)    
    ”Pașnicii” protestatari (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:43)

    Gabi10 [utilizator]

    Protestatari ”pașnici” din Portland susținuți activ de Antifa (formațiune de extremă stânga, propusă să fie socotită teroristă) au înconjurat clădirea în care se aflau -baricadați din exterior tot de neomarxiști- judecători și ore întregi au încercat să dea foc clădirii.
    Sunt de acord cu unul dintre comentatori că Trump de mult trebuia să facă ordine - prin orice mijloace legale permise, chiar cu garda națională.
    • +7 (45 voturi)    
      unde sunt Antifa ? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:41)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui Gabi10

      de ce nu sunt arestati ? Simplu, nu poti sa arestezi naluciri,inchipuiri, stafii. In mintea trumptarzilor rupti de realitate protestele anti-rasism sunt o revolutie neomarxista sustinuta de teroristi. Boala mintala.
      • -5 (37 voturi)    
        Cauta pe wikipedia (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:56)

        cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        Si vezi cat sunt reali. Ti se prezinta acolo si un istoric al actiunilor lor violente.
  • +6 (34 voturi)    
    Putin e fericit (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 17:26)

    pontex [utilizator]

    Slugoiul lui distruge democratia americana din interior. In 4 ani oranjutanul a compromis America aproape iremediabil
    • -6 (20 voturi)    
      trebuie sa fii dus cu capul (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:58)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui pontex

      si Rusia si China sunt afectate grav de politica mai putin diplomatica a lui Trump
  • +6 (32 voturi)    
    Se crede si el un mic dictator (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:23)

    dorin35 [utilizator]

    ce-ar vrea sa trimita el tancurile sa calce pe manifestanti...
  • -12 (20 voturi)    
    postacii monofreni / putinisti (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:07)

    b.oameni [utilizator]

    sunt foarte activi
  • +1 (9 voturi)    
    Dementa acestui mos senil e in ultimul stadiu (Duminică, 19 iulie 2020, 10:21)

    oreo [utilizator]

    Perde puterea si recurge la metodele staliniste de mentinere a puterii. Va face cunostinta cu furia votantilor in cateva luni. Puscaria il asteapta.
  • 0 (6 voturi)    
    fascinant (Duminică, 19 iulie 2020, 13:14)

    gelu antigelu [utilizator]

    E cumva fascinant sa vezi cat de rupta de realitate este majoritatea celor ce comenteaza. Trump este un tampit la nivel personal. Corect. Dar face ce trebuie. Si exact de aia va castiga. Aici nu e vorba de Biden. Putea fi oricine.
    In momentul cand ca partid esti atat de disperat sa scapi de competitor (Trump) incat incurajezi anarhia, se alege praful. Dar nu de adversar ci de tine. Anarhia place doar unor cretini, care nu au nimic de pierdut si deci nimic de aparat. Ii deranjeaza insa profund pe ceilalti. Aia care muncesc si produc. In primul rand pentru ei si, culmea din munca lor apare si surplusul care finanteaza tot felul de natarai cu mana intinsa (ajutoare sociale, o retea extinsa de posturi in administratia publica, burse pentru studii inutile gen gender/social studies, ONG-uri care lupta pentru o viata mai buna si mai verde!)
    Trump este suficient de inteligent ca sa inteleaga ca aanarhia lucreaza in favoarea lui. Cat de tampit sa fii sa iti imaginezi ca de fapt are loc o revolutie pentru rasturnarea lui Trump cand in realitate scandalul este produs de tot felul de infantili, care colaboreaza minunat cu hotii ce profita de orice oportunitate.
    Orice om sanantos la cap si pe picioarele lui, eventual trecut de 25 de ani realizeaza ca idei precum desfiintarea politiei, zone libere, daramarea statuilor, politia gandirii nu sunt in favoarea lui si a unei societati normale. Si va reactiona la vot. Culmea e ca multi din maimutoii care fura si incendiaza nu voteaza. E prea greu pentru ei. Ei doar exploateaza oportunitatile, atunci cand apar, daca apar.
    • -2 (6 voturi)    
      mda (Duminică, 19 iulie 2020, 14:43)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Turma asa "gandeste" pe aici. Daca trump, idiot, cum ai si spus, un pesedist etc spun ca 1+1=2, clar e de porc si matematica nu mai conteaza. "Argumentele" sunt clasice: putinist, copeici etc. Sunt incapabili sa gandeasca logic in rem si o ard emotional cu in personam.