Washingtonul acuză Beijingul că derulează un "blitzkrieg economic" pentru a "depăși" Statele Unite

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 21:05 Actualitate | Internaţional


William Barr
Foto: REX / Shutterstock Editorial / Profimedia
Administrația Donald Trump a acuzat joi China că derulează un "blitzkrieg economic" pentru a deveni prima superputere mondială, scrie AFP.

Acest nou atac a venit de la ministrul american al Justiției Bill Barr și se adaugă acuzațiilor aproape zilnice ale președintelui Statelor Unite sau ale secretarul de Stat Mike Pompeo împotriva Beijingului.

"Republica populară a Chinei este de acum angajată într-un blitzkrieg economic, o campanie agresivă și orchestrată" pentru a "se instala în vârful economiei mondiale și pentru a depăși Statele Unite în calitate de primă superputere mondială", a afirmat el, într-un discurs susținut în statul Michigan.

Potrivit acestuia, "este limpede" că Beijingul "nu încearcă doar să se înscrie în rândurile celorlalte economii industriale avansate, ci să le înlocuiască în bloc".

Bill Barr acuză China că, pentru a-și atinge aceste scopuri, a recurs la metode neloiale sau chiar ilegale.

Acesta a lansat un nou avertisment legat de "gravele riscuri" pe care și le asumă alte țări care "autorizează dictatura cea mai puternică din lume să construiască viitoarea generație de rețele de telecomunicații", respectiv 5G.

Oficialul a criticat și precedentele administrații americane, precum și numeroase mari companii americane pentru pasivitatea sau chiar complicitatea în fața ambițiilor chineze.

"Pentru a garanta o lume a libertăților și a prosperității pentru copiii și nepoții noștri, lumea liberă are nevoie de propria sa abordare globală, concomitent cu prezervarea separațiilor esențiale, să lucreze împreună pentru a rezista la dominație și pentru a câștiga competiția pentru primul loc în economia mondială", crede ministrul american.

"America a făcut deja asta", a subliniat el, într-o aparentă aluzie la Războiul Rece împotriva Uniunii Sovietice. "Cred că noi, poporul american, guvernul american și companiile americane, toți împreună, putem să o facem din nou. Este vorba de libertatea noastră".

Relațiile dintre cele două mari puteri sunt extrem de tensionate pe nenumărate dosare: coronavirus, comerț, legea securității naționale în Hong Kong, 5G, marea Chinei de sud sau musulmanii uiguri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8064 vizualizari

  • +5 (55 voturi)    
    vai si chinezii astia (Joi, 16 iulie 2020, 21:22)

    Je__ [utilizator]

    auzi, sa nu ceara voie politicos sa mearga mai in fata
    • +8 (38 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 16 iulie 2020, 23:59)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Je__

      Chinezii ar trebui lasati sa treaca in fata pentru acelasi motiv pentru care Victor Ponta ar trebui sa fie presedinte, atat chinezii cat si Ponta sunt recunoscuti pentru furtul de proprietate intelectuala. Nici o alta tara de pe glob nu si-a castigat reputatia de copycat cum a reusit China.
      PS: nu este o coincidenta ca Ponta face lobby pentru tovarasii orientali (nu este vorba doar de "memorandumul de intelegere" semnat in 2013)
      • +1 (7 voturi)    
        hai sa ti spun o smecherie (Vineri, 17 iulie 2020, 14:07)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Gica Georgescu

        bogatii lumii si-au dus productia in china ptr ca este mai "eftin" . numai lohnul pe confectii este un exemplu dar sunt alte mii. deci lacomia bogatilor a dus productia in china . acuma vezi de mai fa ceva.
        cat timp au facut profit le-a convenit mana de lucru ieftina si munca asidua imposibil de imitat a chinezilor ( sti ca astia nu ies la pensie decat cu picioarele inainte) , acu nu le mai place ca astia au turat motoarele , ce vrei : economia de piata , piata libera ,cerere si oferta , democratie, libertate , multiculturalism , etc si amd.- conceptele dezvoltate de tarile bogate sunt numai ptr ele sau ptr toata lumea.
        germania cand a luat o inainte a cerut voie chinei ???? sau a intrebat romania sau alta tara din ue? - nu . asta e adevarul .
        • -2 (2 voturi)    
          ai mentionat "democratie" (Vineri, 17 iulie 2020, 17:44)

          Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Cib Ara

          Ce legatura are China cu democratia?
          Piata libera? In China capitalismul e o facatura, de fapt nicaieri in lume nu exista piata cu adevarat libera sau democratie pura insa in China nivelul de control guvernamental asupra companiilor, economiei, monedei si asupra indivizilor este mult mai mare decat in alte tari.
          Nivelul de transparenta al Chinei este atat de redus incat daca lumea vestica nu ar fi atat de corupta ar fi evitat sa faca orice fel de afaceri cu ei.
  • -1 (43 voturi)    
    "blitzkrieg economic vs blitzkrieg sanctiuni" (Joi, 16 iulie 2020, 21:45)

    mike123 [utilizator]

    SUA : "blitzkrieg sanctiuni"! For sure! Nu exista dubii!
    China: "blitzkrieg economic"? For sure! Ca poate si este mai competitiva!
    SUA este intr-o situatie disperata, ECONOMIC si POLITIC.... si o stie!
    Singurul ei argument este o armata si o flota puternica dar...care a aratat slabiciuni in Iraq, Siria, Afganistan, Iran si cu in Trump care si-a cam batut joc de aliatii de "serviciu".
    Sper sa nu se ajunga la in HOT war... ca sintem toti radioactivi si ne pierdem drepturile la ...Facebook!
    • 0 (2 voturi)    
      Este mai competitiva ??? (Vineri, 17 iulie 2020, 16:43)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Inafara de 5G, numeste un domeniu ....
  • -1 (45 voturi)    
    Iarasi (Joi, 16 iulie 2020, 21:51)

    Joseph18 [utilizator]

    Acuzatii, acuzatii si din nou acuzatii...!

    Domnilor, concurenta este Lupta, nu stiati asta?

    Daca vreti sa aratati care-i mai tare, incepeti Lupta!

    Cine va ramane in picioare. acela va fi castigatorul.

    Ajunge cu 'vorbareala', treceti la fapte si vom vedea...

    Atat am avut de spus!
    • -6 (14 voturi)    
      Concurenta cu plastic de dollar store si gumari (Vineri, 17 iulie 2020, 3:23)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      Ma faci sa rad!!!
      • +2 (10 voturi)    
        Minunat (Vineri, 17 iulie 2020, 8:55)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Va felicit ca aveti puterea de A RADE intr-o lume care este pe duca....

        Chestia este ca avand cu TOTII masca pe fata nu mai este atat de important daca cineva Rade, Plange, Injura, sau este foarte Necajit.

        Eu nu am mai vazut un 'zambet' pe fata unei femei de cateva luni, iar asta este cel mai trist...

        Insa, din punct de vedere al realizarilor obtinute de China Comunista cu Corona-19, eu cred ca Xi Jinping are motive serioase de a RADE...

        Cat despre Erdogan, el RADE satisfacut de succesul obtinut cu Catedrala Sfanta Sofia, si de pozitia 'cu botul pe labe' a U.E.

        Putin, are si el motive sa RADA de Haosul din USA, cat si de faptul ca in Rusia functia de Presedinte a fost lamurita pana prin 2036...

        Radeti Domnilor, sunt multe motive de ras si -oricum - se stie ca RASUL este sanatos !
  • -1 (53 voturi)    
    Dar să inoveze amerlocii dacă-s mai buni. (Joi, 16 iulie 2020, 21:57)

    prec [utilizator]

    Sau nu mai este bună concurența când ei nu mai fac față?
    Să lase prostiile cu „viețile negrilor contează” și să inoveze, să inventeze, să muncească. Richipeii nu-i așteaptă.
    • +5 (37 voturi)    
      Aproape tot ce inseamna IT a fost inventat in SUA (Joi, 16 iulie 2020, 23:44)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui prec

      Pana si telefoanele chinezesti au folosit la inceput chip-uri americane, apoi s-a trecut la clone in-house.
      Cele mai avansate chip-uri chinezesti sunt fabricate in Taiwan cu tehnologie americana.
      Daca ai avea cunostinte, nu foarte avansate, in domeniu, ai sti ca tot ce a pus China pe piata sunt replici la produse americane.
      Cum ar putea sa conduca China tehnologic daca ei le sufla in ceafa americanilor si trag cu ochiul in toate centrele de cercetare de pe teritoriul SUA, unde "studentii" chinezi inca nu au primit interdictie?
      • +6 (30 voturi)    
        ciudat (Vineri, 17 iulie 2020, 2:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Gica Georgescu

        Si 5g ul de unde l-au copiat? Ca americanii nu servesc... Lasa ca ei nu servesc telefonie in general si sunt jalnici la capitolul asta (NB: telefonie inseamna retele si tehnologia aferenta, nu aifon frumi).

        Chinezii au copiat mult timp, insa si-au dezvoltat capacitatea de inovare.

        Ceea ce-ti "scapa", este ca nu americanii inventeaza tot, cum ar fi si rachetele, insa sunt foarte buni la atras creiere.
        Acum x ani, un chinez bun o taia in state si era folosit si platit cum trebuie. Acum, unii se duc la huawei, care a inceput sa foloseasca metoda americana. E un exemplu oarecare.
        • +4 (8 voturi)    
          @nevermind (Vineri, 17 iulie 2020, 12:42)

          Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

          Am explicat intr-un comentariu mai jos
          5G-ul nu e inventat de chinezi. Tehnologia se bazeaza pe specificatiile standardului iar standardul este creat de o echipa internationala.
          Bag de seama ca nu stii cate patente detine Motorola in domeniul telefoniei, probabil cele mai importante progrese in domeniul statiilor radio au fost facute de Motorola.TETRA a fost dezvoltat de Motorola si a avut un succes urias pentru ca a ridicat foarte mult standardul de calitate pentru acest tip de comunicatii.
          Chinezii si-au dezvoltat capacitatea de productie in sensul ca si-au format o clasa numeroasa de programatori care sa le dezvolte aplicatiile software. Dar eu asta am incercat sa subliniez, ca este o diferenta intre a inova si a implementa standardul printr-un soft.
          Inovatia este la cei care fac standardul iar cei care fac implementarea se ocupa de volumul de munca, de unde reiese avantajul Chinei, pentru ca are cei mai multi programatori. Dar ca sa le atribui inovatia lor este inca devreme pentru ca nu au contribuit foarte mult pe aceasta parte.
            #showComment
    • -11 (25 voturi)    
      even better (Vineri, 17 iulie 2020, 0:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Sa puna pe belemisti sa duca america mai sus. Doar sunt niste valori
  • +11 (29 voturi)    
    E normal când producția e la ei (Joi, 16 iulie 2020, 22:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Dacă mâine guvernul chinez naționalizează toată peoductia dintr-odată toate țările civilizate vor avea o uriașă problemă.
    • +3 (13 voturi)    
      Corect! (Vineri, 17 iulie 2020, 9:32)

      Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      E absolut normal să treacă în față cei care produc. Nu se poate trăi din inginerii financiare și patente. Mai mult: în următorii 50-100 de ani vor crește cei care produc mâncare, cu agricultură avansată sau cu alte tehnologii de sinteză, care vrând-nevrând vor fi acceptate.
  • +3 (29 voturi)    
    Inovația americană, (Joi, 16 iulie 2020, 22:43)

    Con_stan_tin [utilizator]

    și nu numai, e cumpărată de chinezi cu bani americani. Tehnologia 5G a fost dezvoltată de Huawei în America. Chinezii au deja puterea financiară pentru a dicta direcția de dezvoltare a întregii lumi.
    • +9 (19 voturi)    
      5G (Vineri, 17 iulie 2020, 2:17)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      standardul 5G este dezvoltat de o echipa internationala de experti din mai multe organizatii de standardizare din UE,China, SUA, Japonia,India, Coreea de Sud
      Principiile 5G nu sunt nici chineze nici americane, au fost create de o echipa mixta.
      Pentru a trece de la standard la tehnologia concreta este necesar un volum de munca urias insa este mai putin loc pentru inovatie, de inovatie ocupandu-se expertii mai sus mentionati.
      Nu mai asociati inovatia 5G cu China sau SUA.
      Una dintre primele carti pe tema 5G ISBN 9780128143230 lansata in 2017 are 3 autori suedezi, membri ai departamentului de cercetare al Ericsson.
  • +10 (24 voturi)    
    propaganda nu moare... (Vineri, 17 iulie 2020, 0:52)

    minus [utilizator]

    doar are diverse fete. Mai fraier cine-i asculta, si pe unii si pe altii. Chestia cu imoral si ilegal este de discutat, fiind spusa prin bunavointa partii care actioneaza in mod similar.
  • +1 (23 voturi)    
    In afara (Vineri, 17 iulie 2020, 8:04)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    de acuzat si declansat razboaie in tari sarace pentru a le fura petrolul, yankeii mai stiu si altceva?
    • -4 (16 voturi)    
      bre (Vineri, 17 iulie 2020, 9:26)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

      Tu nu esti ziarist, esti postac. Numai kuzmin crede ca daca plateste vreo 20 de mazeti sa inunde comentariile cu prostii cineva o sa se ia dupa ce behaie ei.
      Vi s-a demonstrat la referendumul urii, la "ieuroparlamentare", la prezidentiale si urmeaza sa luati sutul in bot definitv la urmatoarele alegeri.
      Auzi la el "aducatorul adevarului", coleg de schimb la postacit cu UnOmOarecare si subalternul lui lets_twist_again aka kingdavidhotel (transilvania si banat pentru adevar?)
      • +6 (14 voturi)    
        ok, dar ce e gresit in ce a scris ? (Vineri, 17 iulie 2020, 10:53)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

        Sau tu inca mai crezi ca Bush si Cheney au invadat Irakul ca sa apere poporu' de Saddam ?
  • +3 (15 voturi)    
    De cand cu Trump, (Vineri, 17 iulie 2020, 10:55)

    John M. [utilizator]

    America se plange tot timpul ca o baba ipohondra, cu toate bolile inventate. In 4 ani, n-a construit nimic, numai a distrus sau enervat pe toata lumea.
    • 0 (4 voturi)    
      Aici ai pleznit-o! (Vineri, 17 iulie 2020, 12:39)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Ai prins esentialul discutiei in prima propozitie.
      Si de fapt, esentialul actual al problemei SUA-China.
    • -3 (7 voturi)    
      Unde e Obama sa lanseze o primavara araba (Vineri, 17 iulie 2020, 16:44)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      aia da evolutie!!1