Sports Illustrated, copertă cu un model transgender

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iulie 2020, 11:27 Actualitate | Internaţional


Valentina Sampaio
Foto: Instagram
Revista americană Sports Illustrated va publica în paginile celebrului său număr anual dedicat costumelor de baie pe primul model transgender din istoria sa, braziliana Valentina Sampaio, potrivit AFP.

„Înseamnă mult”, a spus modelul de 23 de ani, care a crescut într-o familie de pescari din nordul Braziliei. „Nu doar pentru mine, ci pentru întreaga comunitate LGBTQ +”.

Această ediție a „Costumelor de baie” este foarte populară în Statele Unite și nu numai, chiar dacă influența sa s-a diminuat în ultimii ani odată cu reculul presei tipărite.

La împlinirea a cincizeci de ani, în 2014, Sports Illustrated a vândut 785.000 de exemplare.

Sampaio a ținut deja prima pagină a ediției franceze a revistei Vogue în martie 2017.

În august 2019, a fost angajată și de Victoria's Secret pentru o campanie publicitară, devenind primul model transgender care a reprezentat celebrul brand de lenjerie.

Ea a spus pentru ABC că anterior a fost concediată de mai multe ori pentru că era o persoană transgender.

Concentrată îndelung asupra modelelor tinere caucaziene, Sports Illustrated s-a deschis de-a lungul anilor către alte profiluri.

În 1997, a pus pentru prima dată o femeie de culoare, pe americanca Tyra Banks.

De asemenea, a avut poze sportive celebre, inclusiv jucătoarea de tenis Serena Williams sau campioana mixtă de arte marțiale Ronda Rousey.

În 2016, a publicat pentru prima dată o femeie cu forme, modelul american Ashley Graham, care poartă mărimea 48.

Ediția cu Valentina Sampaio va fi prezentă la chioșcurile de ziare din 21 iulie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9880 vizualizari

  • +8 (42 voturi)    
    :)))) (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 12:13)

    cristi_an [utilizator]

    sa vezi acum cum se infiereaza trollii :))))
    • +8 (24 voturi)    
      E bine (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 14:18)

      helvig [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu mai traim in Evul Mediu cand astfel de subiecte erau tabu.
      • -7 (19 voturi)    
        Da (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 21:33)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui helvig

        Nu mai sunt tabu, acum sunt servite cu forta, sa stim si noi astia care venim din evul mediu care sunt beneficiile lumii moderne, tolerante si deschise (undeva in spate jos)
    • +3 (5 voturi)    
      Deja au aparut :) (Duminică, 12 iulie 2020, 9:02)

      debrid [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Cu spumele de rigoare...
  • -3 (23 voturi)    
    Neinteresant (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 14:05)

    Mihail. [utilizator]

    Mai bine ati relata despre blocurile care se construiesc in parcuri. Inainte sa fie terminate...
  • -4 (26 voturi)    
    de ce incep sa vad (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 15:29)

    iodixit [utilizator]

    cam multe articole de acest gen?
    n-am nimic cu oamenii. au fost, sint si for fi acest gen. fiecare isi traieste viata asa cum crede FARA SA DERANJEZE!
    • +2 (4 voturi)    
      Unde deranjeaza? (Duminică, 12 iulie 2020, 10:30)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Face un job pentru care e platita, si inca primeste sume substantiale pentru asta.
      • -4 (4 voturi)    
        mai citeste o data postarea mea (Duminică, 12 iulie 2020, 16:21)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        fiecare isi traieste viata asa cum crede, FARA SA DERANJEZE!

        daca nu pricepi, pot sa-ti desenez,
        • 0 (2 voturi)    
          Prin ce derajeaza? Si pe cine? (Duminică, 12 iulie 2020, 20:31)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          Cel putin angajatorii ei nu sunt deranjati sa o plateasca, mai ales daca pozele ei au cerere in piata de profil - caci nici cumparatorii acestor poze nu sunt deranjati. Uite, de exemplu reviste ca Vogue si Sports Illustrated o aleg pentru coperta.

          Ah, ca se mai trezeste vreunu´ cu mentalitate de secol XV ca "ce cauta un trans in lumea modei", asta e altceva. Dar nu se deranjeaza ditai Sports Illustrated sa-si schimbe coperta doar pentru ca asa zic cativa nenici din astia. Si care, de altfel, nici nu le cumpara revista, indiferent cine ar fi pe coperta.
          • 0 (2 voturi)    
            nu-ti mai desenez, (Luni, 13 iulie 2020, 5:41)

            iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            ca vad ca esti nepriceput.
            de puritani lumea este satula
  • -6 (22 voturi)    
    transg (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 16:20)

    Dan Mihalache1 [anonim]

    Eu tot nu am îînțeles: în poză e o femeie sau un bărbat? sau un bărbat care acum e femeie? sau o femeie care s-a născut bărbat și nu s-a înțeles cu el? sau un bărbat efeminat?... Și cu cine face prostioare... cu LHBT... sau cu Corectitudine Politică în persoană?...
    • +6 (26 voturi)    
      În poză (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 17:22)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihalache1

      În poză e o femeie care s-a născut femeie. Și face sex cu cine are ea chef (în afară de dumneata, desigur).
      • -8 (18 voturi)    
        @jcjc (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 18:32)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Pai s-a nascut femeie? Nu s-a nascut transgender? Si acum e transgender sau femeie?

        Complicat, eh?
        • +8 (20 voturi)    
          Nu (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 19:37)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

          A fost mereu femeie. Nu e complicat deloc.
  • -9 (25 voturi)    
    Scarbos... (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 16:36)

    Incomod3 [utilizator]

    asta-i tendinta..
  • -9 (21 voturi)    
    Cum e politically correct? (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 18:33)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Transgender sau transgendera?
  • -9 (21 voturi)    
    coperta model (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 23:28)

    nicnicnic [utilizator]

    Lesbian si homosexual se cam stie ce intelegem noi si ei ce inseamna. Transgenderul asta, din ce am citit, e o fabulatie, un basm care e in mintea cuiva. Adica un borfas, asa cum il vedem noi, nu e borfas in mintea lui, ca asa ii zice mintea lui. Invers, un om cinstit, asa cum il stim noi, cei care-l cunoastem, este borfas dupa ceea ce sustine el, ca el, in mintea lui,stie ca e borfas. Si mai simplu, este transgender este unul(sau una) pe care noi il vedem ca trece pe rosu la semafor, dar el spune ca a trecut pe verde, ca asa ii spune mintea lui ca acea culoare rosie pentru noi, e verde. Cu precizarea ca fabulatia se refera nu la rasa, nu la religie, ci la sex. Stiti, e la moda ca prostul sa se dea inteligent, ca uratul sa se lupte pentru a fi considerat frumos, ca tot ce e altfel decat normal sa aiba dreptul sa-ti urle in ureche, sa-ti irite privirea si tu sa fii obligat sa taci. Asa aparu transgenderul, in romaneste i se zice altfel, dar n-am voie, adevarul e o jignire discriminatorie in ziua de azi.
  • -3 (3 voturi)    
    am citit pe wikipedia (Duminică, 12 iulie 2020, 16:32)

    iodixit [utilizator]

    ca transgendar-ii ar fi de fapt hermafroditi. "... identități bigender..."
    tot acolo scrie ca unii ar considera ca ar fi al treilea sex. eu zic ca daca sint in dubiu si se uita in chiloti, se lamuresc.