VIDEO Sloganul "Black Lives Matter" a fost pictat în fața Trump Tower

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2020, 20:56 Actualitate | Internaţional


Mesajul BLM pictat in fata Trump Tower
Foto: youtube.com
Sloganul "Black Lives Matter" a fost pictat cu litere uriașe în fața Trump Tower de pe 5th Avenue, New York City, potrivit AFP.

O operațiune similară a avut mare succes la începutul lunii iunie la Washington, unde primarul democrat a pictat aceste cuvinte pe o stradă care duce la Casa Albă.

La șase săptămâni după moartea lui George Floyd, ucis de un ofițer de poliție în Minneapolis pe 25 mai, a fost rândul renuitei străzi New York, care a fost vopsită cu sloganul BLM sub privirile mai multor fotografi și televiziuni.

Primarul de stânga Bill de Blasio a ajuns la finalul evenimentului și a tras câteva linii de vopsea, alături de alți oficiali, printre care și reverendul Al Sharpton, figura centrașă a luptei pentru justiția rasială.

La 1 iulie, primarul a explicat că dorește ca președintele republican să audă „trei cuvinte pentru care nu a arătat niciodată respect”.

Donald Trump nu a reacționat imediat. La începutul lunii iulie, el a replicat că poliția ar trebui „poate să nu lase să se aplice acest simbol al urii pe cea mai prestigioasă stradă din New York”.

Câțiva polițiști au fost prezenți joi la evenimentul desfășurat fără incidente.

Fostul magnat imobiliar din New York a locuit într-o locuință din vârful acestui zgârie-nori de lângă Central Park până când a plecat la Casa Albă în ianuarie 2017.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1934 vizualizari

  • -17 (53 voturi)    
    pe cand (Joi, 9 iulie 2020, 21:17)

    martel55 [utilizator]

    si WHITE L<IVES METTER? sau acum avem rasism invers?
    • +13 (33 voturi)    
      In SUA negrii sunt victimele politiei, nu albii (Joi, 9 iulie 2020, 22:53)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      In contextul asta a aparut acest slogan, adica si viata lor conteaza si trebuie aparata. Nu inseamna ca viata altora nu conteaza, ci ca acum asta e o problema stringenta. Cand albii vor fi victimele politiei o sa iesim toti cu pancarte sa sustine White Lives Matter
      • -7 (19 voturi)    
        In SUA si nu numai... (Vineri, 10 iulie 2020, 9:01)

        Costique [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        Tot negrii sunt principala cauza de mortalitate a negrilor care nu-s "de pe strada lor". Știți ce au făcut negrii americani care au plecat in Liberia după abolirea sclavagismului? Au creat un sistem sclavagist in Liberia...Așa cum si nimeni nu a omorât mai mulți musulmani ca musulmanii însăși...
        • +6 (12 voturi)    
          deci negrii au ucis mai multi negri si nu albi (Vineri, 10 iulie 2020, 10:02)

          iolea [utilizator] i-a raspuns lui Costique

          uite asa va dati de gol....in schimb albii au ucis zeci de milioane de negri in timpul colonialismului.
      • -8 (20 voturi)    
        Habar nu ai ce spui... (Vineri, 10 iulie 2020, 9:07)

        Costique [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        Vezi ca a venit invitată la o mare universitate americană o profesoara de origine indiana (dar care venea din CANADA) care scris un articol "White lives do not matter" iar profesorul care s-a opus acestei scrieri a fost concediat. Habar nu ai in ce rahat au băgat albii acești așa zis democrați...Asta in comițiile in care toți știu ca nimeni nu întrece negrii in rasism. Numai sa vezi statistic cate negrese se căsătoresc cu albi si cate albe se căsătoresc cu negri ca sa înțelegi ce spun...dar deh, de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere..."Oaia ce nu își păzește blana, s-o mănânce lupu!"
        • +4 (12 voturi)    
          viitorul e mulatru (Vineri, 10 iulie 2020, 10:06)

          iolea [utilizator] i-a raspuns lui Costique

          albiii vor disparea, e inevitabil, barbatii negri sunt mai virili si femeile negre sunt mai fertile. Declinul demografic al albilor e evident, nasteri putine, sterilitate, impotenta, obezitate

          Rasa neagra aduce un suflu nou vitalist si va schimba structura demografica pana cand albii nu vor mai exista, toti vor fi mulatri. Poti sa plangi cat vrei dar sti ca asta e realitatea.
          • -3 (5 voturi)    
            .... prin comparatie .... (Vineri, 10 iulie 2020, 11:38)

            cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui iolea

            Prin comparatie "galbenii' sunt incomparabil mai multi. Deci mai usor cu "mulatrii".
      • +2 (2 voturi)    
        4real (Vineri, 10 iulie 2020, 17:48)

        karryne [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        Pari sa ai intentii bune, dar te inseli. Albii si negrii sunt victime ale politiei in egala masura. Scoate pancarta, lol.
        Problema e police using excessive force, si e cat se poate de reala, dar ii afecteaza pe albi si pe negri in egala masura, nu DOAR pe negri. De unde ai scos-o pe-asta, daca nu te superi?
  • -13 (45 voturi)    
    a zis Trump ca negrii nu conteaza? (Joi, 9 iulie 2020, 21:35)

    Boham [utilizator]

    NU, nu a zis.

    atunci de unde pana unde aceasta manifestatie?

    e clar ca are scop politic
    • +10 (32 voturi)    
      Trump e vinovat de climatul creat (Joi, 9 iulie 2020, 22:55)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      De la inceput a scindat societatea americana printr-un discurs plin de resentimente. Un presedinte trebuie sa uneasca nu sa dezbine.
  • -9 (33 voturi)    
    Turbeaza... (Joi, 9 iulie 2020, 22:08)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Turbeaza extrema stânga americana ca iese tot Trump.
  • -10 (34 voturi)    
    Aha (Joi, 9 iulie 2020, 22:10)

    wintershadow [utilizator]

    Distrugerea si murdarirea spatiilor publice a devenit legala, daca foloseste scopului suprem: sa castige cine trebuie la toamna.
  • -9 (33 voturi)    
    Hartuiala adolescentina (Joi, 9 iulie 2020, 23:26)

    Victor Micea [utilizator]

    Democratii nu inteleg de ce vor pierde alegerile. Golania asta nu il afecteaza pe Trump, ii arata pe ei ce inconsistenti sunt.
  • +10 (18 voturi)    
    iar face spume pe Twitter (Vineri, 10 iulie 2020, 9:01)

    belfast [utilizator]

    imi place cum il trolleaza BLM
    • 0 (0 voturi)    
      te trolleaza si pe tine (Vineri, 10 iulie 2020, 17:50)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui belfast

      BLM, nu doar pe el. Sau ai incredere deplina in baietii aia puri si imaculati din BLM?
  • -9 (19 voturi)    
    Mare disperare pe nefolositorii lumii... (Vineri, 10 iulie 2020, 9:11)

    Costique [utilizator]

    Ce mai circ ... totul politic si numai pentru ca vin alegerile si nu vor sa mai ia Trump voturi de la negri...Ca sa au calculat, ca fără voturile negrilor, democrații câștigă alegerile prezidențiale. Așa o fi?