SUA: Preşedintele Trump susţine că va proteja modul de viaţă american început odată cu Columb

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2020, 8:16 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: JOHN ANGELILLO / UPI / Profimedia
Preşedintele Donald Trump a afirmat sâmbătă că va lupta pentru a proteja stilul de viaţă american care a început atunci când exploratorul italian Cristofor Columb a descoperit America, transmite duminică dpa.

"Împreună vom lupta pentru visul american şi îl vom apăra pentru a proteja şi a păstra modul de viaţă american care a început în 1492 când Columb a descoperit America", a declarat preşedintele Donald Trump cu ocazia celebrării, la Casa Albă, a Zilei Independenţei SUA.

"Nu vom permite niciodată unei mulţimi supărate să ne dărâme statuile, să ne şteargă istorie, să ne îndoctrineze copiii sau să calce în picioare libertăţile noastre" a declarat liderul de la Casa Albă. Navigatorul Cristofor Columb este deschizătorul de drum al colonizării europene a celor două Americi, potrivit Agerpres.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2516 vizualizari

  • +12 (48 voturi)    
    Simte ca pierde (Duminică, 5 iulie 2020, 8:38)

    gladex [utilizator]

    El crede ca ultima lui sansa de a castiga alegerile este de a calca tare pe pedala razboiului cultural declansat de conservatori cu mult timp in urma. Insa cum ua dovedit si algerile din 2018, acest lucru nu face decat sa anime si mai mult tabara progresista a societatii americane care este majoritara. Isi bate singur cuie in talpi.

    Consilierii sai i-au explicat ca baza sa electorala este restransa, de fapt a pierdut votul popular, singura lui sansa era sa-si modereze discursul in ultimul an electoral ca sa atraga moderati, independenti sau persoane care nu au votat pana acum.

    El crede insa ca aceasta strategie va duce la pierderea nucleului dur, de aceea a ignorat recomandarile, revenind din nou la mesajul sau inflmator, care creeaza sciziuni in societatea americana si care promite razbunare. E o strategie sortita esecului care are doar rostul de a-l face sa se simta bine. Feelings over rationality.

    Cu o economie in deriva, cu somaj la cote istorice, cu o pandemie pe care a scapat-o de sub control, electoratul a inceput sa-l paraseasca. Pierde dintre electorii seniori, pierde dintre cei albi fara studii, pierde masiv in randul femeilor, la minoritati sta foarte prost, practic se indreapta singur spre prapastie.

    In cadrul partidului republican tensiunea este maxima penru ca liderii lor se tem ca Trump ii va trage in groapa odata cu el si vor pierde si Senatul dupa ce au pierdut Camera in 2018. Se discuta de septembrie ca termen limita, dupa care se vor delimita de el daca sondajele nu se schimba, in incercarea de a-si salva majoritatea din Senat.

    Ceea ce previzibil va duce la un razboi pe fata intre Trump si propriul partid. Democratii nu au decat sa stea deoparte si sa culeaga roadele la sfarsit.
    • -8 (14 voturi)    
      pan' la urma (Duminică, 5 iulie 2020, 14:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gladex

      ce'ai vrut sa spui ?
      in doua, trei vorbe.
      cum a piedut camera, care camera ?!
      adica, o'banana a adimistrat tzara cu palavrament ostil ?! acum inteleg dece n'a facut nimic....
      desi, belemeii erau f. multumiti pe vremea lui, nu le ardea de statui, de impuscaturi si jafuri. deci, o duceau tare bine, flacaii si fetele.
  • +8 (42 voturi)    
    Deci s-a hotarat sa nu mai (Duminică, 5 iulie 2020, 8:57)

    John M. [utilizator]

    candideze pentru inca un mandat- ca altfel nu se explica aceasta gafa de campanie, cu exceptia supozitiei mai vechi ca habar n-are pe ce lume traieste.
  • +9 (39 voturi)    
    Minunat (Duminică, 5 iulie 2020, 9:12)

    ipolitic [utilizator]

    Abia astept sa se intoarca vrenurile frumoase, cand cei cu credinta in Dumnezeu agatau vrajitoare pe creanga precum carnatii la uscat. Eventual incepeti la Salem, ei au traditie in domeniu...
    • -9 (23 voturi)    
      Credinta (Duminică, 5 iulie 2020, 10:09)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Din toata povestea va deranjeaza credinta. Puteti fi credincios sau nu, este alegerea Dumneavoastra
      Dar daca vorbiti de Salem ar fi corect sa vorbiti, de exemplu, si de represiunile masive anti-religioase din Uniunea Sovietica din anii '20 sau Spania razboiului civil.
      • +8 (18 voturi)    
        Ce are sula cu prefectura? (Duminică, 5 iulie 2020, 11:06)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Din toata povestea asta ma deranjeaza arderea pe rug, spanzurarea, torturarea oamenilor IN NUMELE credintei. Cand unii CRED ca stiu mai bine ce gandeste sau ce AR TREBUI sa gandeasca altul.
        In prima propozite, mi-ai explicat ce ma deranjeaza.
        Crezi ca stii mai bine, ca mine? Felicitari...
        • -5 (13 voturi)    
          bine (Duminică, 5 iulie 2020, 14:13)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          deci, cu spanzurarea vrajitoarelor din salem nu esti de acord, in schimb esti pt. represiunile asupra crestinilor. nu a tururor religiosilor, ca banuiesc ca de musulmani sau evrei n'ai suficient guts sa te iei...
          papagalule !
          • +7 (9 voturi)    
            ??? (Duminică, 5 iulie 2020, 18:05)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Unde vezi tu cuvantul crestin in comentariul meu? Eu vorbeam de ucidere in numele credintei, asta inseamna orice credinta.
            De unde reiese ca sunt de acord cu represaliile asupra crestinilor? Inventezi afirmatii inezistente ca orice troll KGB.
            Multumesc pentru epitet, papagalul e o pasare inteligenta, asa ca da-mi un cont sa-ti trimit zece centi, sa bei un pahar de orice, lichid sa fie.
        • -5 (11 voturi)    
          bine (Duminică, 5 iulie 2020, 14:13)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          deci, cu spanzurarea vrajitoarelor din salem nu esti de acord, in schimb esti pt. represiunile asupra crestinilor. nu a tururor religiosilor, ca banuiesc ca de musulmani sau evrei n'ai suficient guts sa te iei...
          papagalule !
      • +8 (18 voturi)    
        Inca ceva (Duminică, 5 iulie 2020, 11:29)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Trump vorbea de protejarea modului de viata american inceput odata cu Columb. Fardelegile comise in numele credintei intra in aceasta evocare de continuitate sa nu? De sclavi sau de exterminarea bastinasilor nici nu indraznesc sa mai amintesc. Serios, ce anume din ACEST mod de viata ar trebui protejat?
        • -5 (9 voturi)    
          Știu americanii. (Duminică, 5 iulie 2020, 13:34)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Tu întrebi ca să te dai mare !
        • -4 (10 voturi)    
          ati pus la punct (Duminică, 5 iulie 2020, 14:04)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          tzara voastra si acuma va arde grija de americani.
          stiu ei ce'au de facut, cum si cu cine voteaza. voi ati ales.si presh, si palavrament, pe masura.
          normal, pe cine vi s'a spus.

          apropo de hn, si restul mediei de bine, cum drac ca numai despre trompa, asta care e raul lumii, dau stiri.
          ca parca gio bidon nici n'ar exista.
          hm. treziti'l bre si pe ala.
          puneti'l sa mai zica si el ceva, ca de la episoc\dul cu un mil doua sute de mii de morti de covid, in sua, n'a mai aparut sa ne spuna ce vremuri luminoase ne asteapta sub presedentia sa si, mai ales a vicepresh, michelle sau ce alta belemizda va fi....

          '
        • -5 (11 voturi)    
          ati pus la punct (Duminică, 5 iulie 2020, 14:04)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          tzara voastra si acuma va arde grija de americani.
          stiu ei ce'au de facut, cum si cu cine voteaza. voi ati ales.si presh, si palavrament, pe masura.
          normal, pe cine vi s'a spus.

          apropo de hn, si restul mediei de bine, cum drac ca numai despre trompa, asta care e raul lumii, dau stiri.
          ca parca gio bidon nici n'ar exista.
          hm. treziti'l bre si pe ala.
          puneti'l sa mai zica si el ceva, ca de la episoc\dul cu un mil doua sute de mii de morti de covid, in sua, n'a mai aparut sa ne spuna ce vremuri luminoase ne asteapta sub presedentia sa si, mai ales a vicepresh, michelle sau ce alta belemizda va fi....

          '