Olanda: Cartea de identitate nu va mai menționa sexul cetățenilor, cel puțin așa vrea ministrul Educației

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:26 Actualitate | Internaţional


Steag Olanda
Foto: Captura Wikipedia
Sexul cetățenilor olandezi nu va mai fi menționat în cartea de identitate în câțiva ani, o inscripție considerată „inutilă” de ministrul Educației, Culturii și Științei, Ingrid van Engelshoven, relateză AFP.

Într-o scrisoare adresată Parlamentului, văzută de AFP sâmbătă, ministrul, de asemenea responsabil cu Emanciparea, și-a anunțat intenția de a elimina inscripția de sex pe cărțile de identitate „din 2024/2025”.

Ingrid van Engelshoven dorește „să limiteze pe cât posibil mențiunea inutilă a sexului”, care va fi totuși menționată în continuare în pașapoarte, obligatorie de către Uniunea Europeană.

"Olanda nu ar fi primul stat membru care deține o carte de identitate fără menționarea sexului. Cartea de identitate germană nu menționează sexul", scrie ministrul.

Van Engelshoven consideră că cetățenii ar trebui să poată „să-și contureze propria identitate și să o trăiască în deplină libertate și securitate”.

"Aceasta este o veste grozavă pentru persoanele care întâmpină probleme cu această categorie de gen pe cărțile de identitate zi de zi", au spus organizațiile olandeze care apără drepturile homosexualilor și ale altor minorități sexuale.

„Și aceasta este o veste bună pentru oricine crede că ceea ce ascunde lenjeria ta nu privește nici guvernul, nici alte autorități”, au adăugat acestea într-o declarație.

Olanda a făcut, de asemenea, un pas către recunoașterea unui al treilea sex în 2018, când un cetățean născut intersex a obținut în justiție dreptul de a nu fi necesar să se înregistreze ca bărbat sau femeie pe certificatul de nastere.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4577 vizualizari

  • -6 (56 voturi)    
    fara numar! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:32)

    ber [utilizator]

    In Olanda sunt atatea sexe ca nu ar avea loc toate rubricile in micuta carte de identitate. In plus, sexul fiind variabil, in functie de dorinta matinala a individului, chiar ca e inutil sa-l mai inregistreze.
  • -7 (59 voturi)    
    chestiune inutila .. (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:42)

    sareta [utilizator]

    Daca asta-i chestiune inutila ,atunci pandemiile nu sunt deloc intamplatoare ....S-a umplut paharul (globul ) cu tampiti .
  • -6 (40 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:50)

    PureWhite [utilizator]

    Liber la degenerare. Viitorul este trist
  • -6 (40 voturi)    
    Lumea... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:51)

    Beta Alfa [utilizator]

    ... a innebunit de tot/ Dar unde este un inceput este si un sfarsit.
  • -9 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:21)

    [anonim]

  • -12 (30 voturi)    
    Of, Ingrid, Ingrid... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:39)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ��
  • +17 (49 voturi)    
    Romani vs Olandezi (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:49)

    Alui [utilizator]

    In Olanda nu-ti este trecut domiciliul pe niciun act de identitate. Multa lume se muta des, in medie odata la 5 ani si ar fi o adevarat pierdere de timp si de bani sa-ti schimbi toate documentele de fiecare data. Si pana la urma de ce ar fi nevoie de trecerea sexului pe actele de identitate? Daca nu e, care e problema, daca nici macar adresa nu iti e?
    Doar romanii vor sa stie cine are trei coaie din actele de identitate!
    • -2 (26 voturi)    
      esti un geniu ca intotdeauna (Duminică, 5 iulie 2020, 0:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Pai la ce bun sa mai treaca si data nasterii? Ca sa nu mai zicem ca si numele poate fi schimbat legal.
      In fond ce e aia identitate? nu suntem cetatenii ai lumii?
      P.S. si aia de la ABE care au refuzat sa numeasca un barbat ca sef cum dovedesc ca ala e barbat? Prin ce act? Ca nici prin actele de nastere nu se mai trece sexul? O sa fie funny rau de tot cand progresimea se va musca de coada singura!
  • +10 (34 voturi)    
    chiar ca e inutila (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 21:44)

    marvel [utilizator]

    pentru ca e suficient sa te uiti la persoana si sa-ti dai seama. Iar pentru trangenderi e chiar o veste buna pentru ca mereu aveau probleme cu actele.
    • -4 (30 voturi)    
      Act de identitate (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 23:37)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui marvel

      Desigur, transgenderii reprezinta problema numarul 1 a omenirii in momentul de fata si ideea olandeza este metoda revolutionara de rezolvare a ei.
    • -1 (1 vot)    
      Te-ai uitat (Duminică, 5 iulie 2020, 15:28)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui marvel

      La Martina Navratilova?
  • -8 (30 voturi)    
    Pacific Time (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 22:37)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ha ha, s’au trezit cei cu Pacific Time si baga minusuri ��
  • -8 (22 voturi)    
    Pai si pacientul Napoleon? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 23:36)

    cenzuratul [utilizator]

    Si daca unul se crede mare geniu militar, ii trece la nume Napoleon Bonaparte?
  • -10 (22 voturi)    
    BRAVO OLANDA (Duminică, 5 iulie 2020, 0:26)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Sexul este un element TOTAL INUTIL si ceva cu care un om nu se identifica asa cum este el ca persoana, psihologic vorbind.

    Eu unul insa constat si cateva alte probleme: in primul rand ca nume de familie ma numesc "Musca" (in alta limba insa). NU AM FOST INTREBAT daca vreau sa ma numesc asa si parintii mei nu au avut bunul simt la botez sa ma intrebe daca alegerea prenumelor MELE imi convine. Numai ca sa le fac in sac voi spune ca nu sunt de acord cu ele - la urmatorul botez sa faca bine sa ma intrebe!

    Pe cartea de identitate am poza. Mi-am dorit sa fiu brunet, ma simt brunet (pana cand ma arde soarele) si cu par cret. Poza nu reflecta deloc ceea ce simt, falsificand proiectia dualismului personalitatii mele in realitatea proiectiilor celorlalti oameni facandu-ma blond si cu un inceput (mizer) de chelie.

    Adresa este de asemenea trecuta. OK. Am ales sa stau pe acea strada dar nu m-a intrebat NIMENI daca vreau ca bucata de strada din fata casei sa se numeasca "In spatele hotelului" (asa se numeste strada, traducere). Cine naiba a gandit un asa nume.

    PROPUN asadar ca o carte de identitate sa fie ALBA. BLANK pe ambele fete. In acest caz sunt convins ca absolut nimeni nu se va mai putea plange. HAI OLANDA, te iubesc!
  • -2 (8 voturi)    
    sila (Duminică, 5 iulie 2020, 8:01)

    ViorelT [utilizator]

    mi-e sila cand vad cat de mult au degenerat unii din vest
    si ma intreb cum voi explica eu asta copiilor mei?