Rusia spune că China ar trebui să facă parte dintr-un G7 extins

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:08 Actualitate | Internaţional


Sergei Ryabkov
Foto: Wikimedia Commons
Rusia nu este în discuții cu Washingtonul cu privire la potențialul său rol într-un summit extins al Grupului celor Șapte de anul acesta, a spus sâmbătă viceministrul de Externe, Sergei Ryabkov, insistând că China ar trebui de asemenea inclusă în eveniment, relatează Reuters.

Comentariile sale făcute la TASS au contracarat pe cele făcute de John Sullivan, ambasadorul american în Rusia, care a spus, vineri, pentru RBC TV că Washingtonul este ”angajat cu Ministerul rus de Externe și celelalte guverne G7 cu privire la faptul dacă este un rol potrivit pentru Rusia în G7”.

Președintele american Donald Trump a exprimat ideea unei reîntoarceri a Rusiei în grup, care include cele mai avansate economii ale lumii, după ce a fost exclusă din cauza anexării Crimeii în 2014.

Trump a spus luna trecută că este ”de bun simț” să fie invitat președintele Vladimir Putin de a se realătura grupului.

Rusia a făcut parte din grup, pe atunci G8, din 1997.

Ryabkov a spus că absența Chinei dintr-un summit extins G7 ar face imposibilă discutarea unor probleme internaționale.

”Ideea așa-zisului G7 extins este eronată pentru că nu este clar cum autorii acestei inițiative plănuiesc să abordeze factorul chinez”, a fost el citat spunând.

”Fără China este pur și simplu imposibil să discuți orice problemă din lumea modernă”.

Trump a spus în mai că amână summitul G7 până în septembrie sau mai târziu și că extinde lista invitaților pentru a include Australia, Rusia, Coreea de Sud și India.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2001 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Rusia si China nu au ce cauta in G7 (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 16:24)

    jonk [utilizator]

    Cine ii invita acolo e un tradator nenorocit care merita aruncat la lada de gunoi a istoriei.
    • +2 (2 voturi)    
      Este nevoie de un G-7 alternativ (Duminică, 5 iulie 2020, 12:36)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui jonk

      Ghici cu cine?
      Păi cu Rusia, China, Belarus, Coreea de Nord, Cuba, Venezuela și Siria.
      Perfect pentru ca să știm care sunt cele mai nenorocite și periculoase state....
  • +5 (7 voturi)    
    Grija... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:18)

    Arkantas [utilizator]

    Pai Rusia sa faca eforturi pentru ea insasi , si pe urma sa -si faca griji pentru altii...
  • +8 (10 voturi)    
    Mujicia Se Teme De Invazia Siberiei (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:24)

    un domn [utilizator]

    China va ocupa Siberia ! De de ? Pentru ca Apartine Dinastiei Ming
  • +2 (10 voturi)    
    China? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:51)

    Observatory [utilizator]

    sigur, sunt primii care au creeat virusul și foarte rapid l-a răspândit peste tot in lume...
    Nație comunista criminala, dar acum profita și mai mult vinde măști și in curând vaccinuri fraierilor care au fost infectați !
  • +6 (6 voturi)    
    corect! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:13)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    și coreea de nord la fel!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Poate G2. (Duminică, 5 iulie 2020, 8:28)

    asavreau [utilizator]

    Rusia și China.
  • 0 (0 voturi)    
    subt vremi sau pe vremi ? (Duminică, 5 iulie 2020, 17:43)

    utug [utilizator]

    Centrul lumii se intoarce astazi unde a mai fost, in Asia, China, ca „nu sunt vremurile subt cârma omului, ci bietul om subt vremi”. ...

    Trump, Putin, ... toate sunt sub vremi si nimeni nu controleaza istoria ... ci vreile si coronavirusul

    Letopisețul țărâi Moldovei, de când s-au descălecat țara
    https://ro.wikisource.org/wiki/Letopise%C8%9Bul_%C8%9B%C4%83r%C3%A2i_Moldovei,_de_c%C3%A2nd_s-au_desc%C4%83lecat_%C8%9Bara

    de Grigore Ureche (1359-1594)