Aviz negativ pentru candidatura lui François-Louis Michaud la Autoritatea Bancară Europeană: „Avem nevoie de un candidat femeie”

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2020, 19:03 Actualitate | Internaţional


Parlamentul European
Foto: PE
Candidatura francezului François-Louis Michaud pentru postul de director executiv al Autorității bancare europene a fost respinsă de o comisie a Parlamentului European, care a acuzat faptul că nicio femeie nu a fost propusă candidat, scrie AFP.

Michaud, în prezent director general adjunct al Băncii Centrale Europene, a pierdut cu 24 de voturi împotrivă, 23 pentru și zece abțineri, a anunțat vineri comisia pentru Afaceri economice și monetare, pe Twitter.

După acest aviz, va urma un vot în plenul Parlamentului, miercuri.

"Succes pentru egalitate! Doar un singur post din opt în supervizarea financiară a UE este ocupat de o femeie (...) Avem nevoie de un candidat femeie", a scris pe aceeași rețea socială eurodeputatul ecologist german Sven Giegold.

"Va înțelege oare într-o zi ABE?", a afirmat și eurodeputatul olandez Paul Tang (S & D) după vot, salutând o "victorie importantă în lupta pentru egalitatea femei-bărbați".

Acest criteriu este din ce în ce mai mult luat în considerare în nominalizările în cele mai înalte funcții ale UE.

În ianuarie, Parlamentul a respins candidatura irlandezului Gerry Cross, criticând de această dată legăturile sale cu lobby-ul bancar.

ABE, care și-a mutat sediul de la Londra la Paris după Brexit, a fost creat în marja crizei financiare din 2008.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3525 vizualizari

  • -3 (67 voturi)    
    Dacă tot nu contează competența... (Vineri, 3 iulie 2020, 19:06)

    Nyk1 [utilizator]

    ...propun ca la autoritatea bancară europeană să fie numită o femeie țigancă din Europa de Est! Ar fi mai sus pe scara defavorizaților decât orice femeie albă europeană!
    • -2 (38 voturi)    
      Trist dar adevarat (Vineri, 3 iulie 2020, 21:15)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Da, sunt total de acord. Mai mult, va fi chiar si mai bine pentru ca e si dintr-o patura/rasa defavorizata. Deci, ce atata competenta, cand asta nu inseamna nimic pe langa celelalte criterii pozitive?
    • -1 (37 voturi)    
      exact (Vineri, 3 iulie 2020, 22:06)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      si nu doar atat, da' sa fie si lesbian, transgendera, sa-l fi chemat Gheorghe inainte de a-si taia cucu, ceva orfan, si cat mai ne-priviliegiat [e si un termen direct, da' poate se simte careva deranjat, nu risc!]
    • +6 (42 voturi)    
      Per global (Vineri, 3 iulie 2020, 23:22)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Femeile sunt mai numeroase pe glob decat barbatii. De ce vor unii aici sa induca subtil ideea ca din atatea femei, foarte putine ar fi competente in comparatie cu barbatii? Adica, la numar egal, femeile ar fi varza iar masculii, toti, intruchiparea intelepciunii :)
      • -2 (14 voturi)    
        "Per global" (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 11:41)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Chinezii si indienii sunt cei mai multi. Hai sa punem peste tot doar chinezi si indieni.
      • +1 (1 vot)    
        sunt competente dar nu si promovate (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 23:48)

        Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui sfarleaza

        in bancile din Romania nu am intalnit femeile competente profesional sunt foarte rar promovate corespunzator; puteti banui ce tip de femei urca in ierarhie...
        Pe de alta parte, cele mai competente persoane de gem feminin in functii inalte le-am intalnit la o banca...turceasca! Adica fix acolo unde stereotipurile noastre spun ca femeile sunt din start defavorizate!!
      • +2 (2 voturi)    
        De ce oare unii nu vor sa gandeasca... (Luni, 6 iulie 2020, 15:46)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Inainte de a posta? Nici eu si cred ca nici majoritatea nu e impotriva alegerii unei femei. Singura conditie e ca acea persoana aleasa sa fie cea mai competenta. Iar asta se face dintre candidati, nu dintr-o mare si ipotetica masa. Ceea ce am spus este ca e absurd sa anulezi un concurs, sa-i refuzi unui barbat un post castigat corect, doar pentru ca nu a venit sa candideze si o femeie mai competenta decat barbatul.
    • +7 (21 voturi)    
      Dentista mea (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 0:59)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E tiganca. Sotul ei la fel. Oameni cu facultate, toba de pregatiti si carora nu as ezita sa le las pe mana cheile de la casa.
      • -1 (13 voturi)    
        Peste tot exista exceptii ! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Dar cand apreciem ceva la o natiune , o rasa sau o minoritate, ne gandim cum este majoritatea din acea categorie. Si eu m-am straduit sa educ niste copii de tigani ce locuiesc langa mine. Ma vedeau si imi cerseau bani. Le-am explicat ca banii se castiga prin munca. Si nu le dadeam nimic pana nu munceu ceva. Gunoaie se gasesc peste tot ( din pacate). Ii puneam sa adune hartii, peturi, orice gunoi din jur si sa il arunce la cosul de gunoi. Apoi le dadeam bani. Ani de zile am avut rabdarte sa stau langa ei pana strangeau gunoiele. Dar au invatat ceva ! Au ajuns sa vina si cu matura si faras de acasa ca sa mature cioburi de sticla din parcare!
    • +10 (26 voturi)    
      Cine zice ca nu conteaza competenta? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 9:23)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ei vor sa aleaga o persoana competenta care sa fie femeie.
      • +1 (5 voturi)    
        si daca (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:05)

        koala1712 [anonim] i-a raspuns lui niponica

        daca au de ales intre o femeie mai putin competenta si un barbat mai competent? pe ce criteriu se face alegerea atunci?
    • -6 (12 voturi)    
      Mai trebuie ! (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 14:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Lesbiana, bisexuala etc.
    • -5 (7 voturi)    
      Idiocracy (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:10)

      TunG [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vechea confuzie voita intre egalitate de sanse si egalitate de rezultat. Ce urmeaza? Unde limitam criteriile de discriminare pozitiva? de ce nu impunem cote egale si dupa criteriul greutatii corporale? vrem grasi in aceeasi proportie cu cei slabi. Rectific: vrem grasi chinezi in conducerea UE fix in aceeasi proportie cu numarul chinezilor grasi din Europa. IDIOCRACY! In momente de-astea iti vine sa emigrezi iin Rusia! Asta a ajuns acum societatea vestica? o suma de idioti care se promoveaza reciproc pe criterii care dau bine publicului marxist? bleah.
  • -5 (51 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 19:16)

    [anonim]

    • +9 (41 voturi)    
      Serios? (Vineri, 3 iulie 2020, 23:25)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui

      Da’ de ce o femeie ar fi neaparat mai putin pregatita?
      • -4 (34 voturi)    
        Nici una (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 0:57)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Dar criteriul de competenta si sexul sunt disjuncte. Se numeste egalitate de sanse. Favorizand o femeie pe simplul motiv ca ai prea multi barbati inseamna exact sa sustii ca sunt mai slab pregatite si au nevoie de incurajare. Crede-ma in viata am intalnit femei si mai capabile si mai destepte ca mine. Dar nu ma afecteaza cu nimic: nici nu sunt complexat si nici nu vreau sa le iau locul. E din contra superb sa pot invata ceva de la cineva superior mie.
        • +9 (27 voturi)    
          Nu (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 9:25)

          niponica [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Inseamna pur si simplu ca barbatii au fost in mod traditional favorizati.
      • -9 (17 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 9:47)

        [anonim] i-a raspuns lui sfarleaza

  • -2 (60 voturi)    
    pai sa declare ca se simte femeie (Vineri, 3 iulie 2020, 19:18)

    omul.rau [utilizator]

    si sa-si schimbe numele in Francoise-Louise

    asa va fi acceptabil(a) pentru aceste timpuri

    PS: daca era respins pe motiv ca nu e competent sau ca e corupt intelegeam... sau putea fi respins ca e rasist cum e acum la moda (o fi zis el ceva)....insa nenea ala a fost respins doar pentru e un barbat alb
  • -5 (53 voturi)    
    Nu trebuia ca prima cerinta sa fie competenta? (Vineri, 3 iulie 2020, 19:18)

    jorj_bv [utilizator]

    Deja e exagerat cu discriminarea asta pozitiva - locuri speciale pentru diferite categorii.
    Poate totusi nu exista persoane calificate femei, de culoare, minoritati sexuale, etc.
  • -7 (31 voturi)    
    sa bage un pic de seama ca (Vineri, 3 iulie 2020, 19:23)

    ..13 [utilizator]

    La FMi si la BCE sunt femeile care conduc acele institutii si atunci este bine sa fie si o floricica masculina, fie si frantuzita, la ABE.

    Nu pot sa le aiba pa toate numai femeile...
    ee, ce este asta!
  • -3 (25 voturi)    
    ! (Vineri, 3 iulie 2020, 19:23)

    chiuaua [utilizator]

    François , nu mai sta !
    Schimba-ti sexul
    In final vei iesi in castig , doar asta visezi ,nu ?
  • -5 (39 voturi)    
    mda, ce meritocratie (Vineri, 3 iulie 2020, 19:23)

    Nevermind [utilizator]

    daca e femeie, e suficient
  • -4 (42 voturi)    
    Lol (Vineri, 3 iulie 2020, 19:28)

    mitg [utilizator]

    Asta e discriminare pe fata.
  • -4 (40 voturi)    
    Discriminare. (Vineri, 3 iulie 2020, 19:29)

    asavreau [utilizator]

    Unde-i egalitatea?
  • -6 (48 voturi)    
    criteriu de angajare (Vineri, 3 iulie 2020, 19:32)

    heimdallr [utilizator]

    E amuzant cum motivarea respingerii este bazata pe criteriul sexului. Parca sa angajezi pe cineva in functie de sexul acelei persoane avea denumirea de ... discriminare fata de celelalte persone de sex opus si parca nu era legal. Sau daca e discrimat un barbat e ok ca oricum barbatii sunt porci :). Nu zic ca acest candidat era competent sau nu dar imi pare amuzanta si trista in acelasi timp situatia.
  • -7 (39 voturi)    
    Doamne... (Vineri, 3 iulie 2020, 19:53)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... ce idioti...
  • -6 (50 voturi)    
    Superbe criterii... sex, rasa, orientare sexuala (Vineri, 3 iulie 2020, 19:55)

    IoPaNet [utilizator]

    Asa a ajuns si un etiopian seful OMS, de a distrus o planeta intreaga cu "competenta" lui.
    In rest, BLM, desigur, si tot ce mai vreti voi...
    • -8 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 23:09)

      [anonim] i-a raspuns lui IoPaNet

  • -8 (36 voturi)    
    Dar poate..... (Vineri, 3 iulie 2020, 19:56)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... daca le-ar spune ca e LGBTXYZ or something?
  • -6 (40 voturi)    
    :-) (Vineri, 3 iulie 2020, 20:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Daca macar ar fi fost « afro-european »...
  • -4 (38 voturi)    
    a! (Vineri, 3 iulie 2020, 20:08)

    Mistrelutz [utilizator]

    deci..a fost respins pentru-ca...e barbat?
    frumoasa ''egalitate''
  • -4 (38 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 20:13)

    [anonim]

  • -4 (38 voturi)    
    progresim! (Vineri, 3 iulie 2020, 20:24)

    lambda [utilizator]

    Nu e asta discriminare pe baza sexului? Ma mir ca nu vor cate unul din toata paleta LGBT+. Si l-au intrebat pe dl. Michaud de care e? Poate se simte altfel. Poate altii din board cei 8 se simt altfel. Ce fel de respingere e asta?
  • -6 (36 voturi)    
    bine ca nu e pe competente (Vineri, 3 iulie 2020, 20:25)

    Je__ [utilizator]

    m-am speriat

    mai vad pe aici pe la noi TFL-isti urland ca vor angajari pe competente pe la spitale, regii, ministere...apoi o dau langa si voteaza quota de progresism, mai mult vad ca o cer, vor curcubeu lunar, vor sluj si miscari cu #

    bravo ma, asta vreti asta aveti...da nu va plangeti de incompetenta
  • -8 (36 voturi)    
    Marx's Conflict Theory in action (Vineri, 3 iulie 2020, 20:25)

    cinevatus [utilizator]

    12:09 minute:
    https://www.youtube.com/watch?v=9xAvkJpm7Nk

    Cine se mai indoieste de faptul ca UE contribuie la modelarea societatii europene dupa ideologia neomarxista?
    • +12 (28 voturi)    
      Toata lumea (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 9:27)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Neomarxismul exista doar in mintea extremei drepte.
      • -4 (10 voturi)    
        @niponica (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:33)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui niponica

        Prostia nu are limite si e contagioasa.
  • -1 (23 voturi)    
    discriminare (Vineri, 3 iulie 2020, 20:37)

    Ademordna [utilizator]

    In efortul laudabil de a combate discriminarea negativa a femeilor la ocuparea functiilor de conducere, institutiile europene nu au o idee mai buna decat sa discrimineze barbatii.
    Atat ii duce mintea. Trist.
    Pe de alta parte, e de inteles. E vorba de un post politic, nu managerial. Nu poti face o selectie pe criterii obiective, bazata pe criterii care nu depind de sex, caci scopul acestei numiri e de a acorda o favoare cuiva in schimbul altor favoruri, parte dintr-un joc politic murdar de care nici Europa nu e deloc scutita.
    • -4 (26 voturi)    
      de inteles? (Vineri, 3 iulie 2020, 22:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Poate de pe luna. Daca NU ai femei suficiente in politica incepand cu baza (nu le-a atras, nu le pace etc), de unde sa scoti 1:1 pentru posturi de conducere? 1:1 pentru lipit afise n-ar impune, funny. Cel mult ar merge nr posturi conducere femei in functie procent femei din acel partid sau grupare. Bine, asta e o abordare logica si feministele/libtarzii nu servesc d-astea.
  • -4 (38 voturi)    
    au gresit criteriile (Vineri, 3 iulie 2020, 21:38)

    Wheelwright [utilizator]

    La moda era necesitatea sa fie negru.
    Saptamana trecuta la CNN se intrebau doi prosti de ce sunt asa putini parlamentari negrii in Parlamentul Europei. Apoi o suna pe ceva fosta parlamentara de culoare din Anglia si le zice aia ca in afara de cateva tari vest europene nu prea sunt negrii in Europa si procentul lor e mult inferior celor din State (asta le zice o negresa).
    Dupa ce au terminat discutia cu femeia aia, au ramas la concluzia lor ca ar trebui negrii impusi in politica, in functii de conducere, CEO de mari companii, etc.
    Asa am ajuns in numele asa-zisei incluziuni sociale sa rasturnam valorile peste cap.
    • 0 (10 voturi)    
      in curand sa fii negru nu va mai fi suficient (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Poate o negresa lesbiana desi un metis transgender ii va lua fata oricand.
      Apropo, daca vrem voie sa ne declaram de ce "gen" vrem noi de ce nu ne putem declara si de ce rasa vrem? Sau de alta specie?
  • -2 (34 voturi)    
    Acum ceva vreme (Vineri, 3 iulie 2020, 22:18)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Era marea problema a legumelor standard UE. Castravetii care nu erau suficient de drepti, rosiile care nu erau suficient de rotunde, etc. Acum e problema lipsei crase de competenta a unui barbat ca nu e femeie. Am impresia ca astia din comisie sunt obsedati sexual.
  • -7 (29 voturi)    
    Karl Marx ar fi mandru... (Vineri, 3 iulie 2020, 23:35)

    filosoful.roman [utilizator]

    De ,,realizarile” Uniunii Europene.
  • -5 (21 voturi)    
    De ce nu se sesizeaza CNCD ? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 7:59)

    Mihai-75 [utilizator]

    Potrivit constitutiei UE toti oamenii sint egali indiferent de sex. Mai nou daca esti barbat nu mai esti egal, esti discriminat negativ, si asta pe fata.
    De ce nu se sesizeaza Asztalos de la Consilul de Combatere Discriminare ca cineva a fost respins pe motiv de sex ?
  • -8 (20 voturi)    
    Ce sa mai... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 8:51)

    Mihai Vls [anonim]

    Au "dreptate" dom'e!
    Cel mai bun exmplu in sprijinul acestei idei, este cea mai puternica femeie a Europei, care duce Germania (si chiar si EU...) pe cele mai inalte culmi de.... si face ce stie ea mai bine sa faca, instinctual, sa muste mana care a aparat-o si i-a ridicat Germania din rahat, si sa stea-n genunchi, pe sub masa lui putinica si-a chinezilor!
    Cea mai puternica si competenta femeie, la produs...
  • +8 (34 voturi)    
    Un nou pas inainte (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 9:28)

    niponica [utilizator]

    Sigur ca plang misoginii si dusmanii diversitatii, dar le trece. Get over it.
  • +7 (25 voturi)    
    As propune un experiment (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 15:59)

    anca.v [utilizator]

    pentru 100 de ani sa interzicem barbatilor sa ocupe functii de conducere, sa le oferim doar job-urile ce presupun munca fizica si obligatoriu sa fie platiti prost. Sa le interzicem educatia, dreptul la vot si sa le rezervam rolul de ingrijire a copiilor si facut mancare. Folositi pentru procreere.

    Dupa aia sa vedem ce se intampla. Daca vor performa slab le vom zice ca nu-i duc mintea, daca vor cere drepturi ii vom acuza ca vor sa fie mai presus decat femeile, daca cer egalitate ii acuzam ca incearca subminarea culturii occidetale. Ii acuzam de neo-fascism cultural. Si tot asa, ati prins ideea...
    • -7 (13 voturi)    
      Eu propun ca barbatii sa nasca copii de acum (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anca.v

      Sau cel putin sa ii alapteze.
      Sau cel putin 50% sa faca asta sa fie egalitate.
      Care-i problema, da UE un decret si gata!
  • +2 (2 voturi)    
    Femeie pentru ABE (Duminică, 5 iulie 2020, 14:41)

    Dan Truia [anonim]

    Discriminare pozitiva criteriul de baza pentru promovare?
    De meritocratie a auzit comisia pentru Afaceri economice și monetare ?