Germania îşi dizolvă parţial unitatea militară de elită. Armata îi exclude pe extremiștii de dreapta din rândurile sale

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2020, 19:42 Actualitate | Internaţional


Armata germana, in pragul unei schimbari majore
Foto: bmvg.de
Unitatea militară de elită germană, destabilizată de mai multe scandaluri cu privire la legăturile unora dintre membrii săi cu mişcarea de extremă dreapta, va fi parţial dizolvată, a anunţat marţi ministrul german al apărării, Annegret Kramp-Karrenbauer, informează AFP, relatează Agepres.

Forţele speciale (KSK) "au devenit parţial autonome" în raport cu restul armatei germane "în special din cauza unei culturi toxice a unor persoane aflate la conducerea lor", a explicat Kramp-Karrenbauer într-un interviu pentru cotidianul Suddeutsche Zeitung.

"În consecinţă, KSK nu mai poate continua sub forma sa actuală", a adăugat Kramp-Karrenbauer, care este şi preşedinta partidului conservator Uniunea Creştin-Democrată (CDU) a cancelarului federal Angela Merkel.

Deocamdată, compania a doua a forţelor speciale germane, considerată locul unde derapajele de extremă dreapta sunt cele mai mari, va fi dizolvată fără a fi înlocuită. Prin urmare, KSK îşi va păstra doar trei companii.

Atât timp cât o reînnoire nu va avea loc, unitatea specială a Bundeswehr nu va participa la exerciţii şi la misiuni internaţionale.

Ministrul a calificat recentele descoperiri drept "tulburătoare şi alarmante": 48.000 de muniţii şi 62 de kilograme de explozivi au dispărut de la KSK.

În acelaşi timp, mai mulţi membri ai forţelor speciale au fost identificaţi ca fiind aproape de mişcarea ultranaţionalistă, în condiţiile în care autorităţile sunt îngrijorate de o resurgenţă a terorismului de extremă dreapta, ce vizează migranţi, evrei şi responsabili politici care îi susţin.

O anchetă internă ar urma să determine dacă acest material de război a fost furat recent sau dacă departamentul financiar contabil al armatei a dat dovadă de neglijenţă, a spus Kramp-Karrenbauer. "Zidul de tăcere este pe cale să fie dărâmat", a afirmat ea.

O nouă evaluare ar urma să aibă loc la sfârşitul lui octombrie, iar ministrul german al apărării a atenţionat că dacă forţele speciale ale armatei "nu au auzit acest foc de armă preventiv, problema unei reorganizări" mai ample "a KSK se va pune în mod inevitabil".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5424 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Vor fi lasati (Marţi, 30 iunie 2020, 19:48)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Doar extremistii de stanga, care se stie ca sunt inofensivi.
  • -13 (21 voturi)    
    Comisarul sovietic AKK stie mai bine (Marţi, 30 iunie 2020, 19:54)

    xolv [utilizator]

    problema de aparare, precum predecesoarea sa Amanda von Leyden, cea care a pus elicopterele si tancurile germane pe butuci.
  • +11 (23 voturi)    
    Trebuie luate masuri dure (Marţi, 30 iunie 2020, 20:12)

    dasim [utilizator]

    Europa nu mai vrea un alt SS.
  • -9 (25 voturi)    
    Nu-i nimic... (Marţi, 30 iunie 2020, 20:14)

    Soarele [utilizator]

    .... o să apere imigranţii Germania!
  • +17 (23 voturi)    
    Haha (Marţi, 30 iunie 2020, 20:38)

    John12 [utilizator]

    Loserii nazisti fura gloante cum fura vulpea gaina din cotet. Vai de steaua voastra de "rasa superioara", ratatilor. :)
  • -13 (23 voturi)    
    Bravooo (Marţi, 30 iunie 2020, 21:07)

    Observatory [utilizator]

    rețineți numai pe cei de stânga veniți din RDG
    Comunism 100%
  • -11 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 iunie 2020, 21:12)

    [anonim]

  • -11 (23 voturi)    
    si cu aia de stinga ce faceti? (Marţi, 30 iunie 2020, 23:09)

    iodixit [utilizator]

    da cu extremistii in general, ce faceti?
    daca-mi aduc bine aminte, cu vreo 2-3 luni in urma ati avut un extremis islamist intr-o unitate de elita!
    ?????
  • -12 (26 voturi)    
    Sanki (Marţi, 30 iunie 2020, 23:23)

    PureWhite [utilizator]

    Stanga este cancerul civilizatiei pe ciitor, o amenintare la adresa albului
    • -1 (5 voturi)    
      faptul (Miercuri, 1 iulie 2020, 9:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      ca ai luat asa multe minusuri, combatand stanga, dovedeste ca politrucii astia cu minusul de pe site, adica plus usr, sunt de dreapta cum se lauda. de centru dreapta. :-)
      dar cu dureri de stanga....
  • -10 (24 voturi)    
    va fi reinfiintata (Miercuri, 1 iulie 2020, 0:20)

    nash pandelica [utilizator]

    cu militari destoinici, cu legaturi numai de stanga.
    ja wohl !
  • +5 (9 voturi)    
    Extrema dreapta se infiltreaza in armata (Miercuri, 1 iulie 2020, 8:00)

    gavrone [utilizator]

    Fura arme si munitie, dar periculosii sunt anti-fascistii Antifa :) Si marmota invelea ....
  • -1 (1 vot)    
    Incet, incet (Miercuri, 16 septembrie 2020, 20:27)

    unins [utilizator]

    Germania va fi iarasi ce a fost si mai mult decat atat! Cineva care nu stie cum s-a terminat WW2, daca va fi intrebat astazi, va spune cu siguranta ca Germania a invins.