Autoritățile israeliene au închis un canal al Dumnezeu TV

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2020, 18:24 Actualitate | Internaţional


Cartier evrei ultra-ortodocși
Foto: Hotnews
Autoritatea de reglementare a audiovizualului din Israel a dispus închiderea unui post de televiziune evanghelic, afirmând că acesta a cerut licență de funcționare pentru a se adresa unei audiențe creștine însă a încercat să convertească evrei, relatează NBC News.

Consiliul pentru transmisiuni prin cablu și satelit a anunțat într-un comunicat că a cerut operatorului de cablu Hot scoaterea din grilă în decurs de șapte zile a postului Shelanu („al nostru” în ebraică) deținut de rețeaua evanghelică Dumnezeu TV.

„O examinare din partea consiliului de supraveghere arată că postul nu se adresează populației creștine din Israel ci mai degrabă evreilor”, a notat Consiliul în comunicat, precizând că „prin urmare caracterizarea oferită de canal când a cerut o licență nu reflectă realitatea”.

Purtătorul de cuvânt al Shelanu și directorul regional pentru Israel al Dumnezeu TV, Ron Cantor, a catalogat concluzia autorității de reglementare ca fiind falsă și a acuzat-o de încălcarea contractului.

„Licența acordată de către statul Israel stipulează că audiența noastră țintă este cea a telespectatorilor israelieni”, a afirmat Cantor într-un comunicat remis via email, susținând că „nu există nicio clauză de orice fel care să spună că trebuie să ne adresăm creștinilor”.

Operatorul de cablu Hot a anunțat că se va conforma deciziei și colaborează cu Consiliul.

Michael Stephens, un cercetător de la Royal United Services Institute din Londra, a afirmat că Israelul a fost mereu îngrijorat de activitățile de misionariat din interiorul granițelor sale.

„Prozelitismul este contrar a ceea ce își dorește să facă statul și anume protejarea identității iudaice”, a declarat acesta în cadrul unui interviu, adăugând că mereu a existat o „căsnicie incomfortabilă” între Israel și creștinii evanghelici care susțin statul israelian dar care încearcă să convertească evrei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3097 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Poate așa ar trebui să procedeze și Occidentul... (Marţi, 30 iunie 2020, 18:36)

    Nyk1 [utilizator]

    ...cu posturile TV musulmane.
    • -1 (3 voturi)    
      musulmane? (Marţi, 30 iunie 2020, 19:01)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Evreii sunt musulmani? Nu stiam.
    • 0 (4 voturi)    
      Eh lasa ca nici crestinii nu-s mai prejos (Marţi, 30 iunie 2020, 20:07)

      Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tu te-ai uitat la canalele crestine din Romania? Atat cel al BOR-ului cat si cele ale neoprotestantilor? Toate au agenda prozelitista. Deci???
      • +1 (3 voturi)    
        pai (Miercuri, 1 iulie 2020, 0:45)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

        si lgbt are agenda asta.
        ma mir ca n'au canal, inca.
        macar sa puna mana de la mana cu blm.
        poate'i ajuta szoroszi.
      • 0 (2 voturi)    
        Adică cum ai vrea să fie? (Miercuri, 1 iulie 2020, 7:26)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

        Nu-i normal democratic ca oricine să-și promoveze ideile?
        Israelienii naționaliști nu practică prozelitismul: la ei totul ține de etnie. Potrivit naționalismului sionist, dacă ai acea etnie ești din poporul lui Dumnezeu și, automat, ești superior celor care sunt de oarece altă etnie.
        Altfel, fiecare practică o oarece formă de prozelitism.
        Personal sunt pentru prozelitismul creștin.
        Și nu-mi place deloc prozelitismul LGBT.
    • -2 (2 voturi)    
      A fost odata ca-n povesti... (Marţi, 30 iunie 2020, 21:15)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In primul rand, va rog sa vizionati numai 2 minute un film cu [prea] ‘Alba ca Zapada si cei Sapte Pitici:’

      ‘Snow White and the Seven Dwarfs’ - 2 min -
      16,149,221 views
      https://www.youtube.com/watch?v=HI0x0KYChq4

      In al doilea rand, va ofer doua scurte filmulete [commentate in limba romana] despre Noua realitate in Europa, si viitorul ei care se pare ca va fi ceva mai bronzat…

      1- ‘Europa Ultima Reduta’ [1 min]

      https://www.youtube.com/watch?v=xfL3EnU-_SU

      2 - 'Jihadul in Europa' - 8 min -

      https://www.youtube.com/watch?v=hJ0VmHn-dBa

      Sper ca aceste conexiuni vor completa cele scrise de D-voastra.
  • +1 (3 voturi)    
    funny (Marţi, 30 iunie 2020, 19:00)

    Nevermind [utilizator]

    Cand fac altii d-astea, rusii, de ex, sare lumea cu drepturile omului, discriminare, libertate de exprimare. Iar "stau in banca lor" oengeurile, institutiile, guvernele si majoritatea presei?:D
  • +3 (3 voturi)    
    Si ce daca a incercat sa converteasca (Marţi, 30 iunie 2020, 19:53)

    gronzo [utilizator]

    Nu e libertate si oricine poate adera la ce religie doreste? Le e cam frica ca religia lor nu mai e asa atractiva si trebuie aparata prin cenzura.
  • +3 (3 voturi)    
    Ironia maxima e ca grosul sponsorizarilor catre (Marţi, 30 iunie 2020, 20:14)

    xolv [utilizator]

    Israel vine de la evanghelicii din US.
  • +1 (3 voturi)    
    GOD TV? (Marţi, 30 iunie 2020, 20:20)

    minrest [utilizator]

    Ce nume e asta, cum poti sa iti pui numele asta si sa il confisti pe Dumnezeu pentru secta ta fundamentalista din Sudul SUA? Ei asta este hybris prin excelenta, sa iti pui numele postului Televiziunea lui Dumnezeu.