UPDATE Trump a distribuit pe Twitter şi apoi a şters un video cu un susţinător strigând sloganul rasist „white power”

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2020, 17:34 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Preşedintele american Donald Trump a distribuit duminică pe Twitter, după care l-a şters, un video cu o dispută între opozanţi şi susţinători ai săi, aceştia din urmă fiind auziţi strigând „white power” („puterea albilor”), un slogan rasist al naţionaliştilor albi, scriu DPA şi AFP, citate de Agerpres.

Un utilizator de Twitter a publicat această înregistrare video, aparent realizată la o reşedinţă privată pentru persoane în vârstă din Florida, cu schimburi de replici virulente între opozanţi şi susţinători ai lui Trump.

În primele secunde se vede cum un bărbat care conduce o maşinuţă de golf ornată cu pancarte pe care scrie „Trump 2020” şi „America First” este apostrofat de manifestanţi, care îi strigă că este „rasist”.

Acesta le răspunde de două ori strigând „white power”, cu mâna ridicată. „White power, auziţi, white power. Aţi auzit asta?”, răspunde unul dintre manifestanţi.

Donald Trump a distribuit înregistrarea însoţind-o cu textul „Mulţumesc măreţilor oameni din The Villages”, făcând referire la o comunitate de persoane de peste 55 de ani care găzduieşte 115.000 de locuitori în nordul Floridei.



Câteva ore mai târziu, când polemica a început să ia amploare în media americane, Trump a eliminat postarea în care distribuia respectivul video.

„Preşedintele este un mare fan al The Villages. El nu a auzit mesajul din acest video. Ceea ce a văzut era un entuziasm incredibil din partea numeroşilor săi susţinători”, a reacţionat, într-un scurt comunicat, purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Judd Deere.

Postarea vine în contextul unei ample şi intense dezbateri naţionale în SUA despre rasă şi discriminare, în urma unor violenţe ale poliţiei şi după moartea lui George Floyd.

Proteste sub stindardul „Black Lives Matter” au loc timp de săptămâni în întreaga ţară.

Preşedintele a fost acuzat că alimentează tensiunile rasiale din ţară de-a lungul mandatului său la Casa Albă, inclusiv în ultimele săptămâni, când s-a exprimat în favoarea unor reacţii dure împotriva protestelor pe alocuri violente împotriva injustiţiei şi brutalităţii poliţiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8814 vizualizari

  • -12 (132 voturi)    
    Si sloganul rasist (Duminică, 28 iunie 2020, 17:47)

    cripop88 [utilizator]

    "Black power" e acceptabil, nu?
    • +14 (26 voturi)    
      Era destul de infrecvent folosit prin anii 70 (Duminică, 28 iunie 2020, 18:56)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      până ce toate mișcările serioase pentru emanciparea persoanelor de culoare s-au delimitat de el.
      • -3 (7 voturi)    
        unde sunt acele miscari? (Luni, 29 iunie 2020, 12:33)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        a ramas doar belemeu'
    • -12 (72 voturi)    
      E incredibil ca si presa din Ro s-a contaminat (Duminică, 28 iunie 2020, 20:42)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      valul de propaganda anti-Trump e foarte puternic si in Romania

      cand Joe BIDEN a zis ca "au murit de COVID 120 milioane de americani" nu a fost niciun articol in presa romaneasca si nici in cea din strainatate dar cand e ceva de rau de spus despre Trump stirea se raspandeste in toata lumea
      • -7 (27 voturi)    
        E o nebunie (Duminică, 28 iunie 2020, 20:59)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Toata media din Europa se poarta de parca alegerile din US ar fi maine in UE, au luat-o razna de tot.
        Alegerile din noiembrie sunt o problema exclusiv a US, a cetatenilor de acolo si atat.
      • -9 (25 voturi)    
        contaminata? :D (Duminică, 28 iunie 2020, 21:42)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Neah... unde e ordin, cu placere. Banu' dicteaza ;)
      • +7 (15 voturi)    
        dA (Duminică, 28 iunie 2020, 22:40)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Nici atunci cand ramane cu masca agatata de urechea stanga...ha, ha.....
    • +14 (40 voturi)    
      Intre panarama de Trump si negri, prefer negri! (Duminică, 28 iunie 2020, 20:47)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      Ei, cu bune si rele, nu fac rau SUA ca Trump. Acest bufon needucat, populist, usor cretin (imi permit, sunt american) e cel mai mare rau intamplat Americii de la al doilea razboi mondial incoace. Cand cineva te indeamna sa bei detergent ca sa scapi de COVID-19 trebuie sa fugi. Cu atat mai mult cand este presedintele USA, ales de niste cretini mai mari ca el.
      • -3 (15 voturi)    
        i-auzi (Luni, 29 iunie 2020, 12:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        deci valul de infractionalitate generat de negri in ultimele decenii e preferabil politicii pro-americane a lui Trump? hai pa
        • +4 (8 voturi)    
          Infractionalitatea negrilor poate fi redusa! (Luni, 29 iunie 2020, 13:55)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Prostia lui Trump, niciodata! Pa, bati campii!
    • +8 (32 voturi)    
      Black power nu e slogan rasist (Duminică, 28 iunie 2020, 23:29)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      A fost folosit de persoanele de culoare in miscarea pentru drepturile civile. White power este folosit de neo-nazi, white supremacist si KKK pentru a se opune acordarii de drepturi catre populatia de culoare.
      • -4 (10 voturi)    
        well (Luni, 29 iunie 2020, 12:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        I can't stand black power; do u mean?
  • -8 (106 voturi)    
    :))))) (Duminică, 28 iunie 2020, 18:03)

    fdaniel [utilizator]

    Sloganul rasist “puterea albilor” versus mantra pacifists “BLM” .......
    • -9 (25 voturi)    
      Postarea NU exista (Duminică, 28 iunie 2020, 20:42)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      unde e postarea?

      This Tweet is unavailable.
  • -14 (112 voturi)    
    Se naste o intrebare tulburatoare... (Duminică, 28 iunie 2020, 18:07)

    Sparafucile [utilizator]

    Pina la urma , de ce ar fi chiar o idee rea ca albii sa traiasca separat si negrii separat? Albii s-ar omori doar intre ei iar negrii ar fura doar de la negri.

    Dac-ar mai avea ce...
    • -11 (57 voturi)    
      Noi facem "migratie controlata",nu punem intrebari (Duminică, 28 iunie 2020, 18:39)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Cu intrebari tulburatoare de-astea o sa ii fie destul de greu USR-ului ca ne convinga de oportunitatea punerii in practica a politicilor de "migratie controlata" ale Renew Europe si a aducerii in Ro a milioane de imigranti africani in urmatoarele decenii.

      Deci mai incet cu intrebarile, mai bine hai sa fim cool, progresisti si open-minded.
      • +4 (8 voturi)    
        nu tine de asta... (Luni, 29 iunie 2020, 11:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        Intr-o tara de retardarti orice intrebare este dificila - iar raspunsuile mai putin fericite dar usor de preluat sunt intinse de unii precum #ciumarosie.

        NO MORE, pls!
    • -4 (16 voturi)    
      They do that already ! (Duminică, 28 iunie 2020, 20:06)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      In suburbia mea si in cele la vest de mine n-am vazut niciodata vreun negru, angajat sau client la vreo firma.
      Aceasta diviziune rasiala in America este asigurata nu de legi anti-rasiale sau prejudecati, ci de "financial gap". N-ai cum sa traiesti in Westlake sau Bay Village -suburbii ale orasului Cleveland, din Ohio, daca nu castigi destul ca sa platesti 12,000 $ numai taxele de resedinta, ca sa nu vorbim de chiria de 1200 $ pe luna la un apartament sau rata la o casa dupa un avans initial de 30-40 de mii $.
      • +7 (15 voturi)    
        nu se exclud (Luni, 29 iunie 2020, 8:35)

        albik [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        financial gap si prejudecatile rasiale.
      • +4 (16 voturi)    
        falsa dihotomie (Luni, 29 iunie 2020, 10:01)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Pai si financial gap de unde provine? Dece nu ar putea un non-white sa castige acolo?

        Idea e ca tot in urma unor discriminari , recente sau de un secol, aceste populatii auf fost lipsite de educatie, sanse, etc. Ce vedem acuma e rezultatul acestor discriminari.

        Acuma nu neg ca civilizatia moderna curenta isi are originea in Europa, populatia antica majoritate alba, care in urma istoriei a dominat restul. Insa nimic nu ar fi impiedicat ca centrul dezvoltarii umane sa se intample in Africa de exemplu ( vezi Egiptul) E interesant de studiat, ce anume a lipsit pentru ca aceasta legacy sa fie dus mai departe si sa nu fi alunecat in negura istoriei.
    • +10 (22 voturi)    
      Diversitatea, alăturarea contrastelor, (Duminică, 28 iunie 2020, 23:22)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      face viața mai bogată, mai prosperă. De ce?
    • -3 (7 voturi)    
      ma scuzati dar tulburatoare este mintea Dvs. (Luni, 29 iunie 2020, 11:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      A imparti lumea in alba si neagra mi se pare o mare absurditate.

      Albii evident ca au si ei de castigat de urma celorlati asa cum si partea neagra castiga de pe urma albilor.

      Partea buna este ca o lume nu poate sa mearga decat prin cooperare adicalea fiecare, dar fiecare, intelege ce are mai bun in interiorul sau si cum poate sa traiasca cu ceea ce are mai bun in raport cu ceilalti.

      Asemenea intrebari chiar daca sunt logice nu cred ca merita sa fie raspandite si cu atat mai mult sa primeasca raspuns.

      Astazi am facut o exceptie - este ultima.
      Va doresc o zi minunata!

      PS
      mi-am petrecut zilele de liceu intr-unul care avea o traditie in avea clase numai de fete si numai de baieti - am fost fericitul detinator al celei de a doua generatii de clase mixte - nu o sa vina sa credeti cat de tanar sunt, adicalea cat de mult pot sa tina tampeniile intr-o tara de oameni oarecum retardati cu niste varfuri scapate accidental pe contrasens
  • -12 (86 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 18:12)

    [anonim]

    • -9 (23 voturi)    
      e ceva ciudat (Duminică, 28 iunie 2020, 20:28)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui

      intre trompa si twitter e, de ceva timp, o disputa cum ca twitter l'ar cenzure, la care twitter o da ca da, ca pune d'alea reactionare.
      si i'a taiat macaroana de multe ori, la chestii mai marunte ca asta. chiar la fleacuri.
      acuma, cand una ca asta, care apare a fi boacana rau, apare, e chiar de mirare.
      pai, asta nu mai incalca ...deontologia de pe twitter ?!
      io as astepta sa vedem ce mai apare, ca trompa nu e copil, nici bleg sa arunce una, care l'ar costa electoral.
      cred si sper ca e cu continuare. deci, sa vedem ce va urma.
    • +12 (28 voturi)    
      DA (Duminică, 28 iunie 2020, 23:32)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui

      White power este sloganul extremistilor care se impotrivesc acordarii de drepturi in favoarea populatiei de culoare. Era folosit de KKK cand spanzurau oameni de culoare.
  • -6 (84 voturi)    
    cine poate raspunde la intrebarea: (Duminică, 28 iunie 2020, 18:19)

    real didi [utilizator]

    de ce o fi rasist "white power", dar "black power" nu e rasist?
    • -6 (58 voturi)    
      Bravo,mai avem speranta ca ne facem bine. (Duminică, 28 iunie 2020, 18:42)

      d2d [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Dupa standardele democrat-progresiste nu e corect politic sa numesti rasist sloganul *Black Power*.
    • -9 (63 voturi)    
      ei lasa... (Duminică, 28 iunie 2020, 18:48)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      ... nu mai pune intrebari din astea aici, ca deranjezi snowflakerii stângaci.
    • -6 (22 voturi)    
      Încerc..... (Duminică, 28 iunie 2020, 18:55)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      in zilele noastre se poarta, este la mare moda, de la cei ce nevinovata cum sa trăim :actori desumflati , cantăreți ratați , : A fi political corect :
      Nu ai dreptul sa spui adevarul, pentru ca nu este political corect :
      Cuvregret trebuie sa Menționez ca o buna parte din cei ce comentează despre situația americană , nu trăiesc aici , in State. Sunt comentarii lipsite de adevăr, care sunt preluate din surse discutabile .
      Absolut toate agențiile decstiri și canale ale televiziunii sunt axacte pe politica, nu așa cum ar fi normal. pe adevăr , totul este măsluit ....
      Pe cei care simpatizează cu polulatiacde culoare , suntbinvitatibsa viziteze aceste cartiere rău famate , seara sau noapte si probabil ca nu veți mai avea ocazia sa povestiți vizitat.
      In ultimii ani, cel puțin de 51 de ani de când locuiesc aici, toate guvernele au acordat atenție populației de culoare dar cu efect minuscul. An de an sunt locuri libere in învățământul superior, fără plata, gratis care rămân ne ocupate....
      A arunca cu banii doarmă sa te voteze pe tine, numește o soluție .
      cei de culoare vor sa trăiască in lux ( nimic rău) dar fără sa muncească .....șamd

      O Duminica zâmbitoare !
    • +10 (26 voturi)    
      "Black power" are implicații rasiale. (Duminică, 28 iunie 2020, 18:55)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Însă problema se pune în felul următor - cine a mai scandat "black power" după anii 70? Dacă ai fi familiarizat cu puțină istorie, ai știi că militanții pentru drepturile negrilor au renunțat la manifestările tip "black power" fiindcă au fost suficient de inteligenți cât să-și dea seama că înstrăinează mainstreamul.
      Cât despre white power, aia-i aceeași categorie de oameni care practică salutul nazist, deci în mod clar opinia publică nu prea are relevanță fiindcă deh ei sunt superiori prostimii.
      • -2 (12 voturi)    
        acum e BLM (Luni, 29 iunie 2020, 12:22)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        deci corect ar fi PLM ;)
        • +3 (9 voturi)    
          Moderatorii... (Luni, 29 iunie 2020, 12:49)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          ...ăsta e nivelul de discurs pe care-l doriți pe site?
        • +1 (1 vot)    
          Pigmented Lives Matter! Da! (Luni, 29 iunie 2020, 17:30)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Este un slogan potrivit situației!
    • +14 (44 voturi)    
      O parere (Duminică, 28 iunie 2020, 19:16)

      Utilizator5 [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Pentru ca albii au adus negri in sclavie si Hitler tot in numele albilor arieni a omorat oameni. De aici poate ideea ca albii sunt rai. Astfel vom ajunge ca se va pretinde ca un alb ca sa fie bun trebuie sa fie pro-imigratie ba chiar de preferat sa se amestece cu o negresa, asiatica si sa formeze o familie mixta, dovedind astfel ca nu e deloc rasist ca stramosii sai.

      Procesul de evolutie in directia unei rase unice a inceput sa se accelereze odata cu globalizarea si imigratia, demografic SUA, si Brazilia pot fi date ca exemple , acum si in EU, vest prin unele tari.

      Eu cred ca pe termen lung ne indreptam democratic spre... O planeta, o rasa (mixta, afro-asiatico-european), un stat si guvern mondial, o limba si un conducator.

      Desigur dureaza sute de ani sau mai mult, dar daca nimic catastrofic nu se intampla (exemplu, China nu invinge NATO si SUA nu devine o colonie chineza sau rusa) spre acest lucru pare ca ne indreptam.

      Cum ar putea arata oamenii viitorului, peste sute, mii de ani, noua rasa, o presupunere.

      O dau ca exemplu Jhené Aiko, cantareata din SUA, descententa mamei ei, spaniolo-dominicano-japoneza, iar descendenta tatalui ei amerindiano-afro-americano-germano-americano-evreu.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Afro-Asians#/media/File:Jhene_Aiko_2013_4.jpg
      • -11 (29 voturi)    
        Sa amendam parerea (Duminică, 28 iunie 2020, 22:20)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

        Ce descrii tu e un proces nu de "evolutie", ci de involutie, spre care ne indreptam daca nimic nu "catastrofic", ci salvator nu se va intampla, care e discutabil daca va cuprinde toata planeta, dar sigur va cuprinde tot occidentul, a carui accelerare a coincis cu globalizarea, dar a fost cauzata de alti factori (victoria stangii asupra dreptei in razboiul cultural, infrangerea religiei de catre stiinta, scaderea nivelului de testosteron la barbati, aducerea de catre femei la masa deciziilor politice a bagajului matern, oboseala existentiala ce a cuprins societatile moderne).
      • +1 (1 vot)    
        Negrii mor pe capete de COVID în țările nordice... (Luni, 29 iunie 2020, 17:35)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

        ...tocmai datorită nivelurilor mult mai scăzute de vitamina D, pe care nu o pot produce corespunzător în condiții temperate.

        Pielea albă, pe care strămoșii noștri au dobândit-o în milenii de selecție naturală nemiloasă, ne ajută să producem mai bine vitamina D în condițiile de climă din Europa și America de Nord, fapt care ne ajută să ducem mai bine infecțiile respiratorii în condițiile date.

        Deci nu va exista niciun mixaj, întotdeauna selecția naturală va lucra în sensul adaptării corpului la condițiile locale - prin decesele celor inadaptați înainte ca aceștia să apuce să se reproducă și să transmită generației următoare genele nefavorabile mediului în care trăiesc !
    • +8 (28 voturi)    
      Explicatie (Duminică, 28 iunie 2020, 23:34)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      WP e folosit de extremisti care se opun populatiei de culoare, iar BP e sloganul celor care au luptat ca persoanele de culoare sa fie tratate ca cetateni cu dreptui egale.
      • -4 (6 voturi)    
        egale? (Luni, 29 iunie 2020, 12:24)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        cam ca ale tiganilor de la noi? noi facem ce vrem, voi ne intretineti si nu ne cereti socoteala, fiindca stramosii nostri au fost sclavi; asta e ëgalitatea"?
    • -4 (16 voturi)    
      pt..ca's (Luni, 29 iunie 2020, 9:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      multi prosti p'acilea, luptatori pt noua ordine, in care egalitatea se va face dupa culoare pielii, a ochilor.
      vin vremurile lui orwel, amestec intre ferma animalelor si big is watching us, big brother are agenti pe site, ne dau minusuri cu ghiotura.:-)
      la noi, big brother era secu, iar partidul ne dirija egalitatea in drepturi.
      cam pt. asta lupta o generatie tanara, crescuta in puf. cum zic americanii, nascuta cu linurita de argint la gat.
      cine nu invata din greselile trecutul, car' va sa zica ca e ....cum zicea prezidentu' klauz,
    • +4 (8 voturi)    
      extremiste amandoua (Luni, 29 iunie 2020, 11:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      De evitat.

      dar puterea prostiei majoritatii - care in aceste caz este alba - genereaza mai multe perturbatii decat prostia minoritatii.

      Second, lumea se trage de partea celor mai slabi, mai putin numeroasa, mai amarate si de aceea nu are cum sa castige partea alba care se crede frumoasa, desteapta si mai ales devreme acasa.

      repet amandoua sunt la fel de periculoase.
      • -4 (6 voturi)    
        amaratii de negri? (Luni, 29 iunie 2020, 12:25)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        aia care traiesc pe spinarea albilor si le multumesc cu infractiuni? interesanta abordare
  • -6 (68 voturi)    
    De ce (Duminică, 28 iunie 2020, 18:35)

    Robin_W [utilizator]

    "BLACK lives matter"?
    si nu
    "ALL lives matter"?!?

    Puse unul langa altul, e usor de sesizat ca primul slogan este rasist...
    • -4 (28 voturi)    
      Pai (Duminică, 28 iunie 2020, 21:00)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Au fost oameni concediati, fortati sa-si dea demisia si ostracizati pentru ca si-au permis sa spuna "all lives matter".
      • +1 (19 voturi)    
        ALL LIVES MATTER (Luni, 29 iunie 2020, 7:57)

        marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        https://i.imgur.com/j23vxvt.jpg
    • +11 (25 voturi)    
      Nu e rasist (Duminică, 28 iunie 2020, 23:38)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Daca ai un copil care a suferit un grav accident si alergi disperat la doctor ca sa-i salvezi viata spunandu-i: va rog salvati viata copilului meu, atunci conform logicii tale doctorul ar trebui sa-ti raspunda: esti un rasist, viata tuturor copiilor e importanta, hai treci si asteapta-ti randul, am de tratat niste entorse.
      • -1 (1 vot)    
        deci toti negrii sunt intr-o situatie disperata? (Luni, 29 iunie 2020, 22:21)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui qbic

        Unde? cine? Cei din US sunt intr-o situatie mai disperata decat cei din Africa?
    • +4 (12 voturi)    
      ALL LIVES MATTER (Luni, 29 iunie 2020, 7:53)

      marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      https://i.imgur.com/5NjFIJm.jpg
  • -9 (29 voturi)    
    Votul pro-Trump, pe sex, rasa, educatie (Duminică, 28 iunie 2020, 18:43)

    animatron [utilizator]

    In 2016, Hillary Ciinton i-a insultat repetat pe toti cei care nu vroiau sa voteze cu Partidul Democrat si-l preferau pe Donald Trump, candidatul republican ("basket of deplorables").
    E posibil ca exprimarea injurioasa sa-i fi afectat rezultatele, in special in randul electorilor albi.

    In 2020, noul candidat al PD, dl Joe Biden, a declarat public ca un negru care vrea sa voteze cu presedintele Trump "nu e negru adevarat" !

    https://www.nytimes.com/2020/05/22/us/politics/joe-biden-black-breakfast-club.html

    Si-a cerut scuze ulterior si vom vedea in noiembrie cum se simt "negrii adevarati" si aia "falsi".

    Se spun tot felul de prostii despre votul din 2016, cu accent pe injuriile adresate electorilor republicani de catre stanga socialist democratica (asa isi spiune aripa extremista de stanga din PD).

    Voi posta aici cateva cifre, foarte simplu de evaluat, provenind din studii post electorale facute de Pew Research Center (independent),cifre confirmate de alte studii.

    Total vot popular: Clinton 48%, Trump 45%

    Femeile sunt 55% din totalul populatiei.
    54% au votat cu Clinton si 39% cu Trump.

    Barbatii sunt 45% din total, 52% au votat cu Trump si 41% cu Clinton.

    Intre electorii inregistrati in 2016 albii erau 74%.
    54% au votat cu Trump, 39% cu Clinton.
    "Albii" sunt destul de divizati, Partidul Republican avand totusi preferinta majoritatii albilor din USA si e normal ca Trump sa se adreseze lor prioritar.

    Negrii erau 10% din electori (ei sunt 13% in totalul populatiei, de aici mari campanii pt a-i inscrie pe liste, dar multi au probleme de domiciliu, de acte, cautati de politie, etc)).
    91% au votat cu Clinton, 6% cu Trump.

    Foarte clar, afro-americanii sunt un electorat "captiv" al PD-ului iar sefii partidului continua sa considere negrii ca fiind "obligati" sa voteze cu PD-ul (in mandatele Obama nu s-a facut mai nimic pt ei).

    Hispanici:10% electori
    66% Clinton, 28% Trump

    Studii superioare: 37% din electori.
    57% au votat Clinton, 36% cu Trump
  • -10 (60 voturi)    
    hai cu inca un mandat.. (Duminică, 28 iunie 2020, 18:51)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... tot albii l-au facut presedinte. da albii aia care se saturase de nataraul ala de hussein obama.
    • +1 (11 voturi)    
      bre (Luni, 29 iunie 2020, 12:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Pentru intelegerea dvs. va spui ca nici in primul mandat Trump nu a avut majoritatea votului popular - Ghinion cum zice sef nostru.

      Daca a castigat fotoliul de Presedintele este pentru ca electorii au decis in majoritate sa il sustina pe Trump - sincer nu cred ca se va mai repeta chestiunea si mosul incepe sa inteleaga - Ghinion.

      Spera sa descurajeze electoratul care este pro democrati si in acelasi timp incearca sa muste, sa castige cat mai multi dintre ei, unul din pioni fiind insusi Kushner, ginerica... Balta nu are multi pesti in ea...Ghinion
  • -5 (59 voturi)    
    in fix acelasi filmuletz (Duminică, 28 iunie 2020, 19:37)

    Nevermind [utilizator]

    Unu' avea pancarta cu "WHITE TRASH". Asta nu e rasism sau e d-ala de bine? Daca era una cu "black trash" presupun ca erau 15 articole pe tema
  • -10 (24 voturi)    
    poate a vrut sa avertizeze (Duminică, 28 iunie 2020, 20:36)

    nash pandelica [utilizator]

    ca io chiar ma mir cum white power, adica organizatiile albilor, detinatoare de puscoace, stau si se uita la dezmatul de pe strazi, la blm, antifa, demolari, jafuri.
    stau prea cuminti.
    poate asta a vrut sa avertizeze trompa, ca s'ar putea sa iasa si astia, cu furci si topoare.
    si ca e cazul sa se potoleasca pana nu e prea tarziu.
    s'ar putea ca impuscaturile alea suspecte de prin taberile ...autonomiei, sa fi fost tot niste semnale.
    nasol sa se intample nasoala, ca atunci chiar ar trebui scoasa armata. aia adevarata.
    e bine ca pe cine'l mananca'n c... sa faca mai bine o baie.
  • +15 (45 voturi)    
    ce mult imi place (Duminică, 28 iunie 2020, 20:38)

    sile1 [utilizator]

    Gaselnita asta a lui Trump cu ,Radical Left si democratii imi place foarte mult !

    Din cate stiu stanga radicala a fost asociata dintotdeauna cu Comunismul !

    Asta ar insemna ,nici mai mult ,nici mai putin,ca in America exista comunism la vedere in cadrul Partidului Democrat iar ,maretul Trump,a luat-o pe urmele lui Edgar Hoover,cel celebru si pentru ca delantuise vanatoarea de "vrajitoare" comuniste !
    Ramane sa vedem cat de tare ii va speria pe americanii obisnuiti din ziua de azi cu chestia asta.

    Aferim.
    • -12 (22 voturi)    
      Mda (Duminică, 28 iunie 2020, 22:23)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      De Sanders ai auzit? :)))
    • -10 (26 voturi)    
      Radical Left (Duminică, 28 iunie 2020, 22:34)

      GPohila [anonim] i-a raspuns lui sile1

      Tov. sile1, democratii din America la ora actuala nu mai sunt cei de pe vremea lui Kennedy, sunt democrati/socialisti cum ti-a spus Bernie de sute de ori in campania electorala pentru preliminarii.
    • -2 (12 voturi)    
      Nu fii superficial (Luni, 29 iunie 2020, 1:52)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      America is a communist country.
      What I like about this statement is that it’s ambiguous. Specifically, it’s an Empsonian ambiguity of the second or perhaps third type (I’ve never quite understood the difference). Embedded as it is in the mad tapestry of 20th-century history, AIACC can be interpreted in countless ways.
      All of these interpretations—unless concocted as an intentional, obviously idiotic strawman—are absolutely true. Sometimes they are obviously true, sometimes surprisingly true. They are always true. Because America is a communist country. As we’ll see…

      https://www.unqualified-reservations.org/2013/09/technology-communism-and-brown-scare/
  • -5 (27 voturi)    
    Io cred (Duminică, 28 iunie 2020, 20:41)

    Haoleu [utilizator]

    ca era vorba de telescoape de motocicleta, marca White Power.
    • -7 (23 voturi)    
      Se vor gasi (Duminică, 28 iunie 2020, 21:58)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Haoleu

      trei bezmetici sa ceara interzicerea acestor telescoape ! Altii , de la BLM, vor cere negrilor sa-si vopseasca dintii in negru , ca sunt prea albi si deci sunt un simbol rasist.
  • +10 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 21:16)

    [anonim]

  • -11 (23 voturi)    
    nu exista democrati sau stanga (Duminică, 28 iunie 2020, 22:34)

    mmmircea [utilizator]

    doar comunistii exista. Romanului de rand ii e usor sa recunoasca metodele si pericolul, a fost vaccinat pe pielea lui cu asa ceva.
  • +11 (25 voturi)    
    pai ce sa zica rasistul? (Duminică, 28 iunie 2020, 22:36)

    honk [utilizator]

    dar e mai degraba o distragere a atentiei de la scadalul cu rusii care i-au platit pe talibani ca sa omoare soldati americani. Trump a fost informat de servicii si i s-a pregatit si lista cu represaliliie impotriva Rusiei. Trump nu a luat nici o masura.
    https://www.nytimes.com/2020/06/26/us/politics/russia-afghanistan-bounties.html
    • +4 (8 voturi)    
      si marmota invelea.... (Luni, 29 iunie 2020, 8:44)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui honk

      Rusia a devenit subiectul principal de campania din America.
      Il folosesc si Republicanii si Democratii.

      Interesant cum la o analiza atenta lucrurile arata ciudat rau de tot.

      Concret,Trump ii face comunisti pe democrati,lucru care ar face sa credem ca acestia sunt sprijiniti de rusi ca doar aia ar fi comunistii care ar vrea sa destabilizeze America.

      Nancy Pelosi,de la democrati,zice ca Trump de fapt este sprijinit de rusi si de aia ar inchide ochii la ce face Putin.

      De doua lucruri sunt sigur in cazul asta:
      Incurcate sunt caile Domnului si rau de tot a coborat nivelul campaniei electorale la americani !
      • +1 (13 voturi)    
        Trump bate campii (Luni, 29 iunie 2020, 9:48)

        larnaka [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        Pelosi are dreptate
        https://www.politico.com/news/2020/04/21/senate-intel-report-confirms-russia-aimed-to-help-trump-in-2016-198171
      • +1 (9 voturi)    
        dar niic nu vor sa se limpezeasca la cap (Luni, 29 iunie 2020, 12:08)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        cea mai buna soluite este sa il trag pe dreapta pe Trump si sail urce pe Pence in pole position.

        dar se supara nebunul si nu mai paraseste casa alba - asa ceva nu credeam ca pot sa vad in USA - de la nebun au inceput si s-au imputut toate jocurile astea - cica este genul care joaca cartea pana la final fara sa aiba nici un fel de scrupul obiectivul final fiind sa isi atinga interesele personale -

        Io l-am trimis de mult la ma-sa si la tat-su.
        dar nu depinde de mine
  • -17 (27 voturi)    
    eu (Luni, 29 iunie 2020, 0:12)

    martel55 [utilizator]

    nu vad de ce unii se jeneaza de trecut, acel trecut a facut America putere mpondiala, in timp ce viitorul care se prefigureaza in urma revolutiei neomarxiste care bantuie America nu aduc enimic bun
    • +6 (14 voturi)    
      democratia a facut America o putere mondiala (Luni, 29 iunie 2020, 1:47)

      vertus [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      nu rasismul si suprematia alba.
      • -4 (8 voturi)    
        sa mori tu? (Luni, 29 iunie 2020, 12:30)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui vertus

        negrii or fi ridicat America, nu albii si chinezii?
      • -4 (8 voturi)    
        Si România e democratie (Luni, 29 iunie 2020, 13:21)

        Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui vertus

        Si ti se pare ca ne indreptam spre statutul de putere mondiala?
        Sau India, cea mai mare democratie din lume... unde o parte din populatie nu are acces la apa curenta?
  • +13 (29 voturi)    
    Presedintele extremei drepte (Luni, 29 iunie 2020, 0:33)

    girea [utilizator]

    nu presedintele Americii.
  • +4 (14 voturi)    
    isi da arama pe fata (Luni, 29 iunie 2020, 1:49)

    vertus [utilizator]

    si se mira de ce zice lumea ca e fascist.
  • +11 (25 voturi)    
    gresit (Luni, 29 iunie 2020, 3:50)

    ras-putin [utilizator]

    nu e white power, e orangutan power.
  • +7 (17 voturi)    
    Case Closed (Luni, 29 iunie 2020, 7:42)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/3rRl8a7.jpg
  • +6 (18 voturi)    
    MAGA History 2016-2020 (Luni, 29 iunie 2020, 7:59)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/VBIfgul.jpg
  • +6 (18 voturi)    
    Republicans Then and Now (Luni, 29 iunie 2020, 8:04)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/4v3YV0B.png
  • -2 (10 voturi)    
    aha (Luni, 29 iunie 2020, 12:15)

    srpc [utilizator]

    deci Black Power e minunat, iar White Power e intolerabil; interesanta abordare din partea unor albi
  • -3 (9 voturi)    
    ca sa fie limpede (Luni, 29 iunie 2020, 12:30)

    srpc [utilizator]

    nu negrii au construit America, ci albii si chinezii (da, marile hidrocentrale si multe cai ferate mai ales cu mana de lucru chinezeasca s-au facut); plantatiile din Sud nu produceau nici un sfert din ceea ce reusea industria Nordului yankeu; chiar la acea vreme zicea un industrias din New York ca nu poti face afaceri serioase cu plantatorii, care imediat ce-si vand recolta trec la petreceri si vanatori din octombrie pana in martie