Modificare demografică în SUA: Declin al populației albe, majoritatea tinerilor sunt non-albi

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2020, 21:23 Actualitate | Internaţional


Drapel SUA
Foto: publicdomainpictures.net
Pentru generația de americani care nu sunt de ajuns de mari încât să conducă, viitorul demografic a venit. Pentru prima dată, non-albii și hispanicii reprezintă majoritatea la categoria de vârstă sub 16 ani în 2019, relatează AP, citând datele Biroul Recensământului Statelor Unite ale Americii.

Din 2010, numărul albilor care nu sunt hispanici a scăzut cu peste 16.600 de oameni. Dar declinul a escaladat în ultimii trei ani, cu numărul albilor non-hispanici scăzând cu peste jumătate de milion din 2016 în 2019.

Potrivit prognozei, se așteaptă ca albii non-hispanici să fie o minoritate a populației SUA în aproximativ 25 de ani.

În ultimul deceniu, asiaticii au avut cea mai mare rată de creștere dintre toate grupurile demografice, crescând cu aproape 30%. Aproape două treimi din această creștere a fost provocată de migrația internațională.

Populația hispanică a crescut cu 20% din 2010, cu aproape trei sferturi din acea creștere venind de creștere naturală.
Populația neagră a crescut cu aproape 12% în ultimul deceniu, iar populația albă a crescut cu 4,3%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10063 vizualizari

  • -1 (59 voturi)    
    WHITE lives matter (Joi, 25 iunie 2020, 21:31)

    Kornell [utilizator]

    pt ca sunt minoritari
    • +9 (45 voturi)    
      All lives matter (Joi, 25 iunie 2020, 23:06)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Albii nu sunt minoritari, nu se bucura inca de avantajele de a fi minoritar, gen strangulati de politisti negri.
      • +2 (16 voturi)    
        Doar date trunchiate (Vineri, 26 iunie 2020, 11:41)

        Calaretul Albastru [anonim] i-a raspuns lui 4real

        Tony Timpa, strangulat in 2016 de politie ar fi in dezacord cu tine daca ar putea vorbi. Si fiicele lui Daniel Shaver, impuscat in spate cand statea pe podea in 4 labe tot in 2016, ar spune ca profita toate rasele de aceste avantaje.
        Dar, bineinteles, cand cauti exclusiv exemple care-ti sustin narativa, doar pe alea le gasesti.
      • +5 (13 voturi)    
        politistii negri (Vineri, 26 iunie 2020, 13:46)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        nu sunt rasisti, omoara si negri si albi
        ba, se poarta mult mai nasol cu negrii, taman spre a nu trezi suspiciuni. la fel si politistii albi, cu albii.
        statistica bate propaganda...
        • +9 (9 voturi)    
          Negrii si albiii (Vineri, 26 iunie 2020, 18:04)

          ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          sunt la fel de rasisti...orice ai zice, asta este adevarul.
          Du-te tu alb sa traiesti intr-o comunitate de negri din SUA...sa vedem cum esti primit si integrat.
          Asa ca...mai usor cu pianul pe scari.
          Politia din SUA omoara cetateni pentru ca sunt cretini( atat politistii cat si populatia)....toti se cred RAMBO/justitiari sau buricul pamantului si "cetateni ai pamantului"...toti au drepturi si toti sunt mai presus de lege.
          Nu va uitati numai la cazurile de negri omorati de politie...de ce nu va uitati si la albi omorati de politie...sau la albi omorati de negri...

          Toate vietile conteaza, atat timp cat nu atenteaza la alte vieti.
  • -10 (56 voturi)    
    Începutul sfârșitului pentru USA (Joi, 25 iunie 2020, 21:47)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu poți menține o societate avansată cu organizarea socială de trib african (așa cum se întâmplă în cazul negrilor din USA).

    În viitor, marile puteri vor fi China și Rusia, iar dacă avem noroc chior, o Japonie proaspăt independentă de dominația americană și o Europă scăpată de dogmele merkelist-sorosiste care în prezent o împing în aceeași direcție ca USA (posibil cu leadership est-european, din tabăra Visegrád).

    USA va fi un fel de Coree de Nord, un stat subdezvoltat condus de un șef de trib negru, dar cu care trebuie să te porți cu mănuși fiindcă posedă arme nucleare.
    • -2 (38 voturi)    
      Din pacate , SUA va decadea... (Joi, 25 iunie 2020, 22:46)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Probabil prin 2030 SUA nu va mai fi o superputere, ci doar o putere regionala.

      Precum alte imperii din istorie, nu va decadea fiind invinsa intr-o lupta, ci din cauza problemelor de pe plan intern.

      Singura speranta pentru omenire e ca UE sa devina o federatie si sa ii ia locul. Singura speranta pentru dezvoltarea omenirii si pt democratie este ca Uniunea Europeana sa devina o superputere, noul centru de putere al lumii.

      Pt asta, UE trebuie sa renunte la tampeniile inutile (minoritati etnice si sexuale, egalitarism de stanga) si sa aibe curaj de a pune mana pe carma istoriei.

      Pt asta, Europa trebuie sa fie mandra de trecutul sau maret, si sa accepte un viitor pe masura sau mai ceva.

      Orice ar spune marxistii, Europa e centrul Globului. Trebuie sa isi asume acest destin. In caz contrar, va disparea. Si civilizatia umana va disparea odata cu ea.
      • +1 (1 vot)    
        Este foarte corect, împărtășesc 100%! (Vineri, 26 iunie 2020, 19:56)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

        Europa a dat Renașterea și Revoluția Industrială, este capabilă de multe lucruri (felul cum state precum Austria lui Kurz au gestionat pandemia sugerează puternic acest lucru), dar trebuie să aibă încredere în forțele proprii și să nu cadă în capcana relativiștilor de stânga.
    • +2 (30 voturi)    
      hei (Vineri, 26 iunie 2020, 3:23)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Uita-te la ce s-a intamplat in ultimii 30 de ani cu Africa de Sud si vei vedea viitorul USA si al Europei.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda, e scenariul horror... (Vineri, 26 iunie 2020, 19:56)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ...dar din păcate perfect plauzibil!
  • -8 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 22:03)

    [anonim]

  • -9 (35 voturi)    
    Asta era știrea zilei în 1990 :) (Joi, 25 iunie 2020, 22:06)

    Amerlocu [utilizator]

    Dacă u de mai înainte :)

    Am văzut chestia asta într-un număr vechi din newsweek ce procla ma asta cu mândrie :)

    Lucurile însă arată un pic diferit.

    https://www.census.gov/quickfacts/fact/table/US/PST045219

    În 2010 procentul albilor era de 72%. Azi a trecut de 76%. Negrii erau la aproape 14% iar azi sunt 13.4%. În vremea lui MLK 1967 el estima între 15% și 20% procentul negrilor. Chestia are sens. În zonele negri nu prea vezi copii. În zonele albe se construiesc mereu școli noi.
    • +1 (7 voturi)    
      chestia cu alb si negur e relativa (Vineri, 26 iunie 2020, 14:01)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      multi imigranti din america de sud, in special din chile, argentina, uruguay, nu se inregistreaza la recesamant ca hispanici, ci ca albi. asa si albii din cuba sau porto rico.
      iar intre grupurile etnice nu este camaraderie, ba chiar multa rivalitate.
      la ny este cunoscuta rivalitatea intre dominicani si portoricani. deasemeni, mexicanii nu se dau de prieteni cu negrii sau hispanicii, mai repede fraternizeaza cu albii. la fel si cubanezii din florida.
      se pare ca nici asiaticii nu sunt pre apropiati de negri sau hispanici.
      apropo, de hispanici se dau, la recesamant, care e bazat pe propria declaratie, numai mulatrii si metisii, cei cu caracteristici evidente de fizionomie, si crescuti in ghetourile marilor orase.
      hispanicii mai inchisi la piele sunt mai apropiati de negrii, dar nu fraternizeaza.
      casatorii mixte intr negri si hispanici nu's mai dese decat intre negri si albi, iar intre hispanici si albi, mult mai dese.
      cele mai frecvente casatorii mixte, cred ca sunt alb/asiatic, in special barbati albi cu femei asiatice.
      asa ca de la stirea asta pan' la cod rosu pt. albi, e distant.
      cat despre cei din orientul mijlociu, pakistani si indieni, nu cred ca se inregistreaza ca asiatici.
      de fapt, cateegoria oficiala este caucasian, nu white, deci, mult mai permisiva.

      codul rosu e mai mult pt o societate ...rosie.
      recensamantul, census, se face odata la zece ani in america. anul acesta e an de recesamant. si nu cred ca s'a ajuns la concluzii, deja. mai ales cu covidu'.
      la cel din 1990 am fost census taker, am facut un instructaj, asa ca, cam am idee despre recesamant si inregistrari pe propria declaratie.
  • -6 (24 voturi)    
    Refugees are welcomed (Joi, 25 iunie 2020, 22:27)

    xolv [utilizator]

    if they vote "Demorats"
    • 0 (4 voturi)    
      Mai ales (Vineri, 26 iunie 2020, 17:14)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      aia care au intrat fraudulos si acum se dau discriminati si protesteaza distrugand si furand.
  • -9 (17 voturi)    
    Clubul tarilor pardoizate mai primeste un membru (Joi, 25 iunie 2020, 22:29)

    cenzuratul [utilizator]

    Si, cu voia USR, ne vom alatura si noi in cateva generatii.
  • -8 (32 voturi)    
    deci Yellow lives Matter, Hispanic lives matter (Joi, 25 iunie 2020, 22:50)

    AliKimiku [utilizator]

    numai non-Hispanic white doesn't matter.
    Pe cand un articol asemanator cu evolutia demografica in UE?
    A, scuzati in Europa nu facem statistici din asta sovine! noi traim in post-istorie!
    • -8 (22 voturi)    
      circula o ştire acum câţiva ani (Vineri, 26 iunie 2020, 6:07)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      nu ştiu dacă adevărată sau nu, potrivit căreia în franţa este interzis ca la recensământ să se întrebe despre etnie... dacă e adevărată, e grav...
      nu cu politica struţului se pot rezolva problemele rasiale.
  • -10 (18 voturi)    
    E similar cu LGBTQWERTY.. la inceput doar LG (Vineri, 26 iunie 2020, 3:00)

    Alex735 [utilizator]

    Si fiindca nu toate vietile conteaza (daca spui asta poate mananci si bataie)... Pana la urma care viata conteaza?? L? G? B? T? Q?
  • -7 (15 voturi)    
    We can replace them (Vineri, 26 iunie 2020, 3:41)

    Setalcott [utilizator]

    Repetati dupa mine: The Great Replacement is a nazi conspiracy theory.

    https://www.nytimes.com/2018/10/29/opinion/stacey-abrams-georgia-governor-election-brian-kemp.html
    • +10 (24 voturi)    
      Ha...ha...o sa dispareti... (Vineri, 26 iunie 2020, 9:25)

      dorin35 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      E ca in natura, cei mai puternici supravietuiesc. Snowflakes-ii albi nu sunt printre cei puternici. Rasele mixte sunt viitorul.

      Multumim domnule S (pentru cunoscatori).
  • +10 (22 voturi)    
    White boys tears.... (Vineri, 26 iunie 2020, 9:21)

    dorin35 [utilizator]

    Se duce dracu America, Europa, lumea....pentru ca albii devin minortari.....da ce, e nasol sa fii minoritar? Aa......
  • +7 (17 voturi)    
    linistiti-va ! (Vineri, 26 iunie 2020, 9:53)

    codrean [utilizator]

    Toti sunt americani !
  • +6 (18 voturi)    
    America e mare tocmai datorita diversitatii sale (Vineri, 26 iunie 2020, 10:20)

    debrid [utilizator]

    E patria imigrantilor, a libertatilor si democratiei. Toti sunt americani indiferent de culoarea pielii.
  • +4 (14 voturi)    
    Acest animal nu exista (Vineri, 26 iunie 2020, 11:39)

    ipolitic [utilizator]

    ma refer la girafa providentiala, care e maro cu pete albe, sau alb cu pete maro? De zebra ce sa mai zicem..Asazisul omul alb e ori roz-bonbon, ori bronzat bine de atata plaja pe yachtul lui.
    Nici africanii nu sunt toti negri-negri, cei mai multi sunt ca ciocolata.
    Comparati "omul alb" din Maramu' cu "omul alb" din Craiova. Amandoi sunt albi, doar cel oltean e de un alb mai smecher.
    Oricum, viitorul apartine omului albastru, imbibat cu nanoroboti de argint.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Argyria
  • +1 (1 vot)    
    viitorul (Vineri, 26 iunie 2020, 18:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    apropiat razboi civil va mai limpezi apele. Dar mai intii USA va ajunge o putere micuta, gen brazilia, turcia, etc, cu pesedistii americani la putere, dupa defund the police urmeaza defund the army ca trebuie fonduri pentru zecile de milioane de asistati care, de forma, voteaza, si pentru hotiile baronilor respectivi.
    Astfel e clar ca hegemonia chinei nu mai poate fi impiedicata. Poate china va fi totusi convinsa sa accepte si alfabetul latin, ca sa putem invata chineza mai usor.
  • 0 (0 voturi)    
    Noua demografie a USA (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:04)

    truiad [utilizator]

    Conceptia "Dictatura majoritatii" este inadmisibila intr-o democratie, indiferent ce rasa o aplica si daca in istoria ei a fost sau nu discriminata.
    Trump si trumpismul pe asta se bazeaza: ura si adversitatea fata de "ceilalti" sa fie dominante, sa conduca dupa bunul plac.
    In USA nu mai exista democratia statului de drept, principiile umaniste ale Declaratiei de independenta-pe baza careia s-a elaborat si Constitutia, sunt abandonate din cauza acestui fenomen retrograd-trumpismul.